GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Vindecari miraculoase ?

+8
DELLLIA
atat de simplu
Radu
tegeusa
shadow
pitulicea
Adriatica
habibi77
12 participanți

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Vindecari miraculoase ? - Pagina 2 Empty Vindecari miraculoase ?

Mesaj  habibi77 Dum 7 Feb - 11:24

Rezumarea primului mesaj :

Mi-am amintit o patanie a mea de pe timpul sarcinii si m-am gandit sa v-o spun si voua. Eram prim trimestrul III de sarcina si m-am dus la un control de rutina. Mi-au luat sange pt analize iar rezultatul a fost unul la care nu se astepta nimeni. Aveam 15 000 de leucocite si 11 000 de globule rosii. Doctora mea l-a chemat pe ginecolog la ea in cabinet iar pe mine m-au invitat sa astept afara. I-a aratat rezultatul analizelor dupa care a inceput dialogul surzilor.....eu auzeam totul de pe partea cealalta a usii. Doctora mea zicea ca este o anemie usoara , ginecologul meu ca este "boala de sange". Si pentru ca nu s-au hotarat asupra diagnosticului m-au trimis la "boli interne". Acolo o doamna tare draguta si intelegatoare,... dar si foarte sincera......, mi-a spus : " in viata mea n-am mai vazut asa ceva".S-au gandit ca poate nu au fost bune rezultatele asa ca m-au trimis la Fundeni. Cand m-am dus sa-mi iau rezultatele de la Fundeni o doctorita se uita la ele si nu-i venea sa creada (aveam deja 22 000 de leucocite ), asa ca a mai chemat pe cineva sa se consulte......concluzia a fost halucinanata " nu stiu ce ai , dar am sa trec aici "LEUCOCITOZA" ( pt cei care nu stiu ' faza premergatoare leucemiei ). Cu rezultatele m-am dus la doctora mea care nu mai stia ce sa-mi faca. In timp ce incerca sa inteleaga ce naiba am, vine la ea in cabinet o alta doctora. Se uita si ea la analize si zice: "saraca ...si mai e si gravida !!". M-a trimis la Institutul de hematologie.....acolo a fost foarte distractiv......am ajuns acolo a doua zi la ora 10. Ma prezint in fata unei cucoane pt a-mi da bon. Ea imi zice : "e cam tarziu , nu mai dau bonuri".....m-am rugat de ea si pana la urma se mai inmoaie si ma inreaba : "da' cu ce problema ?" Eu i-am raspuns foarte relaxata:"am 22 000 de leucocite".Cucoana se uita la mine pe deasupra ochelarilor, o apuca un ras isteric , si cand se potoleste imi zice: "ia d'aici bon sa vad eu cum ai tu 22 0000 ". Ma duc , "donez" sange si a doua zi ma duc sa iau rezeltatele.....de la cucoana care-mi daduse bonul. Ma vede, imi zambeste superior si-mi cauta rezultatele......eu asteptam cu interes sa-i vad reactia...care a fost ceva de genul Shocked ( aveam 29 500 ) Ma trimite la o doctora sa-si dea cu parerea. Ce credeti ca mi-a recomandat? "Mananca fructe si legume ".......Problema nu era ca am atatea leucocite....nu intelegeau de ce nu-mi scad trombocitele si hematiile......asa ca orice diagnostic mi-ar fi pus era tras de par. Am inceput sa ma documentez....am aflat ca daca depasesti 25 000 de leucocite -ai leucemie ( dar trebuiae sa scada si trombocitele !!!!)....Noroc ca mi s-au fisurat membranele si m-am internat sa nasc, ca cine stie ce diagnostic aberant mi s-ar mai fi pus.

Povestind chestia asta unei colege am aflat ca sorei ei ii era foarte rau si s-a dus sa-si faca analize. Avea 50 000 de leucocite si n_au mai avut ca sa_i faca......a murit la scurt timp.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos


Vindecari miraculoase ? - Pagina 2 Empty Re: Vindecari miraculoase ?

Mesaj  Radu Dum 4 Dec - 1:55

Sa inteleg ca un bolnav de cancer nu isi doreste cu adevarat sa invinga boala? Question
Radu
Radu
5
5


Sus In jos

Vindecari miraculoase ? - Pagina 2 Empty Re: Vindecari miraculoase ?

Mesaj  atat de simplu Dum 4 Dec - 6:20

Nu intotdeauna.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Vindecari miraculoase ? - Pagina 2 Empty Re: Vindecari miraculoase ?

Mesaj  habibi77 Dum 4 Dec - 12:22

Raducu, nu asta este ideea. Orice om doreste sa-si invinga boala dar nu oricine o poate face. Diferenta intre a vrea si a face este atitudinea fata de viata in general.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Vindecari miraculoase ? - Pagina 2 Empty Re: Vindecari miraculoase ?

Mesaj  Adriatica Dum 4 Dec - 18:39

Iti multumesc din suflet pentru incurajari si mica povestioara, habibi.

De 3 zile sunt mai bine. Am discutat cu fostul iubit la telefon, m-am calmat, am analizat sentimentele mele si ma simt bine. Sufletul nu ma mai doare atat de tare de atunci. Pot sta singura cu mine fara sa simt acea durere interioara si fara sa tremur. E un pas mare si nu ma gandeam ca va fi atat de brusc. Cred ca am acceptat ceea ce mi s-a intamplat.

Cu privire la sanatate, incerc sa nu ma gandesc si sa-mi spun ca sunt sanatoasa. Nu ma simt bolnava. Am inceput sa ma gandesc la planurile de viitor si am pofta sa fiu din nou femeia atragatoare de acum o luna. Am pofta sa fac lucruri care pana acum nu le-am facut.

Cat despre pilda cu Iisus, mi s-a intamplat un lucru ciudat azi. Hotarasem de zilele trecute ca in aceasta duminica sa dau o fuga la biserica, sa aprind o lumanare (stiti ca nu sunt foarte bisericoasa). Mi s-a propus aseara sa plec la munte, dar ceva m-a facut sa refuz. Am ajuns in biserica la ora 11.00, iar cateva minute mai tarziu, preotul (care imi este si vecin), predica Sfanta Evanghelie (daca nu gresesc). S-a nimerit pilda cu femeia vindecata de Iisus, in care acesta ii spune "credinta ta te-a vindecat". Nu stiu daca datorita problemelor gasim in orice lucru un sfat, un exemplu, sau e chiar un semn de sus. Mie imi place sa cred ca e un semn.

De maine ma apuc de croit hainute de dans. Voi face tot posibilul sa ma distrez si sa ma simt bine. Nu sunt pregatita sa renunt la fericire si la viata. Ma voi documenta si despre efectul Placebo. Auzisem de el, dar nu-i dadusem importanta.

Multumesc din suflet inca o data!
Adriatica
Adriatica
2
2


Sus In jos

Vindecari miraculoase ? - Pagina 2 Empty Re: Vindecari miraculoase ?

Mesaj  habibi77 Dum 4 Dec - 18:50

Asa te vreau Adriatica! Capul sus, e si maine o zi! big hug
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Vindecari miraculoase ? - Pagina 2 Empty Re: Vindecari miraculoase ?

Mesaj  atat de simplu Lun 5 Dec - 22:12

Eu nu cred in vindecari miraculoase, cred in dorinta de a trai.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Vindecari miraculoase ? - Pagina 2 Empty Re: Vindecari miraculoase ?

Mesaj  Adriatica Dum 29 Ian - 17:29

Pai tocmai dorinta de a trai si gandirea pozitiva m-au ajutat in ultimele doua luni. Biopsia a iesit ok. Ok insemnand ca nu este cancer, ci o displazie usoara si moderata. Nu vreti sa stiti ca am stat 10 min in fata laboratorului pana sa imi fac curaj sa intru. Deci totul este in regula. Acum lucrez la sistemul imunitar si am convingerea ca va fi bine pe viitor.

Multa sanatate va doresc tuturor, caci nimic nu este mai important!Vindecari miraculoase ? - Pagina 2 766305
Adriatica
Adriatica
2
2


Sus In jos

Vindecari miraculoase ? - Pagina 2 Empty Re: Vindecari miraculoase ?

Mesaj  habibi77 Dum 29 Ian - 17:35

Ma bucur pentru tine Adriatica! big hug

Ai dreptate, nimic nu este mai important!
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Vindecari miraculoase ? - Pagina 2 Empty LA MULT ANI TUTUROR !!!

Mesaj  DELLLIA Lun 31 Dec - 12:47

Minte sanatoasa in corp sanatos, degeaba cereti corpului sa gandeasca pozitiv, ordinea este alta, fiind bolnav nu poti gandi pozitiv, prima grija in perioada asta este sa aveti grija de trup.
Exista boli corelate , adica, daca ai un colon bolnav primul gand trebuie sa te duca la vezica biliara , titoida este corelata cu apratul reproducator si tot asa, gasiti pe net informatiile sau stati de vorba cu un medic care stie.
Nu toate lucrurile care se vad sunt manifestari ale organelor pe care le credeti de vina , ele sunt influentate de la distanta de un alt organ.
Este bine sa incepeti cu un relativ post pana la post fara carne macar 1 saptamana, n-a murit nimeni ca n-a mancat carne o saptamana.
Bolile vezicii biliare nu permit asimilarea alimentelor nefierte. Daca vedeti regim pentru vezica biliara (mai ales pentru litiaza-pietre bila ) sa stiti ca este cea mai mare prostie spusa de cineva care nu cunoaste dar are impresia ca a vazut si a invatat tot. In cazul acesta lipsa enzimelor secretate de pancreas si ficat incetineste asimilarea anumitor alimente si ajungeti la fenomenul de malabsortie. Nu sunt medic dar le-am constatat pe pielea mea.
Nedigerarea alimentelor nefierte duce la insomnii (dizolvarea partiala a B-urilor in intestine , resorbtia lor ), urticarie (am vazut o gramada care se trateaza de urticarie fara sa realizeze ca asta poate fi de la o vezica biliara cu pietre).
Tratati cauzele.
Daca aveti un prieten si sotia a murit de cancer uterin sau col uterin puneti-va intrebarea , de ce ? canterul genital este dat in general de microbii bacterii, intrebati daca prietena dinainte a avut probleme genitale , daca da , 50 % ca partenerul dv are probleme si este asmptomatic.
O alta cuuza a cancerelor este tot vezica biliara care nu permite functionarea complexa a organelor , bila contine niste principii amare care au rol in protejarea organelor la distanta sau din apropiere, tot bila este cea care aduce enzime antimicrobiene in organism si dilueaza sucul gastric , facandul partial alcalin c sa nu erodeze peretii, daca acst suc gastric nu este alcalinizat el ajunge in itestine stomac si mai departe nesterilizat complet si acid.
Empiric dar sa va fie de folos.
O GANDIRE POZITIVA O POATE AVEA NUMIA UN CORP SANATOS, DECI INTAI CORPUL SI VINE SPIRITUL DUPA EL.
LA MULTI ANI DRAGILOR !!!

DELLLIA


Sus In jos

Vindecari miraculoase ? - Pagina 2 Empty Re: Vindecari miraculoase ?

Mesaj  habibi77 Mar 1 Ian - 13:33

Nu ai atins fondul problemei. Viziunea ta asupra acestui subiect este una pur si strict fizica. Corpul este animat de energie, iar o abordare holistica este mai sanatoasa.
Buna functionare a organismului ( in principal a organelor interne), depinde de sistemul nostru endocrin ( care guverneaza aceste organe) , care la randul sau este influientat ( la un alt nivel) de buna functionare a sistemului nostru energetic, care la randul sau este supus ( nu in intregime) mentalului. Mentalul nostru genereaza ganduri, informatii cu o anumita lungime de unda, care nu sunt altceva decat energie pura, de a carei calitate depinde sanatatea noastra.

Fiecare are dreptul la opinie, fiecare are dreptul sa se trateze cum doreste. Eu aleg sa iubesc!

Multa sanatate Delllia! La multi ani! Pup you
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Vindecari miraculoase ? - Pagina 2 Empty Re: Vindecari miraculoase ?

Mesaj  iarina Mar 14 Mai - 16:08

Ma confrunt cu o incercare de boala. Am fost diagnosticate cu cancer acum trei ani. Initial am facut operatie si pe urma tratament naturist. Declansarea bolii a avut legatura cu o perioada in care am fost greu incercata emotional. Acum medicii au suspectat o revenire a bolii. M-am speriat si am inceput o cura de sucuri de doua luni. Am inceput sa ma simt mai bine, dar am perioade in care revin simptome ale bolii si atunci, desi stiu ca imi fac eu insami mult rau, ma las cuprinsa de panica. Merg si la consiliere psihologica, stiu o multime de lucruri despre cum, prin gandurile noastre negative intretinem boala. Si totusi nu pot sa ma ridic deasupra simptomelor, a fricilor.
Aveti vreo sugestie. Tot sper sa gasesc ceva care sa faca un declic in mintea si in sufletul meu.
Multumsc

iarina
1
1


Sus In jos

Vindecari miraculoase ? - Pagina 2 Empty Re: Vindecari miraculoase ?

Mesaj  itina Mar 14 Mai - 16:34

Fara sa vreau ma pun in locul tau. Stii, de multe ori ne gandim ca nu ni se poate intampla tocmai noua. Dar se intampla cand ne asteptam mai putin si atunci realizam ce frumoasa este viata si cat de mult merita sa lupti pentru ea.

Cel mai bine e ca atunci cand te simti invinsa de frica sa incerci sa vorbesti cu oameni apropiati, cu prieteni care sa te incurajeze.
itina
itina
6
6


Sus In jos

Vindecari miraculoase ? - Pagina 2 Empty Re: Vindecari miraculoase ?

Mesaj  pitulicea Mar 14 Mai - 16:44

Asta voiam sa spun si eu.
E important sa ai o familie care sa te inconjoare cu dragostea si intelegerea ei. Daca nu o ai, sa te iconjori de prieteni, de oameni in preajma carora te simti bine, oameni care te pot face sa razi, sa glumesti, sa gaseasca gandurilor tale o alta preocupare si subiecte ce nu nasc durere Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Vindecari miraculoase ? - Pagina 2 Empty Re: Vindecari miraculoase ?

Mesaj  seaman65 Mar 14 Mai - 20:41

Ia uitati ce spune omul asta:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Vindecari miraculoase ? - Pagina 2 Empty Re: Vindecari miraculoase ?

Mesaj  iarina Mier 15 Mai - 11:08

Va multumesc pentru raspunsurile voastre. E un capitol la care nu stau prea bine. Cand ai un diagnostic sever si un regim de viata pe masura diagnosticului, te simti cumva izolat. Am totusi cativa prieteni buni cu care pot vorbi cand imi pierd un pic directia. E adevarat ca boala ia nastere dupa ce se imbolnaveste sufletul. Si ca orice vindecare, fara vindecarea sufletului, este de suprafata. Cu vindecarea sufletului am eu serios de munca.
Va multumesc inca o data.

iarina
1
1


Sus In jos

Vindecari miraculoase ? - Pagina 2 Empty Re: Vindecari miraculoase ?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum