GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ce mai citeste lumea?

+61
raichu
Indra
shu
dorina_s
cris_is
Aliona
myrk
aproape aievea
itina
simplicity
Ostional
RALUCA
Mistic Angel
VicTiM Of ImAGinaRY
Blossom777
Lorenne
Amrita
floreac
ionutz72
elis27
fata_cu_sosete_de_diamant
no.body
JeSsYkA
Adriatica
Queensland
melimelo
Neeo_2005
Nicole
Irinna
Miimii
Nana_Duval
KryssMee
seaman65
shadow
serpico
phenerike
Tizona
Violoncella
dominik
tegeusa
super-man
Eleonore
daffy_
oli
fotohobby
bursuc
zuza_cea_cu_inima_rosie
mrs nobody
Mr Nobody
harakiri
sarmanul_dionis
atat de simplu
mari
kkarin_a
lynn
prafsipulbere
Radu
snow
kitty
habibi77
pitulicea
65 participanți

Pagina 13 din 34 Înapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 23 ... 34  Urmatorul

In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 13 Empty Ce mai citeste lumea?

Mesaj  pitulicea Mier 10 Feb - 21:11

Rezumarea primului mesaj :

Unii dintre noi continua sa mai citeasca si azi, cu aceeasi placere ca altadata, in ciuda vietii din ce in ce mai agitate si a timpului care trece parca in galop pe langa noi.
Carti bune, mai putin bune, greoaie sau din cale-afara de plictisitoare, nu conteaza. Spune-ne ce citesti, ca sa stim ce sa citim, study sau, dupa caz, sa evitam. Ce mai citeste lumea? - Pagina 13 762404 :green


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Lun 7 Mar - 19:56, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Ce mai citeste lumea? - Pagina 13 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  dominik Dum 24 Iul - 0:01

Radu a scris:Am reinceput "Si vreme e ca sa ucizi" de John Grisham. Daca nu ma insel este prima lui carte publicata. Mi-a placut prima data asa ca nu poate sa fie decat o placere si de data asta. Probabil este mai degraba cunoscut pentru "Cazul Pelican", dar eu o recomand si pe aceasta.
Eu as plusa, recomandand si "Firma", "Clientul " Avocatul strazii" ,"Testamentul"... Lectura placuta!! Smile Smile
dominik
dominik
2
2


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 13 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  Miimii Lun 25 Iul - 11:25

Recomand Eric-Emmanuel Schmitt - Cea mai frumoasa carte din lume si alte povestiri
O carte de dragoste superba, care surprinde diferite ipostaze ale sufletului feminin. Nu este greu de citit...oricum, cuvintele simple au impactul cel mai puternic Smile
Miimii
Miimii
2
2


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 13 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  Tizona Lun 25 Iul - 11:33

Citesc Eric Berne, What do you say after you say hello? Un mic "manual" de analiza trannzactionala.
Tizona
Tizona
4
4


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 13 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  Miimii Lun 25 Iul - 11:56

Deocamdata citesc Gabriel Garcia Marquez - A trai pentru a-ti povesti viata

MERITA! Smile
Miimii
Miimii
2
2


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 13 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  tegeusa Lun 25 Iul - 12:06

a citit careva Aventurile lui Habarnam? as vrea s-o recitesc dar nu o gasesc nicaieri Very Happy
tegeusa
tegeusa
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 13 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  seaman65 Lun 25 Iul - 12:37

Grisham are multe bune, nu stiu daca au fost traduse toate la noi.
Titlurile la cafeneaua poliglotilor.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 13 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  Tizona Lun 25 Iul - 12:43

Aventurile lui Habarnam? Laughing

Uite-aici [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] Laughing

Tizona
Tizona
4
4


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 13 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  tegeusa Lun 25 Iul - 12:46

multumesc, sarumana! Very Happy
tegeusa
tegeusa
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 13 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  Tizona Lun 25 Iul - 12:49

Are si poze day dreaming
Chiar, s-o recitesc si eu, ca nu mai tin minte nimic.
Tizona
Tizona
4
4


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 13 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  seaman65 Joi 28 Iul - 20:04

Invatamintele lui Robin Sharma
Robin Sharma

este considerat a doua mare minte in domeniul leadership-ului pe plan mondial.
A scris cateva carti ce au ajuns bestseller: "Calugarul care si-a vandut Ferrari-ul" si "Ghidul implinirii"
A infiintat firma "Sharma Leadeship International Inc.", care are in portofoliul clientilor pe: NIKE, Microsoft, IBM, GE, FedEx, NASA, Unilever, Sun Microsystems, precum si universitatile Harvard si Yale.

Iata sintetizate cateva dintre invatamintele lui:

a) Asa cum iti traiesti zilele, asa iti fauresti viata.
Nu-ti irosi zilele, pentru ca nu exista nicio zi fara importanta!

b) Un proverb spune: "A sti sa citesti, dar a nu citi, este aproape acelasi lucru cu a fi analfabet." Gasiti-va timp pentru a citi in fiecare zi. Citirea unei carti de un autor pe care il admiri face ca o parte din stralucirea lui sa te cuprinde si pe tine. O. Holmes spunea: "Orizontul gandirii, odata largit de o idee, nu va mai reveni niciodata la dimnesiunile de dinainte".
Poti sa reduci cheltuielile cu chiria, cu mancarea sau cu hainele, dar niciodata sa nu renunti la a investi in carti bune.

c) Adevaratul risc in viata consta intr-o viata fara riscuri. Nu poti castiga daca nici macar nu intri in joc.

d) Faceti-va timp sa ganditi!
In fiecare zi trebuie sa va faceti timp pentru a sta si a gandi - puteti lua din timpul pe care-l consacrati, de obicei, altor activitati. Peter Drucker, cel mai proeminent expert in management, spunea: "Nimic nu e mai inutil decat sa faci bine ceea ce nu ar trebui sa faci."

e) Alegeti modele in viata, modele pozitive!
Daca iti spui "am 65 de ani si ma apropii de sfarsitul vietii" este cel mai pagubos lucru, dar daca iti spui "la 60 de ani vreau sa fiu ca Mick Jagger" este extraordinar, deoarece iti ofera noi posibilitati si o noua perspectiva in viata.

f) Prea multi oameni se tem sa mai fie ei insisi. Asadar renunta la visele lor, la felul lor de a fi pentru a imita multimea din dorinta de a fi acceptati. Fiti unici, fiti voi insiva! Urmati-va visurile si distrati-va in acelasi timp, pentru ca viata nu este facuta sa fie un chin, ci o sarbatoare.

g) Ascultati de doua ori mai mult decat vorbiti!
A asculta pe cineva cu atentie este unul dintre cele mai bune moduri de a arata respect si de a construi o relatie profunda. Oamenii nu mai au timp, rabdare sa asculte. Ascultati cu interes real ce au ceillati de spus si veti vedea doua lucruri: veti intelge corect ce au de comunicat si in plus veti castiga aprecierea, respectul, prietenia si chiar si dragostea lor.

h) De cate ori spuneti "da" unui lucru fara importanta spuneti, de fapt, "nu" unui lucru important.

i) Ridicati-va mereu stacheta mai sus!
Perfectionati-va in continuu!. Refuzati mediocritatea! Retineti ca toti marii lideri sau vizionari care acum sunt venerati au fost la inceput ridiculizati.

j) Fiti atleti in orice domeniu!
Numai prin exercitiu si antrenament se ajunge la rezultate pozitive si la performanta. Succesul, bucuria si linistea interioara nu apar din senin, ci se creaza.

k) Fiti entuziasti!
Nimeni nu se inconjoara de morocanosi, carcotasi, pesimisti.

l) Valoarea binelui.
Unii spun ca "a fi bun este un semn de slabiciune". Total gresit. Este cea mai mare dovada de putere morala. Este usor sa fii nervos, sa tipi, sa acuzi, sa dai vina pe altii, sa fii violent, dar este in schimb foarte greu sa dai dovada de opusul acestora. Iti trebuie curaj si putere pentru a te purta frumos chiar si in conditii grele sau in situatii limita.
Maica Tereza, Gandhi, Martin Luther King, Nelson Mandela sunt astfel de oameni.

m) Vorbiti ca un superstar.
Cuvintele pe care le folositi va definesc si va influenteaza viata. Alegeti-le asadar cu atentie si in mod constructiv.

n) Placerea vine din lucruri exterioare. Fericirea din interior.
Placerea este minunata numai ca nu dureaza. Ea vine prin internmediul celor 5 simturi, de la o masa excelenta, de la un parfum bun sau de la o masina noua si frumoasa. Nu e nimic rau in astea numai ca sunt trecatoare.
Fericirea vine insa din interior, de la starea de spirit si poate fi controlata. Va puteti controla starea de spirit, o puteti imbunatati. Cei care o fac devin fericiti si mari personalitati.
Exista fericire fara placere si placere fara fericire.
Alegeti sa fiti fericiti!

o) Cei cu experienta castiga in majoritatea cazurilor.
De ce sa asteptam sa imbatranim ca sa avem experienta? Haideti sa avem experienta si cat suntem tineri. Pentru asta trebuie:
- sa va asumati riscuri,
- sa va perfectionati continuu
- sa purtati discutii cu oameni care au experienta;
- sa cititi cat mai mult;
- sa calatoriti cat mai mult si cat mai divers.

p) Bucurati-va cu ceea ce aveti!
"am blestemat faptul ca nu am pantofi pana cand am intalnit un om fara picioare" spune un proverb persan. Nu cadeti in greseala de a va concentra pe ceea ce nu aveti, in loc sa va concentrati pe ce aveti.

r) Fiti intelepti - treziti-va devreme si nu mancati dupa orele 7 seara.

s) Nu uitati efectul de bumerang. Oferiti doar ceea ce ati dori sa primiti!

t) Faceti curatenie!
Eliminati ceea ce trebuie sa dispara din viata voastra, ceea ce va trage in jos, ceea ce va prisoseste. Te vei simti mai usurat, mai fericit si cu constiinta mai impacata; asadar faceti curatenie in viata voastra si incepeti asta cat mai curand, veti fi uimiti de rezultatele surprinzatoare pe care le veti obtine.

u) Retineti regula Million Dollar Baby:
Gasiti echilibrul perfect intre dragostea pentru ceilalti si dragostea pentru sine!
Nu uitati ca problema martirilor este ca majoritatea nu mor in patul lor.

v) Lumea este mica.
Viata este scurta, lumea este mica dar mai este si foarte larga. Cand aveti o problema intrebati-va: '"va mai conta asta peste un an sau doi?" si daca raspunsul este "nu", ganditi-va bine daca merita sa va irositi atat de tare pentru ea. Sunt probleme care atunci cand apar credem ca s-a sfarsit lumea, dar mai tarziu realizam ca nu au fost decat niste noi inceputuri sau niste oportunitati.

x) Frumusetea timpului.
Ceea ce trebuie sa retineti este ca odata timpul pierdut nu-l veti mai recupera niciodata.

y) Bunele maniere nu sunt doar o vorba in vant, o poveste de pension, ci reprezinta o treapta esentiala in drumul tau spre fericire si implinire.

z) Exemplul lui Garth.
Acesta spunea: "Am venit pe aceasta lume fara a avea nimic, cand voi pleca nu voi lua nimic altceva cu mine decat constiinta mea".

Nimic mai adevarat si mai potrivit pentru incheiere.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 13 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  seaman65 Joi 28 Iul - 20:04

Tata zicea: m-am nascut in pielea goala, ce-i pe mine-i de castig. Very Happy
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 13 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  oli Joi 28 Iul - 22:21

Bine zicea tatal tau !
oli
oli
6
6


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 13 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  Radu Sam 30 Iul - 12:00

Am inceput aseara "Bucuria de a trai" de Emile Zola. Se anunta o carte interesanta Smile
Radu
Radu
5
5


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 13 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  Irinna Vin 5 Aug - 13:53

Pasarea Spin de Colleen McCullough

Nu-mi vine sa cred ca nu am citit-o pana acum No

mai bine mai tarziu decat niciodata Razz
Irinna
Irinna
3
3


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 13 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  Nicole Vin 5 Aug - 14:12

iti recomand si filmul...este minunat
Nicole
Nicole
3
3


Sus In jos

Ce mai citeste lumea? - Pagina 13 Empty Re: Ce mai citeste lumea?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 13 din 34 Înapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 23 ... 34  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum