GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

+40
raichu
Mihaela Bambina
liviaionita
dorina_s
mario368
sharekhan
Ravian
itina
sharp00714
myrk
East17
mariana m
AlexIulia
Athena
aristeu
pauletz
Sibel16
bicflo
Violoncella
shadow
atat de simplu
RALUCA
mercur
BlackDiamond
Vasile Ascunziseanu
Obi-Wan Kenobi
parwous
habibi77
Amrita
Queensland
seaman65
soryn
Nana_Duval
elis27
mrs nobody
floreac
oli
tegeusa
pitulicea
no.body
44 participanți

Pagina 29 din 54 Înapoi  1 ... 16 ... 28, 29, 30 ... 41 ... 54  Urmatorul

In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 29 Empty Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  no.body Mar 21 Feb - 9:20

Rezumarea primului mesaj :

Pentru ca imi plac foarte mult jocurile de inteligenta, testele de inteligenta, etc., m-am gandit sa infiintez acest topic. Sunt sigur ca nu ma veti lasa singur aici...



Se dau urmatoarele cifre si grupuri de cifre:

? 953 13(18)5(16)(21)93 93987
(18)(15)939(16) (14)(21)(18)(20)(14)9 59(18)1(12)1(16)

Aflati codul si dati-mi raspunsul codat.
Ia sa va vad Very Happy !
no.body
no.body
4
4


gergelyerzsebet apreciază acest mesaj

Sus In jos


Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 29 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  Queensland Mier 6 Mar - 14:42

Va las o problema de la clasa de excelenta a fiicei mele Very Happy

Un elev face o excursie in trei zile. Cu ce suma a plecat el de acasa daca in prima zi cheltuieste 3/5 din suma intreaga, mai putin 6000 lei, a doua zi 1/4 din rest plus 5500 lei, in a treia zi 2/5 din noul rest plus 7000 lei si ii mai raman 500 lei?

Multe succesuri si zero esece Very Happy
Queensland
Queensland
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 29 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  Queensland Joi 7 Mar - 17:44

Nu ma ajuta nimeni? Sad
Queensland
Queensland
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 29 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  atat de simplu Joi 7 Mar - 19:36

Eu as putea doar sa fac un ss de 4 ecuatii cu 4 necunoscute, dar n-am timp sa si rezolv.Totusi, mi se pare prea greu pentru un copil.Nu am timp acum sa gasesc o solutie mai simpla.
Poate te ajuta,Queen si gasesti rezolvarea:
x-suma cheltuiat in prima zi
y-suma cheltuita in a 2-a zi
z-suma cheltuita in a 3-a zi
T-suma totala cheltuita
Restul imi va aparea sub forma de diferenta dintre suma totala si cea cheltuita in prima (respectiv a 2-a zi).Cam asta ar fi sistemul:
x+y+z=T
x=3/5T-6000
y=(T-y-z)/4+5000
z= 2(T-z)/5+6500
Sper sa nu fi gresit.Mai mult nu pot face acum.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 29 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  Queensland Joi 7 Mar - 20:11

Sarutmana, Simpla, dar cred ca pe undeva ai strecurat o greseala... Inceputul coincide cu al meu, dar ceva din ecuatiile tale cu y si z sunt confuzive...

y=(T-y-z)/4+5000
z= 2(T-z)/5+6500

Sumele 5000 si 6500 sunt diferite de textul problemei. Poate m-am exprimat gresit?! La finalul excursiei ii raman 500 lei...
Multumesc mult, oricum ! Pup you
Queensland
Queensland
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 29 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  atat de simplu Joi 7 Mar - 22:20

Da, ti-am zis ca sunt pe fuga.In ecuatia aia e 5500, dar in ultima e 6500:din 7000 lei in plus ii mai raman 500, am facut diferenta.Ce-i drept, n-am fost prea atenta, sper sa nu mai am si alte greseli.Dar ce probleme au astia mici la scoala? Laughing

Ecuatiile de care ai zis tu le-am gandit asa:daca in 3 zile cheltuieste cate x,respectiv, y, respectiv z lei, iar totalul e T, restul dupa prima zi (x) e totalul (T) minus ce-a cheltuit in ziua aia.La fel am gandit si pentru ziua a 2-a.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 29 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  Queensland Joi 7 Mar - 22:28

Ei, chestia e ca fiica-mea merge suplimentar la o clasa de excelenta in matematica... Si parca vad ca a rezolvat problema si eu ma straduiesc de-mi sar fulgii Laughing Are un stil de a le face dansand...

Mersi inca o data, Simpla, dar tot nu inteleg de ce ai folosit y in ecuatia lui y Very Happy Restul dupa prima zi nu se calculeaza scazand din total cheltuiala din prima zi? scratch
y=(T-y-z)/4+5000
z= 2(T-z)/5+6500
Queensland
Queensland
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 29 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  atat de simplu Joi 7 Mar - 22:33

Incercasem acum altfel.Daca dupa prima zi ii raman 6000 lei, inseamna ca ala e restul.1/4 din restul asta ar fi 1500, dar daca adaugam 5500 rezulta ca ar fi cheltuit 7000 in ziua a 2-a.7000 din 6000.Cred ca nu inteleg eu ceva.

Ba asa e normal, Queen.Asa am vrut sa scad. Laughing Nu mi-am verificat calculele, tocmai pentru ca ma gandeam ca-i prea complicat pentru un copil si ca trebuie sa fie o varianta mai simpla.Speram sa gasiti rezolvarea intre timp. Laughing Eu inca mai am treaba.

Acum am vazut, am scazut celelalte doua zile in loc de prima si invers la a 2-a.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 29 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  Queensland Joi 7 Mar - 22:41

Laughing Ma gandeam io ca ceva nu pusca cyclops
Queensland
Queensland
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 29 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  atat de simplu Joi 7 Mar - 23:07

3/5 din suma intreaga, mai putin 6000 lei,
Deci, alea 3/ 5 sunt din suma intreaga sau din suma intreaga fara 6000? Laughing Ca daca e doar din suma intreaga, 6000 e restul si nu iese.Am mai explicat ca asa ar fi insemnat ca a 2-a zi a cheltuit 7000 din 6000.Vreau sa aflu solutia,Queen! Laughing Intreaba-ti copilul. Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 29 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  Queensland Joi 7 Mar - 23:45

''Din suma intreaga, mai putin 6000''
Apai, bietii copii sa inteleaga ce-i ajuta capsorul...
Eu ma dau de ceasul mortii, Doamne iarta-ma si tot nu-mi iese... Am sa vad maine cand am sa vorbesc cu fiica-mea. De-mi da o solutie gen ''joc de glezne'', apoi io gun , numa' ca le pun la tampla mea Laughing
Queensland
Queensland
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 29 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  aristeu Vin 8 Mar - 8:38


Am luat de la voi


1) S=x+y+z+500
2) S-x=y+z+500
3) S-x-y=z+500
Incep cu ultima formula:
a) z=2(S-x-z)/5+7000 si inlocuiesc cu 3) =>
z=2(z+500)/5+7000 => z=12000

b) y=(S-x)/4+5500 si inlocuiesc cu 2) =>
y=(y+z+500)/4+5500 => y=11500

c) x=3S/5-6000 si inlocuiesc cu 1) =>
x=3(x+y+z+500)/5-6000 =>x=21000

S=21000+11500+12000+500=45000


aristeu
aristeu
4
4


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 29 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  Queensland Vin 8 Mar - 12:32

Multumesc mult, Aristeu Pup you m-ai ajutat mult ! Am totusi o nedumerire... si trebuie sa stiu cum sa explic fiicei mele ce si cum, daca nu cumva are si ea deja rezolvarea... Cum ai ajuns la rezultat in cazul ecuatiei : z=2(z+500)/5+7000 => z=12000 ?

E clar ca sunt mai copil decat copila mea Laughing E foarte clar cum ti-au dat rezultatele, scuze !!!
Multumesc inca o data, Aristeu ! Si tie, Simpla !
Culmea culmilor e ca aceasta a fost si solutia fiicei mele Very Happy Si m-a luat cu ''mami, nu pot sa cred ca nu ti-ai dat seama Surprised A trebuit sa ceri ajutor???'' No, rusinicaaaa Very Happy
Queensland
Queensland
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 29 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  tegeusa Vin 8 Mar - 16:10

Queen, era foarte simplu, eu stiam raspunsul inainte sa intrebi tu. sau l-as fi stiut, daca as fi baut niste bere Very Happy
tegeusa
tegeusa
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 29 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  Queensland Vin 8 Mar - 16:42

Laughing Laughing Laughing N-am nici o indoiala, Tege ! Pup you
Queensland
Queensland
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 29 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  atat de simplu Vin 8 Mar - 17:30

Queensland a scris: Cum ai ajuns la rezultat in cazul ecuatiei : z=2(z+500)/5+7000 => z=12000 ?
A ajuns astfel:
s-x-y=z+500
z=2/5(z+500) +7000
5z=2z+1000+35000
3z=36000
z=12000

Nu vazusem artificiul pe care l-a folosit Aristeu.Am incercat noaptea trecuta sa rezolv inlocuind x,y si z in suma, dar am gresit la calcule, m-am enervat si-am renuntat.Stiam ca trebuie sa fie ceva mai simplu.Asa-i cand esti obosit, pur si simplu n-am vazut.Bravo,Aristeu. Smile

Adica a inlocuit in z=2/5(s-x-y)+7000 s-x-y cu z+500. Laughing Asta era smecheria, de fapt.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 29 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 29 din 54 Înapoi  1 ... 16 ... 28, 29, 30 ... 41 ... 54  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum