GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Mai multe imagini - un singur cuvant!

+4
myrk
atat de simplu
shadow
Florin Popa
8 participanți

Pagina 7 din 33 Înapoi  1 ... 6, 7, 8 ... 20 ... 33  Urmatorul

In jos

Mai multe imagini - un singur cuvant! - Pagina 7 Empty Mai multe imagini - un singur cuvant!

Mesaj  pitulicea Lun 5 Feb - 11:37

Rezumarea primului mesaj :

La cat de mult ne plac jocurile, un nou joc nu putea sa se lase prea mult asteptat.
Inspirata de jocurile de Ligamentari si GHICESTE!, am nascocit un nou joculet, care sper sa functioneze si sa aiba priza la publicul efemer Wink
Regulile sunt simple: se dau imagini care sa indice fiecare cate un cuvant (litera), iar alaturate sa formeze un alt cuvant, care va fi, de fapt, SOLUTIA Idea


Exemplu:
Mai multe imagini - un singur cuvant! - Pagina 7 Images11 Mai multe imagini - un singur cuvant! - Pagina 7 Luna_310

Solutia: 1 + 4 = 5


Asa cum v-ati dat seama, solutia este: ALUNA respect


Exclamation Redimensionati pozele cand le incarcati si setati dimensiuni de 320 px.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Mai multe imagini - un singur cuvant! - Pagina 7 Empty Re: Mai multe imagini - un singur cuvant!

Mesaj  shadow Mar 20 Feb - 13:52

atat de simplu a scris:big hug Intai imbratisarea, sa nu plangi. Corect. study Peste n-am, n-am fost la pescuit. Dar nici n-o sa ajung, chiar de s-or dezgheta apele. Laughing

Uitasem de ghicitoare  , noroc ca a raspun Florin la postarea Pitulicei  Cool  ... unde pui ca ma astepta  o imbratisare calda de la printesa gheturilor Razz Laughing .
flower   big hug

Chiar daca nu pescuiesti poate ai pe cineva apropiat pescar , il poti insoti , cine stie cum iti mai gasesti un hobby Laughing ... pe Bistrita e mai dificil dar nu departe de Dorna , la Colibitza este un lac frumos : vara zona dimprejur este una mirifica  day dreaming , fie ca esti pescar sau simplu turist cateva zile acolo pot fi de neuitat  Cool  .
Iar o sa ma traga de urechi Pitu pentru off topic Twisted Evil  , dar astept confirmarea la ultima ghicitoare  pentru a posta una noua daca Florin n-o face ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Mai multe imagini - un singur cuvant! - Pagina 7 Empty Re: Mai multe imagini - un singur cuvant!

Mesaj  pitulicea Mar 20 Feb - 14:31

Nu-i castelan, desi merge si asta Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mai multe imagini - un singur cuvant! - Pagina 7 Empty Re: Mai multe imagini - un singur cuvant!

Mesaj  shadow Mar 20 Feb - 14:37

cetate an atunci ? thinking  ... eram sigur ca Florin a dat raspunsul potrivit si n-am mai cautat altul Laughing .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Mai multe imagini - un singur cuvant! - Pagina 7 Empty Re: Mai multe imagini - un singur cuvant!

Mesaj  pitulicea Mar 20 Feb - 14:39

La asta m-am gandit Twisted Evil ok Dar merge si raspunsul lui Florin, asa ca ii dau si lui un verde Wink
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mai multe imagini - un singur cuvant! - Pagina 7 Empty Re: Mai multe imagini - un singur cuvant!

Mesaj  shadow Mar 20 Feb - 15:09

Si eu am mai dat un verde pentru inca un raspuns corect   flower  ...

Mai multe imagini - un singur cuvant! - Pagina 7 Moara-696x462 Mai multe imagini - un singur cuvant! - Pagina 7 Henri-troyat-ivan-cel-groaznic-4206

3 + 3 = 6

Ma astept sa nu ghiciti prea usor Evil  ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Mai multe imagini - un singur cuvant! - Pagina 7 Empty Re: Mai multe imagini - un singur cuvant!

Mesaj  pitulicea Mar 20 Feb - 15:56

CER + CEL? Rolling Eyes
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mai multe imagini - un singur cuvant! - Pagina 7 Empty Re: Mai multe imagini - un singur cuvant!

Mesaj  shadow Mar 20 Feb - 16:33

nu Razz   ...

Unul dintre cuvinte este foarte putin uzitat , dar asta e , daca va spun care imagine ghiciti prea repede Cool .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Mai multe imagini - un singur cuvant! - Pagina 7 Empty Re: Mai multe imagini - un singur cuvant!

Mesaj  atat de simplu Mar 20 Feb - 20:13

M-am tot gandit. Cred ca problema e cu prima imagine. In a 2-a cred ca e tar sau rus. As risca o solutie, avatar, ca tot vorbea Shadow de pescuit, desi nu mi-e clar. Clare sunt morile alea. Very Happy
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Mai multe imagini - un singur cuvant! - Pagina 7 Empty Re: Mai multe imagini - un singur cuvant!

Mesaj  shadow Mar 20 Feb - 20:56

Absolut corect tot ce ai spus Cool  : eu pun de obicei indiciile la vedere , in cazul de fata morile si Ivan ... pe Ivan l-ai dibuit , e rus dar mai ales a fost tar  : ce-o fi cu moara ? Razz
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Mai multe imagini - un singur cuvant! - Pagina 7 Empty Re: Mai multe imagini - un singur cuvant!

Mesaj  atat de simplu Mier 21 Feb - 7:53

O fi pe mal? Razz Poate cuvantul final e mai putin folosit.
Maltar? confused
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Mai multe imagini - un singur cuvant! - Pagina 7 Empty Re: Mai multe imagini - un singur cuvant!

Mesaj  Florin Popa Mier 21 Feb - 9:23

O fi mortar?
Florin Popa
Florin Popa
6
6


Sus In jos

Mai multe imagini - un singur cuvant! - Pagina 7 Empty Re: Mai multe imagini - un singur cuvant!

Mesaj  shadow Mier 21 Feb - 9:52

Focusati-va pe inima morii ... nu e un cuvant uzual pentru simplu motiv ca morile de vant aproape nu mai exista , eu l-am gasit din intamplare in definitia unui simbol pe un costum national , deci intr-o mica masura circula si astazi nu este un arhaism .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Mai multe imagini - un singur cuvant! - Pagina 7 Empty Re: Mai multe imagini - un singur cuvant!

Mesaj  pitulicea Mier 21 Feb - 10:41

Parca tu ziceai la un moment dat sa folosim cuvinte uzuale, altfel se pierde interesul pentru joc Very Happy
Eu nici nu-s curioasa care-i solutia, in cazul asta. Sa joace altii Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mai multe imagini - un singur cuvant! - Pagina 7 Empty Re: Mai multe imagini - un singur cuvant!

Mesaj  Florin Popa Mier 21 Feb - 10:43

col + tar = coltar. col - aripa morii de vant
Florin Popa
Florin Popa
6
6


Sus In jos

Mai multe imagini - un singur cuvant! - Pagina 7 Empty Re: Mai multe imagini - un singur cuvant!

Mesaj  shadow Mier 21 Feb - 11:23

Asta era  raspunsul  ...  felicitari pentru perseverentza Florine ! ok

Nici eu nu stiam ce-i aia izba , dar inafara de mine nu stiu daca a mai spus cineva sa ne rezumam la cuvinte uzuale si pana la urma cum stim exact care sunt uzuale si care nu ?
Termenul  colul morii este folosit in motivele florare de pe costumele nationale , putem zice ca nu ma este uzual ?

Imi cer iertare daca am gresit ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Mai multe imagini - un singur cuvant! - Pagina 7 Empty Re: Mai multe imagini - un singur cuvant!

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 33 Înapoi  1 ... 6, 7, 8 ... 20 ... 33  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum