GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

ATEU versus CREDINCIOS

+24
Ravian
East17
astral
ssdd
itina
seaman65
myrk
alexmarius76
Obi-Wan Kenobi
Violoncella
TISENIE
wind30s
JeSsYkA
Nicole
habibi77
mrs nobody
daffy_
atat de simplu
Nana_Duval
shadow
Melodia
Tizona
tegeusa
snow
28 participanți

Pagina 15 din 29 Înapoi  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 22 ... 29  Urmatorul

In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 15 Empty ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  snow Mier 17 Aug - 7:43

Rezumarea primului mesaj :

Pentru a nu derapa in teorii pasionale, propun sa incercam sa vorbim aici pe 2 canale clare, distincte si care pot (?) pune mai bine in lumina parerile fiecaruia, pro sau contra.
Ma refer la cele 2 teorii de baza, Teoria Creationista si Teoria Evolutionista.
Din cate stiu, ultima are baze stiintifice, studii, cercetari, dovezi. Unele inca nefinalizate, adevarat, tocmai pentru faptul ca se doresc dovezi solide in sprijinul afirmatiilor facute.
Am auzit cateva pareri care afirmau ca Teoria evolutionista este o teorie nascuta inaintea dovezilor.
Oare nu asa este corect? Nu asa trebuie sa evolueze stiinta? Prima oara observi fenomenul apoi lansezi cateva ipoteze pe care le argumentezi mai tarziu cu dovezi pe baza observatiilor facute. Si cand spun dovezi, ma refer la date stricte, matematice, stiintifice, palpabile.
snow
snow
6
6


Sus In jos


ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 15 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Mar 17 Ian - 23:12

nu are absolut nici o legatura,pur si simplu era o emisiune la dan diaconescu in care se vorbea despre cai verzi pe pereti.
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 15 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  habibi77 Mar 17 Ian - 23:19

Cin' te-a pus sa te uiti?! Laughing
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 15 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Mar 17 Ian - 23:21

am dat cu telecomanda din greseala pe otv.l-am vazut pe pavel corut pe acolo si am zis ca sa vad putin ce mai nascoceste Laughing
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 15 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Nana_Duval Mar 17 Ian - 23:28

Mi se facuse si mie candva o oferta, sa fac niste cursuri si sa fac pe madama care face biorezonanta, ca aveam studii in domeniu. Am zis pas, eu nu mint oamenii.
Nana_Duval
Nana_Duval
5
5


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 15 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Mar 17 Ian - 23:31

Laughing Laughing nano ti-ai gresit cariera
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 15 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  wind30s Mar 17 Ian - 23:41

habibi77 a scris:


Hai ca acum va intreb eu...ce dracu treaba are rezonanta Schumann cu "scaderea duratei zilei Question
Prima di tutto, cred ca ar trebui sa stim ce reprezinta si cum se calculeaza(in functie de ce factori) "teribila" rezonanta. Chitibusul e altul insa si nu are legatura cu timpul, cu unitatile etalon pe aceasta planeta. E vorba doar de efectul pe care-l are sus-numita rezonanta cu ADN-ul uman si, prin extrapolare, cu viul, cu cronometrul genetic al fiecarei fiinte. Prin urmare, orice schimbare a frecventei de fond al mediului ( i se mai spune si "bataile inimii ale planetei") are ca repercursiuni asupra proceselor fiziologice, alla fine, asupra PERCEPTIEI timpului, asa cum apare el reflectat in sistemul nervos central. Si se mai spune ca, daca se modifica rezonanta (7,83 Hz), viul va suferi modificari genetice. In timp, desigur. Smile

wind30s
2
2


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 15 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Nana_Duval Mar 17 Ian - 23:46

Obi, intelegi de ce nu m-am bagat? As fi ranit inima planetei Very Happy
Nana_Duval
Nana_Duval
5
5


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 15 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Mar 17 Ian - 23:48

Laughing Laughing
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 15 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  habibi77 Mier 18 Ian - 22:01

Laughing Laughing Laughing tzacanitilor!

W., mi-ai citit gandurile! Laughing ....si asta incepe sa ma sperie! affraid
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 15 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  wind30s Mier 18 Ian - 22:44

Don't worry, H. ! Oamenii, cel mai adesea, simt , viseaza diferit, plang/rad diferit si-n culori diferite, insa unele lucruri nevazute fac parte din Fiinta comuna din noi, asumata, care ne sustine constructia. Tu continua sa te simti fermecata, capabila sa mergi pe nori, plina de toate vrajile pamantului si femeie in toata puterea Cuvantului, caci doar asa voi putea sa-ti "citesc" gandurile .... Smile

wind30s
2
2


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 15 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  shadow Mier 18 Ian - 22:46

Nu mai stii care-i ateu si care credincios Very Happy ... curios efect mai are rezonantza lui Schumann Suspect Suspect Suspect ...biserica stie ? scratch
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 15 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  wind30s Mier 18 Ian - 22:56

Biserica e prea ocupata cu "sf. taine", neimpartasite inca pe de-a-ntregul oitelor sale/turmei. Ma intreb uneori de ce (mai) scruteaza Cerul cu al lor faimos telescop, in Mount Graham, din 1995, exact la 3 ani dupa revocarea edictului Inchizitiei impotriva lui Galilei .... Sa fi venit (iar) timpul cand zeii vor cobori printre noi... ?

wind30s
2
2


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 15 Empty Tegeusa: de ce spui ca majort. preotilor au ca niste ochelari de cai ??????

Mesaj  alexmarius76 Lun 6 Feb - 15:02

ma mir, Tegeusa ca spui ca majort. preotilor au ca niste ochelari de cai
Am citit povestea unui pustnic extrem de vestit, la care au venit niste mari intelectuali. Ei au plecat dezamagiti deoarece se asteptau sa gaseasca la pustnic (care de altfel era foarte invatat) daca nu niste mari veleitati intelectuale, cel putin un psihic extrem de puternic, ceva care sa te fascineze, sa te izbeasca. Dar acel pustnic spunea ca orice sfant este sclipitor in felul lui, dar stralucirea este a sufletului, a spiritului a mintii care se gasesc mai presus de educatia academica si de psihic. Asa ca un preot, chiar foarte simplu creaza un canal intre suflet si suflet prin care se scurge lumina multa, dar daca nu ai ochi sa vezi acea lumina??? Ti se pare poate ca preotul cauta sa te demashte, sa-ti gaseasca pacate ascunse, etc. Dar nu cred ca este asa. Iar in privinta filozofiei si teologiei mi se pare ca preotii sunt foarte iluminati....

alexmarius76
1
1


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 15 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  snow Lun 6 Feb - 15:30

BINECUVANTATA BISNITA BISERICEASCA

O frumoasă anchetă din Adevărul ne povesteşte cum Arhiepiscopia Bucureştiului face bişniţă cu vinul propriu. Bisericile din subordine sînt obligate să cumpere o anumită cotă din vinul arhiepiscopal, pentru serviciul religios şi pentru nunţi şi botezuri, dar în plus vinul este vîndut şi oricui se nimereşte la punctele de desfacere, care merg de la curtea Patriarhiei (!!!) pînă la bisericile obişnuite.
Vînzarea vinului arhiepiscopal, cu discuţii şi zdrăngăneli cu tot, are loc fix în biserică, printre credincioşii veniţi să se roage.
E ceva mai lung dar e suficient...
snow
snow
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 15 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  pitulicea Lun 6 Feb - 15:35

Laughing Tot in biserica are loc si degustarea de vin? Nu poti cumpara un vin pana nu-i simti buchetul Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

ATEU versus CREDINCIOS - Pagina 15 Empty Re: ATEU versus CREDINCIOS

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 15 din 29 Înapoi  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 22 ... 29  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum