GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

La taclale printre oale

+44
Annmarie
Vica
myrk
doorina
RALUCA
Queensland
itina
shu
adya
coco114
Pingu
simplicity
elis27
Obi-Wan Kenobi
JeSsYkA
mielusica
freda white
Violoncella
Melodia
parwous
ionutz72
tegeusa
oli
seaman65
remusn1
lynn
Nana_Duval
fotohobby
Mr Nobody
Adriatica
daffy_
atat de simplu
mrs nobody
dragos
aspidistra76
mari
Neeo_2005
Hagu_chan
habibi77
snow
Radu
gabica
shadow
pitulicea
48 participanți

Pagina 59 din 62 Înapoi  1 ... 31 ... 58, 59, 60, 61, 62  Urmatorul

In jos

La taclale printre oale - Pagina 59 Empty La taclale printre oale

Mesaj  pitulicea Vin 12 Feb - 9:31

Rezumarea primului mesaj :

Iar vine weekendul, iar va trebui sa gatesc ceva. Uneori stau si ma gandesc: “Ce sa mai gatesc azi?” si nu-mi vine nici o idee. Nu-s eu mare bucatareasa, dar de mancat tot trebuie sa mananc ceva. Very Happy
Hai sa vedem, ce mai gateste lumea? Mai dati-mi si voi niste sugestii, indicatii, sfaturi...
Dar sa fie mancaruri simple, nu foarte complicate, ca altfel nu ma descurc Razz


Ultima editare efectuata de catre pitulicea_de_stepa in Sam 6 Mar - 10:25, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


La taclale printre oale - Pagina 59 Empty Re: La taclale printre oale

Mesaj  myrk Dum 1 Sept - 21:57

E bine. Inseamna ce esti bun de insurat. Laughing

Pitu, in Moldova se spune chisleac. Lapte acru, adica. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

La taclale printre oale - Pagina 59 Empty Re: La taclale printre oale

Mesaj  shadow Mier 27 Ian - 18:25

Am fost astazi dupa pranz la cineva sa-i schimb un tablou de sigurante .
Inca de pe afara m-a izbit un miros de friptura si nu m-am inselat : pregateau friptura din afumatura de porc , inclusiv carnati  Cool  .
Am luat de pofta o bucatica refuzand invitatiile insistente ale stapanei casei : daca ma puneam la masa nu ma mai ridicam usor Laughing Laughing .

Ajuns acasa si ramas cu gustul si mirosul de friptura m-am hotarat sa fac  la cina un peste : pastrav cu mamaliguta din cartofi si un mujdei mare de usturoi . chow time
Am si carne de porc , si carnati  dar e prea mult pentru o seara .

Mamaliguta din cartofi , pentru cine nu stie e mai ''usoara'' decat cea clasica si mai gustoasa : mie asa mi se pare si o fac cat pot de des .
Merge la fix si cu branza batuta , lapte acru sau  chisleac ,  uzual numit lapte batut .

Pastravul l-am curatat si pus cu sare , cartofii la fel , doar sa le dau la foc , usturoiul asteapta sa fie batut ... bag seama ma tineti din treaba  ! Twisted Evil
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

La taclale printre oale - Pagina 59 Empty Re: La taclale printre oale

Mesaj  pitulicea Mier 27 Ian - 18:49

Laughing Laughing Daca te puneai la masa, nu le mai ramanea friptura.
Mamaliguta din cartofi? Cum vine asta? Ala nu e piure? Rolling Eyes Zi-mi si mie cum se face mamaliga asta, ca m-ai facut curioasa.

Eu azi mi-am facut cartofi pai. E miercuri confused N-avem carne in meniu.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

La taclale printre oale - Pagina 59 Empty Re: La taclale printre oale

Mesaj  pitulicea Dum 14 Feb - 14:36

Am tot asteptat sa-mi spuna shadow cum se face mamaliga aia din cartofi... Rolling Eyes
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

La taclale printre oale - Pagina 59 Empty Re: La taclale printre oale

Mesaj  myrk Dum 14 Feb - 15:22

Pana vine shadow si ne spune, ramai tu nemancata. Asa ca pune mataluta manuta si fa ceva rapid de mancare sau comanda-ti.

Eu cumpar malaiu' lu Enache, cu Laura Lavric pe "coperta". E singura (pe care o stiu eu) care nu face cocoloase.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

La taclale printre oale - Pagina 59 Empty Re: La taclale printre oale

Mesaj  pitulicea Dum 14 Feb - 16:45

Exista asa ceva? Laughing Eu nu ma uit niciodata ce cumpar. Ce se nimereste confused Mie-mi plac cocoloasele.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

La taclale printre oale - Pagina 59 Empty Re: La taclale printre oale

Mesaj  eledas Vin 4 Feb - 9:24

Hmm! Da!
Nici eu nu am auzit/citit pana acum despre mamaliga cu cartofi. Curioasa cun sunt dadui fuga la 'nea Google si ma lamurii Laughing
Concluzia; trebuie incercata! Ba chiar mai mult am vazut si o reteta bucovineana in care poti adauga branza dulce. Suna bine, de gust va zic daca oi face-o!
eledas
eledas
4
4


Sus In jos

La taclale printre oale - Pagina 59 Empty Re: La taclale printre oale

Mesaj  pitulicea Vin 4 Feb - 10:03

Ai gasit-o? Pai pune si-aci o reteta sau explica-mi cum s-o fac. Vad ca shadow m-a lasat nelamurita Laughing Daca tot ai gasit ceva "de treaba", sa nu mai caut si eu.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

La taclale printre oale - Pagina 59 Empty Re: La taclale printre oale

Mesaj  eledas Sam 5 Feb - 9:41

Uite aici mai multe variante!
Le postez asa pentru ca inca am degetele destul de amortite (inca) pentru a tasta. Si gasesc mai amuzant mai ales cu un picut di muzaca moldovineasca Laughing
Oricum fatuca asta este tare haioasa!


Sau uite aici pe cea cu cartiófi si branza dulce;
eledas
eledas
4
4


Sus In jos

La taclale printre oale - Pagina 59 Empty Re: La taclale printre oale

Mesaj  pitulicea Sam 5 Feb - 10:21

Merci. O sa ma uit si o sa incerc Smile
Sa stii ca ieri mi-am luat lipii. Nu tortilla. Dar e cam acelasi lucru. Mi-a prins foarte bine. Am pus mancarea ramasa prin frigider, am mai pus niste castraveti murati, sosuri ... si am mancat cu pofta. A fost delicios Laughing Mai facusem candva asta, dar uitasem. Ce bine ca mi-ai amintit. Sa vezi tu cum golesc frigiderul de tot ce mai e pe acolo Laughing Mai am niste creme de branza, cascaval afumat, salam uscat... si nu le mananc. Ma tot gandeam sa le pun sandwich la servici, dar in sandwich intra prea multa paine Very Happy
Sa mai vii cu idei Razz
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

La taclale printre oale - Pagina 59 Empty Re: La taclale printre oale

Mesaj  eledas Sam 5 Feb - 19:46

Uite mirk si lipii fara ambalaj proaspete, calde si tocmai bune de umplut dupa pofta!



Spor pemtru cime are chef si pofta!
eledas
eledas
4
4


Sus In jos

La taclale printre oale - Pagina 59 Empty Re: La taclale printre oale

Mesaj  pitulicea Sam 5 Feb - 20:21

De ce as munci atata daca pot cumpara gata facute? Laughing Poate cand o sa fiu la pensie...
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

La taclale printre oale - Pagina 59 Empty Re: La taclale printre oale

Mesaj  myrk Dum 6 Feb - 6:05

Da, pai eu ce ziceam? N-are rost sa intri in bucatarie. La pensie le faci pe toate, adica nimic din ce-ti propui. Laughing

Lipiile alea proaspete tre' sa le faci... cum spune pitu. Altfel nu-s proaspete. Tot congelatorul, cuptorul cu microunde sau alti bucatari sunt baza culinara. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

La taclale printre oale - Pagina 59 Empty Re: La taclale printre oale

Mesaj  eledas Mar 22 Mar - 9:38

Ieri cautam ceva de gatit, ceva fara carne dar la care se poate complecta cu carne.
Am dat peste reteta ASTA
Pare interesanta, cred ca o voi incerca. Cred! Daca da o sa va spun cum a iesit. Are insa o chestie care nu imi este clara. Cum sa dau varza prin masina de tocat carne ca se face... Ma mai gandec cum sa modific!
eledas
eledas
4
4


Sus In jos

La taclale printre oale - Pagina 59 Empty Re: La taclale printre oale

Mesaj  pitulicea Mar 22 Mar - 9:49

Eu am facut anul trecut niste chiftelute de felul asta, dar n-am fost prea incantata. Mi s-au cam imprastiat la prajit. Se simtea ca lipseste oul, care sa le tina legate. Nu prea-mi vine sa mai incerc. Sau, cine stie... Fa-le tu si zi-mi cum ti-au iesit Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

La taclale printre oale - Pagina 59 Empty Re: La taclale printre oale

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 59 din 62 Înapoi  1 ... 31 ... 58, 59, 60, 61, 62  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum