GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

CITATUL ZILEI

+14
koku41
ionutz72
Andy11
Indra
Annmarie
Zeno-san
raichu
shadow
myrk
shu
atat de simplu
itina
Vica
pitulicea
18 participanți

Pagina 34 din 50 Înapoi  1 ... 18 ... 33, 34, 35 ... 42 ... 50  Urmatorul

In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 34 Empty CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Vin 6 Mai - 18:42

Rezumarea primului mesaj :

Asa cum o anunta si titlul, aici e locul rezervat citatelor, indiferent ca sunt desprinse din literatura sau sunt simple reflectii filosofice (cugetari).  Insa, sa nu ignoram regulile forumului: nu doar citate, ci citate comentate Smile
Un citat care te-a impresionat, te pune in mod sigur pe ganduri.  Hai sa nu fim doar niste roboti care copiem o fraza dintr-un loc si o mutam in altul si sa incercam sa spunem ceea ce gandim despre fraza respectiva. Acelasi citat poate avea ecouri diferite in mintea fiecareui cititor. Tocmai aici e partea interesanta... sa ascultam si alte ecouri, nu doar propriul ecou Smile  
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


CITATUL ZILEI - Pagina 34 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  ionutz72 Joi 1 Feb - 7:04

* Iarna, un motiv de apropiere intre oamenii mai frigurosi...* Ionutz Smile
ionutz72
ionutz72
4
4


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 34 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Vin 9 Feb - 21:07

Oamenii triști nu sunt iubiți decât dacă se lasă consolați, dacă pot îngădui celorlalți rara, nobila satisfacție de a se simți buni, generoși, puternici. Un om trist care refuză mângâierea devine repede neinteresant, plicticos, obositor. Celălalt nu-și poate revela marea lui bunătate, nu-și poate îndestula voluptatea de a mângâia și a încuraja, adică de a se simți puternic și generos. Cât de agreabili sunt, dimpotrivă, cei pe care îi găsești în lacrimi și pe care-i părăsești transfigurați în zâmbet, spunându-ți: Îți mulțumesc că ai venit, prezența ta mi-a făcut atât de bine; ce m-aș fi făcut dacă, în asemenea momente grele, nu te-aș fi avut pe tine...

Mirea Eliade

Ce ziceti? Wink V-ati simtit vreodata atat de tristi incat sa aveti nevoie de consolare? scratch
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 34 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Vin 9 Feb - 21:15

Referitor la citatul lui Shadow: eu chiar cred ca unii parlamentari sunt idioti. Chiar toti stiu pe ce lume traiesc? Unii nici nu stiu tarile Uniunii Europene. Laughing Altii nu stiu sa scrie, o parte nici sa vorbeasca, o alta parte incearca o idee, dar o uita... ba unii mai si adorm in sedinte fara sa sufere de boala aia a somnului. Laughing  Un om cu mintea intreaga adoarme pe nepusa masa? De cate ori ati adormit voi cand seful va apostrofa? Razz  Daca si unde era cazul. Twisted Evil Nu pot sa cred ca, indiferent de cat de corupt si de tradator ai fi, nu poti avea macar o idee buna pe care s-o si poti transmite corect. Iar apoi s-o aplici. Sau macar sa incerci.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 34 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Vin 9 Feb - 21:32

Ce spune acolo Eliade, mi se pare doar asa, o speculatie. Se poate intampla si asa, dar nu-i o regula. Nu-mi transmite nimic citatul ala. L-am citit de doua ori ca sa inteleg ce vrea sa spuna Laughing
Sunt agreabili cei pe care-i gasesti in lacrimi? Surprised Nici vorba. Prefer un om trist, care nu se lasa consolat, decat un plangacios care asteapta mangaieri Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 34 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Vin 9 Feb - 22:35

Nu stiu contextul in care a spus Eliade vorbele de mai sus , poate fi dintr o carte si atnci e altceva , important insa e ca nu s de acord c o astfel de gandire ...merg pe ce a spus Pitu Wink ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 34 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Sam 10 Feb - 16:08

Sunt agreabili cei pe care-i gasesti in lacrimi?
Da, pentru vanitatea privitorului. Razz Pentru incantarea celui care acorda ajutorul. Asa are ocazia sa se simta important. Razz A transformat un om.
Oamenii tristi, care mereu sunt tristi, sunt plictisitori tocmai pentru ca isi mentin aceasta stare permanenta. Un lucru care e mereu la fel ajunge sa te plictiseasca. Daca reusesti sa alungi tristetea si sa-ti mangai putin si orgoliul, asta-i deja alta poveste... cand primesti si multumiri pentru rolul avut, e de-a dreptul incantator. Laughing Asta cred eu ca a vrut sa spuna Eliade. Si cred ca fiecare dintre noi are acel mic dracusor care se lasa alintat din cand in cand. Very Happy
E cam acelasi lucru ca-n povestea aia cu ouale, cand o persoana n-a putut da cativa banuti pe ele, dar a lasat un bacsis urias la restaurant. Important e ca efortul sa fie vazut. Razz Daca un om trist iti da satisfactia de a te simti puternic, asta te face sa-l iubesti. Wink Daca doar se plange, fara sa-ti aprecieze efortul, devine neinteresant. Twisted Evil
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 34 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Sam 10 Feb - 16:26

Eu n-am astfel de orgolii, deci nu-s de acord cu Eliade Smile
Un om trist poate sa fie trist fara a se plange.  Sunt oameni care isi duc tristetea cu demnitate si sunt oameni care in tristetea lor devin patetici.
Trebuie sa fac lucruri mult mai importante ca sa ma simt puternica, nu sa sterg niste lacrimi  Laughing


De fapt, trebuie sa precizez ca EU nu ma recunosc deloc in citatul acela. Asta nu inseamna ca nu sunt si astfel de oameni, care se simt puternici pentru ca au intins o batista cuiva. Asa cum am spus si prima data: nu e o regula dupa care functionam toti.


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Sam 10 Feb - 18:35, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 34 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Sam 10 Feb - 17:39

atat de simplu a scris:Da, pentru vanitatea privitorului. Razz Pentru incantarea celui care acorda ajutorul. Asa are ocazia sa se simta important. Razz A transformat un om.
Mersi da' nu ma simt deloc bine in astfel de situatii ,dimpotriva sunt de doua ori stanjenit , odata pentru suferintza celui in cauza , a doua oara cand imi multumeste  daca il ajut ... am trecut prin asa ceva  de mai multe ori si stiu bine ce zic , ai o oarecare stare de bine  dar atat   ... cine naiba poate fi vanitos in astfel de situatii ? Rolling Eyes ... Eliade a luat-o pe aratura Twisted Evil  si tu dupa el Razz  ... Laughing Laughing
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 34 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Sam 10 Feb - 18:08

Mai, daca tu nu traiesti anumite sentimente, nu inseamna ca ele nu exista. Razz Eu asta voiam sa subliniez. Nu trebuie sa te identifici neaparat in situatia descrisa, trebuie sa incerci sa te pui in pielea personajului... daca vrei sa-l intelegi.  Very Happy Nu cred ca Eliade a luat-o pe aratura, pur si simplu a prezentat o situatie care exista.  Smile Fie ca ne place, fie ca nu.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 34 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Sam 10 Feb - 18:38

Laughing Laughing Figuri mai sunteti, amandoi!
Exista, asa cum exista oameni care fac acte de caritate numai ca sa se poata lauda cu ele. A se vedea Gigi Becali Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 34 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Dum 11 Feb - 17:52

Nu pot decat sa va respect opiniile  Razz ,  fiindca '' opiniile sunt libere, dar nu si obligatorii ''
  Twisted Evil   ... n-am zis-o eu ci Caragiale , eu doar sunt de acord cu el .  Laughing
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 34 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Dum 11 Feb - 18:25

Aha, dar nu esti pregatit sa accepti si opiniile lui Eliade. Laughing Sau trebuia sa se abtina? rolling on the floor
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 34 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Dum 11 Feb - 18:29

Tocmai am zis ca va respect opiniile Cool  , evident  si pe ale lui Eliade , in mod  indirect  confused  ... iar n-ai papat nimic dulce  ? Razz Laughing Laughing
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 34 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Dum 11 Feb - 18:31

Oho, ba da, cum sa nu? Laughing De ce? Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 34 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Dum 18 Feb - 17:37

Nu ma dau in vant dupa Valeriu Butulescu , insa un citat din el imi pare cel putin controversat :
''femeia e precum vinul, cat timp e dulce, nu te-ameteste.''
. Surprised

Pe mine m-a ametit Very Happy  , citatul Laughing  ... si femeile dulci  Twisted Evil  , numa' ca-mi revin relativ repede din astfel de ameteli rolling on the floor rolling on the floor .

Probabil trebuie sa fii si un bun cunoscator in materie de vinuri thinking  ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 34 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 34 din 50 Înapoi  1 ... 18 ... 33, 34, 35 ... 42 ... 50  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum