GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

CORECTITUDINE

+18
eledas
myrk
shadow
itina
seaman65
Queensland
freda white
JeSsYkA
abica25
moonstone
atat de simplu
Mr Nobody
daffy_
kitty
habibi77
Radu
pitulicea
fl3252
22 participanți

Pagina 4 din 11 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11  Urmatorul

In jos

CORECTITUDINE - Pagina 4 Empty CORECTITUDINE

Mesaj  fl3252 Lun 22 Feb - 14:04

Rezumarea primului mesaj :

Ar putea cineva sa se laude cu faptul ca este cinstit si corect in adevaratul sens al cuvantului?
fl3252
fl3252
1
1


Sus In jos


CORECTITUDINE - Pagina 4 Empty Re: CORECTITUDINE

Mesaj  JeSsYkA Vin 18 Noi - 23:29

Nu stiu cat de cinstita pot fi, dar ma consider o persoana integra.
JeSsYkA
JeSsYkA
4
4


Sus In jos

CORECTITUDINE - Pagina 4 Empty Re: CORECTITUDINE

Mesaj  freda white Sam 19 Noi - 18:33

NU
freda white
freda white
4
4


Sus In jos

CORECTITUDINE - Pagina 4 Empty Re: CORECTITUDINE

Mesaj  atat de simplu Sam 19 Noi - 19:33

intre da si nu
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CORECTITUDINE - Pagina 4 Empty Re: CORECTITUDINE

Mesaj  pitulicea Lun 1 Apr - 9:03

Eu nu pot sa zic ca sunt 100% corecta. Sunt convinsa ca nu exista om pe de-a-ntregul corect.

O fosta membra de pe forum imi povestea o nemultumire de-a ei.
Isi crestea singura copilul si venitul lor nu era prea mare. A solicitat de la scoala o bursa. In aceeasi situatie era si un coleg de-al fiului ei. Nu avea decat mama… in acte, deci si veniturile lor erau mici. Insa mama avea un concubin foarte bogat si traiul lor nu era deloc greu.
Baiatul acela a primit bursa, baiatul amicei noastre nu.
De situatii de genul acesta ma izbesc si eu in munca pe care o fac. Sunt corecta din punct de vedere normativ sau legislativ, fac ceea ce trebuie sa fac. Am constiinta curata, insa sufletul ma doare atunci cand nedreptatesc pe cineva, respectand legea. Scriptele sunt una, realitatea e alta.

Cei care spun ca sunt cinstiti si corecti in totalitate ori se lauda, ori nu-s deloc realisti. Vad numai ce vor sa vada.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CORECTITUDINE - Pagina 4 Empty Re: CORECTITUDINE

Mesaj  Queensland Lun 1 Apr - 10:03

Incerc sa fiu impartiala, dar sentimentele fiind cele care imi guverneaza viata, nu prea reusesc... Desi de cand ma stiu am fost un soi de justitiar pentru cei slabi si nedreptatiti... In societatea actuala nu fac decat sa fiu un biet Don Quijote... si e al naibii de frustrant...
Queensland
Queensland
6
6


Sus In jos

CORECTITUDINE - Pagina 4 Empty Re: CORECTITUDINE

Mesaj  Vizitator Lun 1 Apr - 12:15

Cred ca s-a inventat cuvantul pentru orice altceva in afara de oameni. Pentru ca e imposibil sa fii corect. Eu m-as bucura sa nu fac rau nimanui, constient. Smile
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

CORECTITUDINE - Pagina 4 Empty Re: CORECTITUDINE

Mesaj  seaman65 Lun 1 Apr - 14:58

Mai oameni buni, cum sa fim corecti tot timpul?
Vine eu in inspectii la vapoare si le gasesc probleme de umplu 2-3 pagini de observatii. La asta de acum am avut 47 de observatii si nu m-am agitat sa le gasesc, daca vroiam sa gasesc mai multe, gaseam poate dublu.
Dar cum sa le trec pe lista? Nu iese scandal? Ii face pe toti pachet si-i trimite acasa.
Le fac oleaca de scoala, le mai dau peste maini (dojeniti parinteste) si pun pe lista 3-4 mai usoare. Cum dracu' sa fiu corect?
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

CORECTITUDINE - Pagina 4 Empty Re: CORECTITUDINE

Mesaj  Queensland Lun 1 Apr - 16:05

Pai, deja esti corect, Sailor ! Doar ca aceasta corectitudine e ca un cutit, cu doua taisuri... Esti corect cu cineva, pentru a nedreptati pe altcineva. Desi, daca stai stramb si judeci drept, nu ii nedreptatesti nici pe cei carora le atragi atentia ca au facut boacane...Atata ca nu le place Very Happy Dar cui place critica? Sau mustruluiala?
Queensland
Queensland
6
6


Sus In jos

CORECTITUDINE - Pagina 4 Empty Re: CORECTITUDINE

Mesaj  seaman65 Lun 1 Apr - 16:27

Le place sau nu le place, eu trebuie sa le spun. Alternativa ar fi sa pun totul in raport si sa-l dau asa la birou. Nu stiu cui ii convine. Cred ca mai degraba ma schimba pe mine, decat toata flota. Laughing
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

CORECTITUDINE - Pagina 4 Empty Re: CORECTITUDINE

Mesaj  pitulicea Lun 1 Apr - 20:01

Ai ascuns niste adevaruri, deci nu esti tocmai corect confused
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CORECTITUDINE - Pagina 4 Empty Re: CORECTITUDINE

Mesaj  seaman65 Mier 3 Apr - 18:19

Viata-i in tonuri de gri. Nu merge sa le punem numai in alb si negru, le mai lungim, le mai latim, le mai bagam sub pres... Laughing
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

CORECTITUDINE - Pagina 4 Empty Re: CORECTITUDINE

Mesaj  shadow Mier 3 Apr - 18:56

Corect fata de cine ? scratch
Daca simt ca un fapt este corect sunt linistit chiar daca prin gestul meu am incalcat nu stiu ce norme de convietuire Smile .

In general suntem crescuti dupa anumite principii general valabile intr-o societate ( sa nu minti , sa nu furi , sa nu ucizi , etc ) , raportandu-ne la acestea evident ca gresim de multe ori , desi in sinea noastra simtim ca am facut ce trebuia . Smile

Daca sunt singurul care gandesc asa imi cer scuze pentru ca am folosit pluralul Neutral ...




shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CORECTITUDINE - Pagina 4 Empty Re: CORECTITUDINE

Mesaj  itina Joi 4 Apr - 8:25

Nedreptatea ma supara cel mai mult in viata. Vrei sa fii corect si nu esti lasat. Vrei sa nu ai nimic sa-ti reprosezi si totusi ti se reproseaza. Uneori ti se face lehamite sa mai incerci macar sa-ti demonstrezi corectitudinea.
itina
itina
6
6


Sus In jos

CORECTITUDINE - Pagina 4 Empty Re: CORECTITUDINE

Mesaj  pitulicea Lun 21 Oct - 18:48

Corect fata de cine, shadow? Laughing 
Daca un lucru este corect doar fata de o anumita persoana, pe cand altora le face rau, mai poti sa-l numesti "corect" Very Happy

pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CORECTITUDINE - Pagina 4 Empty Re: CORECTITUDINE

Mesaj  shadow Lun 21 Oct - 19:25

Corect fata de mine Pitu , degeaba fac altora pe plac daca in sinea mea cred ca procedez rau Cool  ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CORECTITUDINE - Pagina 4 Empty Re: CORECTITUDINE

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 11 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum