GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

+40
raichu
Mihaela Bambina
liviaionita
dorina_s
mario368
sharekhan
Ravian
itina
sharp00714
myrk
East17
mariana m
AlexIulia
Athena
aristeu
pauletz
Sibel16
bicflo
Violoncella
shadow
atat de simplu
RALUCA
mercur
BlackDiamond
Vasile Ascunziseanu
Obi-Wan Kenobi
parwous
habibi77
Amrita
Queensland
seaman65
soryn
Nana_Duval
elis27
mrs nobody
floreac
oli
tegeusa
pitulicea
no.body
44 participanți

Pagina 16 din 54 Înapoi  1 ... 9 ... 15, 16, 17 ... 35 ... 54  Urmatorul

In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 16 Empty Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  no.body Mar 21 Feb - 9:20

Rezumarea primului mesaj :

Pentru ca imi plac foarte mult jocurile de inteligenta, testele de inteligenta, etc., m-am gandit sa infiintez acest topic. Sunt sigur ca nu ma veti lasa singur aici...



Se dau urmatoarele cifre si grupuri de cifre:

? 953 13(18)5(16)(21)93 93987
(18)(15)939(16) (14)(21)(18)(20)(14)9 59(18)1(12)1(16)

Aflati codul si dati-mi raspunsul codat.
Ia sa va vad Very Happy !
no.body
no.body
4
4


gergelyerzsebet apreciază acest mesaj

Sus In jos


Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 16 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  pitulicea Lun 27 Aug - 12:15

elis27 a scris:cei din fata aveau fesuri rosii ,astfel ultimul nu putea stii daca el il are pe al treilea sau unul alb astfel primul si-a dat seama ce culoare poarta el. Asa e?
Daca cei din fata aveau unul fes alb si celalalt fes rosu, tot mai ramanea un fes alb si (cel putin) unul rosu pentru cel de-al treilea. Tot din doua culori trebuia sa aleaga. Eu asa vad Rolling Eyes
De unde stim ca cei doi din fata au primit fesuri de aceeasi culoare?
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 16 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  elis27 Lun 3 Sept - 21:10

Pai nu te-am lamurit eu?!!! Very Happy
elis27
elis27
4
4


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 16 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  pitulicea Lun 3 Sept - 21:20

NU Laughing Laughing
cei din fata aveau fesuri rosii ,astfel ultimul nu putea stii daca el il are pe al treilea sau unul alb astfel primul si-a dat seama ce culoare poarta el. Asa e?
Ce culoare poarta el?
Ce spui tu, e o varianta,dar nu singura (cu doua rosii).
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 16 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  soryn Mier 5 Sept - 18:55

Dupa o veche cronica, se spune ca trei turci erau condamnati la inchisoare.
Sultanul, ca sa-si arate marinimia, le-a promis ca ii va ierta daca unul dintre ei va ghici, intr-o anumita imprejurare, ce fes are pe cap.
Astfel, dupa ce le-a aratat 5 fesuri, 3 rosii si 2 albe, i-a asezat in rand, unul in spatele altuia si incepand cu cel din spate, le-a pus cate un fes pe cap.
In acest fel, primul care a primit fesul a putut vedea fesurile celor doi asezati inaintea lui, iar cel din mijloc, numai pe al celui din fata sa.
Primul intrebat de culoarea fesului a fost turcul din spate, care, vazandu-i pe cei doi dinaintea sa, a raspuns direct:
- Nu stiu !
La fel a raspuns si mijlociul.
Cel din fata, spre salvarea lor, a ghicit culoarea fesului sau.
Cum a judecat el ?



Ganditi-va ca sunteti cel din fata si nu vedeti nici un fes.
Cum a gandit cel din fata?
Teoria nr. 1
Daca ultimul, cel din spate, a spus ca nu stie ce fes are in cap un lucru e sigur, eu, cel din fata si cu cel din mijloc nu putem avea amandoi fesurile albe( era singura conditie, amandoi sa purtam fesuri albe, in care ultimul, cel din spate si-ar fi dat seama ce culoare are fesul pe care-l poarta, adica rosu, dat fiind ca nu erau decat doua fesuri albe)

Teoria nr.2
Daca cel din mijloc a spus ca nici el nu stie asta inseamna ca fesul meu (adica al celui din fata )nu putea fi alb, daca era alb cel din mijloc ar fi stiut cu siguranta raspunsul sau ,ca poarta un fes rosu, pentru ca daca era si al celui din mijloc tot alb, ultimul, cel din spate ar fi purtat fes rosu (conditia de la teoria nr.1) .

Asa ca cel din mijloc a vazut pe capul meu ( adica pe al celui din fata) un fes rosu.
Mi-a fost mai greu sa gasesc o expicatie ca sa puteti intelege, dar oare ati inteles?

soryn
soryn
4
4


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 16 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  pitulicea Mier 5 Sept - 19:05

Eu tot nu inteleg. Pentru mine tot nu-i logic.
... inseamna ca fesul meu (adica al celui din fata )nu putea fi alb, daca era alb cel din mijloc ar fi stiut cu siguranta raspunsul sau ,ca poarta un fes rosu, pentru ca daca era si al celui din mijloc tot alb, ultimul, cel din spate ar fi purtat fes rosu (conditia de la teoria nr.1) .
Da' daca primul avea fes rosu, al doilea rosu si al treilea alb, mai e valabila logica ta? Eu cred ca nu.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 16 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  soryn Mier 5 Sept - 19:20

Pai nu gandi asa, pune in calcul raspunsurile celor doi, in oride cronologica(ultimul si apoi cel din mijloc)

Da' daca primul avea fes rosu, al doilea rosu si al treilea alb, mai e valabila logica ta? Eu cred ca nu.

Raspuns:

" al treilea alb" , putea sa aiba alb la raspunsul "nu stiu"
" al doilea rosu" nu putea sa aiba rosu la raspunsul "nu stiu", in conditia aceasta el ar fi stiut raspunsul

Punete in locul celui din fata si gandeste cum am raspuns eu, mergi prin eliminare si ai sa intelegi Very Happy
A fost greu? Laughing

Raspunsul celui din spate conditioneaza raspunsul celui din mijloc.
soryn
soryn
4
4


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 16 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  pitulicea Mier 5 Sept - 19:26

Primul are rosu ... si vede in fata lui un rosu si un alb....deci el poate sa aiba sau alb sau rosu ...NU STIE!
Al doilea are fes rosu... vede in fata lui un fes alb...deci cel din spate poate sa aiba sau alb sau rosu....NU STIE
Cel de-al treilea... poate sa aiba sau alb sau rosu... De unde a stiut ce culoare are? confused
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 16 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  soryn Mier 5 Sept - 19:27


Daca cel din spate ar fi stiut raspunsul, acest raspuns era dat doar conditionat, adica cu conditia ca cei doi din fata sa aiba amandoi fesuri albe, numai in acest caz ar fi stiut raspunsul, dar nu la stiut, deci cei doi nu au amandoi fesuri albe, pana aici e clar?
soryn
soryn
4
4


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 16 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  pitulicea Mier 5 Sept - 19:29

Da...pana acolo e foarte clar. Evident ca cei doi nu au amandoi fesuri albe. Ar fi fost prea simpla problema.

Ori au amandoi fesuri rosii, ori unul are alb iar celalalt rosu, caz in care se complica lucrurile - cel putin pentru mine Laughing

pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 16 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  soryn Mier 5 Sept - 19:37

Ma bucur ca ai inteles.
Daca cel din mijloc ar fi vazut in fata lui fes alb, atunci si cel din spatele lui a vazut la primul tot fes alb.Si daca au vazut amandoi la primul alb, al doilea nu putea sa aiba tot alb pentru ca ultimul ar fi stiut raspunsul, ca el are obligatoriu rosu, clar?
soryn
soryn
4
4


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 16 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  soryn Mier 5 Sept - 19:46

Atunci, daca cel din mijloc, ar fi vazut in fata lui fes alb, obligatoriu el ar fi stiut ca poarta rosu, deci ar fi stiut raspunsul, dar nu la stiut, a spus nu stiu, inseamna ca cel din fata lui purta rosu, asta ne intereseaza, cel din fata purta rosu si si-a dat seama in urma raspunsurilor celor doi.
Asa mi-e greu sa-ti explic, daca ai fi langa mine cred ca mi-ar fi mai usor...pentru ca as si gesticula. Laughing
Ufff....
soryn
soryn
4
4


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 16 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  pitulicea Mier 5 Sept - 20:07

Laughing Laughing M-ai convins in cele din urma! Era rosu..... ok
Te descurci si fara sa gesticulezi. Razz
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 16 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  soryn Mier 5 Sept - 21:13

te-am convins sau ai inteles?...daca ai inteles recapituleaza Laughing
soryn
soryn
4
4


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 16 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  pitulicea Mier 5 Sept - 21:45

Laughing Laughing Laughing Cred ca am inteles, da' nu stiu sa explic Razz
Te poti face profesor de Logica Razz
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 16 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  seaman65 Mier 5 Sept - 22:48

Sigur nu era basca?
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 16 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 16 din 54 Înapoi  1 ... 9 ... 15, 16, 17 ... 35 ... 54  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum