GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Nunta la romani

+6
seaman65
simy
Nana_Duval
shadow
snow
pitulicea
10 participanți

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Nunta la romani - Pagina 2 Empty Nunta la romani

Mesaj  pitulicea Vin 5 Feb - 20:16

Rezumarea primului mesaj :

Ritualul de nunta are ca protagonisti principali femeia si barbatul, cei doi, care se casatoresc si devin astfel sot si sotie. In acest ritual predomina simbolurile puse sub semnul lui “doi” si al „perechii”: doi petitori, doi nasi, doi chematori, doua alaiuri, doua lumanari, etc.

Apropierea si armonizarea contrariilor, reprezentate de mire si de mireasa, sau de cele doua grupuri de neamuri, se realiza printr-un lant de acte ritual-simbolice incluzand schimburile de daruri dintre mire si mireasa, cernerea fainii si plamadirea impreuna a aluatului, gesturile de impreunare a mainilor, sarutul, bautul din acelasi pahar si mancatul din aceeasi farfurie, legarea mirilor cu un servet, punerea lor in ham sau la jug, etc.

Integrarea miresei in noua familie si noua ei casa se realizeaza prin “dansul miresei”, (mireasa fiind jucata in special de rudele mirelui) si prin riturile “cinstirii pragului”, (mireasa nu are voie sa-l calce, fapt pentru care este dusa in brate), prin “imbunarea” vetrei casei, etc.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Nunta la romani - Pagina 2 Empty Re: Nunta la romani

Mesaj  seaman65 Mier 24 Oct - 22:17

Bravo Elis, esti de-a noastra! Very Happy
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Nunta la romani - Pagina 2 Empty Re: Nunta la romani

Mesaj  shadow Mier 24 Oct - 22:38

Simy , tu nu te lua dupa noi , astia mai carcotasi Very Happy .... sa-ti indeplinesti visul si sa fii o mireasa frumoasa day dreaming ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Nunta la romani - Pagina 2 Empty Re: Nunta la romani

Mesaj  simy Mier 24 Oct - 22:40

Multumesc..Shadow
simy
simy
2
2


Sus In jos

Nunta la romani - Pagina 2 Empty Re: Nunta la romani

Mesaj  seaman65 Joi 25 Oct - 8:08

Mireasa frumoasa cu siguranta, incertitudinea este la verbul a fi. Laughing
Te imbraci maine in mireasa, faci o poza, noi ne convingem ca esti o mireasa frumoasa, dupa care... eu unul te-am avertizat. Laughing
Daca vrei sa continui, o faci pe propria raspundere. Laughing Laughing Laughing
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Nunta la romani - Pagina 2 Empty Re: Nunta la romani

Mesaj  pitulicea Joi 25 Oct - 9:37

Eu n-am vrut sa fiu mireasa. Eu am vrut sa fiu sotie Smile
Nunta o vad ca pe un tambalau inutil. Daca am face-o o data in viata si pentru totdeauna, ar mai fi ceva, dar s-o faci ca sa divortezi dupa cativa ani, e curata porcarie. O minciuna la care participa atat de multa lume... si se preface fericita Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Nunta la romani - Pagina 2 Empty Re: Nunta la romani

Mesaj  RALUCA Joi 25 Oct - 9:38

De acord cu tine Pitu
RALUCA
RALUCA
6
6


Sus In jos

Nunta la romani - Pagina 2 Empty Re: Nunta la romani

Mesaj  elis27 Joi 25 Oct - 9:59

Speriem fata nu-i frumos din partea noastra Very Happy Simy nu ne baga in seama,dupa nunta uneori cativa ani e deja fantastic daca dureaza Very Happy
elis27
elis27
4
4


Sus In jos

Nunta la romani - Pagina 2 Empty Re: Nunta la romani

Mesaj  pitulicea Joi 25 Oct - 12:04

Oricum, poti sa fii mireasa si fara nunta Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Nunta la romani - Pagina 2 Empty Re: Nunta la romani

Mesaj  simy Joi 25 Oct - 12:33

Da, intr-adevar..in ziua de azi nu mai ai incredere si nici convingerea ca va fi bine in viitor cu partenerul
Nu-mi doresc deloc o nunta mare si cu fite,ceva simplu,frumos si cu cei care ii iubesc..chiar daca va fi dupaia sa nu mai mearga...asta e viata,important este sa simt sentimentul unic si frumos de a fi mireasa Wink
simy
simy
2
2


Sus In jos

Nunta la romani - Pagina 2 Empty Re: Nunta la romani

Mesaj  myrk Mar 4 Mar - 18:00

Nunta la romani implica doua aspecte: cununia la biserica si masa de dupa (despre barbieritul mirelui, luatu' de-acasa etc ma abtin sa spun ceva Smile ). Cat despre obiceiuri, daca exista, nu inseamna ca sunt si bune!  Smile Am fost la multe nunti, am fost si dj, si fotograf, si invitat. Pot spune ca asteptam sa se termine cat mai repede, in toate posturile!  Smile Cu accent pe u, desigur! Smile Am fost si la nunti cu obiceiuri (prostesti), vreo 4 ceasuri spre dimineata numa' invarteau colaci, stergare dupa gat si vornicelu' umbla cu borcanelu' cu bani!  affraid Cand am fost mire, am facut o petrecere micuta, cu muzica decenta, sa se simta lumea bine (se poate face si o petrecere mare si decenta, desigur). Pana la urma, asta e scopul mesei de dupa cununie: sa se bucure mirii impreuna cu mesenii si acestia sa le acorde un mic ajutor (in bani). Cat despre tambalau, betivaneli, manele si alte obiceiuri prostesti- cui ii plac, sa le faca (si sa le suporte!)  confused Smile 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Nunta la romani - Pagina 2 Empty Re: Nunta la romani

Mesaj  itina Mar 4 Mar - 22:14

Myrk, cred ca oricine si-ar dori o petrecere simpla si decenta asa cum zici tu, indiferent ca nunta-i mare sau mica doar ca uneori nu depinde numai de dorinta mirilor... Nu vreau sa intru in amanunte dar depinde mult de latura financiara, daca insurateii sunt ajutati ori ba si daca sunt de cine sunt ajutati,etc.etc.
itina
itina
6
6


Sus In jos

Nunta la romani - Pagina 2 Empty Re: Nunta la romani

Mesaj  myrk Mier 5 Mar - 11:01

Pai, Itina, nu oricine isi doreste o nunta decenta! Smile Depinde in primul rand de educatia mirilor si dupa aia de bani. Pai am fost la o nunta la care mireasa voia numai muzica disco, iar majoritatea invitatilor erau oameni de la tara si de varsta a doua! Si erau plini de bani (mirii)!  Smile 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Nunta la romani - Pagina 2 Empty Re: Nunta la romani

Mesaj  itina Joi 6 Mar - 11:47

Adevarul e ca depinde foarte mult si ce intelege fiecare prin "decent".  Smile 
Daca m-as mai marita, as opta pentru o petrecere discreta, cu siguranta.  Smile  Eventual, in familie.  Smile Cu cat mai putin tam-tam.
itina
itina
6
6


Sus In jos

Nunta la romani - Pagina 2 Empty Re: Nunta la romani

Mesaj  myrk Joi 6 Mar - 14:14

Pai eu ce-am spus? Pentru unii nu-i nimic indecent sa chiuie, sa urle si sa cante manele!  confused 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Nunta la romani - Pagina 2 Empty Re: Nunta la romani

Mesaj  itina Joi 6 Mar - 15:12

. Nu m-apuc sa critic gusturile nimanui. Treaba lor, sa fie cat de decenti sau indecenti vor!  Laughing 
Romanii au multe obiceiuri frumoase dar sunt si multe de-a dreptul penibile. Ca sa nu mai zic de cele ajunse de-a dreptul niste superstitii.
itina
itina
6
6


Sus In jos

Nunta la romani - Pagina 2 Empty Re: Nunta la romani

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum