GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

TIMPUL

+22
itina
magda17m
pitulicea
OkazionalSmoker
Melodia
soryn
Obi-Wan Kenobi
teardrop
wind30s
Anna
shadow
tegeusa
JeSsYkA
seaman65
atat de simplu
GESF
fotohobby
eucluj
snow
Mr Nobody
costica19
habibi77
26 participanți

Pagina 6 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 9, 10, 11  Urmatorul

In jos

TIMPUL - Pagina 6 Empty TIMPUL

Mesaj  habibi77 Joi 8 Apr - 18:17

Rezumarea primului mesaj :

Timpul ne insoteste pretutindeni, amintindu-ne de unicitatea fiecarei clipe a trecerii noastre prin Univers. Dar ce este timpul in esenta sa? Avea dreptate Einstein cand spunea ca timpul este relativ? Sa fie posibila calatoria in timp?

De milenii, cei mai straluciti savanti si oameni de stiinta au incercat sa rezolve una dintre cele mai mari enigme ale umanitatii: natura timpului. Are timpul un inceput? Va ajunge vreodata la un sfarsit? De ce se misca doar intr-o directie? Si ce este de fapt timpul? Albert Einstein a rasturnat toate teoriile existente cand, la inceputul secolului XX, a demonstrat ca timpul este relativ si ca depinde de miscare si de gravitatie. Teoria sa revolutionara a deschis calea catre studiul gaurilor negre, al gaurilor de vierme si asupra calatoriilor in timp.

Astazi, la inceput de secol XXI, majoritatea fizicienilor sunt convinsi ca acceptia comuna a timpului care se scurge ireversibil, zi de zi, este complet gresita si ca, in curand, vom avea instrumen­tele teoretice si practice necesare descoperirii adevaratei naturi a timpului, o natura mult mai subtila si mai complexa decat cea pe care o banuiam. Timpul lui Einstein Timpul este anonimul care ne aluneca printre degete, luand cu el intreaga noastra existenta. Fiecare stie ce este timpul deoarece il simte cum trece – acesta este, probabil, cel dintai aspect al experientei umane.

La fel de adevarat este insa ca aceasta trecere este perceputa diferit de catre fiecare individ. Timpul psihologic nu este la fel de obiectiv ca timpul fizic. Albert Einstein spunea ca „o ora petrecuta in compania unei fete dragute trece mult mai repede decat o ora petrecuta pe scaunul unui dentist.“ Poate ca de aceea au aparut ceasurile – modul stiintific de a masura timpul obiectiv, in afara trairilor personale. Acum cateva sute de ani, oamenii presupuneau ca timpul si spatiul sunt pur si simplu date de Dumnezeu. Sf. Augustin din Hippo a remarcat faptul ca „incercarea de a defini timpul se manifesta prin insiruirea unor cuvinte ce se vor pierde fara a reusi, insa, sa contureze un portret al acestuia.“

Demonstratia lui Albert Einstein conform careia timpul este relativ a fost un adevarat soc si pentru comunitatea stiintifica, si pentru cea religioasa. Pe scurt si pe intelesul tuturor, esenta teoriei este ca „timpul meu nu este acelasi cu timpul tau, daca ne miscam diferit.“ Daca iei, de exemplu, un avion de la Bucuresti la Cape Town, vei fi in contratimp cu cateva nanosecunde (nanosecunda este a miliarda parte dintr-o secunda) fata de cei ramasi pe loc.

Mai precis, durata calatoriei va fi un pic diferita daca o masori tu in avion, fata de cea indicata de ceasul Aeroportului Otopeni. Deci intervalul de timp dintre doua puncte stabile nu este fix, ci depinde de contextul in care este masurat. Deformarea timpului prin miscare se numeste efect de dilatatie si poate fi demonstrata folosind ceasuri atomice. Intr-un faimos experiment din 1971, doi fizicieni au instalat intr-un satelit care urma sa se invarta in jurul Pamantului doua ceasuri atomice. Ele au inregistrat o diferenta de 59 de nanosecunde fata de ceasurile de pe Pamant – exact cum prezicea teoria lui Einstein.

Teoria lui Albert Einstein s-ar confirma si mai convingator daca am detine tehnologia necesara pentru a depasi viteza luminii (300.000 km/s) – lucru care astazi este irealizabil, tinand de domeniul fizicii teoretice sau al SF-ului. In sfarsit, ipotetic vorbind, daca am atinge aceasta viteza, consecintele ar fi cel putin ciudate: de exemplu, am putea calatori cu o racheta timp de doi ani pana la cea mai apropiata stea, urmand ca apoi sa ne reintoarcem pe Pamant, unde i-am gasi pe cei dragi mai batrani cu 14 ani decat i-am lasat. Acesta se numeste „efectul gemenilor“: daca un membru al unei perechi de gemeni ar pleca in calatorie, la inapoiere cei doi nu ar mai avea aceeasi varsta.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos


TIMPUL - Pagina 6 Empty Re: TIMPUL

Mesaj  shadow Dum 18 Dec - 12:28

Implozia este inversul exploziei , fortele actioneaza de la exterior spre interior , urmarile sunt limitate pentru cei din jur .....revenind la ''bomba '' noastra Laughing si presupunand ca atomii ce formeaza corpul uman ar fi radioactivi intr-o asa masura incat sa genereze o reactie de fisiune sau fuziune puterea exploziei n-ar depasi-o pe a unei bombe cunoscute - a uneia singure - cum vrei sa fiu de acord cu expresia ''mii de bombe '' ? scratch

Simplo , poate nu suntem la topicul potrivit - pentru mine sufletul si mintea - cum spui tu - nu pot exista unul fara celalalt, formeaza un intreg ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

TIMPUL - Pagina 6 Empty Re: TIMPUL

Mesaj  atat de simplu Dum 18 Dec - 12:29

Eu nu-mi ofer "timpul " asta... Smile Stiu asta, insa nu vreau sa controlez.Sufletul meu se grabeste spre zapada acum. Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

TIMPUL - Pagina 6 Empty Re: TIMPUL

Mesaj  habibi77 Dum 18 Dec - 13:05

Implozia este inversul exploziei , fortele actioneaza de la exterior spre interior , urmarile sunt limitate pentru cei din jur .....revenind la ''bomba '' noastra Laughing si presupunand ca atomii ce formeaza corpul uman ar fi radioactivi intr-o asa masura incat sa genereze o reactie de fisiune sau fuziune puterea exploziei n-ar depasi-o pe a unei bombe cunoscute - a uneia singure - cum vrei sa fiu de acord cu expresia ''mii de bombe '' ? scratch

Atomii corpului uman nu sunt radioactivi intr-adevar....dar unii dintre ei pot deveni radioactivi daca-i bombardezi cu protoni Laughing Glumesc! Very Happy

Conform ecuatiei lui Einstein fiecare din noi are potentialul a mii de bombe atomice.
Poate ca am exagerat cu exemplul, dar trebuie sa recunosti ca avem un potential energetic urias. Materia s-a format prin comprimarea energiei....sau iar gresesc? Razz
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

TIMPUL - Pagina 6 Empty Re: TIMPUL

Mesaj  wind30s Dum 18 Dec - 14:42

shadow a scris:Habibi perfect adevarat ce zici despre aura ( campul energetic ) , mai putin chestia cu''potentialul a mii de bombe atomice '' ( si zeci mi se pare mult ) Razz ...vorbim de energii , de marimi fizice perceptibile ,nu simple supozitii , pe cand filozofia lui Wind este doar o emanatie a unui intelect ce si-a construit propria realitate cvadimensionala incercand o ruptura de fizic , traind intr-o lume virtuala in care interactioneaza doar cu sinele ...

Trebuie sa mai adaug ca este doar umila-mi parere ce-am scris ? Smile ...
Cu cat te atasezi mai mult de un sistem de gandire/credinte, Shadow, cu atat mai mult "ajuti" sa prinda forma realitatea ta imediata, in acele coordonate, prinsa in pioneze, rigida, prin insasi credinta in acel sistem ales(?) pe masura structurii fiintei subtile care te alcatuieste/acopera. Ceea ce-am scris aici, nu reprezinta ciresica de pe tortul unui intelect abstract, o manea fantezista emanata de-un creier aflat in calduri, este exact invers, totul vine din inima, din Emotie, din preaplinul acela de nedescris in cuvinte, cand esenta ta, tot ce reprezinti TU vibreaza la lucruri aproape de negasit in aceasta realitate. Am sa ti-o spun pe sleau, azi, ca tot e duminica si gandurile le-am inchis intr-un bol de-un perfect violet, asezandu-l, cuminte, intr-un acvariu plin de fluturi cu solzi colorati si pesti cu cozi de paun ....Sunt constient (nu in sensul dat de definitia actuala a termenului, insa e ok si asa) ca noi, toti, suntem entitati multidimensionale care traim simultan in etern (nu e un loc dat de coordonate, nici macar de geografia Multiversului insusi), cat si intr-un corp fizic, in nenumarate incarnari risipite de-a lungul unui continuum space-time. Aceasta e doar un atom din "filosofia" mea, mi-o asum, desi nu-mi apartine, si sub ea stau, privind la jalnicul spectacol al lumii, atata cat timpul acesta va mai avea rabdare cu mine, cel de aici, inainte sa ma aduca (cu maini de iubita, sper), inapoi .... Nu, nu timpul, spatiul, ori gandul sa fie cel care ne desparte si diminueaza intensitatea raporturilor umane, ci doar dorinta de-a excela in "grota" existentei acesteia/realitatii dominante si de-a trage satisfactii DOAR si NUMAI prin aceasta.
Si uite-asa, deci, continutul mesajelor mele se epuizeaza prin "actul cunoasterii", pura stiinta 3D, cu parfumul caruia, probably, te dai la subtioarele mintii, inainte de-a-ti clati cristalinul in ele, printre cuvinte/concepte ce-ti par atat de straine ....Just kidding, no offence ! Smile

wind30s
2
2


Sus In jos

TIMPUL - Pagina 6 Empty Re: TIMPUL

Mesaj  shadow Dum 18 Dec - 18:23

Asa sa fie , doar eu ma atasez?! …oare nu sustii la randu-ti un concept existential mai mult sau mai putin propriu ?
Copilaria a trecut de mult , chiar si prima tinerete - ca tot vorbeam despre timp – nu poti sa fii nehotarat la nesfarsit - un sfarsit care exista in a mea acceptiune – sa te balbai o viatza , e musai sa pasesti pe o cale a ta , indiferent daca ceilalti sunt sau nu de acord - este unul din lucrurile ce definesc individul.

wind30s a scris:p.s. Si daca ti-as zice ca sufletul, asa cum il definim, nu exista/este cu adevarat separat de minte , ce-ai spune ?

Inteleg ca acest suflet atat de controversat ca si origini , venit de nicaieri si plecand spre nicaieri , minuscula entitate , parte din Nemarginire , ducandu-si existentza intr-un soi de bol atemporal , asteptand un scancet pentru un nou peregrinaj intr-o relativa lume fizica - acest suflet dupa cum spuneam , are nepretuita insusire de a UITA TOT din trecutele trairi … am spus ‘’trecutele ‘’ , deci timpul capata consistentza , este palpabil nu abstract - undeva teoria ta scartzaie insa stiu ca ai s-o gresezi imediat cu cel mai fin ulei metaforic si va redeveni perfect functionala ….

Wind , mie imi este perfect clar ca noi doi avem conceptii diferite , tie nu ? Laughing ...insa acest fapt nu ma deranjeaza catusi de putin Smile ...

shadow
shadow
6
6


Sus In jos

TIMPUL - Pagina 6 Empty Re: TIMPUL

Mesaj  wind30s Lun 19 Dec - 0:39

Inteleg, S., ca tu tii mortis sa ai dovezi palpabile in tot ce priveste celelalte_lucruri, e alegerea ta, asa simti, si nu pot decat sa-ti respect felul de-a gusta din marginile crete ale experientelor tale de viata, asternandu-le apoi aici, in fata noastra, a Celorlalti ... gandurile ti-au apartinut numai tie, devenind apoi un bun comun, sadite si-n mine, strain la o prima vedere, si totusi atat de aproape de tine, iar ea, Viata, a gasit astfel cai de exprimare/potentare a felului in care simti, imbogatindu-le de sensuri noi, asa cum stau, reflectate in ochii nostri. Si totusi, ceea ce-ti doresti tu, e ca si cum ai cere cuiva sa-ti dovedeasca existenta unui d-zeu sagalnic, care joaca leapsa printre nori cu fata_morgana si-o duzina de sfinti, ori sa ambalezi/forjezi dragostea, sa dai o forma palpabila DORului de tot si de toate, cand ele sunt numai vibratie la puterea 1000, traduse intr-un timp al stralucirii, un timp sacru cand simti ca poti muta muntii din loc ....Diferenta dintre noi, daca exista, e ca eu da, sunt atasat cu inima de aceasta Poveste, am purtat-o cu mine dintotdeauna ascunsa acolo, in adancurile mele miscatoare, iar orice gand/idee, aici, nu are absolut nicio relevanta, pt simplul fapt ca el, gandul, nu exista, faptul de-a fi asternut aici o bucatica din ea, din Poveste, a fost doar pt a da (si) o alta perspectiva asupra Vietii, asa cum o vad, nicidecum pt a critica o parere sau alta. Cat despre partea cu scartzul, well, watch out ! .. te afli pe un teren nesigur, stranger, fiindca nu ai o privire de ansamblu, timpul liniar nu e totuna cu timpul cuantic, iar pe mine, believe it or not, desi cuvintele ma limiteaza serios in a expune o idee, nu ma chinuie, nu simt "povara" de-a hrani pe cineva cu ele, oricate ecouri (ab)surde-ar purta. Stiu insa, aerul ori cultul oricarei teorii au darul de-a purta cu ele un aer inselator, chiar otravit aici, in 3D. Din fericire insa, au in dotare si urma unei copite de Unicorn, si ecoul povestilor_de_altadata, si-un caleidoscop de trairi sublimate si, mai ales, un cantec de lebada pe care nu-l poti simti/auzi decat stand in cumpana, suspendat, privind la forma, tu, observatorul, insa atat plinul cat si golul din ea. Indeed, descoperim ca sunt multi stropi de Uimire, condimentati cu voluptate, daca inchidem ochii si ne imaginam pe unde ne vor purta pasii, neavand decat griija sufletului nostru, si a ne accepta "rolul" in aceasta Poveste nesfarsita, aceasta zbatere numita Viata/Drum, urmandu-ne fiecare rostul/calea, mai impiedicandu-ne, mai cazand, mai julindu-ne genunchii/coatele, insa ridicandu-ne mereu impinsi mereu de ceea ce-i scris cu litere VII in destinul fiecaruia, care apoi, candva/undeva, la finalul tuturor lucrurilor, sa re_devina al tuturor ....
Hai ca iar ma trezesc gangurind cu tine aici, in aceste casute, in timp ce-o simt pe S.Brown tasnind din mine, unduindu-si nepamantean soldurile, incercand sa-mi explice Marele si Extraordinarul Mister care e Viata .... Razz
Iti multumesc pt gandul bun si mana intinsa. Sa-ti fie cald, albastru si, mai ales, BINE .

wind30s
2
2


Sus In jos

TIMPUL - Pagina 6 Empty Re: TIMPUL

Mesaj  habibi77 Lun 19 Dec - 13:55

existenta unui d-zeu sagalnic, care joaca leapsa printre nori cu fata_morgana si-o duzina de sfinti,

Chiar ai imaginatie, nu gluma! rolling on the floor big hug
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

TIMPUL - Pagina 6 Empty Re: TIMPUL

Mesaj  wind30s Lun 19 Dec - 14:29

Se datoreaza, cel mai probabil, din cauza viselor hiperactive si-a nasului meu de iepure impiedicat/tacanit, scos din palaria coanei Vieti de Marele Iluzionist, intr-un anotimp cand morcovii inca nu s-au copt. Wink

wind30s
2
2


Sus In jos

TIMPUL - Pagina 6 Empty Re: TIMPUL

Mesaj  habibi77 Lun 19 Dec - 14:38

Pentru a hrani visele e nevoie de TIMP. L-ai copt pana s-a expandat? Suspect Laughing
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

TIMPUL - Pagina 6 Empty Re: TIMPUL

Mesaj  wind30s Mar 20 Dec - 0:13

Morcovul ori timpul ?! Daca e vorba de timp, cum presupun, da, l-am alintat, l-am descantat cu vorbe dulci (acadele roz in coaja subtire de zahar copt), "arzandu-i" pielea cu flacara nevazuta, tasnita din spirit/inima, plina de simtiri primavaratice, pangarindu-i insensibilitatea la zbaterile noastre, expandandu-l si restrangandu-l pe rand, ca pe-o harmosca, inflorindu-l iarasi apoi, incercand astfel sa dau o dimensiune DORului, scurs ca firele de nisip printre degetele vremurilor .....Acu', ce sa-ti spun ? Il simt cum danseaza/curge aici, printre noi, pe un ritm imaginat de la facerea lumii si-a violinei nevazute din cuvintelor/ideile tale (ma fac sa zambesc pe la colturi de strada), care toarce incetisor in fundal, spre vesnica neuitare ....

wind30s
2
2


Sus In jos

TIMPUL - Pagina 6 Empty Re: TIMPUL

Mesaj  habibi77 Mier 21 Dec - 13:12

Sigur nu vorbesti de morcov? Laughing Pup you

De data asta presimt ca mi-o iau! nail biting
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

TIMPUL - Pagina 6 Empty Re: TIMPUL

Mesaj  wind30s Joi 22 Dec - 0:29

M-am dat, fara sa vreau, cu nasul de taste ! Very Happy Se pare ca gandul la morcov a trezit la viata toti iepurii mei, facandu-i sa alerge/topaie ca bezmeticii, din crestet pana-n talpi si inapoi, balanganindu-si/lungindu-si urechile, cu narile-n wind, adulmecand aromele din eter ....Ca sa nu le dau satisfactie, am baut (doar) suc de capsuna, asa ca, daca sunt greseli de tastare, considera ca sunt bulele bezmetice ale unui vin rubiniu si nu-ti apropia "fizicul" de monitor : ar putea iesi morcovul pe partea cealalta Wink
Si uite-asa raman aici, brat la brat cu Uimirea, stare de morcoveala dramuita de vant, intrebandu-ma cate tone de zambete/ghidusii iti alearga prin vene.... Smile

wind30s
2
2


Sus In jos

TIMPUL - Pagina 6 Empty Re: TIMPUL

Mesaj  shadow Joi 22 Dec - 19:20

Unde-o fi timpul in toata ''morcoveala'' ? Suspect ...sa fie doar o pierdere ? scratch
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

TIMPUL - Pagina 6 Empty Re: TIMPUL

Mesaj  habibi77 Vin 23 Dec - 14:49

......si uite cum "filosofam" pe langa subiect ! Laughing

Wind, omul, de la "facerea lumii", este inzestrat cu imaginatie, lucru fara de care evolutia n-ar fi fost posibila in TIMP (uite unde-i timpul umbro, sac! Wink ), si deoarece am o imaginatie bogata ma simt mult mai tanara decat sunt (asta-i relativitatea ! )

PS: wind, pentru ca vreau sa VAD/ SIMT cum iese morcovul pe partea cealalta, n-o sa mai dezlipesc de monitor! Razz Laughing
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

TIMPUL - Pagina 6 Empty Re: TIMPUL

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Vin 23 Dec - 17:33

atat ati batut timpu asta in cap ca au iesit morcovi din el,sau vor iesi.va mai zic o data timpul relativ e de la chenzina si pana la plata facturilor.si nu aveti suficienta viata pt cat timp este.dati un beep cand ajungeti pe la teleportare ca m-ati adormit Laughing Laughing
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

TIMPUL - Pagina 6 Empty Re: TIMPUL

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 9, 10, 11  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum