GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Autoevaluare energetica

+10
Obi-Wan Kenobi
Amrita
iuldan
JeSsYkA
Adriatica
atat de simplu
lexus
aspidistra76
pitulicea
habibi77
14 participanți

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

In jos

Autoevaluare energetica - Pagina 3 Empty Autoevaluare energetica

Mesaj  habibi77 Sam 13 Feb - 14:45

Rezumarea primului mesaj :

Edgard Cayce, mare clarvazator si vindecator al sec XX, ne invata ca orice vindecare vine prin “acordarea ficarui atom al corpului, a ficarui reflex al mintii, la constiinta divina” care exista in fiecare atom si celula a corpului. Tot el a sustinut ca adevarata vindecare se poate produce numai dupa trezirea sinelui spiritual.

Emerson spunea: “ ceea ce a ramas in urma noastra si ceea ce se afla inaintea nostra sunt nimicuri in comparatie cu ceea ce exista in interiorul nostru”.

Orice forma de viata este energie. Putem ajunge la blocaje in sistemul energetic daca stimulam excesiv o chakra ( prin stress ), daca o stimulam prea putin ( ignorand-o ), sau daca ii secatuim vitalitatea naturala. Daca o chakra este blocata poate provoca dezordini in tot sistemul energetic, in acest mod aparand boala.

Va propun o autoevaluare in functie de echilibrul sau dezechilibrul chakrelor:

Muladhara este primul centru energetic si este localizat la baza coloanei vertebrale si guverneaza glandele suprarenale.
In echilibru exprima puritate, speranta, bucurie, autodisciplina, inclinatie spre perfeciune, plinatate.
In dezechilibru descurajare, lipsa de speranta, lipsa de puritate, haos.

Svadhishthana este al doilea centru energetic si este localizat la jumatatea distantei dintre ombilic si baza coloanei vertebrale, este numita si chakra sufletului si guverneaza organele de reproducere .
In echilibru exprima liberate, mila, iertare, dreptate, transcendenta, alchimie, transmutare, diplomatie, intuitie, profetie, revelatie.
In dezechilibru exprima intoleranta , lipsa iertarii, a dreptatii si a milei;lipsa de tact, nesocotirea celorlalti, cruzime.

Manipura este al treilea centru energetic, localizat in dreptul ombilicului, numit si chakra plexului solar. Guverneaza sistemul digestiv, ficat, pancreas.
In echilibru exprima pace, fraternitate, ajutor dezinteresat, dorinta justa, echilibru, fara intentii rele.
In dezechilibru exprima manie, agitatie, fanatism, agresiune, egoism, excese, frica, anxietate, posesivitate.

Anahata este al patrulea centru energetic, localizat in centrul pieptului, denumit si chakra inimii. Guverneaza inima, timusul, sistemul circulator.
In echilibru exprima iubire, compasiune, frumusete, altruism, sesibilitate, apreciere, confort, creativitate, caritate, generozitate.
In dezechilibru exprima ura, aversiune, egoism, autocompatimire, neglijenta.

Vishuddha este al cincilea centru energetic, este localizat la baza gatului si mai poarta denumirea de chakra gatului. Guverneaza glanda tiroida, plamanii, sistemul respirator.
In echilibru exprima putere, vointa, credinta, protectie, directie, curaj, supunere.
In dezechilibru exprima control, condamnare, palavrageala, barfa, indaratnicie, neputinta, lasitate, indoiala.

Ajna este al saselea centru energetic, este localizat intre sprancene si mai poarta denumirea celui de-al treilea ochi.Guverneaza glanda pituitara si anumite parti ale creierului.
In echilibru exprima adevar, viziune, vindecare, implinire, spiritualitate, claritate, constanta, concentrare, inclinatie spre stiinta.
In dezechilibru exprima falsitate, lipsa de viziune, criticism mental, lipsa de claritate, inconstanta, saracie spirituala.

Sahasrara este al saptelea centru energetic, este localizat in crestetul capului si mai poarta denumirea de chakra crestetului. Guverneaza glanda pituitara , cortexul cerebral, sistemul nervos.
In echilibru exprima iluminare, intelepciune, autocunoastere si cunoasterea sinelui, intelegere, modestie, constiinta cosmica, deschidere a mintii.
In dezechilibru exprima trufie intelectuala si spirituala, vanitate, intellectualism, egocentrism, ingustime a mintii, ignoranta.

Daca va veti analiza cu sinceritate veti observa ca orice boala are legatura cu un centru energetic, care este la randul sau supus influientelor unui anumit gen de comportament.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos


Autoevaluare energetica - Pagina 3 Empty Re: Autoevaluare energetica

Mesaj  habibi77 Dum 27 Mai - 17:31

Cred ca am sa te dezamagesc. Smile

Parerea mea este ca suntem niste canale prin care circula energia, iar cantitatea de energie pe care suntem capabili sa o acumulam si s-o gestionam este determinata de deschiderea pe care o are fiecare la nivelul chakrelor, deschidere ce este determinata de calitatea gandurilor si emotiilor pe care le avem.

Este adevarat ca exista diverse metode prin care poti capta si poti intensifica acesta energie, si o poti face daca vrei prin metodele enumerate de tine. Eu nu folosesc nicio metoda. N-am urmarit obtinerea "puterilor paranormale" dar m-am "pricopsit" cu ele accidental. Tot ce am vrut a fost sa inteleg ce-i moralitatea si adevarul.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Autoevaluare energetica - Pagina 3 Empty Re: Autoevaluare energetica

Mesaj  Krissunu Dum 27 Mai - 19:49

Este foarte bine ca scopul tau este numai de a intelege adevarul despre aceste campuri energetice .
Ce parere ai despre faptul ca un energetician ,..apeland la "puterile" sale,... face minuni . Cu ajutorul energiei ,...isi plimba palmele deasupra corpului unei persoane care sufera de unele tulburari (...ori care ar fi ele ...),...si spune ca ii va reface aura energetica deoarece vede ca are multe "rupturi" la nivelul anumitor chakre .
Krissunu
Krissunu
2
2


Sus In jos

Autoevaluare energetica - Pagina 3 Empty Re: Autoevaluare energetica

Mesaj  habibi77 Dum 27 Mai - 20:10

Parerea mea despre aceste persoane, care pretind ca vindeca in cateva sedinte anumite disfunctii, nu este tocmai una buna. La nivelul chakrelor nu se gasesc "rupturi", la nivelul acestora apar disfunctii in sensul de activitate diminuata. Fiecare chakra guverneaza activitatea unei glande endocrine, si daca intelegem felul in care activitatea acestor glande endocrine ne determina sanatatea, atunci am putea intelege si importanta mentinerii in parametri normali a activitatii chakrelor.

Da, poti ajuta un om echilibrandu-l energetic, dar nu-i suficient. Boala va reveni in scurt timp. Vindecarea survine in urma constientizarii reale a problemei, care de cele mai multe ori este cauzata de calitatea gandurilor si emotiilor noastre.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Autoevaluare energetica - Pagina 3 Empty Re: Autoevaluare energetica

Mesaj  Krissunu Lun 28 Mai - 11:43

Deci energia omului poate fi o sursa de vindecare a anumitor disfunctii . Totusi numai in cazul in care persoana bolnava isi doreste cu tarie sa se insanatoseasca . Oare asa sa fie ???
Toate ziarele sunt pline cu anunturi in care energeticienii vindeca cu ajutorul "puterilor" dobandite . Daca capacitatile unui om sunt atat de mari ,..precum spune,...si crede cu tarie ca aceasta energie este dobandita din launtrul sau,.. avand convingerile ca poate tine in frau multe boli ale corpului omenesc ,...de ce nu se dedica pe deplin sa ajute pe cei suferinzi ,...de ce pretinde taxe ?..de ce cere bani ? ....
Eu cred ca cel care isi doreste sa ajute ,..sa faca totul GRATIS .
Krissunu
Krissunu
2
2


Sus In jos

Autoevaluare energetica - Pagina 3 Empty Re: Autoevaluare energetica

Mesaj  seaman65 Lun 28 Mai - 19:33

Exista Oameni care o fac gratis. Exista si oameni care vor sa fie platiti regeste pentru "puterile" lor.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Autoevaluare energetica - Pagina 3 Empty Re: Autoevaluare energetica

Mesaj  habibi77 Lun 28 Mai - 22:17

In primul rand ar trebui sa constientizam ca toti, fara nicio exceptie, avem capacitatea de a ne vindeca. Asta implica o viata fara ura....stiu ca sunt idealista, nu este nevoie sa mi-o spuneti, dar daca am invata sa traim fara ura, regrete, complexe si ambitii, n-am mai avea nevoie decat de chirurgie in cazuri extreme.
Am vrut si eu sa practic bioenergoterapia, si daca as fi gasit o scoala in Bucuresti care sa ma convinga ca ceea ce fac este OK as fi facut-o......dar nu am gasit. Am ajuns la cateva bioenergoterapeute care m-au dezamagit foarte tare.

In timp, studiind problema pe cont propriu si experimentand pe cateva persoane din anturajul apropiat, am ajuns la cateva concluzii care m-au determinat sa renunt definitiv la ideea de a practica bioenergoterapia.

...de ce pretinde taxe ?..de ce cere bani ?
Daca asta este singura lor sursa de venit nu au cum s-o faca gratis. Esti de acord cu mine?

de ce nu se dedica pe deplin sa ajute pe cei suferinzi ,

Am sa-ti spun ceva ce are sa te shocheze. Suferinta si boala sunt efecte ale defectelor noastre. Eu degeaba iti fac tie pase de 10 ori pe zi, daca tu continui sa gandesti si sa simti la fel. Ca sa te ajut intradevar, trebuie intai de toate sa-ti arat unde gresesti, asta in cazul in care doresti sa ma asculti......Oamenii cand vin la tine cu o problema fizica nu vor sa le faci morala, vor sa-i vindeci pentru a face in continuare ceea ce faceau si pana atunci.....si sunt dispusi sa te planeasca, numai sa nu le faci teoria batului de chibrit.
Boala si suferinta sunt lectii pe care trebuie sa le invatam...din nefericire suntem prea orbi sa ne dam seama de asta.

habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Autoevaluare energetica - Pagina 3 Empty CHACKRE

Mesaj  criss Lun 11 Iun - 11:45

as dori sa incarc ceva poze dar nu stiu cum...
criss
criss
2
2


Sus In jos

Autoevaluare energetica - Pagina 3 Empty Re: Autoevaluare energetica

Mesaj  pitulicea Lun 11 Iun - 11:45

Poze legate de subiectul asta? Suspect
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Autoevaluare energetica - Pagina 3 Empty Re: Autoevaluare energetica

Mesaj  criss Lun 11 Iun - 12:01

pitulicea a scris:Poze legate de subiectul asta? Suspect

Da! poze legate de acest subiect.

CITEZ: <> -
acest mesaj nu are legatura cu ceea ce doream sa fac - totusi... exista posibilitatea ca astfel de comunicari prin astfel de moduri si limbaj sa alunge oamenii...

Totodata, am sa fiu mai explicit: Nu am probleme cu incarcarea avatarului ci cu incarcarea celor 7 poze care le-am adunat si denumit pentru reprezentarea celor 7 chackre. La functia de incarcare de pe PC nu merge butonul de "browse" de pe acest site, cel de "upload" merge dar nu are ce sa incarce deoarece nu pot sa caut in fisiere. Asadar, exista posibilitatea ca sa fie o eroare de la site sau ceva. In fine... poate o sa fac un link la o trimitere si gata. Cu urmatoarea ocazie cand doresc sa mai intreprind o actiune, voi fi mai "cautator" ca sa nu deranjez prin "nestiinta" mea. Cu bine!
criss
criss
2
2


Sus In jos

Autoevaluare energetica - Pagina 3 Empty Re: Autoevaluare energetica

Mesaj  pitulicea Lun 11 Iun - 12:05

Te-am ajutat cu instructiuni. Nu cred ca e nevoie sa folosesti tonul asta in discutii.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Autoevaluare energetica - Pagina 3 Empty Re: Autoevaluare energetica

Mesaj  criss Lun 11 Iun - 12:47

Instructiunile nu ma ajuta...eu nu reusesc sa incarc poze... poate nu am voie si nu imi dau seama.
Multumesc frumos!
criss
criss
2
2


Sus In jos

Autoevaluare energetica - Pagina 3 Empty Re: Autoevaluare energetica

Mesaj  pitulicea Lun 11 Iun - 12:59

Am sa te ajut eu Smile daca-mi dai voie, fireste.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Autoevaluare energetica - Pagina 3 Empty Re: Autoevaluare energetica

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum