GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

+10
habibi77
Melodia
tegeusa
shadow
mrs nobody
atat de simplu
Nicole
seaman65
Violoncella
Obi-Wan Kenobi
14 participanți

Pagina 6 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? - Pagina 6 Empty OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Mar 2 Aug - 22:01

Rezumarea primului mesaj :

Acum cateva luni ,un prieten inginer constructor ,venit de prin libia,mi-a dat o carte si mi-a explicat in mare despre ce este vorba.
Osho – Solitudine şi singurătate


“Tăcerea este spaţiul în care omul se trezeşte. Dacă puteţi să rămâneţi singuri, absolut singuri, fie doar şi o singură clipă, ego-ul va muri, eul va muri. Ego-ul nu există în sine; el este întotdeauna în relaţie cu cineva. Aşa că, ori de câte ori eşti singur, te cuprinde o teamă profundă pentru că, dintr-o data, falsa identitate începe să dispară. Iar adevăratei identităţi îi mai ia puţin timp până să apără, căci ai pierdut-o cu foarte mulţi ani în urmă. Ca să înalţi un pod peste golul căscat în atâţia ani e nevoie de timp. În acel interval de timp, faptul că nu ştii cine eşti te face să te simţi că îţi pierzi minţile. Începi imediat să faci ceva, doar ca să ai o ocupaţie. Şi astfel, falsa identitate nu dispare, ea rămâne activă.

Solitudinea slăbeşte Eul. Nu mai există nimic cu care am putea fi în relaţie, şi – datorită acestui fapt – ego-ul nu poate exista. În consecinţă, dacă sunteţi gata să acceptaţi solitudinea, fără cea mai mică ezitare – fără dorinţa de a fugi – sau de a vă întoarce, dacă acceptaţi realitatea solitudinii voastre aşa cum este ea, aceasta devi­ne o ocazie extraordinară. Sunteţi ca o sămânţă, care conţine o mulţi­me de posibilităţi. Amintiţi-vă însă că sămânţa trebuie să explodeze, astfel încât planta să poată creşte. Ego-ul este la fel ca o sămânţă, el este o posibilitate. Când el se deschide, în voi se naşte Divinul. Şi tocmai solitudinea vă conduce la această unitate.
Când sunteţi ab­solut singuri, nu mai sunteţi. Clipa de solitudine vă face să explodaţi. Vă răspândiţi în infinit. A ajunge la solitudine – iată singura revoluţie autentică. Şi aceasta necesită mult curaj. Căutarea spirituală converge în întregime spre clipa de explozie, clipă în care ne regăsim absolut singuri. Solitudinea aduce cu sine exta­zul. Numai ea permite obţinerea iluminării.

Orice efort de evitare a singurãtãţii eşueazã şi va eşua, deoarece este împotriva legilor fundamentale ale vieţii. În fond, nu ai nevoie de un surogat care sã te facã sã-ţi uiţi singuratãtea; trebuie doar sã devii conştient de singurãtatea ta, care este o realitate. Iar faptul de a o experimenta, de a o simţi, este atât de frumos tocmai pentru cã reprezintã eliberarea de mulţime, de turmã, de celãlalt. Este eliberarea de teama de a fi singur. E de ajuns sã auzi cuvântul “singur”, cã îţi şi aminteşti de o ranã; ai nevoie de ceva pentru a umple acest gol care te rãneşte. Ai nevoie de cineva pentru a-l umple.

Cuvântul singurãtate nu are acelaşi sens – de ranã, de gol care trebuie umplut. Singurãtate înseamnã pur şi simplu împlinire. Eşti un întreg; nu este nevoie de nimeni altcineva pentru a te completa.
Încearcã deci sã gãseşti centrul tãu lãuntric în care eşti totdeauna singur, în care singurãtatea a fost întotdeauna perfectã. În viaţã, în moarte sau oriunde ai fi, eşti mereu singur. Însã aceastã singurãtate este atât de plinã – nu este nici un gol -, atât de completã, atât de încãrcatã cu toate darurile vieţii, cu toate frumuseţile şi binecuvântãrile existenţei, încât imediat ce ai gustat din propria ta singurãtate, durerea va dispãrea. În locul ei se va naşte un ritm nou, de o extraordinarã blândeţe, pace, fericire şi binecuvântare.
Aceasta nu înseamnã cã un om care este centrat în singuratate nu îşi poate face prieteni; în realitate, numai o asemenea fiinţã poate avea prieteni, deoarece pentru el prietenia nu mai reprezintã o nevoie, ci o împãrtãşire; fiinţa umanã are atât de mult, încât poate împãrţi cu alţii.”
va rog sa cititi ,sa cautati materiale cu si despre el,si sa incercam aici sa discutam despre ele
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos


OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? - Pagina 6 Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Vin 6 Ian - 22:36

ma gandeam ca ne zici ceva nou de osho dar m-am inselat.intrebarea era simpla :este filozofia lui un model de urmat,ne arata o cale noua sau se poate inscrie in randul sarlatanilor care ne-au fost bagati in fata incepand de la moise incoace?
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? - Pagina 6 Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  TISENIE Vin 6 Ian - 22:57

Incepand de la primii care au incercat sa adapteze budismul la cultura europeana au fost doar tentative de a atrage adepti si de a impune guru,pt ca in zona de origine erau tratati ca rebuturi.Imi este greu sa discut cu cineva care nu cunoaste budismul ,si sa ii arat ca aici vorba despre o desprindere sectara fara valoare!De fapt doar NEW AGE a reusit sa se consolideze prin activitati uneori dubioase.A lasat insa in cultura inca limba esperanto.care este o creatie N.A.In mod real NA este condusa de o femeie si urmareste dominatie economica.
Filozofia lui osho nu este o filozofie coerenta,un sistem filozofic unitar si coerent ci un amalgam de franturi de filozofii dezacordate.Nu stiu daca e sarlatan sau nu,dar sigur este un tip care s-a umflat ca broasca si a ratat creearea reala a unei noi filozofii!A incercat un fel de teozofie!urmarea stricta poate avea efecte psiatrice!Cartile insa sunt o activitate care i-a adus profit bunicel si nu numai lui.Si mai are un fel de ferme si intreprinderi!
TISENIE
TISENIE
2
2


Sus In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? - Pagina 6 Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Vin 6 Ian - 23:00

ai citit ceva scris de el?
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? - Pagina 6 Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  TISENIE Vin 6 Ian - 23:13

E destul de la moda in in fostul spatiu maur ca sa poti evita sa citesti ceva de el in occident si sa nu iei parte la diverse discurtii.Dar e un profesor universitar din India zona culturala unde m-am format eu!Ai vrea sa verifici daca ii cunosc lucrare dela sex la supraconstiinta,ca asta atrage adepti mai multi.De sigur dar e o aiureala!Zi-mi cam pe ce fundament argumentezi si luam fraza cu fraza si analizam!
TISENIE
TISENIE
2
2


Sus In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? - Pagina 6 Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Vin 6 Ian - 23:17

eu nu am citit decat solitudine si singuratate,si nu am facut-o decat din curiozitate.pe net gasesti foarte putine din conferintele lui,iar cartile in limba romana pe unde am cautat mi s-a raspuns stocul este epuizat.e bine sa-ti reamintesc ca nu sunt un adept ci doar un curios,si cuvintele care m-au indemnat sa-l citesc au fost :cel ce vine sa-ti dea un set de reguli dupa care sa te ghidezi iti este dusman si nu prieten
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? - Pagina 6 Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  TISENIE Vin 6 Ian - 23:26

Hai sa luam prima propozitie pe care o citezi tu

Tăcerea este spaţiul în care omul se trezeşte.


Ce este tacerea si ce ese spatiu!In primul rand omul se trezeste in bataile inimii sale deci nu in tacere.Diin punct de vedere al mentalului omul cand se trezeste constata ca exista ,deci mentalul nu tace ci ii comunica ca exista
Deci iata din start doua falsuri .Dar acest smecher le ofera in mod axiomatic,si pe aceasta falsa axiomatica isi dezvolta in continuare minciuna!
Daca vrei continuam si vei consta singur daca l-am studiat pe acest impostor sau nu!

De altfel trebuie sa inteleaga cei ce citesc ,ca eu nu postez doar pt a avea ocupatie!...
TISENIE
TISENIE
2
2


Sus In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? - Pagina 6 Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Vin 6 Ian - 23:29

cred ca vorbeste de constiinta si nu de fizic,si apropo eu imi simt pulsul dar nu-mi aud inima batand .sa fiu surd oare?
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? - Pagina 6 Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  TISENIE Vin 6 Ian - 23:38

Gandul ti-l auzi?Dca nu iti auzi gandul nu esti treaz!nu iti auzi pulsul pt ca nu constientizezi zgomotul lui.Dar el exista.Deci nu te trezesti in tacere.si daca nu costientitizezi inseamna ca nu exista zgomotul/Si daca nu constientizezi afirmatia ca se treseste in tacere e falsa iar senzatia ta nu e corecta.Si pe o falsa tacere si o senzatie neconforma cu relitatea le prezinti ca axiome(adica ca adevaruri absolute ce nu mai trebui demonstrate)?daca temelia e falsa si sistemul filozofic e fals!!!!
TISENIE
TISENIE
2
2


Sus In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? - Pagina 6 Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Vin 6 Ian - 23:51

frate tisenie,ori ce ai zice eu dimineatza ma trezesc in liniste.bucuros ca mai am o zi la dispozitie uit sa-mi verific pulsul sau sa-l constientizez
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? - Pagina 6 Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  TISENIE Vin 6 Ian - 23:54

Asta inseamna ca il negi pe osho in mod real!SI este...bine!
TISENIE
TISENIE
2
2


Sus In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? - Pagina 6 Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Sam 7 Ian - 0:08

multumesc .cu toate ca m-ai bagat in ceatza mai adanc ca osho e o placere sa faca omul conversatie cu tine Laughing
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? - Pagina 6 Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  wind30s Sam 14 Ian - 22:55

TISENIE a scris:Gandul ti-l auzi?Dca nu iti auzi gandul nu esti treaz!nu iti auzi pulsul pt ca nu constientizezi zgomotul lui.Dar el exista.Deci nu te trezesti in tacere.si daca nu costientitizezi inseamna ca nu exista zgomotul/Si daca nu constientizezi afirmatia ca se treseste in tacere e falsa iar senzatia ta nu e corecta.Si pe o falsa tacere si o senzatie neconforma cu relitatea le prezinti ca axiome(adica ca adevaruri absolute ce nu mai trebui demonstrate)?daca temelia e falsa si sistemul filozofic e fals!!!!
Chiar trebuie sa trecem totul prin filtrul mintii ? Dar daca cineva, ad esempio, vrea doar SA FIE, sa existe, si nu sa traiasca ?! Inconcepibil, nu ? Si totusi, mintea ar trebui doar sa "danteleze" forma rotunda care suntem/eram, nicidecum s-o vare in chingi si sa-i dea sfichiuri pe bu..pardon, coapse. Cront, cront, cront ... musca, se hraneste cu si tine prizoniera cea mai frumoasa si necunoscuta parte din noi.
Cat despre Osho, am privit 2 vid-uri-conferinte de-ale sale si, in esenta, nu mi s-a parut nimic suspect. Ce face tipul in viata, cum se-ntretine, asta nu ma priveste, e problema sa si-a acelei parti de constiinta ciuntita care inca mai exista in noi.

wind30s
2
2


Sus In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? - Pagina 6 Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  habibi77 Dum 15 Ian - 10:48

Este corect ce spui W.

Osho vorbeste despre o alta tecere. Este vorba de vid, in care doar existi, fiind disociat de minte si de corp, dar in acelasi timp esti constient de existenta ta. Cine a trait asta nu stie cum sa explice, ci n-a trait-o nu stie despre ce este vorba.
In acest vid omul devine constient de esenta sa. Este o experinta identica cu cea din apropierea mortii, numai ca este indusa.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? - Pagina 6 Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  wind30s Dum 15 Ian - 13:47

Daca ar fi sa-mi induc ceva, H.(te rog sa nu faci ochii mari, a Uimire), as alege niscaiva "salvia divinorum". Din cate am auzit, aia ar fi o EXPERIENTA Smile Chestiile care elimina barierele mintii si-o lasa undeva, in urma, m-au fascinat dintotdeauna, chestii naturale, fara trucuri, care te fac sa simti/vezi lucruri altfel de nevazut in acest status quo in care suntem prinsi. Stii despre pricipiul celei de-a 100 maimute ? Undeva, prin anni '50, in insulele japoneze, se faceau experimente cu/pe ele, hranindu-le , printre altele, si cu cartofi dulci, aruncati pe nisip... Placuti, gustosi pt ele, le mancau cu nisip cu tot, desi acesta din urma le cam dadea scartz/"greturi". Din toate maimutoaicele prezente acolo, una a reusit sa rezolve smecheria: a inceput sa le spele, iar ziua urmatoare i s-au alaturat alte 3, apoi 8, apoi ...pana la 99. Cand a 100 maimuta s-a alaturat grupului, s-a intamplat ceva extraordinar, s-a spart o bariera, s-a creat o bresa undeva, in nevazut, si obiceiul spalarii cartofilor a trecut marea, coloniile de maimute din celelalte insule facand acelasi lucru fara sa fi fost invatate de nimeni, a devenit proprietatea constiintelor lor, a acelei cumunitati, iar cand ajunge si trece de "masa critica", a intregii rase. La fel stau lucrurile si-n ce ne priveste, amica mia. Si, din cate vad/simt in juru-mi, tot mai putini semeni de-ai nostri rezoneaza cu vibratiile acestui experiment/acestei realitati, cladindu-si o altfel de structura interioara.

wind30s
2
2


Sus In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? - Pagina 6 Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  habibi77 Dum 15 Ian - 14:03

N-am mai auzit de acest principui, dar este interesant! Smile

tot mai putini semeni de-ai nostri rezoneaza cu vibratiile acestui experiment/acestei realitati, cladindu-si o altfel de structura interioara.

Asta pentru ca s-au indepartat de ea, si face parte din ce in ce mai putin din structura noastra.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne? - Pagina 6 Empty Re: OSHO-o noua miscare filozofica a lumii moderne?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum