GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Does God exist?

+20
Obi-Wan Kenobi
shadow
JeSsYkA
seaman65
lexus
GESF
fotohobby
moonstone
Adriatica
Tizona
atat de simplu
mrs nobody
Mr Nobody
Luna
aspidistra76
Neeo_2005
snow
Radu
pitulicea
habibi77
24 participanți

Pagina 8 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

In jos

Does God exist? - Pagina 8 Empty In cautarea lui D-zeu

Mesaj  habibi77 Lun 12 Apr - 13:57

Rezumarea primului mesaj :

Povestea mea incepe la varsta de trei ani. Eram la bunici la tara impreuna cu sora mea mai mica, care atunci avea un an. Imi amintesc cum bunica se agita sa puna tuica dintr-o damigeana intr-un ibric, apoi a pus ibricul pe parmaluc si cauta o sticla. Unchiul meu care venise cu un prieten, se chinuia sa ne faca o poza, mie si sorei mele. Am si acum poza. Imi amintesc cum, dupa ce a plecat unchiu, bunica se chinuia sa o adoarma pe sora mea, iar eu alergam pe afara. Am alunecat pe o perie si am cazut pe spate. In cadere m-am lovit la cap. Am zacut inconstienta, nu stiu cat timp, dar cand mi-am revenit imi amintesc cum coboram printr-un tunel multicolor. Nu-mi amintesc nimic inainte de asta.
Sigmund Freud sustine ca un copil nu are constiinta pana la varsta de 3 ani. La mine aceasta experinta a coincis cu dobandirea constiintei. Dintr-o data am inceput sa vad lucrurile intr-o alta lumina. Am inceput sa vad detalii pe care pana atunci nu le vazusem. Imi amintesc ca dupa asta m-am dus in spatele casei si m-a speriat un vecin, am fugit si am intrat cu piciorul in coltul casei. M-am ales cu o cicatrice, o am si acum. E ciudat cum imi amintesc aceste detalii.
Si mai ciudat este faptul ca tot atunci am inceput sa-mi pun intrebari. Imi amintesc cum mi-a spus bunica ca D-zeu, seara ia soarele de pe cer si pune luna in loc. Am intrebat-o de ce soarele are in fiecare zi aceeasi forma iar luna in fiecare zi se schimba. N-a stiut sa-mi raspunda. La 5 ani mi-am dat seama ca luna este rotunda si ca ceva o lumineaza si din acest motiv nu este in fiecare seara la fel....putin mai tarziu mi-am dat seama ca pamantul este rotund....si bunica imi spusese ca e plat......m-a mintit !! Asta m-a infuriat Mad
Aveam de pe atunci un simt al dreptatii si al adevarului pe care nu mi-l pot explica decat prin acel accident. Se pare ca in subconstientul meu s-a modificat ceva atunci.
De mica mi-am dat seama ca vad lucrurile altfel decat le vad altii si asta m-a mahnit. Simteam ca sunt in cautarea a ceva, dar nu stiam exact ce. Intr-un final am realizat ca-l caut pe D-zeu. Initial am crezut ca este un mos batran, care sta la portile Raiului, cu cartea vietii in brate si te judeca....asa mi-a spus bunica.....dar m-am gandit ca daca m-a mintit ca pamantul este plat ma poate minti si in privinta lui D-zeu....si asa am inceput cautarile pe cont propriu.
Pe la 14 ani am fost cu o prietena la o adunare a unor sectanti. Prietena mea mi-a spus ca acolo il voi gasi pe D-zeu. Pt ca eram noua, m-au pus sa-mi spun parerea despre un pasaj din Biblie.....nu va spun ce fetze au facut cand au auzit parea mea despre acel pasaj....dezamagita din nou.

VA URMA


Ultima editare efectuata de catre habibi77 in Lun 12 Apr - 19:38, editata de 1 ori
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos


Does God exist? - Pagina 8 Empty Re: Does God exist?

Mesaj  habibi77 Vin 14 Sept - 13:09

Liderul spiritual Dalai Lama a strâns nu mai puţin de 4 milioane de fani pe site-ul de socializare Facebook de când şi-a deschis contul. Însă aceştia au fost zilele trecute şocaţi de un mesaj postat de acesta, conform căruia "religia nu mai este adecvată", scrie Huffington Post.
Citatul a fost luat din cartea publicată de el anul trecut, "Beyond Religion: Ethics for a Whole World", în care argumenta faptul că religia nu mai poate oferi răspunsuri societăţii actuale.

Acesta îşi argumentează mesajul prin faptul că majoritatea religiilor pun accent pe iubire, compasiune, răbdare, toleranţă şi iertare, care într-adevăr promovează valorile interioare, însă "fundamentarea etică a religiei nu mai este adecvată".

"De aceea am tot mai mult convingerea că a venit timpul să găsim o modalitate de a ne gândi la spiritualitate şi la etică dincolo de religie", a scris Dalai Lama pe Facebook.

Sursa

Profil Facebook Dalai Lama
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Does God exist? - Pagina 8 Empty Re: Does God exist?

Mesaj  seaman65 Vin 14 Sept - 19:33

Daca ne gandim la cate prostii face lumea in numele religiei, are multa dreptate. Preoti pedofili, credinciosi fanatici sau care nu respecta sub nici o forma invataturile...
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Does God exist? - Pagina 8 Empty Re: Does God exist?

Mesaj  shadow Vin 14 Sept - 22:26

Pentru cativa preoti ''rataciti'' nu-i putem incrimina pe ceilalti ... n-am nimic impotriva religiei atata vreme cat nu incearca sa ma aduca ''pe calea dreapta'' , fiecare e liber sa faca cum simte , mai rau este de cei care traiesc in state fundamentaliste unde ''binele'' este doar unul si e vai de cel care simte si vrea sa se manifeste altfel ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Does God exist? - Pagina 8 Empty Re: Does God exist?

Mesaj  seaman65 Vin 14 Sept - 23:01

Pai din nefericire nu-s numai cativa preoti rataciti, sunt cam multi pedofili, homosexuali, hoti, afaceristi, iar lista-i cam lunga. Pot da un numar foarte limitat de exemple de oameni adevarati din randul clerului. Acelasi lucru este valabil si pentru alte religii, iar aici pun accent pe cea musulmana, ca astia-s primii care nu respecta decat ce le place si pe deasupra mai vor sa-i aduca si pe ceilalti pe calea cea "dreapta", cu parul (a se citi AK) de preferinta.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Does God exist? - Pagina 8 Empty Re: Does God exist?

Mesaj  myrk Mar 4 Mar - 17:14

Am citit si eu pe-aici si-am constatat un talmes-balmes de pareri, conceptii, contradictii, minciuni si superficialitate. Parerea mea:
1. Ca sa faci afirmatii despre o religie, trebuie sa cunosti foarte bine doctrina respectiva;
2. Trebuie sa faci distinctie intre doctrina si membri; ex: daca membrii calca stramb, nu inseamna ca religia respectiva n-ar fi buna;
3. Trebuie sa ai o viziune de ansamblu despre propria ta religie, despre religii, despre lume si despre intreg universul;
4. Trebuie sa ai o experienta personala in propria ta religie;
5. Si nu in ultimul rand, ar trebui sa te intereseze permanent adevarul (si sa fii bine intentionat, nu inchistat in gandire sau fanatic Smile ). Cu argumente logice, supralogice, stiintifice, arheologice, istorice etc etc etc. Nu cu argumente de doi lei.

Pai ne mai punem intrebari daca Dumnezeu exista? Cei mai mari savanti, oameni de stiinta, medici de renume mondial, scriitori celebri si cei mai destepti oameni din toate timpurile au fost (si sunt) oameni religiosi. Hai sa zicem ca masele sunt proaste si ca cei mai multi sunt niste tampiti, iar altii profitori! Mereu mi-am pus aceasta intrebare: chiar toti sunt niste tampiti, iar 2-3 oameni sunt desteptii pamantului si atei? Viata personala a acelora care afirma sau infirma spune multe! Smile Acuma ce sa zic? Daca ar fi numai un singur om de stiinta care crede in Dumnezeu, ar fi un mare semn de intrebare de ce face acest lucru!  Smile Pentru mine, un lucru e clar: spiritul ( ratiunea, inteligenta) premerge materia!  Smile 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Does God exist? - Pagina 8 Empty Re: Does God exist?

Mesaj  atat de simplu Mar 4 Mar - 20:30

Pai, nu e vorba de credinta aici?  Suspect Ori exista, ori nu exista.Cautam dovezi sau credem?  Smile
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Does God exist? - Pagina 8 Empty Re: Does God exist?

Mesaj  myrk Mar 4 Mar - 20:57

Pai nu e vorba de dovezi, ci de argumente! Smile Multi considera credinta apanajul prostilor si modestia- spiritului de turma. Atunci cum se face ca cei mai destepti oameni sunt profund credinciosi? Smile O scuza ar avea omul simplu, needucat, dar intelectualul niciodata!  Smile N-am vorbit aici despre dovezi vizuale, ca atunci nu se mai cheama credinta! Dar de minime dovezi ai nevoie ca sa crezi, ca doar suntem fiinte rationale! Smile O minima  Smile dovada este lumea si universul, care nu puteau aparea din intamplare, oricat s-ar screme materia!  Smile ( vezi fizica moderna, particula lui Dumnezeu si celelalte...). Se spune ca si credinta este dar de la Dumnezeu ( nu-l descoperi pe Dumnezeu daca El Insusi nu doreste aceasta- desi in Dumnezeu toate sunt DA- si daca tu insuti nu faci nici un pas in acest sens). In rest- cerceteaza, nu te opreste nimeni! Smile Crede si nu cerceta- o mare inventie si prostie- nu scrie nicaieri acest lucru!  Smile 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Does God exist? - Pagina 8 Empty Re: Does God exist?

Mesaj  atat de simplu Mar 4 Mar - 20:59

Asa mai vii de-acasa.  Smile Mi-a placut raspunsul.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Does God exist? - Pagina 8 Empty Re: Does God exist?

Mesaj  myrk Mar 4 Mar - 21:11

Multam!  Smile 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Does God exist? - Pagina 8 Empty Re: Does God exist?

Mesaj  atat de simplu Mar 4 Mar - 21:12

De asta-mi place mie sa provoc...raspunsuri.  Smile 
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Does God exist? - Pagina 8 Empty Re: Does God exist?

Mesaj  myrk Mar 4 Mar - 21:15

Asa, deci pe principiul asta mergi!  Smile Uite-asa afli ce are omul in tărtăcuţă! Smile 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Does God exist? - Pagina 8 Empty Re: Does God exist?

Mesaj  atat de simplu Mar 4 Mar - 21:17

Crezi ca am zis asta intamplator?  Laughing 
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Does God exist? - Pagina 8 Empty Re: Does God exist?

Mesaj  myrk Mar 4 Mar - 21:21

Nimic nu e intamplator la tine! Smile Ar mai fi o mica problema: sa fie ceva in bostănel!  confused Smile 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Does God exist? - Pagina 8 Empty Re: Does God exist?

Mesaj  pitulicea Sam 12 Mai - 22:30

Nu am acum timp sa citesc tot topicul acesta, dar am sa revin la el. Am recitit doar ultimele postari ale lui myrk, pe care le mai citisem si le apreciasem la momentul respectiv.
Acum, recitind, mi-a atras atentia afirmatia aceasta:

credinta este dar de la Dumnezeu - nu-l descoperi pe Dumnezeu daca El Insusi nu doreste aceasta

Abia acum o inteleg cu adevarat Smile Dumnezeu si-a dorit sa-L descopar si mi-a aratat calea spre El.

Duhovnicul meu mi-a recomandat o carte care sa ma ajute sa inteleg ca am ales calea cea buna, calea spre Adevar. Smile
Am inceput s-o citesc si m-a captivat de la primele pagini. Daca mai vrea cineva sa o citeasca, cartea se numeste: Doua Milioane de Kilometri in Cautarea Adevarului de Klaus Kenneth.
O puteti citi online aici Arrow https://www.scribd.com/document/189349635/Klaus-Kenneth-Doua-Milioane-de-Kilometri-in-Cautarea-Adevarului

Dupa ce o termin, sper sa am mai multe de comentat Wink
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Does God exist? - Pagina 8 Empty Re: Does God exist?

Mesaj  pitulicea Lun 9 Sept - 21:05

Am citit topicul asta cap-coada. Un lucru e clar: ce gandeam cand s-a deschis topicul nu mai e in concordanta cu ce gandesc acum.
Daca uneori mai dadeam dreptate unora sau altora, acum singurul caruia ii dau dreptate e myrk. El chiar stie ce vorbeste Laughing Laughing  Restul sunt baliverne. Un om care nu L-a cautat pe Dumnezeu sau care L-a cautat unde nu trebuie, nu avea cum sa-L gaseasca Smile Daca nu-L gasesti, evident ca o sa crezi ca nu exista si o sa fii convins ca ai dreptate.
Dumnezeu exista!
E normal sa ne punem unele intrebari, e normal sa cautam raspunsuri. Dumnezeu nu ne vrea prosti, ne vrea doar smeriti. Asa cum zicea si myrk, sintagma "crede si nu cerceta", a fost in mod eronat atribuita invataturii crestine. Nicaieri in Biblie nu scrie asta. Ba din contra, Hristos le spune apostolilor: "Cautati si veti afla!".
In urma cu ceva vreme am vazut un film interesant: The Case for Christ (2017). Am gasit in el multe raspunsuri Smile  
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Does God exist? - Pagina 8 Empty Re: Does God exist?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 8 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum