GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

CORECTITUDINE

+18
eledas
myrk
shadow
itina
seaman65
Queensland
freda white
JeSsYkA
abica25
moonstone
atat de simplu
Mr Nobody
daffy_
kitty
habibi77
Radu
pitulicea
fl3252
22 participanți

Pagina 8 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Urmatorul

In jos

CORECTITUDINE - Pagina 8 Empty CORECTITUDINE

Mesaj  fl3252 Lun 22 Feb - 14:04

Rezumarea primului mesaj :

Ar putea cineva sa se laude cu faptul ca este cinstit si corect in adevaratul sens al cuvantului?
fl3252
fl3252
1
1


Sus In jos


CORECTITUDINE - Pagina 8 Empty Re: CORECTITUDINE

Mesaj  Vizitator Vin 21 Feb - 22:37

etica?  Rolling Eyes 
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

CORECTITUDINE - Pagina 8 Empty Re: CORECTITUDINE

Mesaj  atat de simplu Vin 21 Feb - 22:39

Tocmai.Cred ca fiecare judeca in functie de ceea ce-l lezeaza.  Razz De asta am si adaptat raspunsul meu de azi.  Wink  Razz
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CORECTITUDINE - Pagina 8 Empty Re: CORECTITUDINE

Mesaj  myrk Vin 21 Feb - 22:46

Pai daca Dumnezeu nu exista, atunci e permis orice. Nu suntem obiecte, suntem persoane. Stim foarte bine ca unele lucruri se fac, altele nu se fac. De unde stim asta? Si daca stim, de ce nu procedam in consecinta?  Smile 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CORECTITUDINE - Pagina 8 Empty Re: CORECTITUDINE

Mesaj  Vizitator Vin 21 Feb - 22:55

Stim din frageda pruncie, de la primul ''nu ai voie'', explicat apoi laconic prin ''pentru ca nu e bine'', si abia mai tarziu intelegem si acceptam in deplina cunostinta de cauza ca exista norme pentru comportamentul individual si pentru comportamentul colectiv. Cat acceptam dintre acestea, cat ne abatem de la ele, tine de fiecare in parte.
Ce am deveni fara reguli?  Smile 
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

CORECTITUDINE - Pagina 8 Empty Re: CORECTITUDINE

Mesaj  ssdd Vin 21 Feb - 23:07

da, doro, exista reguli scrise si nescrise, traind alaturi de altii trebuie pe langa bunul nostru plac sa respectam si pe cei din jurul nostru...ne incadram este bine, nu ne incadram si atunci intr-o forma sau alta suntem exclusi...
simpla, este oarecum normal sa judecam dupa propriile valori, ca doar nu vom judeca dupa a altora...cu lezatul este o discutie ceva mai ampla...vezi tu, pe tine te "zgarie" "i-ul" meu desi nu te lezeaza asta...si pe mine, dupa propriile-mi valori m-ar mai zgaria cate una alta dar important este sa nu le exprim chiar pe toate, sa ma mai si stapanesc Smile 
ssdd
ssdd
3
3


Sus In jos

CORECTITUDINE - Pagina 8 Empty Re: CORECTITUDINE

Mesaj  atat de simplu Vin 21 Feb - 23:11

Daca e sa vorbim de corectitudine, n-ar fi mai simplu sa  incepem cu lucrurile simple? Wink E complicat un "i"? Wink
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CORECTITUDINE - Pagina 8 Empty Re: CORECTITUDINE

Mesaj  myrk Vin 21 Feb - 23:16

Smile Laughing 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CORECTITUDINE - Pagina 8 Empty Re: CORECTITUDINE

Mesaj  ssdd Vin 21 Feb - 23:18

simplu, simpla...sa-ti explic in binar sau ASCII?  Laughing
trebuie sa inveti ca si incrancenarea asta pe i este uneori simpla doar in perceptia ta...nu toti vom deveni scribi, nu pe toti ne zgarie asa tare acest lucru.
Ce este simplu pentru cineva poate fi complicat pentru altcineva...pot accepta ca gresesc, imi asum pana si critica...daca vreodata te prind pe "teritoriul meu" voi fi la fel de dragut  Laughing
ssdd
ssdd
3
3


Sus In jos

CORECTITUDINE - Pagina 8 Empty Re: CORECTITUDINE

Mesaj  atat de simplu Vin 21 Feb - 23:27

Simplu, simpla...imi place sa cred ca scriu corect(adeseori) si-mi place ca si altii sa o faca la randul lor.Si (da) greselile astea imi zgarie retina.Nu cer mult, doar sa citesc in limba romana. Smile Sa ma apuc sa invat o alta limba?Dati-mi o denumire si incerc. Smile
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CORECTITUDINE - Pagina 8 Empty Re: CORECTITUDINE

Mesaj  myrk Vin 21 Feb - 23:29

ssd, eu as vrea in limbaj Basic!  Smile Laughing Aici e vorba de lucruri elementare, nu de limbaje de programare. Nici de incrancenare nu poate fi vorba!  Smile Chestia asta cu i-ul observ ca este foarte frecventa si nu inteleg de ce, mai ales la persoane cu studii superioare!  confused (pe mine ma zgarie, a nu se intelege persoana!  Smile )
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CORECTITUDINE - Pagina 8 Empty Re: CORECTITUDINE

Mesaj  ssdd Vin 21 Feb - 23:37

Eu va inteleg, va respect chiar daca va distrati destul de bine. Nu vreau sa fac rau, nici sa va provoc o indispozitie de nici un fel, prin urmare ma retrag si revin atunci cand voi reusi sa scriu corect.
Noapte buna
ssdd
ssdd
3
3


Sus In jos

CORECTITUDINE - Pagina 8 Empty Re: CORECTITUDINE

Mesaj  myrk Sam 22 Feb - 0:10

ssd, n-ai inteles...  confused Cu parere de rau o spun...
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CORECTITUDINE - Pagina 8 Empty Re: CORECTITUDINE

Mesaj  pitulicea Sam 22 Feb - 9:41

Mi-au placut comentariile facute de doro si de ssdd. Sunt mai aproape de modul in care gandesc eu Smile

Cine stabileste ce e corect? In nici un caz "individul". Individul considera adeseori ca ceea ce a primit de la Dumnezeu, nu e corect. Cine e "individul" ca sa judece asta? Individul se raporteaza la el si la momentul de fata, cand emite judecata asta. Dumnezeu se raporteaza la o lume si la o viata, cand da sentinta.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CORECTITUDINE - Pagina 8 Empty Re: CORECTITUDINE

Mesaj  myrk Sam 22 Feb - 13:49

Eu n-am inteles nimic din ce-ai scris tu!  scratch Ce individ? E vorba de persoane, suntem persoane, nu cifre, indivizi. Cat despre corectitudine, putem fi foarte corecti, dar asta nu inseamna ca suntem si buni!  confused Ca indivizi, suntem corecti, ca persoane putem fi nesuferiti (corecti fiind  Smile )! Probabil e mai bine sa fim buni, chiar daca asta inseamna sa fim mai putin corecti!  Smile (Desigur, asta nu inseamna ca trebuie sa fim incorecti pentru a fi buni). In concluzie, pentru a fi om, nu e suficient numai a fi corect; caci in definitiv despre om e vorba!  Smile Despre cei care n-au nici o intentie de a fi corecti, mi-e teama ca se incadreaza la apelativul individ, in nici un caz om!  Smile 
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CORECTITUDINE - Pagina 8 Empty Re: CORECTITUDINE

Mesaj  pitulicea Sam 22 Feb - 13:55

Individul = o persoana. O persoana = un Eu. Nu traim singuri si nu cunoastem totul. Cam asta e ideea.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CORECTITUDINE - Pagina 8 Empty Re: CORECTITUDINE

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 8 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum