GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Sa invatam sa fim fericiti

+6
Vica
habibi77
vaxalbinu'
sahara
kitty
pitulicea
10 participanți

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Sa invatam sa fim fericiti - Pagina 2 Empty Sa invatam sa fim fericiti

Mesaj  pitulicea Vin 5 Feb - 19:50

Rezumarea primului mesaj :

Am citit azi o chestie care m-a amuzat. Very Happy
Fericirea nu este altceva decat o suma de bucurii si intamplari fericite.
Pentru a descoperi fericirea, care se afla atat de aproape de noi, incat uneori nici nu ne dam seama, ni se da un exercitiu simplu.
Exercitiul consta in rezervarea zilnica a catorva minute pentru a asterne pe hartie lucrurile pentru care ii suntem recunoscatori vietii. De pilda: ca in fiecare dimineata vedem, prin fereastra, lumina soarelui, ca suntem indragostiti, ca avem copii buni, ca avem o meserie care ne place, ca ne-am umplut camara cu gemuri si dulceturi, ca am izbutit sa ne lasam de fumat, ca am daruit o bucata de paine unui sarac…. Astfel, vom avea permanent sub ochi, partea frumoasa a vietii, zona ei generatoare de bucurie si optimism. Dupa o saptamana de practicare a acestui exercitiu, starea noastra de spirit ar trebui sa se imbunatateasca considerabil.  cheers

Topicul este pentru cei care doresc sa aplice exercitiul respectiv, nu ca sa venim cu teorii sau definitii proprii ale fericirii Smile



Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Mar 23 Aug - 23:11, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Sa invatam sa fim fericiti - Pagina 2 Empty Re: Sa invatam sa fim fericiti

Mesaj  pitulicea Lun 4 Apr - 21:15

Lectia de fericire predata de Vica, m-a facut sa zambesc si aproape sa-i simt fericirea Smile Incantator momentul cu florile primite si daruite. ok

Ce pot nota eu azi? Mi-am ajutat de dimineata o colega sa iasa din impas. A avut o neplacere la birou si-am ajutat-o sa o rezolve. Am simtit ca-i e teama de mine, asa cum le e teama tuturor cand fac cate-o boroboata si i-am simtit recunostinta la final, cand in loc sa o mustruluiesc, i-am intins o mana de ajutor. Cand mi-a multumit, ii stralucea o lacrima in coltul ochiului Smile
Cum sa nu ti se umple sufletul de bucurie cand poti sa faci cuiva un bine?
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Sa invatam sa fim fericiti - Pagina 2 Empty Re: Sa invatam sa fim fericiti

Mesaj  pitulicea Dum 21 Aug - 22:07

Iar am uitat de exercitiul acesta Smile Ce m-a facut fericita azi?
Am fost la cumparaturi si mi-am luat ceva dragut. Tinute sport. Ce conteaza ca nu mai fac sport? Laughing In caz ca ma hotarasc, am cu ce sa ma imbrac Wink
Am facut pentru prima data in viata mea mancare la ceaun. A iesit foarte buna si musafirii au fost incantati. Cum sa nu ma bucur de asa o izbanda?

Pe scurt, am avut o zi reusita! Nu-i mare lucru, dar e un lucru mare Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Sa invatam sa fim fericiti - Pagina 2 Empty Re: Sa invatam sa fim fericiti

Mesaj  Florin Popa Dum 21 Aug - 22:22

E chiar foarte mare lucru sa ai o zi reusite
Si imi vin in minte niste versuri care zic eu se potrivesc aici... poate gresesc
incearca sa zambesti
Far' sa te-amagesti
Si sa iti doresti
Un lucru usor
Fiindca-i trecator
Florin Popa
Florin Popa
6
6


Sus In jos

Sa invatam sa fim fericiti - Pagina 2 Empty Re: Sa invatam sa fim fericiti

Mesaj  pitulicea Mar 23 Aug - 23:26

Azi am facut o fapta buna. Nu pot sa spun ca asta m-a facut fericita, dar m-a facut sa ma simt bine. Am cumparat ceva si am primit restul gresit.  Am primit mai multi bani decat trebuia. Am tot stat, am calculat, m-am gandit... intre timp plecasem de la casa. Cum trecuse ceva timp pana m-am dumirit ca intr-adevar era o greseala, nu stiam ce sa fac. Mi-era groaza sa ma mai intorc pentru cativa lei. Totusi, stiind ca angajata respectiva, la sfarsitul zilei de munca, are sa-i puna din buzunarul ei, m-am intors. S-a bucurat si mi-a multumit Smile   Bucuria ei m-a bucurat si pe mine. Angel N-as fi putut sa pastrez banii aceia. Nu erau ai mei confused

Am mai restituit de cateva ori bani primiti in plus si angajatii s-au uitat putin ciudat la mine. Nu se asteptau Smile Oamenii nu prea dau inapoi cand primesc mai mult, in schimb fac un scandal infernal daca primesc mai putin Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Sa invatam sa fim fericiti - Pagina 2 Empty Re: Sa invatam sa fim fericiti

Mesaj  itina Joi 25 Aug - 9:58

Nu se compara cu nimic fericirea de a face o fapta buna!  I love you
itina
itina
6
6


Sus In jos

Sa invatam sa fim fericiti - Pagina 2 Empty Re: Sa invatam sa fim fericiti

Mesaj  atat de simplu Joi 25 Aug - 12:03

Da, da. O fapta buna fac si daca mananc ciocolata... daca asta ma multumeste pe mine. Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Sa invatam sa fim fericiti - Pagina 2 Empty Re: Sa invatam sa fim fericiti

Mesaj  raichu Joi 25 Aug - 16:55

Ma gandeam si eu la acelasi lucru;dar ca sa nu sune a egoism, o sa stau la trecerea de pietoni sa trec oameni in varsta apoi o sa ma autorecompenez cu ciocolata.
raichu
raichu
4
4


Sus In jos

Sa invatam sa fim fericiti - Pagina 2 Empty Re: Sa invatam sa fim fericiti

Mesaj  pitulicea Joi 25 Aug - 19:04

Azi am facut iar o fapta buna - cam asa ca a simplei cand mananca ciocolata Very Happy Mi-am cumparat 4 rochite de vara bounce Daca erau la oferta, cum sa nu le iau?
1. Mi-am facut o bucurie si ma simt fericita
2. Le-am luat la reducere, deci am economisit bani Very Happy
I'm happy, happy, happy! Rochii am, vara-mi lipseste Laughing

Si inca un motiv de fericire pentru azi: a venit Stefanuta acasa big hug Suntem in formatie completa.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Sa invatam sa fim fericiti - Pagina 2 Empty Re: Sa invatam sa fim fericiti

Mesaj  Florin Popa Vin 26 Aug - 9:04

O sa mai vina si alte veri. Sau nu? Laughing
Florin Popa
Florin Popa
6
6


Sus In jos

Sa invatam sa fim fericiti - Pagina 2 Empty Re: Sa invatam sa fim fericiti

Mesaj  itina Sam 5 Noi - 19:07

Ieri am fost cu adevarat fericita cand mi-am revazut copilul dupa sase zile! Tare i-am dus dorul!  I love you
itina
itina
6
6


Sus In jos

Sa invatam sa fim fericiti - Pagina 2 Empty Re: Sa invatam sa fim fericiti

Mesaj  Vica Mar 8 Noi - 11:11

Bună ziua dragilor!
Fericirea eu o descriu azi ca o împlinire și o mare bucurie după multe lacrimi după ce bunica mea a plecat de lângă mine.Ce poate fi mai minunat atunci când o femeie află că va deveni mamă?Cu nimic nu se compară sentimentul acesta,atunci când știi că tu ca femeie vei da naștere unui suflețel,rod al iubirii.Trăiesc un vis devenit realitate,facem planuri serioase de viitor,și cel mai important lucru pentru mine este că am devenit mult mai responsabilă.Soare în viața mea iar norii s-au risipit! sunny
Vica
Vica
6
6


Sus In jos

Sa invatam sa fim fericiti - Pagina 2 Empty Re: Sa invatam sa fim fericiti

Mesaj  itina Mar 8 Noi - 11:25

Eram sigura! Eram sigura!  bounce bounce ok ok cheers
Felicitari! Sa dea Domnu' sa fie bine, sa aveti parte de bebe mult visat!  cheers
itina
itina
6
6


Sus In jos

Sa invatam sa fim fericiti - Pagina 2 Empty Re: Sa invatam sa fim fericiti

Mesaj  Vica Mar 8 Noi - 12:08

Mulțumesc din suflet itina! big hug Kiss you Și acum cred că visez,asta pentru că problemele de sănătate nu prevedeau acest miracol.
Vica
Vica
6
6


Sus In jos

Sa invatam sa fim fericiti - Pagina 2 Empty Re: Sa invatam sa fim fericiti

Mesaj  pitulicea Mar 8 Noi - 13:46

Eu n-am avut nici un motiv de fericire azi, pana in momentul in care am citit-o pe Vica. Acum ma simt fericita bounce Fericita ca Vica va fi mamica, fericita pentru fericirea ei....a lor day dreaming
E si asta un motiv de fericire....sa afli vesti bune Smile Chiar mi-a umplut inima de bucurie vestea asta. Am avut si eu momentul meu cand mi-am dorit sa fiu mama. Imi imaginez ce simte Vica acum Festivity
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Sa invatam sa fim fericiti - Pagina 2 Empty Re: Sa invatam sa fim fericiti

Mesaj  Florin Popa Mar 8 Noi - 22:41

Felicitari din toata inima, Vica!clown Festivity S-o (sa-l) faci poet(a), sa-i insufli dragostea de rime. Laughing
Florin Popa
Florin Popa
6
6


Sus In jos

Sa invatam sa fim fericiti - Pagina 2 Empty Re: Sa invatam sa fim fericiti

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum