GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

teoria conspiratiei

+8
itina
habibi77
Asgard
Davidova
shadow
seaman65
Nana_Duval
daffy_
12 participanți

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

teoria conspiratiei - Pagina 2 Empty teoria conspiratiei

Mesaj  daffy_ Dum 17 Iul - 15:12

Rezumarea primului mesaj :

teoria conspiratiei nu se aplica la romani..suntem atat de inversunati in goana noastra dupa bani,glorie,faima si functii incat nu trebuie sa ne saboteze altii din afara..ne sabotam singuri !!
cel mai graitor exemplu in acest caz este un banc:
"in iad Sfantul Petru in inspectie pe la cazane.la primul cazan vede 4 draci de paza,camere de supraveghere si pe insusi cerber.Sfantul Petru sa gandeste ca e buna paza si trece mai departe.tot asa pana la un cazan din fundul iadului unde nu era niciun paznic.infuriat il convoaca pe seful dracilor :-pai bine ma aghiuta !! cum se face ca aici nu pazeste nimeni ?aghiuta zambeste si spune sovaielnic: - pai Petru nu te supara dar aici fierb romanii si daca scoate unul capu un pic afara si incearca sa evadeze il trag ceilalti inapoi!!"

intelegeti ce vreti din acest banc dar eu am sa dau exemple din viata reala,cazuri reale de pe scena politica in urma carora am suferit cu totii ca popor.
pe parcursul vietii mele ,scurta dar tumultoasa,am avut indoielnica placere de a cunoaste personal tot felul de personaje si caractere dubioase din politica romana.
primul politician pe care l-am intalnit a fost presedintele meu si al intregii natii Traian Basescu.aspira la fotoliul de primar general al capitalei in acea perioada si prima victima politica a fost Petre Roman.in lupta din interiorul partidului atunci prin santaj,mita si instaurarea unui regim de teroare a fost inlaturat Petre Roman.

la o frageda varsta am avut placerea sa cunosc unul dintre oamenii importanti (ca functie) in stat.Mircea Criste,cel ce a ocupat fotoliul procurorului general al Romaniei.
un ardelean simplu,onest dar influentabil.reforma inceputa in justitie atunci a fost inceputa pe principiile acestui om si principiile lui Victor Ciorbea.din nefericire nu au avut ocazia unui al doilea mandat sa duca la bun sfarsit reforma,aparatul informativ impartit intre psd si Vadim facand bine treaba si populatia ajungand sa urasca un regim care privit in retrospectiva a fost un regim de sfinti si ingeri in comparatie cu ceea ce a urmat.

pe Vadim l-am cunoscut din greseala cu ocazia alegerilor din 2000.stiam ca cere bani pentru un loc in parlament dar era o practica des intalnita in fiecare partid.reampartirea voturilor si alte magarii.
in 2000 Vadim era presedintele Romaniei dar a fost furat.si iata cum a revenit Ion Iliescu in prim plan (nume de cod "bunicutza").stim cu totii scandalul urmat.Vadim a dat afara multi deputati din partidul propriu printre care si autorii cartii "Vadim intre presedentie si nebunie",respectiv Sever Mesca(fost diplomat de cariera,ofiter informativ)si inca un deputat(imi scapa numele dar am volumul si voi spune).acesti doi deputati erau in comisia pentru agricultura,si-au infintat un partid propriu si au obtinut 3 % din electorat.nu suficient sa intre in parlament dar suficient pentru o intelegere banoasa cu cei de la psd ulterior.

tradarile si mismasurile din politica romaneasca merg mana in mana cu profitul si devalizarea avutului national.
padurile au ajuns la cei de la udmr(miliarde de euro),regiile autonome au fost vandute pe nimic dar cu niste comisioane considerabile.Adrian Nastase are o avere considerabila(estimata de catre cercurile lor informative la peste 1 miliard euro,dupa cercul informativ al excrocilor ar fi undeva la 1.8 miliarde euro dar pare exagerat)

ideea este ca de la Petre Roman incoace din 1990 si pana in 2011 toti cei care s-au perindat pe la putere nu au facut decat sa jefuiasca si sa treaca cu vederea alte lucruri..
noi am intrat din greseala in nato si in ue..greseala si bunavointa strainilor..nu pentru merite deosebite,nu pentru asa zisa valoare strategica,nu neaparat pentru a-i oftica pe rusi(desi este una dintre variante)

Antonie Iorgovan a scris constitutia,Ion Iliescu a fost un visator care nu a stiut sa opreasca jaful,Emil Constantinescu un alt visator,singurul pragmatic a fost presedintele meu Basescu dar pragmatismul sau s-a axat pe ideea ca daca tot nu poate sa opreasca jaful si coruptia macar sa fie el cel ce fura cel mai mult si in mod organizat !!

Dragi romani !!! noi nu suntem victimele unor conspiratii internationale !! noi ne furam singuri caciula !!
astept pareri Smile
daffy_
daffy_
4
4


Sus In jos


teoria conspiratiei - Pagina 2 Empty Re: teoria conspiratiei

Mesaj  atat de simplu Vin 20 Feb - 19:19

Aici iti dau dreptate. Razz
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

teoria conspiratiei - Pagina 2 Empty Re: teoria conspiratiei

Mesaj  myrk Vin 20 Feb - 19:28

Laughing N-am nici un merit eu. Razz
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

teoria conspiratiei - Pagina 2 Empty Re: teoria conspiratiei

Mesaj  atat de simplu Vin 20 Feb - 19:32

Am luat in considerare comentariul facut de tine la sfarsit. Smile
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

teoria conspiratiei - Pagina 2 Empty Re: teoria conspiratiei

Mesaj  pitulicea Dum 17 Ian - 21:04

Stiu ca multi nu cred in "Marea resetare" si o considera o teorie a conspiratiei. O fi fost teorie candva, dar acum e de-a dreptul practica. Multi o neaga cu incapatanare. Eu nu o (mai) neg. E din ce in ce mai evidenta. Smile Din pacate... Unii, ca shadow, dau o mana de ajutor resetarii. Eu sunt printre cei care incearca sa se opuna. Imi vreau viata inapoi Sad

pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

teoria conspiratiei - Pagina 2 Empty Re: teoria conspiratiei

Mesaj  pitulicea Sam 24 Iul - 18:26

Va mai las aici un film despre ce se intampla si cum se intampla Smile Nu stiu daca o sa aveti rabdare sa-l urmariti sau daca o sa va intereseze. Mie mi se pare interesant, desi nu l-am vazut inca pe tot. E lung Very Happy
Se poate vedea la link-ul acesta:
https://rumble.com/vcsbz1-interzis-de-youtube-nchiderea-societii-planet-lockdown-tradus-n-romn.html
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

teoria conspiratiei - Pagina 2 Empty Re: teoria conspiratiei

Mesaj  shadow Dum 25 Iul - 23:36

Eu l am vazut pe tot,cu rabdare si mai cu seama din curiozitate , sa vad pana unde poate merge impostura unora ....
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

teoria conspiratiei - Pagina 2 Empty Re: teoria conspiratiei

Mesaj  pitulicea Lun 26 Iul - 10:05

Laughing Laughing
Eu ma abtin de la comentarii pana il vad pe tot, dar in mod sigur vom avea pareri diferite.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

teoria conspiratiei - Pagina 2 Empty Re: teoria conspiratiei

Mesaj  myrk Lun 26 Iul - 17:58

Mie mi-e clar ca se coace ceva. Eu sunt de partea lui pitu, evident. Laughing Ciudat e ca teroristii au intrat in concediu (deocamdata), in timp ce pitu nu-si vede capul de treaba. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

teoria conspiratiei - Pagina 2 Empty Re: teoria conspiratiei

Mesaj  pitulicea Mar 27 Iul - 9:02

Ma bucur ca esti de partea mea Laughing
Deci cu testele PCR cum e? Very Happy Cam cum ziceam eu inca de anul trecut. Da' eram conspirationista. Eu vorbesc doar prostii, si culmea, se adeveresc Very Happy
Totusi, intrebarea mea e, si e o intrebare fireasca, de ce se scot din uz abia din 2022? Laughing
Pe unii nimic nu-i pune pe ganduri.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

teoria conspiratiei - Pagina 2 Empty Re: teoria conspiratiei

Mesaj  shadow Joi 29 Iul - 23:42

Chiar asa, oare de ce?

Cine a dat de gustul vanatorii de vrajitoare greu mai poate fi oprit din elanul distructiv.Twisted Evil   Laughing

Nu pot comenta prea mult de pe telefon, poate am prilejul al’ data...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

teoria conspiratiei - Pagina 2 Empty Re: teoria conspiratiei

Mesaj  pitulicea Joi 12 Aug - 9:04

Inca un film pe care nu apuc sa-l vad in intregime, asa ca il pun aici sa-l gasesc si sa-l termin de vizionat.
Teorii si conspiratii Very Happy Teorii care incet-incet se pun in practica sub ochii nostri. Fiecare vede ce vrea sa vada.


pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

teoria conspiratiei - Pagina 2 Empty Re: teoria conspiratiei

Mesaj  pitulicea Vin 13 Aug - 8:31

Ce se mai intampla in lumea noastra frumoasa? Rolling Eyes Nu, nu sunt conspiratii. Din pacate, sunt lucruri care se intampla, chiar daca par incredibile. Unele s-au intamplat deja, dar suntem prea orbi sa le vedem si credem prea mult intr-un audio-vizual cenzurat si corupt.

pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

teoria conspiratiei - Pagina 2 Empty Re: teoria conspiratiei

Mesaj  pitulicea Sam 14 Aug - 9:33

Un articol fain de la un om inteligent... care pe la inceputul pandemiei lua si el in ras "conspirationistii" Cool  Totusi, asta inseamna sa fii inteligent. Sa recunosti cand ai gresit si sa nu vezi doar minciuna, luand-o drept adevar, cu inversurare.


"Anul trecut "Certificatul Verde" Covid care limitează drepturi în UE era doar conspiraționism. Toți cei care atrăgeau atenția că e doar începutul erau considerați nebuni, aveau întrebări prostești, frici nejustificate și meritau batjocura presei, a clasei politice și a rețelelor de socializare. Astăzi "Covid Pass" este o realitate. La nivel european nu se poate călători fără el. Germania, Italia, Spania, Franța și alte țări extind restricțiile dincolo de călătorie, injectând controlul în viețile private ale cetățenilor.
Anul trecut "Virusul Făcut și Scăpat din Laborator" era doar o conspirație ridicolă. Nu contau informările USDOD, sursele din domeniu și specialiștii care atrăgeau atenția asupra unor "semnalmente biologice" dubioase. Toate erau fake news și cădeau sub satârul cenzurii online. Astăzi, mailurile lui Fauci și audierile din Senatul SUA au dovedit nu numai că virusul era studiat în laboratorul din Wuhan, dar și modificat în așa-zisele experimente "Câștig de Funcție".
Ce coincidență că pandemia a început în "mod natural" exact în locația laboratorului și primii infectați au fost angajați ai institutului de virologie din Wuhan. Ce coincidență că inspectorii NIH și OMS erau exact oamenii care au beneficiat de granturi pentru studierea viralizării coronavirusurilor. Ce coincidență că n-au găsit nimic neconform în urma investigării propriei lor inconștiențe!
Anul trecut medicii, economiștii și oamenii de știință care contestau firul narativ impus de oficiali erau conspiraționiști și inconștienți. Astăzi au conturile de social media blocate, finanțările înghețate și sunt spoiți în presa aservită. Până și inventatorul tehnologiei mRNA a fost cenzurat pe Youtube. Nu-i mai găsesc interviurile. Ce lume frumoasă și sănătoasă clădim dacă un om de știință este pedepsit pentru studiile pe care vrea să le deconspire și este declarat "fake news" de un corigent de la Google.
Majoritatea va rămâne ancorată în minciunile oficiale, în cârdășia dintre China și un OMS corupt, înfricoșat că-și pierde banii. Nu-i mai poți întoarce din drum. Proștii și ticăloșii preferă să moară arși decât să recunoască flăcările pe care tot ei le-au aprins. Nu știu ce mă deranjează mai tare... Faptul că nu puteți recunoaște un căcat nici atunci când călcați în el sau faptul că îmi insultați inteligența după ce ați călcat."
Dan Pavel
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

teoria conspiratiei - Pagina 2 Empty Re: teoria conspiratiei

Mesaj  pitulicea Vin 29 Oct - 11:15

Un miliardar rus, preocupat de nanotehnologii, dă un răspuns haios despre conspirație într-un interviu recent. "E ușor să nu fii conspiraționist, nu trebuie decît să te uiți la televizor. Pe cînd conspiraționiștii trebuie mereu să sape și să caute dovezi".
A mai spus că nici o idee din lume nu a reușit pînă acum să facă toate guvernele din lume să reactioneze în aceeași direcție, dincolo de regimurile lor politice, chiar împotriva pierderilor economice evidente.

Savatie Bastovoi

Laughing Laughing Eu nu ma uit la tv... asa ca nu pot sa fiu decat conspirationista. Si DA, mi s-a parut inca de la inceput ciudata directia in care merg toate guvernele, indiferent cat ar costa asta. Si nu ma refer doar la bani.
Dar, e doar o conspiratie, iar oamenii ca mine sunt mult prea odihniti. De-aia au timp sa caute dovezi... care-s bine ascunse de cei de la Google, Facebook, Youtube etc.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

teoria conspiratiei - Pagina 2 Empty Re: teoria conspiratiei

Mesaj  shadow Sam 30 Oct - 22:55

Cand adevarul este atat de evident  , cand toate natiunile indiferent de ideologii si rasa se confrunta cu aceeasi problema ( sunt peste 240 de tari) , cand oameni de langa tine se imbolnavesc inexplicabil si chiar mor, sa sustii ca totul este o conspiratie e cel putin hilar ( nu zic ce este mai mult Very Happy )

De curand am petrecut pe ultimul drum o familie, sot si sotie, 69 si 62 de ani, au murit de “gripa “ , asa cum zic multi la covid, de o banala gripa ...
Nu erau vaccinati si au stat acasa pana ce n au mai putut respira tratandu se dupa ureche si la sfatul “prietenilor  conspirationisti “ de pe retelele de socializare  Smile  .

Nu fabulez nimic, e tristul adevar...

Prima data salvarea a luat o pe ea, el simtandu se ceva mai bine si refuzand internarea: la o saptamana l au luat si pe el mai mult mort decat viu.

Dupa patru zile el s a intors intr un sac din plastic si direct la groapa cu putina ceremonie religioasa .
La sase zile a venit si ea in acelasi mod...

Eu ii pot intelege pe cei naivi, dar pe un individ cu o pregatire cel putin medie n am sa l inteleg niciodata.

Pentru ce mai avem doctori daca ce spune biserica in materie de sanatate e mai sfant?!
Dar preotii se duc la spital cand se imbolnavesc....

Pentru ce mai avem doctori daca mizeria de pe retelele de socializare este luata in serios?
Vorbiti despre teorii si manipulare fara sa va dati seama ca sunteti victime...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

teoria conspiratiei - Pagina 2 Empty Re: teoria conspiratiei

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare
» TIMPUL

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum