GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Dulciuri si Prajituri

+30
itina
freda white
RALUCA
coco114
Helenne
no.body
Fantezia
mielusica
Obi-Wan Kenobi
Violoncella
shadow
Melodia
Tizona
Nicole
mrs nobody
seaman65
princess
Eleonore
sonic
daffy_
batraiorul
oli
arriatna
atat de simplu
Radu
lynn
dragos
habibi77
snow
pitulicea
34 participanți

Pagina 10 din 34 Înapoi  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 22 ... 34  Urmatorul

In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 10 Empty Dulciuri si Prajituri

Mesaj  pitulicea Dum 21 Feb - 14:04

Rezumarea primului mesaj :

Am incercat ieri o rulada cu gem. Gasisem reteta intr-o revista, mi s-a parut simpla si m-am pus pe treaba. Reteta suna asa:

Rulada cu gem
3 oua,
3 linguri de zahar,
3 linguri de faina,
4-5 linguri de gem,
1 praf sare,
hartie de copt pentru tava

Se separa albusurile de galbenusuri. Se bat albusurile spuma tare cu sarea. Se adauga treptat zaharul si se bate in continuare pana acesta se dizolva. In spuma tare obtinuta se incorporeaza lingura cu lingura faina cernuta, amestecand de jos in sus, cu miscari lente, pentru ca aluatul sa nu se lase.
Se tapeteaza tava (dimensiunile tavii 20x30 cm). Se toarna compozitia in strat uniform, se introduce tava in cuptorul preincalzit si se coace timp de 10-12 min. la foc mijlociu.
Se rastoarna blatul pe un servet umed, se indeparteaza hartia de copt si se ruleaza impreuna cu servetul. Dupa 5 minute se deruleaza, se unge cu gem si se ruleaza din nou. Dupa ce s-a racit, se taie in felii groase de 3-4 cm.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Dulciuri si Prajituri - Pagina 10 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  pitulicea Dum 20 Feb - 12:17

Pai, in primul rand.... am dat focul incet de teama sa n-o ard. Eu reusesc sa ard 90% din prajituri Very Happy
L-am dat probabil prea incet si n-a mai crescut. A fost un blat ingust si uscat.
Am zis ca nu-i asa o mare problema. Nu-l mai impart in doua, pun doar crema deasupra si salvez prajitura. In plus, blatul vine insiropat, asa ca se inmoaie el.
Numai ca insiropat cu cola, n-a avut nici un gust Neutral Parca-l udasem cu apa.....
In concluzie.... Nu mi-a placut ce a iesit.....dar acum, o mananc asa cum e Very Happy Eu am facut-o, eu o mananc Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 10 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  oli Dum 20 Feb - 12:18

Of doamne !Imi pare rau !
oli
oli
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 10 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  pitulicea Dum 20 Feb - 12:19

Sigur nu mai trebuia si niste zahar in cola cu care insiropam? Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 10 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  dragos Dum 20 Feb - 13:48

ai gasit motivul rateului
dragos
dragos
4
4


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 10 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  daffy_ Dum 20 Feb - 13:48

deci daca vrem prajituri sa nu apelam la pitu Crying or Very sad Laughing
daffy_
daffy_
4
4


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 10 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  pitulicea Dum 20 Feb - 13:51

Neutral Mi-am stricat reputatia!
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 10 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  dragos Dum 20 Feb - 13:52

daffy nu fi rau , era buna , doar ca nu a iesit cum se astepta pitu
dragos
dragos
4
4


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 10 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  daffy_ Dum 20 Feb - 13:54

Very Happy sunt sigur ca pana la urma o sa ii reuseasca reteta de prajituri Smile
daffy_
daffy_
4
4


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 10 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  pitulicea Dum 20 Feb - 13:57

Daca n-a iesit asta, o sa iasa alta. Razz
Data viitoare, cand ne mai intalnim la un vin si o prajitura, sper sa-i incant cu ceva bun Very Happy Daca nu, fac salata de fructe Very Happy Cu aia n-am cum sa dau gres Wink
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 10 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  lynn Mier 2 Mar - 11:37

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

nu am foarte mult timp sa scriu reteta cum ar trebui, dau doar o lipeala la textul trimis aseara unor prietene dragi, daca sunt totusi neintelegeri, intrebati si cand revin, raspund.

observati si voi ca e etaja, so
parter
eu am folosit ginger biscuits, nu stiu sigur daca sunt prin magazinele din ro, dar ca sa aveti o idee, cautati consistenta biscuitilor digestivi romanesti despre care stiu sigur ca exista. in functie de ...cate guri aveti de hranit si de dimensiunea paharelor, alegeti cantitatea. andre, nu ai cum sa gresesti treaba asta, nu se taie ca maioneza, doar incearca. so, sa spunem ca folosim un pachet de biscuiti din astia de vreo 200gr, ii puneti intr-un prosop de bucatarie (musai) si loviti cu ei de peretii vostri preferati pana se zobesc, nu ii vrem faina asa ca pastrati si ceva grauncioare acolo pentru a simti ca mancati ceva crocant. topiti ceva mai putin de o juma de pachet de unt (de preferar semi-sarat), adica nici juma si nici un sfert, intre (andre, stii cum se topeste untu'? cu usurinta, draga mea. in cuptorul cu microunde, sau la o baie de apa fierbinte.. intelegi tu, sper..) fara sa va faceti semne pe maini cum mi-am facut eu (cu unt topit fix pe degetul ala micu') incorporati biscuitii in unt (deja nu mai suna academic ce zic, nu ca ar fi sunat pana acum). gata parterul, dupa parerea mea, nuci sau arahide zdrobite merg de minune.
next floor
custard cream. stiu, asa am spus si eu, e o chesti super englezeasca pe care jur ca nu trebuie sa o folositi. e greoaie si dulce si exact ce nu iti trebuie la desertul asta, spun asta pentru ca stiu ce contine urmatorul etaj. daca insistati va spun cum se face, dar nu insistati. poate fi inlocuit cu usurinta cu orice fel de inghetata va topeste voua inima.
next floor fructe, cat mai proaspete. capsuni, fragi si alte minuni din astea de padure.
am ajuns la etajul ala greu, branza mascarpone, cateva lingurite generoase de zahar farin (parca ii spune), e cremoasa si are nevoie de putina dulceata.
fructe on top si ciocolata rasa. si pentru ca probabil ca veti folosi inghetata, consumati desertul in urmatoarele 10 minute.
enjoy x
lynn
lynn
3
3


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 10 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  pitulicea Mier 2 Mar - 11:41

ok Deja salivez de pofta.
O sa incerc si eu, de indata ce am fructe de padure. Very Happy
Cu fructe congelate nu cred ca-i prea buna Rolling Eyes
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 10 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  lynn Lun 7 Mar - 14:55

crema de zahar ars, amintire de ieri - alcoolizata
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
lynn
lynn
3
3


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 10 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  pitulicea Lun 7 Mar - 14:59

Mmmmmm....ce pofta mi-ai facut.
Abia imi potolisem pofta de ieri, ca ai mai scris pe undeva pe la jocuri de crema de zahar ars. E preferata mea day dreaming chow time
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 10 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  pitulicea Dum 20 Mar - 13:01

Facea pe vremuri, bunica mea, pe cand eram doar o copila, o prajitura din malai. De fapt, asa i se si spunea: MALAI.
Imi placea tare mult. Ani de zile n-am mai mancat, apoi, in urma cu vreo 15 ani (ce mult e de atunci Rolling Eyes ) la primul meu loc de munca, ne-a adus o colega sa gustam o prajitura facuta de ea. Era tocmai acest malai. Intotdeauna mi s-a parut delicioasa.
Am gasit zilele astea pe net o reteta de malai. Nu e aceeasi pe care o facea bunica.... dar e ceva asemanator si adaptat "zilelor noastre".
Azi am incercat-o! Tocmai ce am scos-o din cuptor banana Sunt curioasa daca a iesit ceva. nail biting
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 10 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  pitulicea Dum 20 Mar - 13:05

Mălai dulce

-o cană și jumătate de mălai fin (o cană de 200 ml)
-o cană de griș din grîu, pentru afânarea compoziției
-o cană și jumătate de făină albă
-o ceașcă de făină de mălai, varianta grișată, din care faceți de obicei mămăliga, ea va da prăjiturii accentul tradițional
-4 ouă (albușurile și gălbenușurile separate)
-o cană de iaurt slab
-o cană și jumătate de lapte slab
-4 linguri de zahăr
- o linguriță de sare
-o lingură de zahăr vanilat Bourbon (zahăr amestecat cu vanilie măcinată)
-o ceașcă de vișine din compot ori o cană de vișine proaspete, în sezon
-un plic de praf de copt
-coaja unei lămâi și coaja unei portocale
-zahăr pudră pentru final

Grișul, mălaiul și cele două tipuri de făină se amestecă într-un castron mai mare, cu praful de copt, zahărul vanilat, coaja de lămâie, coaja de portocală, o jumătate de linguriță de sare și gălbenușurile frecate cu cele 4 linguri de zahăr (până devin cremă fină). Se amestecă mai departe cu iaurtul și laptele apoi se adaugă albușurile bătute spumă tare (cealaltă jumătate de linguriță de sare e pentru spuma de albuș). Două tăvițe pentru chec de dimensiuni medii ori una mare și una mică ar trebui să vă ajungă. Turnați amestecul în tăvile unse cu unt, împrăștiați vișine la suprafața compoziției (puteți să le apăsați ușor, să se scufunde parțial) apoi puneți tăvile în cuptorul încins. 35 de minute la 180 de grade Celsius (poate 40, depinde de cuptor, oricum, testați cu o țepușă din lemn, dacă iese din prăjitură curată, înseamnă că-i coaptă și în mijloc). După ce se răcește prăjitura, puteți să o pudrați cu zahăr. Sau nu, depinde de voi. Puteți ca în loc de pudrare să o stropiți cu sirop de arțar sau miere subțiată cu zeamă de lămâie.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Dulciuri si Prajituri - Pagina 10 Empty Re: Dulciuri si Prajituri

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 10 din 34 Înapoi  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 22 ... 34  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum