Does God exist?

Pagina 9 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

In jos

Does God exist?

Mesaj  habibi77 la data de Sam 6 Mar - 17:13

Rezumarea primului mesaj :

habibi77
6
6

Sus In jos

Re: Does God exist?

Mesaj  myrk la data de Mar 4 Mar - 17:14

Am citit si eu pe-aici si-am constatat un talmes-balmes de pareri, conceptii, contradictii, minciuni si superficialitate. Parerea mea:
1. Ca sa faci afirmatii despre o religie, trebuie sa cunosti foarte bine doctrina respectiva;
2. Trebuie sa faci distinctie intre doctrina si membri; ex: daca membrii calca stramb, nu inseamna ca religia respectiva n-ar fi buna;
3. Trebuie sa ai o viziune de ansamblu despre propria ta religie, despre religii, despre lume si despre intreg universul;
4. Trebuie sa ai o experienta personala in propria ta religie;
5. Si nu in ultimul rand, ar trebui sa te intereseze permanent adevarul (si sa fii bine intentionat, nu inchistat in gandire sau fanatic Smile ). Cu argumente logice, supralogice, stiintifice, arheologice, istorice etc etc etc. Nu cu argumente de doi lei.

Pai ne mai punem intrebari daca Dumnezeu exista? Cei mai mari savanti, oameni de stiinta, medici de renume mondial, scriitori celebri si cei mai destepti oameni din toate timpurile au fost (si sunt) oameni religiosi. Hai sa zicem ca masele sunt proaste si ca cei mai multi sunt niste tampiti, iar altii profitori! Mereu mi-am pus aceasta intrebare: chiar toti sunt niste tampiti, iar 2-3 oameni sunt desteptii pamantului si atei? Viata personala a acelora care afirma sau infirma spune multe! Smile Acuma ce sa zic? Daca ar fi numai un singur om de stiinta care crede in Dumnezeu, ar fi un mare semn de intrebare de ce face acest lucru!  Smile Pentru mine, un lucru e clar: spiritul ( ratiunea, inteligenta) premerge materia!  Smile 
myrk
6
6

Sus In jos

Mesaj  atat de simplu la data de Mar 4 Mar - 20:30

Pai, nu e vorba de credinta aici?  Suspect Ori exista, ori nu exista.Cautam dovezi sau credem?  Smile
atat de simplu
6
6

Sus In jos

Mesaj  myrk la data de Mar 4 Mar - 20:57

Pai nu e vorba de dovezi, ci de argumente! Smile Multi considera credinta apanajul prostilor si modestia- spiritului de turma. Atunci cum se face ca cei mai destepti oameni sunt profund credinciosi? Smile O scuza ar avea omul simplu, needucat, dar intelectualul niciodata!  Smile N-am vorbit aici despre dovezi vizuale, ca atunci nu se mai cheama credinta! Dar de minime dovezi ai nevoie ca sa crezi, ca doar suntem fiinte rationale! Smile O minima  Smile dovada este lumea si universul, care nu puteau aparea din intamplare, oricat s-ar screme materia!  Smile ( vezi fizica moderna, particula lui Dumnezeu si celelalte...). Se spune ca si credinta este dar de la Dumnezeu ( nu-l descoperi pe Dumnezeu daca El Insusi nu doreste aceasta- desi in Dumnezeu toate sunt DA- si daca tu insuti nu faci nici un pas in acest sens). In rest- cerceteaza, nu te opreste nimeni! Smile Crede si nu cerceta- o mare inventie si prostie- nu scrie nicaieri acest lucru!  Smile 
myrk
6
6

Sus In jos

Mesaj  atat de simplu la data de Mar 4 Mar - 20:59

Asa mai vii de-acasa.  Smile Mi-a placut raspunsul.
atat de simplu
6
6

Sus In jos

Mesaj  myrk la data de Mar 4 Mar - 21:11

Multam!  Smile 
myrk
6
6

Sus In jos

Mesaj  atat de simplu la data de Mar 4 Mar - 21:12

De asta-mi place mie sa provoc...raspunsuri.  Smile 
atat de simplu
6
6

Sus In jos

Mesaj  myrk la data de Mar 4 Mar - 21:15

Asa, deci pe principiul asta mergi!  Smile Uite-asa afli ce are omul in tărtăcuţă! Smile 
myrk
6
6

Sus In jos

Mesaj  atat de simplu la data de Mar 4 Mar - 21:17

Crezi ca am zis asta intamplator?  Laughing 
atat de simplu
6
6

Sus In jos

Mesaj  myrk la data de Mar 4 Mar - 21:21

Nimic nu e intamplator la tine! Smile Ar mai fi o mica problema: sa fie ceva in bostănel!  confused Smile 
myrk
6
6

Sus In jos

Mesaj  pitulicea la data de Sam 12 Mai - 22:30

Nu am acum timp sa citesc tot topicul acesta, dar am sa revin la el. Am recitit doar ultimele postari ale lui myrk, pe care le mai citisem si le apreciasem la momentul respectiv.
Acum, recitind, mi-a atras atentia afirmatia aceasta:

credinta este dar de la Dumnezeu - nu-l descoperi pe Dumnezeu daca El Insusi nu doreste aceasta

Abia acum o inteleg cu adevarat Smile Dumnezeu si-a dorit sa-L descopar si mi-a aratat calea spre El.

Duhovnicul meu mi-a recomandat o carte care sa ma ajute sa inteleg ca am ales calea cea buna, calea spre Adevar. Smile
Am inceput s-o citesc si m-a captivat de la primele pagini. Daca mai vrea cineva sa o citeasca, cartea se numeste: Doua Milioane de Kilometri in Cautarea Adevarului de Klaus Kenneth.
O puteti citi online aici Arrow https://www.scribd.com/document/189349635/Klaus-Kenneth-Doua-Milioane-de-Kilometri-in-Cautarea-Adevarului

Dupa ce o termin, sper sa am mai multe de comentat Wink
pitulicea
6
6

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 9 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Sus

- Subiecte similare