GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Autoevaluare energetica

+10
Obi-Wan Kenobi
Amrita
iuldan
JeSsYkA
Adriatica
atat de simplu
lexus
aspidistra76
pitulicea
habibi77
14 participanți

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Autoevaluare energetica - Pagina 2 Empty Autoevaluare energetica

Mesaj  habibi77 Sam 13 Feb - 14:45

Rezumarea primului mesaj :

Edgard Cayce, mare clarvazator si vindecator al sec XX, ne invata ca orice vindecare vine prin “acordarea ficarui atom al corpului, a ficarui reflex al mintii, la constiinta divina” care exista in fiecare atom si celula a corpului. Tot el a sustinut ca adevarata vindecare se poate produce numai dupa trezirea sinelui spiritual.

Emerson spunea: “ ceea ce a ramas in urma noastra si ceea ce se afla inaintea nostra sunt nimicuri in comparatie cu ceea ce exista in interiorul nostru”.

Orice forma de viata este energie. Putem ajunge la blocaje in sistemul energetic daca stimulam excesiv o chakra ( prin stress ), daca o stimulam prea putin ( ignorand-o ), sau daca ii secatuim vitalitatea naturala. Daca o chakra este blocata poate provoca dezordini in tot sistemul energetic, in acest mod aparand boala.

Va propun o autoevaluare in functie de echilibrul sau dezechilibrul chakrelor:

Muladhara este primul centru energetic si este localizat la baza coloanei vertebrale si guverneaza glandele suprarenale.
In echilibru exprima puritate, speranta, bucurie, autodisciplina, inclinatie spre perfeciune, plinatate.
In dezechilibru descurajare, lipsa de speranta, lipsa de puritate, haos.

Svadhishthana este al doilea centru energetic si este localizat la jumatatea distantei dintre ombilic si baza coloanei vertebrale, este numita si chakra sufletului si guverneaza organele de reproducere .
In echilibru exprima liberate, mila, iertare, dreptate, transcendenta, alchimie, transmutare, diplomatie, intuitie, profetie, revelatie.
In dezechilibru exprima intoleranta , lipsa iertarii, a dreptatii si a milei;lipsa de tact, nesocotirea celorlalti, cruzime.

Manipura este al treilea centru energetic, localizat in dreptul ombilicului, numit si chakra plexului solar. Guverneaza sistemul digestiv, ficat, pancreas.
In echilibru exprima pace, fraternitate, ajutor dezinteresat, dorinta justa, echilibru, fara intentii rele.
In dezechilibru exprima manie, agitatie, fanatism, agresiune, egoism, excese, frica, anxietate, posesivitate.

Anahata este al patrulea centru energetic, localizat in centrul pieptului, denumit si chakra inimii. Guverneaza inima, timusul, sistemul circulator.
In echilibru exprima iubire, compasiune, frumusete, altruism, sesibilitate, apreciere, confort, creativitate, caritate, generozitate.
In dezechilibru exprima ura, aversiune, egoism, autocompatimire, neglijenta.

Vishuddha este al cincilea centru energetic, este localizat la baza gatului si mai poarta denumirea de chakra gatului. Guverneaza glanda tiroida, plamanii, sistemul respirator.
In echilibru exprima putere, vointa, credinta, protectie, directie, curaj, supunere.
In dezechilibru exprima control, condamnare, palavrageala, barfa, indaratnicie, neputinta, lasitate, indoiala.

Ajna este al saselea centru energetic, este localizat intre sprancene si mai poarta denumirea celui de-al treilea ochi.Guverneaza glanda pituitara si anumite parti ale creierului.
In echilibru exprima adevar, viziune, vindecare, implinire, spiritualitate, claritate, constanta, concentrare, inclinatie spre stiinta.
In dezechilibru exprima falsitate, lipsa de viziune, criticism mental, lipsa de claritate, inconstanta, saracie spirituala.

Sahasrara este al saptelea centru energetic, este localizat in crestetul capului si mai poarta denumirea de chakra crestetului. Guverneaza glanda pituitara , cortexul cerebral, sistemul nervos.
In echilibru exprima iluminare, intelepciune, autocunoastere si cunoasterea sinelui, intelegere, modestie, constiinta cosmica, deschidere a mintii.
In dezechilibru exprima trufie intelectuala si spirituala, vanitate, intellectualism, egocentrism, ingustime a mintii, ignoranta.

Daca va veti analiza cu sinceritate veti observa ca orice boala are legatura cu un centru energetic, care este la randul sau supus influientelor unui anumit gen de comportament.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos


Autoevaluare energetica - Pagina 2 Empty Re: Autoevaluare energetica

Mesaj  atat de simplu Joi 12 Mai - 20:51

Da, o fi radiind. Very Happy
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Autoevaluare energetica - Pagina 2 Empty Re: Autoevaluare energetica

Mesaj  Adriatica Lun 21 Noi - 14:05

Poate ma abat de la subiect, dar a auzit cineva de metoda Silva?
Am un amica care se duce la aceste seminarii, in care inveti sa ceri ceea ce vrei, si sa dobandesti. SI multe alte lucruri legate de vindecare cu ajutorul psihicului, de increderea in sine, de fericire.
Cand voi afla mai multe lucruri, vi le voi posta, dar daca intre timp, are altcineva cunostiinte legate de aceasta metoda, sunt curioasa sa aflu.
Adriatica
Adriatica
2
2


Sus In jos

Autoevaluare energetica - Pagina 2 Empty Re: Autoevaluare energetica

Mesaj  habibi77 Vin 9 Dec - 14:15

N-am auzit de metoda mentionata de tine, dar imi aminteste de filmul The Secret

habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Autoevaluare energetica - Pagina 2 Empty Re: Autoevaluare energetica

Mesaj  JeSsYkA Vin 9 Dec - 14:34

Habibi, ti-am citit postarea, si atat am de spus ca: indiferent de cate metode sunt, daca campurile lor energetice sunt cercetate ca fiind si benefice, nu malefice -, cu siguranta asta primeaza.
JeSsYkA
JeSsYkA
4
4


Sus In jos

Autoevaluare energetica - Pagina 2 Empty energie

Mesaj  iuldan Mier 11 Ian - 22:44

Finta unana este compusa din informatie si energie
Corpul fizic si corpul energetic
Suntem alcatuiti di celule si atomi bine oganizate ce creaza corpul fizic
Corpul fizic compus din trei elemente;
-corpul fizic
-forma gind
-spirit(scinteia divina)

iuldan


Sus In jos

Autoevaluare energetica - Pagina 2 Empty Re: Autoevaluare energetica

Mesaj  Amrita Sam 26 Mai - 22:12

Adriatica a scris:Poate ma abat de la subiect, dar a auzit cineva de metoda Silva?
Am un amica care se duce la aceste seminarii, in care inveti sa ceri ceea ce vrei, si sa dobandesti. SI multe alte lucruri legate de vindecare cu ajutorul psihicului, de increderea in sine, de fericire.
Cand voi afla mai multe lucruri, vi le voi posta, dar daca intre timp, are altcineva cunostiinte legate de aceasta metoda, sunt curioasa sa aflu.

Da, am auzit de metoda Silva . E o metoda care foloseste autosugestia si programarea neuro-lingvistica , pentru a obtine indeplinirea unor dorinte benefice. Se bazeaza pe forta gandirii pozitive.
Am o carte despre metode de autovindecare .
Amrita
Amrita
4
4


Sus In jos

Autoevaluare energetica - Pagina 2 Empty Re: Autoevaluare energetica

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Sam 26 Mai - 23:22

si eu am auzit de silva.silva bruna care-i cea mai buna Laughing Laughing
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

Autoevaluare energetica - Pagina 2 Empty Re: Autoevaluare energetica

Mesaj  pitulicea Sam 26 Mai - 23:39

rolling on the floor rolling on the floor Asa, Obi. In sfarsit ceva pe intelesul meu...

off topic La colt amandoi! Mire si mireasa
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Autoevaluare energetica - Pagina 2 Empty Re: Autoevaluare energetica

Mesaj  Krissunu Sam 26 Mai - 23:46

...Tot ce este viu ,...prezinta energie ,...mai mare sau mai mica,...fie om,animal ,pasare sau planta .
...Toate inscrierile ce tin de aceasta energie au la origine invatamintele TIBETANILOR .(..calugari din provincia Tibet..) Cu timpul,.. invataturile lor s-au raspandit in intreaga Asie . Au ajuns chiar si in Europa . In zilele noastre,.. NU calugarii au ca stindard aceste invataturi ,...ci prcticantii de Yoga .
....Tot ce s-a scris in acest topic tine de invataturile Yoghinilor .
.....Nu este nimic rau in aceste invataturi . Doar ca exista o limita ....si anume o "LINIE" sau mai bine spus o " BARIERA " . Persoanele care isi inteleg foarte bine energia ,...pe care o simt ,..si cred ca o stapanesc ,...intotdeauna isi doresc sa treaca peste aceasta BARIERA . Odata trecuti ,... puterea lor de convingere este mare ,..se incred pe deplin in energia care vibreaza inlauntrul lor .
.....Carti despre aceste invataturi sunt cu sutele ,..NU EXAGEREZ !!!! ...
....Numai eu am ARS ..peste 70 la numar . NU GLUMESC ...le-am aruncat in FOC ,..se intampla prin anul 1997 .
Krissunu
Krissunu
2
2


Sus In jos

Autoevaluare energetica - Pagina 2 Empty Re: Autoevaluare energetica

Mesaj  elis27 Dum 27 Mai - 0:10

Da' ce ai avut cu cartile ,cu ce ti-au gresit de le-ai ars?
elis27
elis27
4
4


Sus In jos

Autoevaluare energetica - Pagina 2 Empty Re: Autoevaluare energetica

Mesaj  seaman65 Dum 27 Mai - 11:32

Vanatoare de vrajitoare. Laughing
70 de carti pe tema asta? Mult, doamna, mult, dincolo era mai ieftin. Laughing
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Autoevaluare energetica - Pagina 2 Empty Re: Autoevaluare energetica

Mesaj  habibi77 Dum 27 Mai - 11:33

Yoga isi are originea in India nu in Tibet.

Desi cunosc destule lucruri despre energie, nu inteleg despre ce bariera vorbesti.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Autoevaluare energetica - Pagina 2 Empty Re: Autoevaluare energetica

Mesaj  Krissunu Dum 27 Mai - 16:04

Cartile le-am ars ,...pentru ca s-au dovedit a fi false . Invataturile lor de desparteau de Dumnezeu .
Este adevarat !,....cu cat invatai mai multe cu atat interesul era mai mare ! Pana cand,... fara sa-ti dai seama depasesti BARIERA ,...si realizezi ca esti inzestrat cu multe "puteri" ,...pe care le descoperi ,..folosindu_te de tantre si incantatii . Aflandu_te de partea cealalta a BARIEREI ,...vei descoperii invataturile SHAMANILOR .
Habibi !!!.... daca cunosti foarte multe despre energie spune_mi te rog : La ce varsta ai achizitionat primul cristal (..chiar si unul de cuart ..) si te-ai increzut in puterile lui energetice ? La ce varsta ai achizitionat prima piramida ,..si ai spus ca apa care a stat sub ea este cea mai buna ?
Un lucru real este faptul ca : ...daca nu poti stapanii aceasta energie NU TREBUIE sa te "joci" cu astfel de lucruri .
Krissunu
Krissunu
2
2


Sus In jos

Autoevaluare energetica - Pagina 2 Empty Re: Autoevaluare energetica

Mesaj  habibi77 Dum 27 Mai - 16:39

Nu-mi amitesc la ce varsta mi-am achizitionat primul cristal, dar iti pot spune cand mi-am magnetizat prima oara apa, fara s-o tin sub piramida, prin impozitie digitala....pe la vreo 21 de ani, acum aproximativ 14 ani.

Sunt de acord ca nu trebuie sa te joci cu energiile, iar daca te joci cu ele asta nu inseamna neaparat ca esti de partea cealalta a baricadei. Aceste energii ne apartin, fac parte din noi....diferenta o face felul in care le folosim.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Autoevaluare energetica - Pagina 2 Empty Re: Autoevaluare energetica

Mesaj  Krissunu Dum 27 Mai - 17:10

Habibi !.... din vorbele tale inteleg ca ai capacitatea de a-ti controla energia . Un lucru foarte bun !
Aceasta energie o simtim vibrand in tot corpul nostru . Este o senzatie foarte placuta mai ales cand o directionam in zona capului . Invataturile ne spun : daca dorim ca ea sa fie cat mai mare ..si intensitatea cat mai puternica pe o perioada mai mare de timp,.. sa apelam la diferite metode . Unele persoane aleg sa_si vibreze cerul gurii prin rostirea unei litere ,..altii aleg tantrele sau incantatiile .
...Care crezi ca ar fi cea mai buna metoda ,...sau daca sti alta ,..o poti spune .


Krissunu
Krissunu
2
2


Sus In jos

Autoevaluare energetica - Pagina 2 Empty Re: Autoevaluare energetica

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum