GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Varsta de pensionare mai mica pentru mame

+6
Radu
costica19
kitty
snow
habibi77
pitulicea
10 participanți

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Varsta de pensionare mai mica pentru mame Empty Varsta de pensionare mai mica pentru mame

Mesaj  pitulicea Mier 17 Mar - 18:35

Ministrul Muncii, Mihai Seitan, le-a promis sindicalistilor ca femeile care au cel putin doi copii vor putea iesi la pensie la 63 de ani, iar femeile cu un singur copil se vor putea pensiona la 64 de ani, fata de varsta standard de pensionare din Legea unitara a pensiilor de 65 de ani.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Varsta de pensionare mai mica pentru mame Empty Re: Varsta de pensionare mai mica pentru mame

Mesaj  habibi77 Mier 17 Mar - 18:36

Daca vreau sa mai apuc pensia trebuie sa ma pun pe treaba Laughing
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Varsta de pensionare mai mica pentru mame Empty Re: Varsta de pensionare mai mica pentru mame

Mesaj  pitulicea Mier 17 Mar - 18:39

Cred ca trebuie sa iau si eu "masuri" daca vreau sa fiu o pensionara tanara Very Happy
Dar oare merita? Pentru un an, doi? Rolling Eyes Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Varsta de pensionare mai mica pentru mame Empty Re: Varsta de pensionare mai mica pentru mame

Mesaj  habibi77 Mier 17 Mar - 18:42

Un copil este intotdeauna o bucurie....dar daca ai mai multi cred ca iesi la pensie inainte sa te scoata statul. Laughing
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Varsta de pensionare mai mica pentru mame Empty Re: Varsta de pensionare mai mica pentru mame

Mesaj  pitulicea Mier 17 Mar - 18:44

Pai nu, ca intre 2 si 12 copii, tot la 63 de ani te pensioneaza Very Happy Nu pentru fiecare copil iti da un an "avans" Very Happy Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Varsta de pensionare mai mica pentru mame Empty Re: Varsta de pensionare mai mica pentru mame

Mesaj  habibi77 Mier 17 Mar - 18:51

atunci m-am razgandit, raman la unu....maxim 2. Very Happy
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Varsta de pensionare mai mica pentru mame Empty Re: Varsta de pensionare mai mica pentru mame

Mesaj  pitulicea Mier 17 Mar - 18:55

Pentru mine-i ok si 65 Very Happy
Nu ma grabesc sa imbatranesc.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Varsta de pensionare mai mica pentru mame Empty Taticii, impotriva reducerii varstei de pensionare pentru mame

Mesaj  pitulicea Mier 31 Mar - 22:01

Alianta Antidiscriminare a Tuturor Taticilor - T.A.T.A. vor ca decizia premierul Emil Boc, de reducere a varstei de pensionare pentru femeile cu doi copii sau mai multi, sa se aplice tuturor parintilor, adica si tatilor.
Reprezentantii T.A.T.A. considera ca solicitarea liderilor sindicali de reducere a varstei de pensionare a mamelor este profund discriminatorie, deoarece transforma tatal intr-un parinte de rang inferior. "Este socant ca, desi marea majoritate a liderilor sindicali, ministrul muncii si premierul Boc sunt tatici, acestia considera ca tatal nu are un rol important in cresterea si educarea copilului sau, fiind asadar tributari unei mentalitati specifice mai degraba anilor '60 - '70 din secolul trecut".
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Varsta de pensionare mai mica pentru mame Empty Re: Varsta de pensionare mai mica pentru mame

Mesaj  pitulicea Mier 31 Mar - 22:02

Astia nu-s intregi la cap, pe cuvant rolling on the floor rolling on the floor
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Varsta de pensionare mai mica pentru mame Empty Re: Varsta de pensionare mai mica pentru mame

Mesaj  snow Mier 31 Mar - 22:07

Te inseli, e cu bataie lunga, nu uita ca este " lege ".
Dar la noi legea...
snow
snow
6
6


Sus In jos

Varsta de pensionare mai mica pentru mame Empty Re: Varsta de pensionare mai mica pentru mame

Mesaj  pitulicea Mier 31 Mar - 22:10

Ce "lege" e? Nu ma pricep la legile pentru mame si pentru tati Very Happy
Da' chiar consider ca o mama e mai importanta in cresterea si educarea copilului, decat un tata.
Si nu ma lua iar cu nuante si culori... Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Varsta de pensionare mai mica pentru mame Empty Re: Varsta de pensionare mai mica pentru mame

Mesaj  habibi77 Mier 31 Mar - 22:10

Si cat de lunga e bataia aia? Ca eu nu pricep......

Hai sa fim seriosi! Cati barbati fac pachete dimineata pt scoala, cati barbati spala, calca,gatesc, etc?
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Varsta de pensionare mai mica pentru mame Empty Re: Varsta de pensionare mai mica pentru mame

Mesaj  pitulicea Mier 31 Mar - 22:16

Cati barbati stiu macar la ce gradinita sau scoala e inscris copilul lor? Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Varsta de pensionare mai mica pentru mame Empty Re: Varsta de pensionare mai mica pentru mame

Mesaj  snow Mier 31 Mar - 22:17

Ma refer la drepturile scrise si/sau nescrise ale mamelor.
Nu au ce cauta barbatii in asa ceva, daca sunt tati, ok, mama insa..,
Da aici sunt de acord cu voi. Smile
snow
snow
6
6


Sus In jos

Varsta de pensionare mai mica pentru mame Empty Re: Varsta de pensionare mai mica pentru mame

Mesaj  habibi77 Mier 31 Mar - 22:18

Unii nu stiu nici ca au copii.............
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Varsta de pensionare mai mica pentru mame Empty Re: Varsta de pensionare mai mica pentru mame

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum