GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

PREMIILE OSCAR

+4
atat de simplu
myrk
pitulicea
Obi-Wan Kenobi
8 participanți

Pagina 6 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

In jos

PREMIILE OSCAR - Pagina 6 Empty PREMIILE OSCAR

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Mar 17 Sept - 18:14

Rezumarea primului mesaj :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
 Decernate pentru prima data  la 16 mai 1929 la hotelul Hollywood Roosevelt,premiile Oscar au reusit de-a lungul timpului, sa provoace: pasiuni, controverse,barfe ,can-canuri,nemultumiri,atat in ceea ce priveste nominalizarile cat si in privinta castigatorilor.Acordate de Academia Americana de Film,denumite initial, Premiile Academiei,incepand cu anul 2013 au fost numite Oscar asa cum au fost de fapt “poreclite in tot acest timp, din 1929 si pana in prezent.84 de ani incarcati de istorie,de arta de traditie stau in statueta pe care orice actor,regizor,scenarist, inginer de sunet sau imagine o viseaza in palmaresul sau.


Ultima editare efectuata de catre Obi-Wan Kenobi in Mar 17 Sept - 19:00, editata de 2 ori
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos


PREMIILE OSCAR - Pagina 6 Empty Re: PREMIILE OSCAR

Mesaj  pitulicea Joi 10 Dec - 21:01

Poate in vacanta o sa am timp sa vad cateva dintre ele Smile Pana acum n-am reusit sa vad decat unul... pe jumatate Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

PREMIILE OSCAR - Pagina 6 Empty Re: PREMIILE OSCAR

Mesaj  Vizitator Joi 10 Dec - 21:04

Majoritatea nici n-au aparut inca la liber Rolling Eyes Sau poate au aparut, ca nu le-am mai cautat de ceva vreme Smile
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

PREMIILE OSCAR - Pagina 6 Empty Re: PREMIILE OSCAR

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Vin 15 Ian - 8:40

In sfarsit au aparut si nominalizarile la Oscarul 2016. Cateva surprize, in rest filmele care se bat pentru premii ar fi cele pe care  au mizat cei de la IndieWire.
CEL MAI BUN FILM :The Revenant ,Spotlight, The big short , Mad Max  , Bridge Of Spies ,The Martian ,Room, Brooklyn  .
CEL MAI BUN REGIZOR :Adam Mckay - The Big Short ,George Miller - Mad Max: Fury Road ,Alejandro G Inarritu - The Revenant, Lenny Abrahamson - Room ,Tom McCarthy - Spotlight.
CEL MAI BUN ACTOR ÎN ROL PRINCIPAL : Leonardo DiCaprio (The Revenant) , Matt Damon (The Martian), Eddie Redmayne (The Danish Girl) ,Michael Fassbender (Steve Jobs), Bryan Cranston (Trumbo)
CEA MAI BUNĂ ACTRIȚĂ ÎN ROL PRINCIPAL : Cate Blanchett (Carol) ,Brie Larson (Room) ,Charlotte Rampling (45 Years) ,Jennifer Lawrence (Joy) ,Saoirse Ronan (Brooklyn)
CEL MAI BUN ACTOR ÎN ROL SECUNDAR  :Mark Rylance -"Bridge of Spies", Mark Ruffalo - "Spotlight", Christian Bale - "The Big Short", Tom Hardy – The Revenant, Silvester Stallone - Creed.
CEA MAI BUNĂ ACTRIȚĂ ÎN ROL SECUNDAR  Jennifer Jason Leigh - The Hateful Eight ,Rooney Mara - Carol, Rachel McAdams - Spotlight ,Alicia Vikander - The Danish Girl ,Kate Winslet - Steve Jobs.

Restul nominalizarilor le puteti vedea aici : [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

PREMIILE OSCAR - Pagina 6 Empty Re: PREMIILE OSCAR

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Lun 29 Feb - 20:25

A trecut si editia de anul asta a premiilor Oscar. Nu prea am trecut pe aici , nu pentru ca as fi uitat ci pentru ca nu am prea avut ce scrie. Marea majoritate a filmelor de anul asta mi-au dat o stare de somnolenta groaznica. Cu chiu cu vai am reusit sa vad 4 filme. The big short, Steve Jobs ,Mad Max fury road si  The Martian. In rest nimic! Asa ca hai sa vedem lista castigatorilor si daca o mai fi ceva de zis o sa spunem dupa!

 - Cel mai bun film al anului: Spotlight
- Cel mai bun actor în rol principal: Leonardo DiCaprio ("The Revenant")
- Cea mai bună actriță în rol principal: Brie Larson ("Room")
- Cel mai bun regizor: Alejandro Gonzalez Inarritu ("The Revenant")
- Cea mai bună melodie originală: Writing's on the Wall ("Spectre")
- Cea mai bună coloană sonoră: "The Hateful Eight"
- Cel mai bun film într-o limbă străină: "Son of Saul" -
- Cel mai bun actor în rol secundar: Mark Rylance ('Bridge of Spies')
- Cel mai bun film de animație: "Inside Out"
- Cel mai bun mixaj de sunet: "Mad Max: Fury Road"
- Cel mai bun montaj de sunet: "Mad Max: Fury Road"
- Cel mai bun montaj: "Mad Max: Fury Road"
- Cea mai bună imagine: "The Revenant"
- Cel mai bun machiaj/Cea mai bună coafură: "Mad Max: Fury Road".
- Cea mai bună regie artistică: "Mad Max: Fury Road"
- Cele mai bune costume: "Mad Max: Fury Road"
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

PREMIILE OSCAR - Pagina 6 Empty Re: PREMIILE OSCAR

Mesaj  pitulicea Lun 29 Feb - 20:58

Doar un singur film am vazut din toate astea: Bridge of Spies. Chiar mi-a placut.
Mi-a placut Tom Hanks pentru ca e Tom Hanks si n-are cum sa nu-ti placa, dar de Mark Rylance am fost vrajita. Ma bucur ca a castigat Oscarul salut Foarte rar mi se intampla ca un actor in rol secundar sa ma impresioneze in asa masura.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

PREMIILE OSCAR - Pagina 6 Empty Re: PREMIILE OSCAR

Mesaj  atat de simplu Vin 11 Mar - 20:49

Am vazut si eu filmul amintit de Pitu. Acum am facut ca Pitu sau ca Shadow: l-am urmarit in doua seri. Very Happy O fi de bine, o fi de rau... cred ca e mai de bine decat alte filme pe care le urmarisem intr-o singura seara. Dar, cum zicea si Obi: cred ca m-au plictisit filmele astea de Oscar, ca asa se numesc. Smile
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

PREMIILE OSCAR - Pagina 6 Empty Re: PREMIILE OSCAR

Mesaj  shadow Sam 12 Mar - 22:16

Cred ca DiCaprio  merita  sa castige trofeul , si-a jucat admirabil rolul , in rest as spune ca filmele de Oscar nu mai sunt ce-au fost ...
Martianul nu si-a adjudecat nimic ?  thinking ... nu ca mi-ar fi placut in mod special , dimpotriva , dar era tare laudat  Cool  .

Ca tot vorbim de premii , Zmeura de aur cred c-a fost atribuita gresit  Very Happy  , as fi dat ''trofeul''  celei mai mari farse cinematografice a anului 2015 , care dupa parerea mea este   Razboiul Stelelor - Trezirea Fortei    Twisted Evil .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

PREMIILE OSCAR - Pagina 6 Empty Re: PREMIILE OSCAR

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Sam 12 Mar - 23:08

Eu as spune asa: Leonardo si-a luat premiul fortat! Nu a jucat nimic si cel mai important lucru: pe baiatul asta nu-l ajuta fata. Nu e convingator! Sunt cu totul de acord cu restul lumii , adica cu cei ce spun ca premiul Oscar trebuia dat ursului.
Ce nu inteleg: cum sa iei premiul pentru cel mai bun regizor ,Alejandro González Iñárritu si sa nu iei premiul pentru cel mai bun film? Pai ce ai facut ? Ai invatat un urs sa faca un rol de Oscar!
Ce am vazut eu!
Big short , mare pierzator, cu Christian Bale , ce face aici un rol de milioane, a prins doar un premiu pentru cel mai bun scenariu adaptat.
Nu am avut un film animat demn de macar o jumatate de vot!
Mad Max si-a luat toate premiile meritat. Asta facand refeinta la , efecte , costume , scenografie , etc! Un film superb daca treci peste lipsurile din scenariu.
Nu a existat o melodie sau o coloana sonora sa te dea pe spate! platitudini!
Facand o evaluare la Oscarul de anu asta , in stilul meu caracteristic, am cam dormit la 85% din filme!
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

PREMIILE OSCAR - Pagina 6 Empty Re: PREMIILE OSCAR

Mesaj  shadow Dum 13 Mar - 13:58

Obi-Wan Kenobi a scris:....pe baiatul asta nu-l ajuta fata. Nu e convingator! Sunt cu totul de acord cu restul lumii , adica cu cei ce spun ca premiul Oscar trebuia dat ursului.
Ce nu inteleg: cum sa iei premiul pentru cel mai bun regizor ,Alejandro González Iñárritu si sa nu iei premiul pentru cel mai bun film? Pai ce ai facut ? Ai invatat un urs sa faca un rol de Oscar!

Pare a fi corect rationamentul tau , totusi , ursul fara DiCaprio nu valora mare lucru , era un banal urs ce ar mai fi avut de trait si scapa nejupuit  rolling on the floor .
Dincolo de gluma faza cu animalul este ''lucrata'' admirabil , dar mi se pare exagerat sa spui ca doar pentru aceasta scena a luat Leonardo Oscarul : mie mi-a placut  cum a jucat intreg filmul , evident , nu fac parte din ''restul lumii'' Laughing   ...

O regizare foarte buna poate sa aduca un premiu regizorului respectiv fara a fi considerat automat si cel mai bun film , nu crezi ?
La fel a fost si in 2014 , Oscarul pentru cel mai bun film a mers la 12 ani de sclavie , iar cel mai bun regizor a fost considerat Alfonso Cuarón  cu  Gravity , daca nu ma insel Rolling Eyes .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

PREMIILE OSCAR - Pagina 6 Empty Re: PREMIILE OSCAR

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Lun 27 Feb - 9:03

A trecut si noaptea Oscarurilor. Nimic nou , aceeasi putreziciune care se repeta de vreo 10 ani incoace. 300 de critici senili care nominalizeaza si voteaza niste stupizenii .
Iata lista completa a castigatorilor:

Cel mai bun film
Arrival
Hacksaw Ridge
Hidden Figgures
Lion
Moonlight
Fences
Hell or High Water
La La Land
Manchester by the Sea

Cel mai bun actor in rol principal
Casey Affleck (Manchester by the Sea)
Andrew Garfield (Hacksaw Ridge)
Ryan Gosling (La La Land)
Viggo Mortensen (Captain Fantastic)
Denzel Washington (Fences)

Cea mai buna actrita in rol principal
Isabelle Huppeert (Elle)
Ruth Negga (Loving)
Natalie Portman (Jackie)
Emma Stone (La La Land)
Meryl Streep (Florence Foster Jenkins)

Cel mai bun regizor
Denis Villeneuve (Arrival)
Mel Gibson (Hacksaw Ridge)
Damien Chazelle (La La Land)
Kenneth Lonergan (Manchester by the Sea)
Barry Jenkins (Moonlight)

Cel mai bun film strain
Land of Mine (Danemarca)
A Man Called Owe (Suedia)
The Salesman (Iran)
Tanna (Australia)
Toni Erdmann (Germania)

Cel mai bun actor in rol secundar
Mahershala Ali (Moonlight)
Jeff Bridges (Hell or High Water)
Lucas Hedges (Manchester by the Sea)
Dev Patel (Lion)
Michael Shannon (Nocturnal Animals)

Cea mai buna actrita in rol secundar
Viola Davis (Fences)
Michelle Williams (Manchester by the Sea)
Octavia Spencer (Hidden Figures)
Naomie Harris (Moonlight)
Nicole Kidman (Lion)

Cel mai bun scenariu original
Damien Chazelle (La La Land)
Taylor Sheridan (Hell or High Water)
Kenneth Lonergan (Manchester by the Sea)
Yorgos Lanthimos si Efthymis Filippou (The Lobster)
Mike Mills (20th Century Women)

Cel mai bun scenariu adaptat
Barry Jenkins (Moonlight)
Eric Heisserer (Arrival)
Luke Davies (Lion)
August Wilson (Fences)
Allison Schroeder si Theodore Melfi (Hidden Figures)

Cel mai bun film de animatie
Zootopia
Kubo and the Two Strings
Moana
The Red Turtle
My Life as a Zucchini


Cea mai buna coloana sonora
Justin Hurwitz (La La Land)
Nicholas Britell (Moonlight)
Dustin O'Halloran si Hauschka (Lion)
Mica Levi (Jackie)
Thomas Newman (Passengers)

Cele mai bune efecte vizuale
The Jungle Book
Rogue One: A Star Wars Story
Doctor Strange
Deepwater Horizon
Kubo and the Two Strings


Premiul Oscar pentru Cea mai buna melodie originala merge catre "La La Land"
Cateva lucruri bune : Casey Affleck primeste Oscarul pentru cel mai bun actor in rol principal pentru rolul din Manchester by the Sea pe merit si demonstreaza ca in familia Affleck exista doar un singur actor bun .
Moonlight primeste Oscarul pentru cel mai bun film pe merit , daca si Oscarul asta mergea spre Bla –Bla Land nu ma mai uitam la Oscaruri in viata mea, de fapt Bla-Bla Landul asta are doar doua chestii misto, melodia “City of stars “ si flashbackul de la sfarsit in care ea isi imagineaza cum ar fi fost viata lor daca …
Cel mai nedreptatit film anul acesta dupa parerea mea a fost “ Arrival” si actita din rolul principal  Amy Adams care merita pe buna dreptate Oscarul pentru cea mai buna interpretare in rol principal feminin.
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

PREMIILE OSCAR - Pagina 6 Empty Re: PREMIILE OSCAR

Mesaj  atat de simplu Lun 27 Feb - 11:40

Bla-Bla Land... rolling on the floor rolling on the floor Aia 300 de critici vor deveni si mai senili in anii ce urmeaza. rolling on the floor
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

PREMIILE OSCAR - Pagina 6 Empty Re: PREMIILE OSCAR

Mesaj  pitulicea Lun 27 Feb - 21:22

Deci s-au impartit Oscarurile fara macar sa stiu? Laughing Oare de ce nu ma mir?
O sa incerc sa vad filmele nominalizate, sa-mi fac si eu o parere. Sa vad daca as fi votat pentru castigatori Very Happy O sa revin cu comentarii cand o sa am ce comenta. Momentan n-am vazut niciunul dintre filme, iar de auzit n-am auzit decat de La La Band, care nu m-a facut curioasa decat dupa comentariul lui myrk.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

PREMIILE OSCAR - Pagina 6 Empty Re: PREMIILE OSCAR

Mesaj  dorina_s Lun 27 Feb - 21:45

Nu am urmarit decernarea, am auzit ceva de o gafa lanominalizarea celui mai bun film. Alta data stateam noaptea si urmaream acum am preferat sa dorm.
dorina_s
dorina_s
5
5


Sus In jos

PREMIILE OSCAR - Pagina 6 Empty Re: PREMIILE OSCAR

Mesaj  myrk Lun 27 Feb - 21:58

La la Mahala Band! Laughing Mda, printre aia senili ma numar si eu! Laughing Mie mi-a placut ca idee filmul. Nu le-am vazut pe toate celelalte nominalizate, asa incat nu pot sa-mi dau cu parerea. Un alt film interesant mi s-a parut filmul lui Mel Gibson, Hacksaw Ridge.

Oricum, subtire cinematografia americana, din ce in ce mai subtire, cu mici exceptii. Actori mari, actori buni, dar lasa de dorit... totul. Foarte mult artificial, cowboy cu fete de IT-isti, criminali cu fete de intelectuali, dialoguri stupide cu umor de doi bani etc. Revin cand am timp sa ma uit si la celelalte filme.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

PREMIILE OSCAR - Pagina 6 Empty Re: PREMIILE OSCAR

Mesaj  myrk Mar 28 Feb - 10:23

Se pare ca Moonlight, castigatorul Oscar-ului, e o tampenie de film. Daca o spune si CTP, il cred (de data asta). Very Happy Se pare ca si negrii se obraznicesc. Li se da un Oscar in compensare pentru anul trecut. Mda, o prostie si mai mare...

Sa vedem ce spune CTP despre Oscar:

"Oricât aș detesta creatura portocalie de horror SF ajunsă la Casa Albă, sfidarea aruncată lui Trump de Hollywood în această noapte câștigă detașat la categoria „Cel mai penibil moment din istoria Oscarurilor”.

Dacă încurcătura de hârtii produsă de venerabilul ușor buimac Warren Beatty, care a dus la inutilele discursuri de victorie ale producătorilor lui LaLa Land nu s-ar fi întâmplat, ea trebuia regizată, ca la „Cântarea României”: „Tovarăși, LaLa o fi cea mai bună, dar premiul i-l dăm lui LuLu, pentru că el a fost și bolnav când era mic”.

LuLu, Lumina Lunii (Moonlight,) este un film politically correct mediocru, băltind călduț, fără vreo idee originală, dar cu un actor de culoare la modă. Mahershala Ali. Povestea devenirii, Bildungsromanul, unui tânăr minoritar defavorizat, fără tată, fiu al unei mame drogate, e o adunătură de clișee și mișcări snob-sofisticate ale aparatului de filmat. „Meritul” peliculei constă în faptul că respectivul tânăr e negru și, pe deasupra, și homosexual, ca să fie rețeta bogată. De altfel, întreaga echipă de realizatori și actori a Luminii Lunii este alcătuită exclusiv din african-americans.

Deci, nu s-a întâmplat așa cum declara purtătorul de cuvânt al Casei Albe, „Președintele nu va lua niciun Oscar”, căci Donald Trump a primit Oscarul cel mare peste ochi. (Și încă unul, Oscarul pentru film străin, acordat lui The Salesman [Vânzătorul], pe care nu l-am văzut, dar știm sigur că regizorul, iranian, Asghar Farhadi, a fost pe lista neagră a celor interziși la viză în SUA și a protestat împotriva decretului lui Trump).

Cu prețul unei nedreptăți înfiorătoare. LaLa Land, unul dintre cele mai bune filme nominalizate vreodată la Oscar (14 categorii), „o minunăție, un film clasic încă de la premieră, un favorit irezistibil la Oscar”, cum scriam la premiera în România, a câștigat premiile pentru regie, Damien Chazelle, imagine, Linus Sandgren, cea mai bună actriță, Emma Stone, muzică originală și Melodie originală, Justin Hurwitz, scenografie, David Wasco, și ar fi trebuit să mai ia, după părerea mea, și montajul de imagine și sunet. Chiar dacă a fost pur și simplu deposedat de Oscarul pentru Cel mai bun film, LaLa Land va rămâne în istoria mare a cinemaului, în vreme ce LuLu va avea, poate, un paragraf în istoria politică a Statelor Unite."

Mda. Ce sa mai zic? Pe La La il vedeam si eu castigator, dar n-a fost sa fie. Vom vedea la anul ce va fi.  Smile
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

PREMIILE OSCAR - Pagina 6 Empty Re: PREMIILE OSCAR

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum