GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Vot obligatoriu în România

+15
Pingu
Nigma
Anna
shadow
seaman65
Nana_Duval
drahyde
atat de simplu
daffy_
Mr Nobody
Demostene
habibi77
snow
Radu
pitulicea
19 participanți

Pagina 4 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

Vot obligatoriu în România - Pagina 4 Empty Vot obligatoriu în România

Mesaj  pitulicea Lun 1 Mar - 19:56

Rezumarea primului mesaj :

Invitat, duminica seara, la Realitatea TV, noul presedintele al PSD, Victor Ponta, a declarat ca sustine votul obligatoriu, lege care exista in foarte putine state europene, si ca si-ar dori ca cetatenii care nu fac minimul efort de a se prezenta la urne in zilele in care se organizeaza alegeri sa fie amendati.

Ce parere aveti despre una ca asta? Rolling Eyes


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Mar 22 Mar - 18:08, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Vot obligatoriu în România - Pagina 4 Empty Re: Vot obligatoriu în România

Mesaj  Mr Nobody Mier 18 Mai - 10:55

seaman65 a scris:

Cine poate, cine nu saliveaza in gol...
Astia daca ar avea timp de sex ar sta acasa, sau acolo unde au cu cine, nu s-ar duce in politica.
Gresit!
Politicienii practica sexul la scara mare, nu vezi cum ne .... pe toti? Very Happy
Sunt arzosi! Very Happy
Mr Nobody
Mr Nobody
4
4


Sus In jos

Vot obligatoriu în România - Pagina 4 Empty Re: Vot obligatoriu în România

Mesaj  seaman65 Dum 19 Iun - 8:32

Uite o lista de carti, citeste-le si mai stam de vorba.
Nu conteaza cati oameni ies in strada si mor, unii sunt dispusi sa mearga extrem de departe pentru ca lumea sa fie asa cum vor ei, nu cum vrem noi. Noi suntem extrem de inutili. Unii si-ar dori populatia globului la 500.000 (cinci sute de mii) de oameni.

The Best Democracy Money Can Buy - Greg Palast
A Number, Not A Name - Claire Wolfe
Land-Mine Legislation - Claire Wolfe
America's Secret Establishment - An Introduction to the Order of the Skull and Bones - Anthony C Sutton
The Best Enemy Money Can Buy - Anthony C Sutton
Wall Street & The Bolshevic Revolution - Anthony C Sutton
Wall Street and The Rise of Hitler - Anthony C Sutton
Emerging Viruses - Aids & Ebola - Leonard Horowitz
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Vot obligatoriu în România - Pagina 4 Empty Re: Vot obligatoriu în România

Mesaj  shadow Dum 19 Iun - 12:17

Poti citi sute de carti , daca nu ai un punct de vedere propriu si sa'l poti sustine cu propriile argumente tot degeaba .
Doamnelor, faceti bine ca stati acasa ...uite, cele care nu stau si mai fac si politica si-o iau pe toate partile Very Happy ... thinking nu zici ca le-o fi placand ?!
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Vot obligatoriu în România - Pagina 4 Empty Re: Vot obligatoriu în România

Mesaj  seaman65 Dum 19 Iun - 12:22

Am un punct de vedere propriu: nu merita sa ma duc la vot, n-am pe cine vota, clasa politica (de oriunde) este corupta, puterea si politica s-au dovedit corupatoare (de oameni inocenti Very Happy ), asa ca nici nu incerc sa ma bag printre ei, ca sa devin ca ei.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Vot obligatoriu în România - Pagina 4 Empty Re: Vot obligatoriu în România

Mesaj  Anna Sam 29 Oct - 16:29

Daca omul vede inutilitatea actului sau si nu mai doreste sa impinga vreun scaun sub vreun fund vreodata, are tot dreptul. Varianta e ca se pierde un drept castigat demult, prin eforturi imense. Acum, fiecare cum crede, dar eu as zice sa nu prea oblige oamnii la nimic, pentru ca NIMIC nu e obligatoriu in afara de a muri.
Anna
Anna
2
2


Sus In jos

Vot obligatoriu în România - Pagina 4 Empty Re: Vot obligatoriu în România

Mesaj  shadow Dum 30 Oct - 18:54

Oare nu votul liber exprimat sta la baza democratiei ?! scratch ...din toate formele de guvernare existente in lume credetzi ca exista o alta mai buna ? ...stiu , nu e perfecta , nici pe departe ....dar pana la o noua varianta de conducere am sa ies la vot si am sa fac ca si pana acum : din toate relele am sa votez pe aceea care am s-o consider mai putin nefasta confused ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Vot obligatoriu în România - Pagina 4 Empty Re: Vot obligatoriu în România

Mesaj  seaman65 Mier 2 Noi - 16:41

Din strafundul racelii mele dau glas unui gand: care drept fratilor? este doar o iluzie, de iesit iese la alegeri cine trebuie sa iasa, nu cine vrem noi oamenii obisnuiti. Mie mi-a trecut chestia asta cu dreptul si democratia. Cineva lucreaza din umbra si aranjeaza toate itele asa cum vrea. Ca noi credem in democratie, in egalitatea in drepturi, asta-i cu totul alta treaba, care n-are nimic de-a face cu realitatea. Ia uitati-va in jur: cate prostii a facut Berlusconi? Sau altii ca el? I-a dat cineva jos de acolo? La noi nu-i la fel? Ce democratie? Ce lege? Unde va credeti, ca nici in America nu exista asa ceva.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Vot obligatoriu în România - Pagina 4 Empty Re: Vot obligatoriu în România

Mesaj  Anna Mier 2 Noi - 19:41

Cum ar fi sa existe sansa unei educari in masa a acelora care de fapt nu inteleg o iota din ce se intampla in culise si merg la vot din obisnuinta, sau pentru ca li se trimit mici atentii inainte de alegeri?
Anna
Anna
2
2


Sus In jos

Vot obligatoriu în România - Pagina 4 Empty Re: Vot obligatoriu în România

Mesaj  shadow Lun 7 Noi - 21:42

''Educare in masa '' Suspect Suspect Suspect ...sună ...hmmm...retro Very Happy ....si altii au vrut a educa masele impunand o ideologie sau alta ...hai sa lasam individul sa decida ca tare este dezorientat de atata gargara Neutral si sa voteze cum ii este vrerea....
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Vot obligatoriu în România - Pagina 4 Empty Re: Vot obligatoriu în România

Mesaj  habibi77 Sam 28 Iul - 15:14

Va prezentati la vot?



habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Vot obligatoriu în România - Pagina 4 Empty Re: Vot obligatoriu în România

Mesaj  Nigma Sam 28 Iul - 15:49

Filmuletele ar trebuii sa ajute la deplasatul la vot sau directia de deplasare a stampilei pe buletinul de vot??In afara de "fainosag" nu am inteles mai nimic din partea unuia ce are o placere aparte pentru clujeni.
Nigma
Nigma
1
1


Sus In jos

Vot obligatoriu în România - Pagina 4 Empty Re: Vot obligatoriu în România

Mesaj  Pingu Dum 29 Iul - 9:11

Eu oricum ma prezint la fiecare stagiune de vot, chiar daca imi anulez buletinul. Wink
Doar azi nu ma duc la vot deoarece ii ceva de prost gust, asa ca prefer sa ma enervez pe stadion. Smile
Pingu
Pingu
5
5


Sus In jos

Vot obligatoriu în România - Pagina 4 Empty Re: Vot obligatoriu în România

Mesaj  habibi77 Dum 29 Iul - 9:17

Filmuletele ar trebuii sa ajute la deplasatul la vot sau directia de deplasare a stampilei pe buletinul de vot??

Da! Laughing

Nu stiam ca are ceva cu clujenii...dar s-ar putea sa ai dreptate, tinand cont de rezultatul ultimelor alegeri. Rolling Eyes
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Vot obligatoriu în România - Pagina 4 Empty Re: Vot obligatoriu în România

Mesaj  Pingu Dum 29 Iul - 9:21

Are ceva cu noi clujenii din momentul in care nu prea i-au iesit niste afaceri prin judet. Very Happy
Pingu
Pingu
5
5


Sus In jos

Vot obligatoriu în România - Pagina 4 Empty Re: Vot obligatoriu în România

Mesaj  habibi77 Dum 29 Iul - 9:24

Asta este foarte interesant! Sa auzim ! Evil
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Vot obligatoriu în România - Pagina 4 Empty Re: Vot obligatoriu în România

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum