GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

PREMIILE OSCAR

+4
atat de simplu
myrk
pitulicea
Obi-Wan Kenobi
8 participanți

Pagina 1 din 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

In jos

PREMIILE OSCAR Empty PREMIILE OSCAR

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Mar 17 Sept - 18:14

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
 Decernate pentru prima data  la 16 mai 1929 la hotelul Hollywood Roosevelt,premiile Oscar au reusit de-a lungul timpului, sa provoace: pasiuni, controverse,barfe ,can-canuri,nemultumiri,atat in ceea ce priveste nominalizarile cat si in privinta castigatorilor.Acordate de Academia Americana de Film,denumite initial, Premiile Academiei,incepand cu anul 2013 au fost numite Oscar asa cum au fost de fapt “poreclite in tot acest timp, din 1929 si pana in prezent.84 de ani incarcati de istorie,de arta de traditie stau in statueta pe care orice actor,regizor,scenarist, inginer de sunet sau imagine o viseaza in palmaresul sau.


Ultima editare efectuata de catre Obi-Wan Kenobi in Mar 17 Sept - 19:00, editata de 2 ori
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

PREMIILE OSCAR Empty Re: PREMIILE OSCAR

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Mar 17 Sept - 18:48

Un scurt istoric al premiilor Oscar .Dupa cum am zis pentru prima data au fost decernate in data de 16 mai 1929 la hotelul Hollywood Roosevelt.
   Inițial, în concurs se prezentau peliculele lansate în Los Angeles între 1 august și 31 iulie anul anterior ceremoniei de decernare. Pentru ceremonia din 1933 termenul a fost prelungit până la 31 decembrie 1932, iar din 1934 filmele participante trebuie să fi fost lansate între 1 ianuarie și 31 decembrie din anul anterior ceremoniei.
  Gândită şi construită de un regizor de la MGM, pe nume Cedric Gibbons, statueta reprezintă un cavaler ce ţine o spadă în mână şi stă pe o rolă de peliculă cu cinci braţe, fiecare reprezentând câte un departament din Academia de Film: actori, scenarişti, regizori, producători şi tehnicieni.
  Statueta nu a primit de la început un nume: unii ii spuneau “statueta Academiei”, alţii “trofeul de aur” sau “statueta de merit”. Mass-media avea propria versiune: “omul de fier”. Dilema şi-a găsit rezolvare în spusele unei bibliotecare, devenită mai târziu director executiv al Academiei, Margaret Herrick. Ea a văzut statueta şi a exclamat: “Arată exact ca unchiul meu Oscar!”
 In anul primei decernari , membrii Academiei Americane de film erau in numar de 250.In prezent sunt peste 6000 de membri cu drept de vot iar Gala premiilor Oscar are o audienta de peste un miliard de telespectatori.
 In functie de filmele participante in cursa pentru Oscar in fiecare an se acorda minim 24 de statuete pentru: Cel mai bun film
Cel mai bun regizor , Cel mai bun actor,Cea mai bună actriță, Cel mai bun actor în rol secundar,Cea mai bună actriță în rol secundar, Cel mai bun scenariu original,Cel mai bun scenariu adaptat,Cea mai bună imagine,Cel mai bun montaj,Cea mai bună coloană sonoră,Cea mai bună melodie originală,Cele mai bune decoruri,Cele mai bune costume,Cel mai bun machiaj,Cel mai bun sunet,Cel mai bun montaj sonor,Cele mai bune efecte vizuale,Cel mai bun film străin,Cel mai bun film de animație,Cel mai bun montaj,Cel mai bun film documentar,Cel mai bun scurt metraj documentar,Cel mai bun scurt metraj,Cel mai bun scurt metraj de animație,Cel mai bun mixaj sonor.
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

PREMIILE OSCAR Empty Re: PREMIILE OSCAR

Mesaj  Vizitator Mar 17 Sept - 19:09

Stiam povestea statuetei, dar imi place s-o recitesc. Smile  Am citit ca marele favorit este 12 Years A Slave, un film despre sclavie, cu scene foarte brutale si impresionante. De-abia astept sa apara, filmul deja a castigat marele premiu la Toronto. Smile 
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

PREMIILE OSCAR Empty Re: PREMIILE OSCAR

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Mar 17 Sept - 19:12

Cateva recorduri pozitive si negative.

Recordul pentru cele mai multe nominalizări, dar nici un premiu câştigat este deţinut, între actori, de Peter O’Toole, cu opt nominalizări. Totuşi, el a fost premiat în 2003 cu Oscarul pentru întreaga activitate. Recordul absolut la nominalizări, fără a fi obţinut vreun premiu, îl deţine însă sunetistul Kevin O’Conell, cu 20 de încercări.

Cei mai des nominalizaţi la titlurile de “Cel mai bun actor” şi “Cel mai bun rol” sunt: Jack Nicholson (12 nominalizări), Laurence Olivier (10 nominalizări) şi Spencer Tracy (9 nominalizări). Nici un actor de gen masculin nu a câştigat trei premii “Cel mai bun actor” consecutiv. În schimb, Katharine Hepburn a obţinut 12 nominalizări şi patru statuete pentru categoria “Cea mai bună actriţă”: pentru Morning Glory (1932/3), Guess Who’s Coming to Dinner? (1967), The Lion in Winter (1968) şi On Golden Pond (1981). În 1968, ea a împărţit acest premiu cu Barbra Streisand. Cele mai multe nominalizări le deţine Meryl Streep: 14, cu două premii obţinute.

Anthony Quinn a câştigat cu rolul lui Paul Gauguin în Lust for Life (1956) singurul premiu Oscar acordat vreodată pentru un rol atât de scurt. El a jucat timp de opt minute.

Familia Huston a fost singura care a produs trei generaţii de câştigători ai Oscarului: Walter Huston a fost numit “Cel mai bun actor într-un rol secundar” în 1948 pentru rolul din The Treasure of the Sierra Madre, John Huston a fost desemnat “Cel mai bun regizor” al aceluiaşi film, iar Anjelica Huston a primit Oscarul pentru “cea mai bună actriţă într-un rol secundar” cu rolul său din Prizzi’s Honor, 1985.

Mari perdanti la premiile Oscar:

Pentru cei care pot visa să obţină cea mai importantă recunoaştere a talentului cinematografic, criteriile de alegere sunt uneori greu de înţeles. Alfred Hitchcock, unul dintre cei mai mari regizori, nu a fost niciodată premiat cu un Oscar. Regizorul britanic, autorul a zeci de filme de succes, a fost nominalizat de şase ori, între 1941 şi 1961, dar nu a câştigat niciodată. Din rândul actorilor, Samuel L. Jackson, Richard Burton, Tom Cruise, Brad Pitt, Bruce Willis, Johnny Depp, John Travolta, Cary Grant, Demi Moore şi Marilyn Monroe (care nici nu au fost nominalizate vreodată), Montgomery Clift, James Earl Jones, Lauren Bacall, Glenn Close, Marlene Dietrich, Greta Garbo sau Barbara Stanwyck. Lista, desigur, rămâne deschisă.

Refuzuri de a primi premiile Oscar:

În anul 1970, George C. Scott a refuzat Oscarul acordat pentru “Cel mai bun rol” în filmul Patton, motivându-şi decizia faţă de Academie: “nu consider că cineva mă poate concura”. În 1972, Marlon Brando a refuzat premiul pentru rolul din The Godfather. El se opunea puternic modalităţii în care Hollywoodul denatura imaginea nativilor americani. Ei nu au fost primii care au refuzat acest premiu: în 1935, scriitorul Dudley Nichols a refuzat să accepte Oscarul pentru The Informer deoarece, la acea vreme, Sindicatul scriitorilor demarase o grevă împotriva studiourilor de film.
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

PREMIILE OSCAR Empty Re: PREMIILE OSCAR

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Mar 17 Sept - 19:17

Astea fiind spuse va invit la discutii. Ce filme castigatoare de Oscar vi-au placut?De ce? Care filme nu au meritat premiile?Ce filme si ce actori au fost nedreptatiti?Mai premiaza Academia americana de film arta sau comercialul!
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

PREMIILE OSCAR Empty Re: PREMIILE OSCAR

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Mar 17 Sept - 19:56

Una din marile mele nemultumiri legate de premiile Oscar ,ar fi cea legata de decernarea premiilor din 2009.Nimeni nu ma va putea face vreodata sa nu spun ca in anul acela n-a fost cel mai mare aranjament din istoria premiilor Oscar.Nimeni nu ma va putea face sa pricep cum un film de nivelul lui Slumdog Millionaire sa ia premiul in detrimentul la alte filme mult mai bune, cum ar fi :The Curious Case of Benjamin Button,Frost/Nixon,Milk sau The Reader .
 8 premii Oscar date unei nenorociri de film de care multi au uitat.Au impins nesimtirea in asa hal incat au dat premii si pentru coloana sonora,si pentru cea mai buna melodie tot indienilor.Va pun de proba doua clipuri.Unul castigatorul Oscarului "jai ho" Slumdog millionaire , a doua melodie "down to earth" din desenul animat de lung metraj, care de fapt a si castigat premiul Oscar pentru cel mai bun desen animat Wall-E . Slava domnului ca n-au trimis indienii participant si la sectia de animatie ca cine stie ce nenorocire mai vedeam.



Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

PREMIILE OSCAR Empty Re: PREMIILE OSCAR

Mesaj  pitulicea Mar 17 Sept - 20:28

N-am vazut nici unul din aceste filme, deci nu pot veni cu argumente pro sau contra Smile
Impotriva lui Wall-E ce ai? E o animatie draguta. Chiar m-a induiosat.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

PREMIILE OSCAR Empty Re: PREMIILE OSCAR

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Mar 17 Sept - 20:34

Nu am nimic.Si mie mi-a placut enorm de mult Wall-E.Am pus cele doua videoclipuri pentru a se vedea diferenta.De departe Wall-E merita premiul si pentru cea mai buna coloana sonora si pentru cea mai buna melodie originala compusa si interpretata de Peter Gabriel ,Down to earth.Din pacate ambele premii le-au luat indienii!!
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

PREMIILE OSCAR Empty Re: PREMIILE OSCAR

Mesaj  pitulicea Mar 17 Sept - 20:47

Aha. Acum am inteles.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

PREMIILE OSCAR Empty Re: PREMIILE OSCAR

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Joi 19 Sept - 10:04

Zicea aella mai sus despre filmul 12 years a slave.Acum am citit despre el ca a luat de curand premiul pentru cel mai bun film la festivalul de film de la Toronto.Multe din filmele castigatoare de Oscar au fost laureate mai intai la Toronto.Din ce vad are parte de o critica foarte buna ,vad ca multi il aseamana cu Lista lui Schindler, capodopera lui Spielberg despre Holocaust si ii dau mari sanse de a fi premiant la Oscar.
In regia lui  Steve Rodney McQueen regizor care ne-a mai adus pe marile ecrane si filmele: Shame  (2011) si Hunger(2008) filmul are o distributie impresionanta : Michael Fassbender, Chiwetel Ejiofor,  Benedict Cumberbatch, Brad Pitt, Paul Giamatti, Quvenzhane Wallis, Sarah Paulson, Paul Dano si este este inspirat din fapte reale si din autobiografia lui Solomon Northrup, un new yorkez de culoare, care este rapit in Washington in 1841 si este trimis pe post de sclav pe o plantatie din Louisiana.
Daca va fi sa castige am avea o premiera la Oscaruri ,pana acum nici un regizor de culoare nu a reusit sa-si adjudece statuia.Ramane sa-l gasesc intr-o forma mai buna de vizionat pe net,pentru ca la noi premiera va fi undeva pe la inceputul lui ianuarie ,si apoi sa va dau detalii.

Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

PREMIILE OSCAR Empty Re: PREMIILE OSCAR

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Sam 28 Sept - 0:09

Am reusit sa citesc azi pe [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] ,site-ul responsabil cu barfele prin Hollywood,despre un posibil castigator de Oscar 2014.Si nu m-ar mira tinand cont ca avem un duo care ne-a obisnuit cu filme de calitate pline de stralucire.E vorba de The Wolf of Wall Street.Regia,Martin Scorsese iar in rolul principal il vom vedea pe Leonardo DiCaprio.
Filmul este bazat pe best-seller-ul cu acelaşi titlu scris de Jordan Belfort, în 1990, în care este urmărit destinul unui tânăr, din anii '80 (când devine milionar), până în anii '90 (când cariera lui este zdruncinată şi ajunge să fie condamnat la închisoare).
In distributie ii vom vedea si pe : Matthew McConaughey, Margot Robbie, Jonah Hill, Jon Favreau,Jean Dujardin iar in rolul povestitorului vom avea ocazia sa il ascultam pe Geene Hackman. Din ce am reusit sa vad in trailer filmul pare a fi un coktail intre Catch me if you can si The Great Gatsby o combinatie geniala si de ce nu un posibil candidat la Oscar.

Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

PREMIILE OSCAR Empty Re: PREMIILE OSCAR

Mesaj  pitulicea Sam 28 Sept - 9:10

Numai vazandu-l pe diCaprio in imagine si deja resping (involuntar) ideea de-a vedea filmul. Dar....cine stie Smile Mai am timp sa ma razgandesc, fiind vorba de Scorsese. Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

PREMIILE OSCAR Empty Re: PREMIILE OSCAR

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Vin 4 Oct - 23:11

Stiri noi de la barfitorii aia de :  [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] .S-ar parea ca deja a aparut favorita la Oscarul pentru cea mai buna actrita in rol principal.
Este vorba despre Cate Blanchett.Multi premiata cu Globuri de aur , premii BAFTA,premiata la festivalul de film de la Venetia,nominalizata in doua randuri la premiile Oscar, se pare ca i-a venit randul sa plece la anul cu trofeul pentru cea mai buna actrita in rol principal.
Se zvoneste ca dl. Woody Allen a facut echipa buna cu Cate in filmul , Blue Jasmine, o adaptare a piesei lui Tennessee Williams, Un tramvai numit dorinta.
Criticul Tim Robey de la The Telegraph zice pe undeva ca:  „ Cate Blanchet are un drum lin către titlul Cea mai bună actriță”. „Ca să o învingă cineva va fi nevoie de o performanță absolut miraculoasă”, a subliniat el.
Ce sa va mai spun am remarcat-o mai demult in Elisabeth, apoi in trilogia Stapanul Inelelor dar si in Aviatorul regizat de Martin Scorsese unde joaca rolul lui  Katharine Hepburn  pentru care si ia Oscarul pentru cea mai buna actrita in rol secundar.
Abia astept sa vad filmul sa va povestesc mai pe larg despre el.
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

PREMIILE OSCAR Empty Re: PREMIILE OSCAR

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Lun 21 Oct - 20:03

A aparut un nou candidat la Oscarul pentru cel mai bun film.Gravity -Misiune in spatiu.Regia semnata de Alfonso Cuarón,sub a carui semnatura ati mai vazut probabil :Children of Men / Copiii tatalui (2006) ,  Paris, je t'aime - Oraşul iubirii (2006) ,Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004 si Great Expectations / Marile Speranţe (1998).
 Distributia :Sandra Bullock, George Clooney.Subiectul filmului ar fi o misiune esuata in spatiu si stradania celor doi de a se reintoarce acasa.Cei de la IndieWire nu spun nimic despre Clooney in schimb au numai cuvinte de lauda la adresa Sandrei Bullock.Deasemeni s-ar parea ca vom vedea o imagine 3d de exceptie despre care James Cameron spune ca nu s-a mai facut pana in prezent un film cu asa imagine.Ramane de vazut asta .Filmul a avut premiera in Romania pe 4 octombrie si poate fi vazut pe ecrane IMAX.

Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

PREMIILE OSCAR Empty Re: PREMIILE OSCAR

Mesaj  pitulicea Joi 24 Oct - 20:59

West Side Story (1961) - un film multi-premiat.
O fi fost bun la vremea respectiva, habar n-am. Eu nu i-as fi dat nici un premiu. Cu atat mai putin pentru coloana sonora. Urata muzica. M-a zgariat pe creier. crazy 
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

PREMIILE OSCAR Empty Re: PREMIILE OSCAR

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum