GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ce mai citeste lumea?

+61
raichu
Indra
shu
dorina_s
cris_is
Aliona
myrk
aproape aievea
itina
simplicity
Ostional
RALUCA
Mistic Angel
VicTiM Of ImAGinaRY
Blossom777
Lorenne
Amrita
floreac
ionutz72
elis27
fata_cu_sosete_de_diamant
no.body
JeSsYkA
Adriatica
Queensland
melimelo
Neeo_2005
Nicole
Irinna
Miimii
Nana_Duval
KryssMee
seaman65
shadow
serpico
phenerike
Tizona
Violoncella
dominik
tegeusa
super-man
Eleonore
daffy_
oli
fotohobby
bursuc
zuza_cea_cu_inima_rosie
mrs nobody
Mr Nobody
harakiri
sarmanul_dionis
atat de simplu
mari
kkarin_a
lynn
prafsipulbere
Radu
snow
kitty
habibi77
pitulicea
65 participanți

Pagina 32 din 35 Înapoi  1 ... 17 ... 31, 32, 33, 34, 35  Urmatorul

In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 32 Empty Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Mier 10 Feb - 21:11

Rezumarea primului mesaj :

Unii dintre noi continua sa mai citeasca si azi, cu aceeasi placere ca altadata, in ciuda vietii din ce in ce mai agitate si a timpului care trece parca in galop pe langa noi.
Carti bune, mai putin bune, greoaie sau din cale-afara de plictisitoare, nu conteaza. Spune-ne ce citesti, ca sa stim ce sa citim, study sau, dupa caz, sa evitam. Ce mai citeste lumea? - Pagina 32 762404 :green


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Lun 7 Mar - 19:56, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Ce mai citeste lumea? - Pagina 32 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  itina Vin 12 Ian - 10:54

Am citit "Origini" de Dan Brown. Mi s-a zis ca e genul de carte pe care nu o lasi din mana. Ma asteptam sa ma prinda un pic mai mult, ce-i drept. Si am insistat sa o citesc pana la capat (bine, oricum o citeam pentru ca nu pot sa nu termin o carte inceputa, nicicand) in ideea ca voi afla parerea lui Brown despre "de unde venim si incotro ne indreptam". Secretul se afla pana la urma, doar ca o mica portita tot ramane deschisa in sensul ca exista ceva( cineva) acolo sus (jos, imprejur) care a fost la origini. Smile
Acum am inceput "Testamentul lui Abraham" care merge tot cam pe acelasi gen. Sa vedem! Wink
itina
itina
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 32 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Vin 16 Feb - 22:24

N-am citit nimic de Dan Brown si nici nu-s prea curioasa Smile  Nu cred ca o sa citesc candva, pentru simplul fapt ca nu am in biblioteca nici o carte scrisa de el.

Am terminat azi Procesul lui Kafka. O mare dezamagire. Ma asteptam sa fie o carte realmente buna. O fi, dar nu pentru mintea mea Smile Poate ca ideea in sine e interesanta, daca o iei ca pe o fictiune, dar ma asteptam la ceva mai realist. Nu-mi place genul acesta de lectura. Personajul parca traieste un cosmar. E acuzat fara sa-si cunoasca vina, fara sa se poata apara, fara sa poata cunoaste mecanismele justitiei si firele cu care aceasta il infasoara, strivindu-l si sufocandu-l. In nici o tara, sub niciun regim, justia n-a fost vreodata atat de oarba si de nebuna. Asa ceva nu se poate intampla decat intr-un vis prost. Pana si personajele - majoritatea dintre ele de-a dreptul grotesti -parca-s desprinse tot dintr-un vis prost.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 32 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  atat de simplu Vin 16 Feb - 22:30

Tin minte ca si eu am fost la fel de dezamagita cand am citit cartea. Probabil ca asta era si ideea.  Razz Dar nu-i pe placul meu genul asta de exagerare.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 32 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Vin 16 Feb - 22:52

Laughing Laughing Exagerata mi s-a parut si mie. Auzisem lucruri bune despre ea. Daca n-as fi auzit, probabil nu as fi fost asa dezamagita.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 32 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Lun 26 Feb - 21:50

Tocmai ce am terminat de citit "Hanul Jamaica", de Daphne du Maurier. A fost o surpriza placuta. O carte de dragoste, presarata cu mistere si scene de groaza. Pe alocuri s-a simtit condeiul purtat de o mana de femeie, dar numai pe alocuri. Demult nu am mai citit o carte cu atata placere, chiar daca nu o pot numi o carte senzationala. Dar e scrisa frumos, te prinde, te inlantuie, te face sa n-o mai lasi din mana. Imi doream un happy-end si asa s-a si intamplat, dar un sfarsit mai dramatic cred ca ar fi fost un plus Razz Finalurile fericite imi plac doar in viata, nu si in carti.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 32 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  itina Lun 5 Mar - 21:07

Am citit "Rebecca" de autoarea de mai sus, Daphne du Maurier. Si mie imi place cum scrie. E asa, mai pe genul clasic. De"Rebeca" nu stiu daca mai e cazul sa va povestesc. Macar din film si tot cred ca ii stiti subiectul. Smile Da' chiar! Parca as mai reciti-o olecuta!
Acum citesc ceva mai serios: "Istoria omenirii" de Hendrik Willem van Loon care ar trebui sa fie de fapt, o carte pentru copii si adolescenti. Ei bine, nu e numai pentru ei, v-o recomand macar pentru cultura generala. Scoala e departe, ce am invatat s-a cam dus pe Apa Sambetei, chiar simteam nevoia sa imi acopar cateva lacune, cateva mai multe! Very Happy
itina
itina
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 32 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Lun 5 Mar - 21:14

Pe "Rebecca" am citit-o si eu, pe vremuri, dar urmeaza sa o recitesc Smile
Cultura generala chiar ar trebui sa mi-o mai imbogatesc si eu. Multe lucruri nu le-am stiut niciodata, iar pe multe le-am stiut dar le-am uitat Neutral
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 32 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  myrk Joi 8 Mar - 20:46

Mda. Eu citesc matematica: ecuatii de gradul II si integrale. Si eu simt nevoia sa-mi acopar cateva lacune. Laughing

PS: Am bac-ul luat. Ca prin minune, dar cu lacune! Laughing

myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 32 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  atat de simplu Joi 8 Mar - 21:35

Mirciuca, bacalaureatul. Se vede ca ai bac-ul luat. Laughing
Eu citesc acum o carte, nu stiu cum se cheama, am o problema cu retinutul titlurilor, dar e-o increngatura de povestiri. Da-i ciudata cartea si-mi place. Daca va spun care-i urmatoarea carte pe care-o citesc, ce ziceti?  Versetele satanice de Salman Rushdie. Razz
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 32 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  myrk Joi 8 Mar - 21:44

Mna. La bac m-am prezentat la ghici la mate. Si-acum am cosmaruri. Laughing Am inceput sa (re)citesc Cartea lui Iov. Incerc sa pricep sensul suferintei. De versetele tale nu zic nimic. In spatele oricarei suferinte vad un drac. Nu vreau sa-i mai aud si osanale. Treaba ta! Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 32 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  atat de simplu Joi 8 Mar - 21:50

Ce treaba are dracul cu cititul? Razz Sa inteleg ca tu nu suferi si n-ai suferit. Smile
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 32 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  myrk Joi 8 Mar - 22:24

Nu. Nu inteleg de ce sufar si pentru ce. Dracul are treaba cu orice. Vorba ceea: Dumnezeu m-a luminat sau dracul m-a pus. Nu te-a pus adica, doar ti-a soptit. Idei. Fraze. Carti. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 32 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Joi 15 Mar - 19:38

Pentru ca vorbeam mai devreme de Daphne du Maurier, o sa raman tot la ea. Am terminat si "Verisoara mea Rachel". De fapt, am recitit-o. Prima data am citit-o prin liceu. Nu-mi amintesc sa ma fi impresionat la fel de mult ca acum. Poate pentru ca, tanara fiind, imi doream o poveste frumoasa de iubire, traita si impartasita in egala masura. De data asta m-a atras tocmai "inegalitatea" aceasta, misterul si sfarsitul incert: a fost vinovata sau nevinovata verisoara Rachel?
Imi plac scrierile autoarei. Nu duce lipsa de imaginatie si te trece prin diferite stari, alaturi de personajele carora le da viata. Nu te lasa sa te plictisesti nici macar o clipa. O clasica, dar eu iubesc literatura clasica I love you
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 32 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  itina Lun 26 Mar - 9:39

Citesc "Cronica pasarii-arc" a lui Murakami. Neutral Este o carte ciudata si asa cum zicea cineva, aduce cu "Alice in tara minunilor". Laughing Dispare o pisica si brusc, totul se schimba, se intampla tot felul de lucruri bizare, apar personaje noi si deja nu mai stii ce e real si ce e ireal. Mai vedem ce se intampla pana la final...
itina
itina
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 32 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Lun 26 Mar - 21:57

Pare interesanta. N-am citit-o Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 32 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 32 din 35 Înapoi  1 ... 17 ... 31, 32, 33, 34, 35  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum