GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

ATEU versus CREDINCIOS

+24
Ravian
East17
astral
ssdd
itina
seaman65
myrk
alexmarius76
Obi-Wan Kenobi
Violoncella
TISENIE
wind30s
JeSsYkA
Nicole
habibi77
mrs nobody
daffy_
atat de simplu
Nana_Duval
shadow
Melodia
Tizona
tegeusa
snow
28 participanți

Pagina 16 din 29 Înapoi  1 ... 9 ... 15, 16, 17 ... 22 ... 29  Urmatorul

In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 16 Empty ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  snow Mier 17 Aug - 7:43

Rezumarea primului mesaj :

Pentru a nu derapa in teorii pasionale, propun sa incercam sa vorbim aici pe 2 canale clare, distincte si care pot (?) pune mai bine in lumina parerile fiecaruia, pro sau contra.
Ma refer la cele 2 teorii de baza, Teoria Creationista si Teoria Evolutionista.
Din cate stiu, ultima are baze stiintifice, studii, cercetari, dovezi. Unele inca nefinalizate, adevarat, tocmai pentru faptul ca se doresc dovezi solide in sprijinul afirmatiilor facute.
Am auzit cateva pareri care afirmau ca Teoria evolutionista este o teorie nascuta inaintea dovezilor.
Oare nu asa este corect? Nu asa trebuie sa evolueze stiinta? Prima oara observi fenomenul apoi lansezi cateva ipoteze pe care le argumentezi mai tarziu cu dovezi pe baza observatiilor facute. Si cand spun dovezi, ma refer la date stricte, matematice, stiintifice, palpabile.
snow
snow
6
6


Sus In jos


ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 16 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  snow Lun 6 Feb - 15:43

Pai mergi pe incredere acolo, popii e cinstiti, nu umbla cu matrapazlacuri... Very Happy

"E bun vinu' parinte? E bun fiica mea ia 2 sticle si vezi de baga si fo 15 lumanari cand pleci sa nu mai stai duminica la coada" Evil
snow
snow
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 16 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  pitulicea Lun 6 Feb - 15:43

Laughing Laughing Io cred ca si tu esti printre cumparatori. Prea stii raspunsul popii Razz
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 16 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  snow Lun 6 Feb - 15:46

Io-l car...ma ocup de aprovizionare Razz
snow
snow
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 16 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  shadow Lun 6 Feb - 16:22

Islamul nu permite luarea in deradere a celor sfinte - crezi sau iti vezi de drum ...la noi se fac bani frumosi din ''vanzarea'' acestor evenimente . sa le spun asa , in media .
Am gustat si eu dintr-un astfel de vin - Mitropolia Iasilor distribuie sortimente din podgoria Bucium bisericilor aflate in subordine - acum nu stiu sa va spun in ce cantitati sau cum se plateste dar n-am auzit sa se vanda catre enoriasi in cadrul comunitatii - ca mi-a dat parintele cate o sticla a fost doar o atentie din partea lui... s-au facut nunti in zona cu vin cumparat din cramele Mitropoliei - te duci ca la orice distribuitor , alegi sortimentul , cantitatea , platesti - dar nu vorbim despre biserica in acest caz - daca este in exces ce-ar trebui sa faca cucernicii calugari , sa-l bea singuri? Very Happy ..nu vad unde-i problema ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 16 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  daffy_ Lun 6 Feb - 17:06

biserica este o afacere in adevaratul sens al cuvantului...a nu se intelege organizatie non profit...oricum rare cazuri sa ajute biserica pe cei nevoiasi...la mine cand vin popii cu cerseala le dau m silent e
daffy_
daffy_
4
4


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 16 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  pitulicea Lun 6 Feb - 19:23

Laughing Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 16 Empty despre preoti: merg ei oare cu cersitul

Mesaj  alexmarius76 Mar 7 Feb - 14:14

De multe ori cand omul e bolnav, ascultand o muzica frumoasa, mintea urmareste linia melodica si uita de suferinta. La fel si cantecele din Biserica, te deconecteaza de la grijile vietii, dar te ancoreaza si mai profumd in realitate, pentru orice preot stie sa creeze un canal de sentimente de la suflet la suflet, asta se numeste Har.
Iar cine are impresia ca nu-i bai sa mai faci misto de preoti, greseste, ptr ca a sluji in altar au curajul (curaj, nu gluma, zic) numai preotii si...satanistii. Serios vorbind, credeti ca e de shaga sa slujesti in altar?
Asa ca pentru mine preotii sunt iluminatii lui Dumnezeu, chiar daca vin asa-zis cu cersitul de boboteaza etc.

alexmarius76
1
1


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 16 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  tegeusa Mar 7 Feb - 14:33

eu am vazut preoti care sfinteau ateliere de reparatii... imediat se vor sfinti - de ce nu? - toaletele publice - banu sa iasa...
tegeusa
tegeusa
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 16 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  myrk Mier 29 Mai - 2:07

Desi e ora tarzie, vad ca ati deraiat de la subiect, si vad f bine Very Happy ! In esenta, e vb de teoria creationista si teoria evolutionista: prima sustine ca spiritul premerge materia, adica inteligenta creeaza materia, a doua spune ca materia evolueaza, adica este vb de inteligenta materiei! da, e cum as spune ca latopul de la care scriu a evoluat in miliarde de ani din particule de siliciu si-a ajuns "ordinateur" Very Happy ! Stiu ca l-a facut cineva, nu stiu cine, dar evident niste persoane f destepte si ca acele persoane exista, undeva Very Happy ! Si ca sa pot avea o conversatie cu ele, trebuie sa am si eu cat de cat o minima pregatire Very Happy ! In rest, daca-i sa intram in amanunte de astea de 2 lei, zic si eu, ca Petre Tutea: iaca partz! Very Happy
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 16 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  seaman65 Lun 3 Iun - 8:54

Daca tot a adus Shadow vorba despre islamism, teoretic la ei dobanda este interzisa, unii o practica insa ca mod de a obtine banii care trebuiesc platiti angajatilor (dar trebuie sa fii de-al lor sa obtii un imprumut), altii o practica la modul afacere. Religia spune ca pot avea mai multe sotii, in functie de buzunar, dar aceeasi religie se teme de barbatii din vecini, ca au prea putine femei (atunci de ce le dai voie sa tina mai multe?). Religia spune ca n-ai voie sa mananci carne de porc, sa bei, ca trebuie sa te rogi de 5 ori pe zi... Nu toti se tin de treaba.
Adica si la ei, ca si la noi, sunt lucruri bune in religie si rele in practica.
Si pe deasupra ii avem pe prietenii cu noua ordine mondiala, care nu vad cu ochi buni faptul ca religia islamica interzice dobanda, sau obtinerea de foloase materiale de genul asta.

Deci, credinta ar trebui sa fie in fundul sufletului, sa facem asa cum ne spun religiile, nu asa cum ne arata mai marii acestora.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 16 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  shadow Sam 29 Iun - 20:14

Zilele trecute la o discutie in cafenea Myrk a adus vorba de parintele Iustin Parvu  , trecut nu de mult la cele vesnice ( fie-i tzarana usoara ! ) .
Manastirea Petru Voda se afla in localitatea mea de bastina asa ca nu mai este cazul sa spun ca l-am cunoscut pe venerabilul parinte  ,adevarat  nu intr-un mod personal , nu am stat de vorba cu el , ci ascultandu-l la slujbe  :  chiar daca sunt ateu prin convingere traditiile satului romanesc sunt inca puternice si niciodata n-am cautat sa schimb optiunile religioase a celor din familie , asa ca atunci cand au dorit sa mearga la manastire i-am dus cu draga inima si cum nu era sa stau pe afara in timpul slujbelor am ascultat nu o data liturghia in micutza biserica  de pe munte  .

Dar sa revenim la topic : prin '92 , daca nu ma insel , casatorit de vreun an , nu ma prea intelegeam cu soacra si acest lucru se rasfrangea si asupra relatiei de cuplu .
Auzind ca la Petru Voda tocmai venise un calugar cu har , sotia  a vrut sa-l cunoasca asa ca am insotit-o pana la locul unde-si facuse o chiliutza   ( nici vorba de manastire pe atunci ) ... nu aveam masina  si a trebuit sa parcurgem pe jos 8 km dus intors pe drumul forestier .
A intrat la el , i-a spus oful : cand crede ea ca este mai bine atunci e mai rau , ca mereu este intre mine si maica-sa  si altele ( n-am fost de fatza , va spun ce mi-a povestit  )  
Parintele a intrebat-o daca crede in D'zeu ,apoi a sfatuit-o sa nu se certe cu mama fiindca o vorba ''grea'' din partea parintilor spusa la  vreme de manie se poate prinde : sa zica ca ea chiar daca nu face intocmai  ... apoi a ajuns la mine  :
- Barbatul e credincios ?
-Parinte nu face cruce nici cand se trezeste , nici dupa ce mananca  , nici inainte de culcare , dar e un om bun ...
- Offf , din asta nu faci nimic ( ar fi spus calugarul cu obida ).... cum il cheama ?
- George
Mi-a scris numele pe o hartie ce a varat-o intre filele cartii ce-o avea la indemana ...
- Roaga-te  si are sa fie bine , i-a mai zis .

Au trecut anii , am uitat de cate ori am parcurs  drumul  forestier ... cu soacra m-am inteles din ce in ce mai bine , mai bine dacat cu sotia Laughing  ...  am fost martorul schimbarilor  ,  n-am devenit credincios Neutral   dar de fiecare data am mers cu placere  la manastire , a devenit un loc de pelerinaj dar si un punct turistic , locurile sunt foarte frumoase  Smile  ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 16 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  pitulicea Sam 29 Iun - 22:47

S-a rugat pentru voi Smile
Eu nu-s atat de credincioasa pe cat as vrea sa fiu.... dar nu o data rugaciunile mele au fost ascultate. Nu o data ceea ce am cerut s-a implinit. Cred ca cineva, acolo sus, imi asculta ruga. As vrea s-o pot spune mai des si mai din suflet. Si nu uit sa-i multumesc lui Dumnezeu cand imi da ce-mi doresc. Stiu ca EL a facut-o.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 16 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  itina Lun 1 Iul - 16:28

Am citit ce-a scris Shadow... Cand eram mica, eram foarte credincioasa...Pe masura ce-au trecut anii si am trecut prin mai multe si am incercat sa-mi explic, credinta s-a transformat in altceva, nu stiu sa zic... Cand mai ajung pe la biserica, simt inca acea liniste sufleteasca care n-are legatura cu slujbe si predici! Dar in rest, nu stiu...tare mi-ar placea sa mai pot crede, tare as vrea sa gasesc pe cineva care sa ma ajute sa inteleg, nu pot crede doar fiindca mi se zice sa cred. Sunt mult prea multe chestii care mi se par absurde...
itina
itina
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 16 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  shadow Lun 1 Iul - 18:53

Nici mie nu mi-a lipsit educatia religioasa , ortodoxa in spetza , cat am fost copil , dar ca si altii , odata intrati in  vartejurile vietii  incepem sa vedem cu proprii ochi , sa analizam informatia , sa tragem propriile concluzii  - de aceea cred ca omul trebuie lasat sa aleaga , liber , dupa cum simte si crede de cuviintza fara sa  fie marginalizat pentru o alegere sau alta ( Hristos n-a crestinat pe nimeni cu fortza , au facut-o oamenii mai tarziu in numele Sau )  ... in definitiv fiecare plateste ( daca plateste ) pentru propriile pacate in lumea de dincolo ,  de aceea nu inteleg  de ce unii mor de grija pacatosheniei altora  Very Happy ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 16 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  seaman65 Lun 1 Iul - 21:34

Pai cainele moare de alergatura... Laughing 
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 16 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 16 din 29 Înapoi  1 ... 9 ... 15, 16, 17 ... 22 ... 29  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum