GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

SA INVATAM SA MANCAM SANATOS

+12
oli
habibi77
Pingu
shadow
seaman65
Adriatica
mrs nobody
Nana_Duval
Amrita
pitulicea
elis27
Obi-Wan Kenobi
16 participanți

Pagina 6 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

In jos

SA INVATAM SA MANCAM SANATOS - Pagina 6 Empty SA INVATAM SA MANCAM SANATOS

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Vin 24 Feb 2012 - 18:20

Rezumarea primului mesaj :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
un documentar care va va da de gandit asupra dietei din fiecare zi.


Ultima editare efectuata de catre Obi-Wan Kenobi in Mier 10 Oct 2012 - 18:12, editata de 1 ori
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos


SA INVATAM SA MANCAM SANATOS - Pagina 6 Empty Re: SA INVATAM SA MANCAM SANATOS

Mesaj  Pingu Dum 2 Sept 2012 - 19:49

Eu prefer iahnia de la Pitu. Razz
Pingu
Pingu
5
5


Sus In jos

SA INVATAM SA MANCAM SANATOS - Pagina 6 Empty Re: SA INVATAM SA MANCAM SANATOS

Mesaj  shadow Dum 2 Sept 2012 - 19:51

No , daca vrei iahnie musai sa gusti si din dovlecei , altfel te-ai lins pe botic ...eu asa as face in locul ei Laughing ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

SA INVATAM SA MANCAM SANATOS - Pagina 6 Empty Re: SA INVATAM SA MANCAM SANATOS

Mesaj  pitulicea Dum 2 Sept 2012 - 20:28

shadow a scris: Surprised Inca o mai spune : a avut rosii de casa si a pus d-alea fade
Recunosc. Sunt cam zgarcita. N-am vrut sa le arunc Neutral
Gatesc asa de rar cu rosii cumparate, incat nici nu mi-am dat seama ce diferenta e intre rosiile de gradina si cele cumparate Surprised Macar mi-a fost de invatatura de minte.

Lasa, Pingu.... cand mai fac iahnie, te invitez la o portie Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

SA INVATAM SA MANCAM SANATOS - Pagina 6 Empty Re: SA INVATAM SA MANCAM SANATOS

Mesaj  oli Dum 2 Sept 2012 - 20:50

parca seamana cu mancarea mea ! Shocked eu am pus bulion
oli
oli
6
6


Sus In jos

SA INVATAM SA MANCAM SANATOS - Pagina 6 Empty Re: SA INVATAM SA MANCAM SANATOS

Mesaj  pitulicea Dum 2 Sept 2012 - 21:30

Adevaru' e ca iese mai buna si mai frumoasa cu bulion Laughing Da' am zis s-o fac asa cum scrie la reteta, daca tot am rosii.
Eu am calit si putin ardei, odata cu ceapa...
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

SA INVATAM SA MANCAM SANATOS - Pagina 6 Empty Re: SA INVATAM SA MANCAM SANATOS

Mesaj  curcubitza Joi 27 Sept 2012 - 13:29

Pasi mici catre normalitate

Am fost placut surpinsa ieri, cand, mergand la cumparaturi, am gasit la un supermarket, si ar trebui sa-i rostesc numele (Intermacedonia - Piata Iancului, Bucuresti), fructe si legume romanesti de la tara, din bataturile taranilor nostri.

Aveau preturi foarte mici, erau etichetate "calitatea a II-a" (pe nedrept ), si aratau asa: mere mici cat un ousor cu viermi si pe
alocuri lovite, ardei kapia, strambi si unii un pic paliti, ardei grasi mici si strambi, gogosari asijderea....Am luat si eu din toate....
.....credeti ca se inghesuia cineva ?
...NU, din pacate...

Simpla lor privire mi-a reamintit de tara si bunici, de practica de inceput de an de pe vremea scolii gimnaziale si a liceului...

M-am gandit de ce un manager ar prelua o astfel de inititativa, nonprofitabila?
Sincer, unicul raspuns logic gasit de mine, ad-hoc, a fost ca si-a facut pentru el si ai lui aprovizionarea de toamna ..
Mai stiu ca aduce multe produse nemtesti, probabil e de pe acolo, ori educat in spiritul ala, caci merele cu viermi (adica bio, mai !!!) sunt la mare pret la nemti Smile

De ce acest gand pe pagina de nutritie?

Ca sa ne invete ceva, sa ne determine sa ne intoarcem catre produsele pamantului nostru romanesc.
Ca sa dau un big like unei initiative responsabile si mult asteptate in mediul de afaceri.
Ca sa imi reamintesc mie, ca alimentele cu adevarat nutritive pentru fiecare om sunt cele ale zonei originare din care se trage ori in care traieste in prezent ...
curcubitza
curcubitza
2
2


Sus In jos

SA INVATAM SA MANCAM SANATOS - Pagina 6 Empty Re: SA INVATAM SA MANCAM SANATOS

Mesaj  seaman65 Joi 27 Sept 2012 - 16:58

Ai dreptate in principiu. La proba practica insa...
Eu unul ma duc si cumpar produse romanesti, la preturi mici si de calitate buna. Ca de pilda ardei capiati cu 0,80 - 1,80 kilu'. I-adevarat ca-i departe. Dar de la magazinul cu viermi nu ma duc sa cumpar in ruptul capului, oricat ar fi de neaos managerul. Nu vreau sa iau nici din piata, de la mafiotii de acolo, cu siguranta ca nu voi cumpara de la tigani, chiar daca-s cele mai ieftine din piata, dar totusi trebuie sa realizam ca s-a dus vremea cand ni se bagau pe gat toate gunoaiele.

Cel mai destept exemplu in cazul alimentatiei bio: o colega de-a lu' nevasta-mea s-a mutat la Valul lui Traian, ca sa aibe o curte mare, sa cultive ce-i trebuie sa aibe pasari, capre... sa manance totul natural.

Frumoasa initiativa romanului (Intermacedonia nu prea suna totusi romaneste), insa niste standarde de calitate tot trebuie respectate. Nu de forma, ci de continut. Sa nu-mi vanda morcovii si cartofii plini de pamant, nu din cauza ca sunt nesanatosi, ci din cauza ca vreau sa cumpar produsele de care am nevoie, nu pamant de flori (si cu siguranta nu la pret de cartofi sau morcovi).
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

SA INVATAM SA MANCAM SANATOS - Pagina 6 Empty Re: SA INVATAM SA MANCAM SANATOS

Mesaj  pitulicea Joi 27 Sept 2012 - 20:59

De ce nu mananca viermii dintr-un mar tratat chimic? Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

SA INVATAM SA MANCAM SANATOS - Pagina 6 Empty Re: SA INVATAM SA MANCAM SANATOS

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Joi 27 Sept 2012 - 21:19

din respect? e prea frumos ,rotund ,lustruit.se gandeste sa nu-i strice imaginea. Very Happy
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

SA INVATAM SA MANCAM SANATOS - Pagina 6 Empty Re: SA INVATAM SA MANCAM SANATOS

Mesaj  pitulicea Joi 27 Sept 2012 - 21:30

Nu-i nimic. Las' ca mancam noi Very Happy

Mi-a placut discursul curcubitei ok
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

SA INVATAM SA MANCAM SANATOS - Pagina 6 Empty Re: SA INVATAM SA MANCAM SANATOS

Mesaj  curcubitza Joi 27 Sept 2012 - 22:32

Multam fain, cum se zice pe la voi bye
Eh, dupa cum am mai spus, nutritia e una din preocuparile mele curente, in ultimii doi ani am tot scris pe forumuri de nutritie, am multe opinii in acest domeniu, poate le povestesc, vad eu la ce topic, daca sunt doritori de slabit, etc. Wink...
curcubitza
curcubitza
2
2


Sus In jos

SA INVATAM SA MANCAM SANATOS - Pagina 6 Empty Re: SA INVATAM SA MANCAM SANATOS

Mesaj  seaman65 Joi 27 Sept 2012 - 22:59

Pitu, marul ala tratat chimic e stropit si impotriva insectelor (pomul) si nu-si pun mustele oua. Nu face viermi.
Curcubitza, suntem dispusi sa ne povestesti. Da' la slabit, mancatul sanatos nu-i tot una cu slabitul.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

SA INVATAM SA MANCAM SANATOS - Pagina 6 Empty Re: SA INVATAM SA MANCAM SANATOS

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Mier 3 Oct 2012 - 16:59

LISTA CU E-URILE CE TREBUIESC EVITATE.

E-urile sunt substanţe chimice cărora li s-a atribuit o cifră. Nu toate E-urile sunt nocive, doar o parte dintre ele, de aceea este important să le identificaţi, cu atât mai mult cu cât riscurile aduse asupra sănătăţii sunt îngrijorătoare, scrie kudika.ro.

Lista E-urilor rele:

E102 - tartrazina

E104 - Quinoline Yellow

E110 - Sunset Yellow

E122 - azorubina

E124 - rosu ponceau

E127 - eritrozina

E132 - idigotina

E160 - annato

E212 - benzoatul de sodiu

E223 - metabisulfit de sodiu

E250 - nitrit de sodiu

E320 - butil-hidroxi-anisol BHA

E330 - acidul citric

E338 - acid fosforic

E412 - guma guar

E421 - manitol

E440 - pectina

E452 - polifostati

E455 - difosfat

E466 - carboximetilceluloza

E555 - silicatul de aluminiu si potasiu

E621 - glutamat monosodic

E951 - aspartam

E952 - ciclamat

E102 (tartrazina) - colorant galben ce se găseşte în dulciuri, budinci, îngheţate, dropsuri, băuturi, muştar, supe instant, gemuri, cereale, snacks-uri şi alte alimente colorate în galben. Este cancerigen şi poate provoca tumori tiroidiene, mutaţii cromozomiale, deficienţe de vitamina B6 şi zinc, crize de astm, urticare.

E104 (Quinoline Yellow) - colorant galben, asemănător celui de mai sus, dar nu este folosit doar în alimentaţie, cât şi în cosmetică spre exemplu, fiind integrat în rujuri, parfumuri.

E110 (Sunset Yellow) - intră în componenţa tuturor produselor colorate în galben. Este cancerigen şi poate produce tumori anale, sângerări nazale, alergii, dureri abdominale, hiperaciditate, indigestie, vomă.



Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

SA INVATAM SA MANCAM SANATOS - Pagina 6 Empty Re: SA INVATAM SA MANCAM SANATOS

Mesaj  seaman65 Mier 3 Oct 2012 - 17:19

E oficial: ne lasam de mancat. Numa' bem. Laughing
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

SA INVATAM SA MANCAM SANATOS - Pagina 6 Empty Re: SA INVATAM SA MANCAM SANATOS

Mesaj  pitulicea Mier 3 Oct 2012 - 18:46

curcubitza a scris:.... am multe opinii in acest domeniu, poate le povestesc, vad eu la ce topic, daca sunt doritori de slabit, etc. Wink...
La Sanatate, Frumusete, Moda este un topic Arrow "Regimuri si diete pentru slabit". Cred ca acolo ar fi cel mai potrivit. Eu una astept cu mare interes.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

SA INVATAM SA MANCAM SANATOS - Pagina 6 Empty Re: SA INVATAM SA MANCAM SANATOS

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum