GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Avem incredere in OPC?

+10
dodu marcel
oli
Mr Nobody
dragos
openmind72
monika217
dan1369
costica19
snow
pitulicea
14 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Avem incredere in OPC? - Pagina 2 Empty Avem incredere in OPC?

Mesaj  pitulicea Vin 5 Feb - 18:59

Rezumarea primului mesaj :

Toti stim sau am auzit de OPC (oficiul pentru protectia consumatorilor), dar cati dintre noi au apelat la serviciile lui?

Ascultand adesea lamentarile prietenilor mei, care nu odata au fost nemultumiti de produsele sau serviciile achizitionate de la difertite magazine si firme, i-am sfatuit plina de optimism:
“Nici o problema, fa o reclamatie la OPC.” Raspunsurile au fost in majoritate sceptice:
“Si ce sa faca ei?”
“Ce sa faca? Sa rezolve problema!” Rolling Eyes

Pentru ca multi nu au incredere in OPC, am sa va povestesc carei intamplari se datoreaza increderea mea. Daca mai aveti si voi ceva de povestit, fie pro OPC, fie contra, astept povestirile voastre. Poate impreuna ne vom da seama daca putem avea incredere sau nu, in acesta autoritate atat de controversata.


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Mier 30 Mar - 9:03, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Avem incredere in OPC? - Pagina 2 Empty Re: Avem incredere in OPC?

Mesaj  oli Mier 30 Mar - 11:01

Eu am facut o sesizare online si au fost promti.Raspuns dat inapoi pe mail si control la firma respectiva cu amenzi si marfa retrasa .
oli
oli
6
6


Sus In jos

Avem incredere in OPC? - Pagina 2 Empty Re: Avem incredere in OPC?

Mesaj  pitulicea Mier 30 Mar - 11:11

Functioneaza si online?
E bine de stiut. Eu credeam ca trebuie sa merg neaparat pana la ei. Asta e un lucru bun... si comod Smile
Daca-i asa, o sa apelez la ei chiar mai des decat e nevoie Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Avem incredere in OPC? - Pagina 2 Empty Re: Avem incredere in OPC?

Mesaj  oli Mier 30 Mar - 11:13

Da .Functioneaza si online .Sincer nici eu nu ma asteptam .
oli
oli
6
6


Sus In jos

Avem incredere in OPC? - Pagina 2 Empty Re: Avem incredere in OPC?

Mesaj  dodu marcel Joi 6 Feb - 11:41

Paziti-va de firma de tamplarie pvc PRESTAREA IASI !!! SUNT CEI MAI LACOMI OAMENI PE CARE I-AM INTALNIT!!am dat comanda de 3 bucati de geam si profil de la ei si mi le-a adus cu o sumedenie de defecte:GEAMURILE CIOBITE,PROFILUL NEIZOLAT CORESPUNZATOR,nu sunt imbinate bine capetele de profil SI-MI INTRA VANTUL SI APA IN CASA!!! sunt total dezamagit,MI-AU CERUT O CARUTA DE BANI,si m-am asteptat sa-mi aduca cel mai bun profil de prima calitate. atentie:NU VOR NICI IN RUPTUL CAPULUI SA SCHIMBE PROFILUL,SUB PRETEXTUL CA EI IES IN PIERDERE,...MDA!!! oferta o face in euro.am vrut sa platesc cu euro dar a zis ca trebuie sa-i schimb la cursul de vanzare BRD deci am mai scos din buzunar cateva sute de lei. dar am tacut atunci,crezand ca important e cum imi aduce profilul. i-am reclamat la OPC iar acolo....surpriza:erau chiar prieteni cu comisarul sef adjunct Leonte Ioan. mi-au clasat cazul spunand ca ei nu se pricep la tamplarie pvc,sa ma duc in instanta. am dus la opc actele,le-am aratat ca m-au mintit la calcule,ca mi-au adus comanda de pe o data anterioara semnarii contractului...degeaba.directorii de la Prestarea asteapta sa-i dau in judecata ..’daca am curajul’!!DUMNEZEU SA VA FEREASCA DE OAMENI ASA DE NESIMTITI SI LACOMI!!!

dodu marcel
1
1


Sus In jos

Avem incredere in OPC? - Pagina 2 Empty Re: Avem incredere in OPC?

Mesaj  pitulicea Joi 6 Feb - 11:46

Marcel, am luat la cunostinta patania ta Smile Ajunge ca ai postat-o o data, nu e nevoie sa o postezi de 100 de ori.
Imi pare rau sa aud ca exista astfel de firme si ma bucur, in acelasi timp, ca nu am de-a face cu ele.
Da' nu inteleg de ce nu i-ai dat pe usa afara cand ai vazut profilele  confused 

Cat despre OPC-ul vostru... ce sa mai zic? Chiar merita sa-i dai in judecata.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Avem incredere in OPC? - Pagina 2 Empty Re: Avem incredere in OPC?

Mesaj  atat de simplu Joi 6 Feb - 11:46

Cred ca ar fi trebuit mai multa atentia in alegerea firmei.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Avem incredere in OPC? - Pagina 2 Empty Re: Avem incredere in OPC?

Mesaj  pitulicea Joi 6 Feb - 11:47

Eu nu inteleg de ce ai dat banii inainte  confused  Niciodata sa nu mai faci greseala asta. Banii se dau INTOTDEAUNA la final.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Avem incredere in OPC? - Pagina 2 Empty Re: Avem incredere in OPC?

Mesaj  dorina_s Joi 6 Feb - 12:19

Cred ca inainte de a face o acuzatie, reclamatie e bine sa stai inainte sa analizezi un pic situatia. Cred, deasemenea ca este un pic frustrant sa vezi ca o institutie ca OPC nu ar da un raspuns in ce priveste o anumita sesizare, indiferent care ar fi acesta
Inainte de a face o plata catre un furnizor se face o oferta pe care tu ca posibil cumparator(beneficiar) o accepti sau nu in conditiile pe care tu le doresti si de comun acord cealalta firma .
In general in tara noastra se practica politica ofertei in euro la cursul BNR, sau al bancii cu care colaboreaza, dar prestatorul iti va factura serviciul/marfa in lei.
O marfa poate fi refuzata daca aceasta nu corespunde calitativ/cantitativ. De ce ai acceptat sa faci o plata pentru un marfa/serviciu pe care nu ai vazut-o,sau nu a fost facut.Oare nu ai fost de fata la montarea acelui profil?oare nu ai putut sa le spui celor care au adus profilul in locatia indicata de tine sa se intoarca cu el la firma pt acesta nu corespunde ofertei care ai primit-o? a nu ma intelege gresit ca iau apararea unei firme care nu si-a indeplinit obligatiile contractuale, dar daca si noi am fi mai atenti cu ce se intampla in jurul nostru poate s-ar rezolva lucrurile altfel
Intodeauna comunicarea rezolva situatiile conflictuale, iar daca aceasta nu este suficienta apelarea la instanta este o posibilitate de a recupera banii.
E bine de stiut ca respectiva firma face o treaba de mantuiala si nu isi onoreaza contractele cu clientii cum trebuie!
dorina_s
dorina_s
5
5


Sus In jos

Avem incredere in OPC? - Pagina 2 Empty Re: Avem incredere in OPC?

Mesaj  sharp00714 Joi 6 Feb - 12:45

Pan' la OPC ne mananca neatentia, graba... Si, ne-au spus batranii, graba strica treaba !!! Atentie pe viitor !!!
sharp00714
sharp00714
4
4


Sus In jos

Avem incredere in OPC? - Pagina 2 Empty Re: Avem incredere in OPC?

Mesaj  mastermind Joi 6 Feb - 12:46

Buna ziua Marcel si bun venit pe acest forum,sunt convins ca daca faceai asta inainte de a face aceea achizitie si cereai un sfat in ce priveste pasi care sunt de urmat,gaseai cel putin 3-4 persoane bine pregatite si cu cunostintele necesare sa eviti aceste neplaceri.cateva informatii utile imi permit sa ti le dau si eu,sper sa te ajute in viitor.

1 cand achizitionezi un produs indiferent de ce natura, care necesita o perioada mai mare de livrare,fabricare,faci un contract unde sunt stipulate clar, tipurile de materiale,calitatea,timpul de livrare.tot aici vine specificat avansul si diferenta de plata la livrare.
2 facturile pentru produsele care afiseaza pretul in alta valuta decat ron, INTOTDEAUNA se platesc la data emiteri acesteia la cursul de schimb al BNR
3 in cazul livrari produsului/lor daca nu corespund cerintelor tale oricand poti sa refuzi si sa faci contestatie.bineinteles nu platesti diferenta Smile
4 observ ca esti de la Sibiu,tocmai la iasi ai gasit sa iti faca 3 geamuri??? Very Happy ...frate,cauta langa casa..e mai sigur Wink

mentionez ca nu sunt jurist,contabil ,vorbesc din experienta personala Wink....daca exista cineva mai bine informat in aceste domenii accept cu placere orice fel de complectare. ideea Marcel este,in viitor cere informatii cand nu esti sigur de ceva.vei ramane surprins placut,cand vei vedea ca te vor ajuta,indruma dezinteresat Smile

mastermind
4
4


Sus In jos

Avem incredere in OPC? - Pagina 2 Empty Re: Avem incredere in OPC?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum