GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

GANDACUL DIN FARFURIE

4 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

GANDACUL DIN FARFURIE - Pagina 2 Empty GANDACUL DIN FARFURIE

Mesaj  pitulicea Lun 6 Feb - 22:03

Rezumarea primului mesaj :

Dupa cum stim deja cu totii, UE a autorizat, pe bandă rulantă, tot felul de greieri, gândaci și viermi, care vor intra în alimentația populației din statele membre. Insectele acestea se vor regăsi în aproape toate alimentele importate din UE, dar și din afara acesteia. Prin urmare, vrem nu vrem, ne vom infrupta din ele.
Pline de calitati nutritive, gustoase si “salvatoare de planeta”, insectele sunt viitorul luminos spre care ne indreptam, chiar si atunci cand savuram o larva a gandacului de intuneric.                                      
GANDACUL DIN FARFURIE - Pagina 2 Emoji-10
Ma gandeam ca ar fi interesant sa vedem impreuna care ar fi avantajele si dezavantajele consumului de insecte, din punctul nostru de vedere si cine stie, poate o sa ajungem sa facem chiar schimb de retete culinare cu greieri, viermi, lacuste si gandaci.  Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


GANDACUL DIN FARFURIE - Pagina 2 Empty Re: GANDACUL DIN FARFURIE

Mesaj  Mell Joi 9 Feb - 21:03

Bai,ma lasi??
Am zis ca aici...nu mai citesc🤨
Mell
Mell
3
3


Sus In jos

GANDACUL DIN FARFURIE - Pagina 2 Empty Re: GANDACUL DIN FARFURIE

Mesaj  myrk Joi 9 Feb - 21:25

Cine te pune? Noi nu! Laughing

Băi, terminați cu prostiile! Nu faci nicio alergie, că sunt pasteurizați! Laughing

La cofetărie: - Dați-mi, vă rog, două prăjituri Ora 12 și două prăjituri Gândacul Roșu. La pachet. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

GANDACUL DIN FARFURIE - Pagina 2 Empty Re: GANDACUL DIN FARFURIE

Mesaj  pitulicea Joi 9 Feb - 21:30

Laughing Laughing Laughing
Daca nu vreti sa mai cititi, va pun un film. Filmuletul asta e horror de-a dreptul. Da' macar sa intelegem ce riscam sa mancam cand mancam. Very Happy Altfel, foarte interesant.
Pana la urma, asta e natura, in toata complexitatea ei. Nu pe toate le-a lasat Dumnezeu ca sa le mancam...



Sub videoul de pe Youtube era si o explicatie a ceea ce se intampla in film, pentru cei care nu inteleg foarte multa engleza, asa cum sunt si eu Smile
L-am tradus cu Google Tanslate. Va pun si voua traducerea.


Acești viermi de păr mănâncă un greier de viu și îi controlează mintea
Dacă ieși într-o excursie și te uiți în jos la o băltoacă, s-ar putea să vezi o creatură lungă, maro, în formă de spaghete, care se biciuiește nebunește într-o figură 8.
Este un vierme de păr – cunoscut și sub numele de vierme de păr de cal sau vierme gordian – iar cercetătorii au descris 350 de specii din întreaga lume. Vești bune: nu este interesat să infecteze sau să atace oamenii. Dar dacă te-ai fi întâmplat pe băltoacă cu câteva ore mai devreme, s-ar putea să fi asistat la un spectacol înfiorător - viermele de păr care iese din corpul unui greier, împingându-și drumul afară ca puiul de monstru din filmul „Alien”.
Modul în care un vierme de păr ajunge într-o băltoacă sau într-o altă sursă de apă, cum ar fi un pârâu, o cadă cu hidromasaj sau vasul de apă al unui animal de companie, este o poveste complexă. Un tânăr vierme de păr își găsește drum într-un greier sau într-o insectă similară, cum ar fi un gândac sau o lăcustă, iar odată ce a crescut și devine adult, parazitul preia creierul gazdei sale pentru a ajunge la apă.
Ca urmare a infecției, greierii încetează să crească și să se reproducă. Greierii masculi infectați cu viermi de păr chiar își pierd ciripitul, a spus Ben Hanelt, un biolog la Universitatea din New Mexico care studiază viermii de păr.
--- Ce este un vierme de păr?
Un vierme de păr sau vierme de păr – alegeți-vă ortografia – este un nematomorf. Nematomorpha este un grup de paraziți. Sunt viermi lungi și subțiri, care pot crește până la câțiva metri lungime în interiorul gazdei lor.
--- Oamenii pot fi infectați cu viermi de păr?
Există rapoarte despre oameni, pisici și câini infectați cu viermi de păr, dar viermii de păr nu ne urmăresc pe noi sau pe animalele noastre de companie, deoarece nu pot crește în interiorul nostru, a spus Hanelt. Ele pot crește doar în interiorul unei gazde, cum ar fi un greier sau o insectă înrudită.
„Ceea ce se întâmplă este că un câine, o pisică, un om vor ingera într-un fel un adult (vierme de păr),” a spus Hanelt. „S-ar putea un greier să se târască în sandvișul tău înainte să muști? Nu știu. Niciunul dintre studiile disponibile nu vorbește despre asta. Ceea ce s-a raportat că fac este să provoace multor oameni tulburări intestinale.”
--- Cum controlează viermii de păr mințile greierilor?
Oamenii de știință nu înțeleg încă mecanismul precis, dar cred că viermii de păr fie stimulează substanțele chimice din creierul greierilor, fie pompează substanțe chimice în creierul lor.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

GANDACUL DIN FARFURIE - Pagina 2 Empty Re: GANDACUL DIN FARFURIE

Mesaj  myrk Joi 9 Feb - 21:45

Exact ce spuneam- viermii de păr se distrug prin pasteurizare. În proporție de 80%, suficient pentru consumul sigur. Greierii cu viermi sunt mai hrănitori, sunt de categoria I, conțin mai multe proteine. Laughing

Acum, na, și porcul viu e toxic dacă-l mănânci. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

GANDACUL DIN FARFURIE - Pagina 2 Empty Re: GANDACUL DIN FARFURIE

Mesaj  pitulicea Joi 9 Feb - 21:48

Mananca-i tu pasteurizati Very Happy Eu raman la hrana mea de pana acum. Si cu sufletul impacat ca n-am calcat niste porunci. Razz
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

GANDACUL DIN FARFURIE - Pagina 2 Empty Re: GANDACUL DIN FARFURIE

Mesaj  pitulicea Vin 24 Feb - 9:11

Am vazut asta pe Fb si am zis sa o pun si aici, sa o gasesc mai usor. Trebuie sa "invat" denumirile astea si sa le caut de-acum pe etichete. Eu NU vreau sa mananc necuratenii. Evil  Sa le manance Ursula cu toata sleahta ei.

Producătorilor li s-a permis deja să adauge insecte la orice produs alimentar. Suntem obligați să citim compoziția produselor care va fi în latină... Iată denumirile latinești:
Exclamation  Viermi galbeni de faina = Tenebrio molitor.
Exclamation  Gândaci = Blattodea.
Exclamation  Lăcustă domestică = Acheta domesticus.
Exclamation   Lăcustă migratoare = Locusta migratoria.
Exclamation  Viermi de bivol = Alphitobius diaperinus.
Chitina este învelișul exterior dur al insectelor care dăunează organelor interne ale omului și provoacă boli (DERMATITA ATOPICA, CANCER, LUPUS). Insectele sunt un rezervor de floră parazită și patogenă care infectează organele umane. Va fi imposibil să scapi de acești paraziți din organism.
Deasemenea:
E-120-carmin (colorant roșu) este un amestec de viermi cachingel.
E-904-SHELAC este un produs rezidual al viermilor. Atunci când cumpărați produse, trebuie să citiți conținutul!
Insectele sunt acum adăugate la cofetărie, panificație, paste, produse de patiserie și băuturi.
Traducere cu translate.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

GANDACUL DIN FARFURIE - Pagina 2 Empty Re: GANDACUL DIN FARFURIE

Mesaj  myrk Vin 24 Feb - 10:23

Cu e-urile și coloranții ăștia, nu știi ce spurcăciuni mănânci.

Azi, de Dragobete, mâncăm doar prăjituri. De casă! Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

GANDACUL DIN FARFURIE - Pagina 2 Empty Re: GANDACUL DIN FARFURIE

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum