GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

PREMIILE OSCAR

+4
atat de simplu
myrk
pitulicea
Obi-Wan Kenobi
8 participanți

Pagina 7 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

In jos

PREMIILE OSCAR - Pagina 7 Empty PREMIILE OSCAR

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Mar 17 Sept - 18:14

Rezumarea primului mesaj :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
 Decernate pentru prima data  la 16 mai 1929 la hotelul Hollywood Roosevelt,premiile Oscar au reusit de-a lungul timpului, sa provoace: pasiuni, controverse,barfe ,can-canuri,nemultumiri,atat in ceea ce priveste nominalizarile cat si in privinta castigatorilor.Acordate de Academia Americana de Film,denumite initial, Premiile Academiei,incepand cu anul 2013 au fost numite Oscar asa cum au fost de fapt “poreclite in tot acest timp, din 1929 si pana in prezent.84 de ani incarcati de istorie,de arta de traditie stau in statueta pe care orice actor,regizor,scenarist, inginer de sunet sau imagine o viseaza in palmaresul sau.


Ultima editare efectuata de catre Obi-Wan Kenobi in Mar 17 Sept - 19:00, editata de 2 ori
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos


PREMIILE OSCAR - Pagina 7 Empty Re: PREMIILE OSCAR

Mesaj  pitulicea Dum 12 Mar - 21:46

Azi am vazut si eu Moonlight Rolling Eyes
Un film bunicel pe alocuri. Bunicel si alocuri Smile Cu astfel de insusiri, evident nu era cazul sa i se acorde un Oscar.
Un film cu negri foarte negri, care pe deasupra mai sunt si homosexuali. Rolling Eyes  Ceva mai odios de atat, cu greu s-ar putea imagina intr-un film care nu apartine genului horror.
Filmarea parca a fost facuta de un amator. De cateva ori m-am frecat la ochi, pentru ca vedeam in ceata. Mi-am pus pana si ochelarii Very Happy  Da... am inceput sa vad mai bine Laughing  Am tot vazut pana cand s-a sfarsit brusc. Dezamagita  confused

N-am vazut celelalte filme. Daca si celelalte sunt la fel, consider ca fac cel mai bun lucru posibil cand ma uit la filmele anilor '60 Smile  Sunt superbe.

P.S. Cam lung copy/paste-ul lui myrk si fara rost. As fi preferat comentariul tau, nu al altora Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

PREMIILE OSCAR - Pagina 7 Empty Re: PREMIILE OSCAR

Mesaj  myrk Lun 13 Mar - 12:12

Nimic din ce posteaza myrk nu e fara rost. Razz Laughing Cand am sa vad filmul, imi voi spune si parerea.

Ce nu "inteleg" baietii astia moderni si cu perceptii moderne de la Hollywood cu filmele astea noi duhnind a artificial e faptul ca scenele din film trebuie sa curga natural, actorul se identifica cu personajul si scena de film cu viata reala, sa te faca sa crezi ca e real ceea ce vezi. Daca tu faci un film din scene puse cap la cap si in fiecare scene vrei cu obstinatie si exacerbare sa obtii o anumita impresie, sentiment etc, filmul va duhni a artificial de la un capat la altul, chiar daca realizarile tehnice, efectele, jocul actorilor, imaginea etc vor fi "impecabile".

Cat despre filmele vechi superbe, daca privesti la filme si mai vechi, de prin anii 40, vei vedea ca in ciuda subiectelor naive uneori, filmele par "reale", nu prefabricate. Ma uitam la jocul actorilor si la fetele lor: imagini ce emana naturalete si foarte multa lumina in priviri. Nu acelasi lucru se poate spune despre actorii de astazi, cu cateva exceptii, normal. Cred ca tine de educatie si de vremurile pe care le traim. Mai multa noblete in trecut, mai multa si din ce in ce mai multa "golaneala" in prezent.

Parerea mea.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

PREMIILE OSCAR - Pagina 7 Empty Re: PREMIILE OSCAR

Mesaj  myrk Vin 2 Mar - 23:41

Ce se mai aude despre Oscar-urile de anul asta? Habar n-am ce mai produc baietii astia.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

PREMIILE OSCAR - Pagina 7 Empty Re: PREMIILE OSCAR

Mesaj  myrk Lun 28 Mar - 16:13

Habar n-am nici anul asta. Laughing Timpurile de aur ale cinematografiei americane s-au dus. Am inceput sa ma uit aseara la In ghearele cainelui- mare favorit la Oscar. Bine ca nu l-am vazut pana la sfarsit: cica de fapt e o poveste western de dragoste intre baiatul hangitei si fratele rau, dur al pistolarului american- fratele cel bun se casatoreste cu hangita. Baiatul hangitei e un baiat inalt, slab, sensibil. Face flori din hartie foarte frumoase. Mi se parea mie la inceputul filmului ca se juca cu petalele florilor asa cum s-ar juca cu sula, cu petalele sulii in mana. Ma rog, si la asta tre' sa te uiti mai mult de doua ore. Laughing Te asteptai la actiune, drama, certuri intre frati, impuscaturi. Nu- e despre "dragoste" filmul. Regizoarea cica a luat premiul Oscar pentru regie. 'Tu-va-n paishpe cu filmele voastre cu tot! Laughing

A mai fost regizata si palma lui Will Smith- Chris Rock- prezentatorul- a fost lovit dupa ce a facut "comentarii" la adresa sotiei lui Smith. Totul de un prost gust incredibil.

Revin cu comentarii dupa si daca mai reusesc sa vad si celelalte filme. Laughing

A, am vazut "Nu priviti in sus!". Filmul e o satira, o comedie neagra- eu am ras cu lacrimi. Ma rog, cica Di Caprio chiar e convins de semnalul de alarma tras in film- el e cu schimbarile climatice. Laughing In esenta, filmul satirizeaza superficialitatea societatii umane, goana dupa castig si imagine cu orice pret, decadenta in plan moral a unei societati consumeriste si hedoniste, predispusa la suicid din cauza deciziilor proaste. Nu priviti in sus- ca expresie, poate avea dubla semnificatie, in functie de tabara in care te afli. De fapt, concluzia ar fi ca nu trebuie sa fii in nicio tabara, ci doar de partea adevarului. Si paradox- doar privind in sus te afli de partea corecta. In film, fiind stiinta. Si nu chiar, avand in vedere finalul filmului- totdeauna apare ceva neprevazut- in cazul asta brontolocii. Laughing Filmul e o aiureala. Laughing Recomand la vazut.

Eu i-as fi dat un Oscar- macar pentru scenariu.

myrk
myrk
6
6


Sus In jos

PREMIILE OSCAR - Pagina 7 Empty Re: PREMIILE OSCAR

Mesaj  myrk Lun 28 Mar - 21:13

Mi-a spus Adriana ca ea a vazut filmul In ghearele cainilor. Cica nu-i vorba de nici o poveste de dragoste homosexuala. Am citit si eu o scurta parere pe internet. De aia ziceam ca nu comentez decat ce vad- dar mi-am dat cu parerea inainte. Uite-asa unii o iau razna, si din parere in parere, apare paranoia. Ma rog, acum ii zice dezinformare. Desinformare.

Mai comentez dupa ce vad filmele. Nu ma mai iau dupa tot felul de aiuriti.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

PREMIILE OSCAR - Pagina 7 Empty Re: PREMIILE OSCAR

Mesaj  pitulicea Mar 29 Mar - 13:56

Laughing Laughing Eu nu-s curioasa de filmele de Oscar din ultimii ani. Daca vreau homalai si lesbiene, ma uit la filme XXX si macar stiu o treaba. In maxim 5 minute vad mai multa actiune decat in 2 ore. Laughing Nu ma induioseaza povestile de dragoste deviante dintre oameni devianti. De fapt nu ma prea uit la filme noi, din acelasi motiv. Daca vreau filme de Oscar, revad filmele vechi si-s mult mai castigata Smile
Despre "in ghearele cainilor" asa am citit si eu pe net, cum ai scris tu in prima postare, nu cum a vazut Adriana. Da' tot nu-s curioasa sa vad cine a denaturat povestea filmului Laughing
Daca vezi si vreun film normal, spune-mi.
Nu priviti in sus a fost asa de comentat si de mediatizat, ca mi-a taiat orice pofta de a-l vedea. Nu-mi place sa fac parte din turme Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

PREMIILE OSCAR - Pagina 7 Empty Re: PREMIILE OSCAR

Mesaj  myrk Mar 29 Mar - 15:45

Ei, na. Eu fac parte din turma. Fuck. Laughing Eu sunt un mandruletz mai zmerit. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

PREMIILE OSCAR - Pagina 7 Empty Re: PREMIILE OSCAR

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum