GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Sa invatam sa fim fericiti

+6
Vica
habibi77
vaxalbinu'
sahara
kitty
pitulicea
10 participanți

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Sa invatam sa fim fericiti Empty Sa invatam sa fim fericiti

Mesaj  pitulicea Vin 5 Feb - 19:50

Am citit azi o chestie care m-a amuzat. Very Happy
Fericirea nu este altceva decat o suma de bucurii si intamplari fericite.
Pentru a descoperi fericirea, care se afla atat de aproape de noi, incat uneori nici nu ne dam seama, ni se da un exercitiu simplu.
Exercitiul consta in rezervarea zilnica a catorva minute pentru a asterne pe hartie lucrurile pentru care ii suntem recunoscatori vietii. De pilda: ca in fiecare dimineata vedem, prin fereastra, lumina soarelui, ca suntem indragostiti, ca avem copii buni, ca avem o meserie care ne place, ca ne-am umplut camara cu gemuri si dulceturi, ca am izbutit sa ne lasam de fumat, ca am daruit o bucata de paine unui sarac…. Astfel, vom avea permanent sub ochi, partea frumoasa a vietii, zona ei generatoare de bucurie si optimism. Dupa o saptamana de practicare a acestui exercitiu, starea noastra de spirit ar trebui sa se imbunatateasca considerabil.  cheers

Topicul este pentru cei care doresc sa aplice exercitiul respectiv, nu ca sa venim cu teorii sau definitii proprii ale fericirii Smile



Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Mar 23 Aug - 23:11, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Sa invatam sa fim fericiti Empty Re: Sa invatam sa fim fericiti

Mesaj  pitulicea Vin 5 Feb - 19:54

Eu personal, cu toate ca nu traiesc o stare de fericire generala (nici nu cred ca exista asa ceva) traiesc in schimb, o stare de multumire generala. Nu am probleme majore, nu am necazuri, toate imi merg bine. Intr-adevar, se poate si mai bine, dar in acelasi timp, se poate si mai rau.

Sa zicem ca incep de azi exercitiul.
Bine, bine… dar daca n-o sa am nimic de scris, n-o sa sfarsesc prin a ma simti nefericita? Exercitiul asta, nu poate avea si efect de bumerang? Dintr-o persoana multumita de viata ei, n-as putea ajunge una nemultumita? scratch Azi, cel putin pana la ora asta, n-as avea nimic de consemnat. Nici o bucurie. Nici o fapta buna. Noroc ca mi-a batut toata ziua soarele in fereastra si asta mi-a umplut sufletul de bucurie, cel putin pana a trebuit sa ies afara in frig Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Sa invatam sa fim fericiti Empty Re: Sa invatam sa fim fericiti

Mesaj  pitulicea Mar 9 Feb - 12:39

Uite... ieri am avut o zi fericita... si inca ma mai resimt si azi Very Happy
Vineri, pe cand eram la bancomat si vroiam sa scot niste bani, bancomatul m-a anuntat foarte dispretuitor: "Cardul dvs. a expirat" affraid
Am fost distrusa un weekend intreg. Trei zile nefericite din viata mea....fara bani. Ultimii bani pe care-i aveam i-am cheltuit cumparandu-mi cate ceva pentru nunta la care am fost sambata, pentru organizarea unei mici petreceri de ziua nepoatei mele si pentru cadoul ei. Si gata...lefter Very Happy
Ieri am reusit sa-mi iau cardul nou...plin cu bani care ma asteptau sa-i cheltui. Very Happy Nu va spun cat de fericita m-am simtit, doar stiindu-ma cu un card valabil in buzunar cheers Parca renascusem!
Azi, primul lucru pe care l-am facut, a fost sa retrag niste numerar ... asa ca-s fericita din nou cheers
Ce usor e uneori sa fii fericit I love you si ce frumoasa poate fi viata Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Sa invatam sa fim fericiti Empty Re: Sa invatam sa fim fericiti

Mesaj  pitulicea Vin 4 Iun - 9:28

A trecut tata pe la mine pe la birou si mi-a adus un buchet de trandafiri, proaspat culesi din gradina  cat flower
Florile ma bucura intotdeauna.
Un strop de bucurie care-mi va face ziua mai frumoasa. I-am pus langa mine, sa-i pot privi si sa le pot simti mirosul.
day dreaming


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Dum 3 Apr - 10:42, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Sa invatam sa fim fericiti Empty Re: Sa invatam sa fim fericiti

Mesaj  pitulicea Mier 23 Iun - 12:56

Am primit un pafum Angel
O raza de soare frumos mirositoare, intr-o zi ploioasa si mohorata.

pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Sa invatam sa fim fericiti Empty Re: Sa invatam sa fim fericiti

Mesaj  kitty Mier 23 Iun - 13:21

sa-l folosesti cu placere Smile
kitty
kitty
4
4


Sus In jos

Sa invatam sa fim fericiti Empty Re: Sa invatam sa fim fericiti

Mesaj  pitulicea Mier 23 Iun - 13:23

Merci, merci.... il folosesc, ca-i Dior  Laughing  Un J'adore day dreaming


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Dum 3 Apr - 10:43, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Sa invatam sa fim fericiti Empty Re: Sa invatam sa fim fericiti

Mesaj  sahara Mier 23 Iun - 14:25

mai fataaaa...pune-l bine sa-l dai si tu cadou mai departe...
sahara
sahara
4
4


Sus In jos

Sa invatam sa fim fericiti Empty Re: Sa invatam sa fim fericiti

Mesaj  pitulicea Mier 23 Iun - 14:28

Cum sa-l dau mai departe????? Cadoul meu? Very Happy
Mai departe, dau ceva mai ieftin  rolling on the floor


Stiu ca nu-i o lectie de fericire, dar e un motiv sa fiu fericita.
Ador sa primesc cadouri. A fost o bucurie care mi-a luminat ziua.... chiar daca nu e inca ziua mea Wink


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Dum 3 Apr - 10:43, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Sa invatam sa fim fericiti Empty Re: Sa invatam sa fim fericiti

Mesaj  vaxalbinu' Mier 23 Iun - 19:19

asa-i.... orice atentie are menirea de a ne deconecta de real, de a ne umple de bucurii...
vaxalbinu'
vaxalbinu'
2
2


Sus In jos

Sa invatam sa fim fericiti Empty Re: Sa invatam sa fim fericiti

Mesaj  habibi77 Joi 24 Iun - 12:58

Realul nu te poate face fericit? Trebuie neaparat sa te deconectezi? Ce este "realul" pana la urma?
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

Sa invatam sa fim fericiti Empty Re: Sa invatam sa fim fericiti

Mesaj  Vica Dum 3 Apr - 11:16

Foarte frumos topic!Aici poti sa vezi cum fericirea face parte din viata noastra.Voi scrie si eu ceva cat de curand Wink
Vica
Vica
6
6


Sus In jos

Sa invatam sa fim fericiti Empty Re: Sa invatam sa fim fericiti

Mesaj  pitulicea Dum 3 Apr - 11:40

Am neglijat mult timp topicul acesta, pentru ca discutiile deviasera spre ceva mult mai profund decat se dorea a fi acest topic.
Nu conteaza aici ce este fericirea si daca exista sau nu, e doar un exercitiu care ne ajuta sa simtim ca fericirea nu-i chiar atat de inaccesibila Smile  
Da, azi chiar ma simt fericita! E primavara, e soare, e weekend.
Mai mult, o voi face si pe Mara fericita. Ieri i s-au stricat rolele. Azi mergem sa-i cumparam altele. Smile Asta isi doreste, asta va primi!
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Sa invatam sa fim fericiti Empty Re: Sa invatam sa fim fericiti

Mesaj  pitulicea Dum 3 Apr - 19:54

Azi pot bifa ceva pe lista "fericirii". Am luat role noi pentru Mara. Am facut-o fericita si alaturi de ea am fost si noi bounce
A fost si mai fericita cand m-a convins sa-mi cumpar si eu, ca sa ne dam impreuna Laughing Mi-am cumparat, ce sa fi facut confused
Urmatoarea statie pe drumul spre fericire va fi cand voi invata sa ma dau cu ele crazy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Sa invatam sa fim fericiti Empty Re: Sa invatam sa fim fericiti

Mesaj  Vica Lun 4 Apr - 11:04

Fericirea mea azi a fost un buchet de flori pe care l-am primit de la o florareasa cand am fost sa cumpar din piata din apropierea serviciului covrigi bounce .Am impartit florile colegelor si fiecare acum au pe birou un simbol al primaverii.Eu pitu nu caut fericirea...ma gaseste ea Laughing Laughing
Vica
Vica
6
6


Sus In jos

Sa invatam sa fim fericiti Empty Re: Sa invatam sa fim fericiti

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum