GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

La taclale printre oale

+44
Annmarie
Vica
myrk
doorina
RALUCA
Queensland
itina
shu
adya
coco114
Pingu
simplicity
elis27
Obi-Wan Kenobi
JeSsYkA
mielusica
freda white
Violoncella
Melodia
parwous
ionutz72
tegeusa
oli
seaman65
remusn1
lynn
Nana_Duval
fotohobby
Mr Nobody
Adriatica
daffy_
atat de simplu
mrs nobody
dragos
aspidistra76
mari
Neeo_2005
Hagu_chan
habibi77
snow
Radu
gabica
shadow
pitulicea
48 participanți

Pagina 58 din 61 Înapoi  1 ... 30 ... 57, 58, 59, 60, 61  Urmatorul

In jos

La taclale printre oale - Pagina 58 Empty La taclale printre oale

Mesaj  pitulicea Vin 12 Feb - 9:31

Rezumarea primului mesaj :

Iar vine weekendul, iar va trebui sa gatesc ceva. Uneori stau si ma gandesc: “Ce sa mai gatesc azi?” si nu-mi vine nici o idee. Nu-s eu mare bucatareasa, dar de mancat tot trebuie sa mananc ceva. Very Happy
Hai sa vedem, ce mai gateste lumea? Mai dati-mi si voi niste sugestii, indicatii, sfaturi...
Dar sa fie mancaruri simple, nu foarte complicate, ca altfel nu ma descurc Razz


Ultima editare efectuata de catre pitulicea_de_stepa in Sam 6 Mar - 10:25, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


La taclale printre oale - Pagina 58 Empty Re: La taclale printre oale

Mesaj  itina Mar 23 Mai - 20:32

Vaai, ce pofta mi-ai facut, Annmarie! bounce
itina
itina
6
6


Sus In jos

La taclale printre oale - Pagina 58 Empty Re: La taclale printre oale

Mesaj  atat de simplu Mar 23 Mai - 20:48

myrk a scris:Ovidiu Ioanitoaia invitat in bucataria lui Dinescu. Dinescu e dus cu pluta, oricum. Laughing

Ioanitoaia e siderat. Muschi Wellington a la Dinescu. Ioanitoaia spune ca el manca doar crenvursti, oua si branza. Ca dacii. Laughing Aragaz cu doispe ochiuri, sos de mustar cu peltea de gutui, dulceata de ardei iuti. Ioanitoaia face ochii mari si spune: sunt comestibile? Mananci aici si mori acasa! Nu mori, ba, traiesti mai mult- zice Dinescu. Si daca mananci stevie, te faci mai inteligent! Stevie n-am mancat nicodata- raspunde Ioanitoaia.

Nu mai spun ca Dinescu toarna vin in orice mancare. Cred ca si in ciorba. Plus ca stoarce o portocala peste orice.

Muschiul Wellington il gasiti pe net. Nu-l mai scriu aici. Acum am stat doar la taclale. Razz

Laughing Laughing Laughing Da, chestia cu vinul am observat-o si eu. Mai face si cate sosuri cu portocale, niste combinatii la care nu m-as fi gandit niciodata. Laughing Nici eu n-am mancat stevie. Sa ma uit cum arata, ca poate ma insel si am mancat fara sa stiu. Very Happy M-am uitat, nu stiu sa fi mancat.
Asa: tocanita de cartofi imi pare buna si mie. chow time O sa incerc sa o fac si eu asa data viitoare. Trebuie sa-mi cumpar carne. scratch
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

La taclale printre oale - Pagina 58 Empty Re: La taclale printre oale

Mesaj  itina Mar 23 Mai - 20:54

Am trecut de cateva ori prin fata restaurantului lui Dinescu... Prin fata pentru ca inauntru nu aveam ce cauta, sincer, la preturile afisate. Shocked  M-as duce o data, totusi, asa, din curiozitate, sa vad ce n-a vazut Parisul, maybe! Laughing
N-ai mancat stevie, Simpla? NU AI MANCAT STEVIE, adica? Suspect Nu pot sa cred! Dar spanac ai mancat? Stevia mi se pare mai buna la gust decat spanacul. Wink
itina
itina
6
6


Sus In jos

La taclale printre oale - Pagina 58 Empty Re: La taclale printre oale

Mesaj  atat de simplu Mar 23 Mai - 21:04

N-am mancat, dar m-am antrenat cu spanac. Laughing M-ai luat asa repede, ca m-am incurcat. Laughing Ma gandeam ca poate am mancat, dar confundam stevia cu leurda. Deci, n-am mancat. Laughing Si leurda am mancat abia anul asta. Razz
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

La taclale printre oale - Pagina 58 Empty Re: La taclale printre oale

Mesaj  itina Mar 23 Mai - 21:08

Iar leurda e fantastica! Si ma innebuneste faptul ca o gasesc pe piata doar un timp foarte scurt. Ca si urzicile, de altfel! Crying or Very sad
itina
itina
6
6


Sus In jos

La taclale printre oale - Pagina 58 Empty Re: La taclale printre oale

Mesaj  atat de simplu Mar 23 Mai - 21:18

Ca tot vorbim de mancare, mi-am facut recent paste cu usturoi si ardei iute. Al meu a fost foarte picat, de fapt... ai mei, ca am pus 2. Laughing Very Happy La cca 300 grame paste am pus 3 catei de usturoi si 2 ardei iuti. V-as sfatui sa folositi doar unul, daca este foarte iute. Razz Usturoiul si ardeiul tocate marunt, puse in tigaie cu putin ulei de masline, calite 3-4 minute, cat sa se inmoaie, apoi turnate pastele fierte peste. Cand se serveste, se adauga patrunjel tocat marunt si cascaval ras. Sau alta branza, ce va place. De sare n-am zis nimic, depinde cat de sarat mancati. Very Happy Initial, am zis ca e prea mult usturoi pentru cantitatea asta de paste, dar a iesit perfect. Simplu de facut, delicat la gust... daca nu gresiti cu iuteala. Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

La taclale printre oale - Pagina 58 Empty Re: La taclale printre oale

Mesaj  itina Mar 23 Mai - 21:21

Depinde si la cate paste repartizezi iuteala respectiva. Uneori ai surpriza ca nici sa n-o simti iar alteori o simti cu varf si indesat!  Laughing
Nu bagi si-un sos de rosii pe langa?
itina
itina
6
6


Sus In jos

La taclale printre oale - Pagina 58 Empty Re: La taclale printre oale

Mesaj  atat de simplu Mar 23 Mai - 21:26

Nu. De aia ziceam ca-i delicat. Oricum, se topeste branza si este si uleiul de masline.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

La taclale printre oale - Pagina 58 Empty Re: La taclale printre oale

Mesaj  myrk Mar 23 Mai - 22:30

Interesante retetele voastre. Smile Eu m-am delectat asta-seara cu o reteta de varza cu carne si kaizer. Cat despre Dinescu, am vazut o emisiune in care l-a avut invitat pe Toni Grecu. A gatit peste oceanic invelit in foi de stevie. scratch Nu mai spun ce caterinca a facut Toni Grecu: denumea reteta sarmale umplute cu peste, il sfatuia sa rada si niste branza peste... pește, sa toarne vin si suc de portocale. Iar Dinescu ne sfatuia daca-i gatim iubitei asa ceva, sa-i spunem ca e o reteta de peste exotic invelit in foi de dafin sau mai stiu eu ce... nufar salbatic.

N-ar fi o idee rea sa incercati reteta lui Dinescu. E ieftina si de efect. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

La taclale printre oale - Pagina 58 Empty Re: La taclale printre oale

Mesaj  Annmarie Mar 23 Mai - 23:18

Minunate retetele stravechi ! Smile De acum ma gandesc la o mamaliguta cu jumere, cascaval si smantana, data si la cuptor. Poate saptamana viitoare. Nu mai am timp de gatit, urmeaza zile incarcate, study imi ajunge painea prajita si apa cu lamaie. bye
Annmarie
Annmarie
4
4


Sus In jos

La taclale printre oale - Pagina 58 Empty Re: La taclale printre oale

Mesaj  pitulicea Dum 18 Feb - 20:58

Din intamplare am dat peste reteta asta pe net: Alivancă de Zeletin cu făină de păpuşoi şi chişleag Laughing Laughing Suna tare interesant. Din cate imi dau seama, e "Malaiul" ardelenesc. Weekendul urmator vreau sa fac. Pana atunci ma documentez ce e chisleagul rolling on the floor rolling on the floor
Pentru cei curiosi, gasiti aici reteta
Arrow [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

La taclale printre oale - Pagina 58 Empty Re: La taclale printre oale

Mesaj  atat de simplu Dum 18 Feb - 21:00

Stiu eu ce e. Laughing  Un fel de lapte prins. Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

La taclale printre oale - Pagina 58 Empty Re: La taclale printre oale

Mesaj  pitulicea Dum 18 Feb - 21:03

Intre timp m-am prins... si eu ca laptele Laughing Laughing Am citit mai pe indelete articolul. Deja-mi ploua-n gura.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

La taclale printre oale - Pagina 58 Empty Re: La taclale printre oale

Mesaj  koku41 Mier 28 Feb - 17:18

RETETA ZILEI: SUPA CREMA DE DOVLEAC SI LEGUME Smile
koku41
koku41
2
2


Sus In jos

La taclale printre oale - Pagina 58 Empty Re: La taclale printre oale

Mesaj  Florin1969 Dum 1 Sept - 20:14

Sunt barbat, gatesc aproape orice...mancare traditionala , nu fonfleuri. Ma linisteste gatitul
Florin1969
Florin1969
1
1


Sus In jos

La taclale printre oale - Pagina 58 Empty Re: La taclale printre oale

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 58 din 61 Înapoi  1 ... 30 ... 57, 58, 59, 60, 61  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum