GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Pedeapsa cu moartea, o forma de instaurare a dreptatii?

+11
serpico
dominik
fotohobby
atat de simplu
iubaretu
lynn
Mr Nobody
kitty
costica19
snow
pitulicea
15 participanți

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Pedeapsa cu moartea, o forma de instaurare a dreptatii? - Pagina 2 Empty Pedeapsa cu moartea, o forma de instaurare a dreptatii?

Mesaj  pitulicea Mier 31 Mar - 21:14

Rezumarea primului mesaj :

Majoritatea romanilor ar fi de acord cu introducerea pedepsei capitale, dar si cu expulzarea romilor si a ungurilor, potrivit unui sondaj CCSB, comandat de Pro-Democratia
91% dintre romani ar vota pentru introducerea pedepsei capitale, in timp ce 89% vor retragerea cetateniei romilor, pentru ca ne prejudiciaza imaginea in lume, dar si a ungurilor care cer autonomia Tinutului Secuiesc, releva ultimul sondaj efectuat la comanda Asociatiei Pro Democratia.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Pedeapsa cu moartea, o forma de instaurare a dreptatii? - Pagina 2 Empty Re: Pedeapsa cu moartea, o forma de instaurare a dreptatii?

Mesaj  Mr Nobody Joi 3 Iun - 17:25

Ce urat vorbesti! Very Happy
Mr Nobody
Mr Nobody
4
4


Sus In jos

Pedeapsa cu moartea, o forma de instaurare a dreptatii? - Pagina 2 Empty Re: Pedeapsa cu moartea, o forma de instaurare a dreptatii?

Mesaj  lynn Joi 3 Iun - 18:28

Mr Nobody a scris:Ce urat vorbesti! Very Happy

cine, eu????!!! pfft, îngeraş eu la mine Laughing
lynn
lynn
3
3


Sus In jos

Pedeapsa cu moartea, o forma de instaurare a dreptatii? - Pagina 2 Empty Re: Pedeapsa cu moartea, o forma de instaurare a dreptatii?

Mesaj  iubaretu Vin 18 Feb - 17:49

sa nu uitam ca probele pot fi ,,puse",martorii mincinosi....si tot asa...impotriva pedepsei capitale!
iubaretu
iubaretu
4
4


Sus In jos

Pedeapsa cu moartea, o forma de instaurare a dreptatii? - Pagina 2 Empty Re: Pedeapsa cu moartea, o forma de instaurare a dreptatii?

Mesaj  pitulicea Vin 18 Feb - 22:18

Pentru cei care "pun probe" si depun marturii mincinoase, pedeapsa va fi aceeasi...... MOARTEA! affraid
(Atunci, cu siguranta, te vei gandi de doua ori inainte de a sapa o data groapa altuia.)
In momentul in care ai impins pe cineva nevinovat spre moarte, ai devenit un criminal.... Criminalii trebuie pedeapsiti cu moartea.

pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Pedeapsa cu moartea, o forma de instaurare a dreptatii? - Pagina 2 Empty Re: Pedeapsa cu moartea, o forma de instaurare a dreptatii?

Mesaj  atat de simplu Vin 18 Feb - 22:30

Eu cred ca e o pedeapsa mai grea sa fie lasati sa traiasca....dar nu in orice conditii...
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Pedeapsa cu moartea, o forma de instaurare a dreptatii? - Pagina 2 Empty Re: Pedeapsa cu moartea, o forma de instaurare a dreptatii?

Mesaj  fotohobby Vin 18 Feb - 22:53

Impotriva, din mai multe motive:
1. Rolul preventiv al pedepsei cu moartea este pur si simplu o utopie. Cel care infaptuieste un delict capital se gandeste la orice altceva, mai putin la faptul ca ar putea fi dovedit vinovat. Din start nu se simte amenintat de pedeapsa.

2. Daca platim atat de mult sa ii tinem in inchisori si asta e motivul pentru aplicarea pedepsei cu moartea, de ce nu am fi consecventi si am face economii in toate domeniile? Sa adoptam modelul hitlerist de a-i eutanasia pe toti handicapatii, bolnavii cronici, psihici, pe batranii care mananca cu bolile lor fondurile alocate sanatatii. E o gandire primitiva, a la epoca de piatra. Ii tinem inchisi pentru a ne proteja de ei, tratam bolnavii cu medicamente compensate pentru ca ni s-ar putea intampla si noua sa ajungem in situatia lor si nu ne-ar conveni sa fim lasati de izbeliste. Sunt cheltuieli inerente unei vieti civilizate, cam ca si factura la energia electrica sau telefon.

3. Majoritatea celor care ar vota pentru pedeapsa capitala ar face-o pentru ca asa era pe vremea lui Ceausescu, si e o parte a nostalgiei lor pentru perioada respectiva (ciudata nostalgie, care amesteca locurile de munca si pretinsele salarii mari de pe vremea aceea, cu magazinele pline de astazi...). Ce nu stiu ei e ca, intr-adevar, prin codul lui penal de la inceputul anilor 70 Ceausescu a eliminat inchisoarea pe viata si munca silnica (inclusiv cea pe viata) care existasera anterior, cea mai lunga perioada de incarcerare devenind cea de 25 de ani. Orice delict care ar fi trebuit pedepsit cu mai mult de 25 de ani, se pedepsea cu moartea. S-au dat astfel 548 de sentinte de condamnare la moarte in perioada cat a fost valabil acel cod penal. Din aceste 548 de sentinte, doar 74 (adica doar vreo 8%) au fost puse in executare, pentru restul "tovarasul" a comutat pedeapsa in 25 de ani de inchisoare.

fotohobby
5
5


Sus In jos

Pedeapsa cu moartea, o forma de instaurare a dreptatii? - Pagina 2 Empty Re: Pedeapsa cu moartea, o forma de instaurare a dreptatii?

Mesaj  iubaretu Sam 19 Feb - 9:01

atat de simplu a scris:Eu cred ca e o pedeapsa mai grea sa fie lasati sa traiasca....dar nu in orice conditii...

absolut de acord!!!...pe langa faptul ca nimeni nu are dreptul de a lua viata cuiva...cu buna stiinta!...intamplator,in anumite circumstante,cred ca se poate intampla oricui...pur si simplu... pana nu o patesti e greu de crezut...
iubaretu
iubaretu
4
4


Sus In jos

Pedeapsa cu moartea, o forma de instaurare a dreptatii? - Pagina 2 Empty Re: Pedeapsa cu moartea, o forma de instaurare a dreptatii?

Mesaj  dominik Dum 1 Mai - 21:50

Fara sa fiu habotnic , doar un ortodox botezat, spun ca numai D-zeu (daca a dat viata, sa o ia). Executand criminalul , intr-un fel societatea sau , ma rog , legea il cautioneaza, actionand in aceiasi directie sub acoperirea unui text scris.Cei care comit crime sau violuri, infractiuni de orice fel, trebuie doar izolati de restul societatii. Talionul nu e decat o perpetuare a raului, chiar o amplificare a lui.
dominik
dominik
2
2


Sus In jos

Pedeapsa cu moartea, o forma de instaurare a dreptatii? - Pagina 2 Empty Re: Pedeapsa cu moartea, o forma de instaurare a dreptatii?

Mesaj  serpico Dum 1 Mai - 23:55

Ochi pentu ochi ,si lumea va fi oarba. cred ca stie toata lumea citatul

serpico
4
4


Sus In jos

Pedeapsa cu moartea, o forma de instaurare a dreptatii? - Pagina 2 Empty Re: Pedeapsa cu moartea, o forma de instaurare a dreptatii?

Mesaj  pitulicea Lun 2 Mai - 11:13

Oarba, dar cinstita Wink
O sa vrea sa fure si n-o sa vada pe ce sa puna mana Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Pedeapsa cu moartea, o forma de instaurare a dreptatii? - Pagina 2 Empty Re: Pedeapsa cu moartea, o forma de instaurare a dreptatii?

Mesaj  daffy_ Vin 13 Mai - 14:20

iar fac referire la constitutie...dedata asta la cea europeana care chiar nu se poate modifica de niciun fel in sensul asta Laughing
daffy_
daffy_
4
4


Sus In jos

Pedeapsa cu moartea, o forma de instaurare a dreptatii? - Pagina 2 Empty Re: Pedeapsa cu moartea, o forma de instaurare a dreptatii?

Mesaj  Mr Nobody Vin 13 Mai - 14:26

Totusi, o solutie de compromis ar fi aceea a justitiei private. Hotararea-si executarea ei- sa apartina familiei victimei. Fac mentiunea ca singura forma de justitie privata acceptata in zilele noastre este legitima aparare.
Mr Nobody
Mr Nobody
4
4


Sus In jos

Pedeapsa cu moartea, o forma de instaurare a dreptatii? - Pagina 2 Empty Re: Pedeapsa cu moartea, o forma de instaurare a dreptatii?

Mesaj  lexus Vin 13 Mai - 15:38

daar trebui sa luam toti cursuri de autoparare siin caz de ceva ne putem justifica si si apara singuri..

lexus
2
2


Sus In jos

Pedeapsa cu moartea, o forma de instaurare a dreptatii? - Pagina 2 Empty Re: Pedeapsa cu moartea, o forma de instaurare a dreptatii?

Mesaj  seaman65 Joi 26 Mai - 19:48

dominik a scris:Fara sa fiu habotnic , doar un ortodox botezat, spun ca numai D-zeu (daca a dat viata, sa o ia). Executand criminalul , intr-un fel societatea sau , ma rog , legea il cautioneaza, actionand in aceiasi directie sub acoperirea unui text scris.Cei care comit crime sau violuri, infractiuni de orice fel, trebuie doar izolati de restul societatii. Talionul nu e decat o perpetuare a raului, chiar o amplificare a lui.

Atunci sa fie izolati undeva de unde sa nu mai poata iesi, dar nu pe banii nostri. Undeva unde sa se descurce singuri, gen Absolom.
Eu unul nu prea sunt de acord cu cheltuirea banilor pe asa zisa reabilitare, ca numai reabilitati nu ies din inchisori.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Pedeapsa cu moartea, o forma de instaurare a dreptatii? - Pagina 2 Empty Re: Pedeapsa cu moartea, o forma de instaurare a dreptatii?

Mesaj  myrk Mier 7 Ian - 15:13

Eu as fi pentru reintroducerea pedepsei cu moartea. Maica lor de banditi! mitraliera Very Happy Laughing (oare le-or fi bagat 3D si wireless la puscarie? scratch )
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Pedeapsa cu moartea, o forma de instaurare a dreptatii? - Pagina 2 Empty Re: Pedeapsa cu moartea, o forma de instaurare a dreptatii?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum