GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

GANDACUL DIN FARFURIE

4 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

GANDACUL DIN FARFURIE Empty GANDACUL DIN FARFURIE

Mesaj  pitulicea Lun 6 Feb - 22:03

Dupa cum stim deja cu totii, UE a autorizat, pe bandă rulantă, tot felul de greieri, gândaci și viermi, care vor intra în alimentația populației din statele membre. Insectele acestea se vor regăsi în aproape toate alimentele importate din UE, dar și din afara acesteia. Prin urmare, vrem nu vrem, ne vom infrupta din ele.
Pline de calitati nutritive, gustoase si “salvatoare de planeta”, insectele sunt viitorul luminos spre care ne indreptam, chiar si atunci cand savuram o larva a gandacului de intuneric.                                      
GANDACUL DIN FARFURIE Emoji-10
Ma gandeam ca ar fi interesant sa vedem impreuna care ar fi avantajele si dezavantajele consumului de insecte, din punctul nostru de vedere si cine stie, poate o sa ajungem sa facem chiar schimb de retete culinare cu greieri, viermi, lacuste si gandaci.  Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

GANDACUL DIN FARFURIE Empty Re: GANDACUL DIN FARFURIE

Mesaj  pitulicea Mar 7 Feb - 9:29

Chiar azi mi-a atras atentia un alt articol din presa, despre “ticaloseniile din spatele industriei alimentare”. Aflu ca noi consumam de mult timp, fara sa stim, „secrețiile” unor muște verzi, denumite Laccifer Lacca sau Gomma Lacca și identificate prin E904. Acest aditiv, sub forma de rasina, denumita Șelac, intra in compozitia bomboanelor Kinder.
Rolul Șelacului este acela de agent de glazurare și se folosește în: fructe, legume, ciocolată, dropsuri, bomboane, decorațiuni  pentru torturi sau în stratul exterior al unor medicamente pentru a le face mai usor de înghițit. Desigur, principalul scop este  pentru de a le oferi acestora un luciu comercial de milioane. 
Ca în multe alte cazuri, nici în ceea ce privește shellacul nu există prea multe informații publice referitoare la siguranța acestuia. Din datele disponibile rezultă că E904 este relativ sigur pentru majoritatea persoanelor. Totuși, în anumite cazuri poate produce alergii.
Protecția consumatorului atrage însă atenția cu privire la faptul că acesta nu este destinat alimentației copiilor mici. Însă, bomboanele kinder sunt un „desert” destinat prin reclame specifice copiilor mici.
Nu este recomandat femeilor însărcinate, care alăptează și copiilor, pentru că nu există suficiente informații despre efectele adverse.

https://www.activenews.ro/stiri/SECRETIE-DE-MUSCA-IN-BOMBOANELE-KINDER.-Europenii-consuma-chiar-acum-excretiile-unor-insecte-fara-sa-stie.-Bomboanele-de-ciocolata-cu-lapte-de-la-Kinder-sunt-cerate-cu-un-aditiv-care-se-obtine-din-rasina-unei-muste-verzi.-FOTO-VIDEO-cu-E904-179507
De fapt, nici nu intereseaza pe nimeni sa se cunoasca efectele adverse. Daca s-ar cunoaste, probabil ar trebui interzise Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

GANDACUL DIN FARFURIE Empty Re: GANDACUL DIN FARFURIE

Mesaj  myrk Mar 7 Feb - 14:42

Parcă am mai zis, încă de-acu' vreo 25- 30 de ani am citit cartea lui Pavel Chirilă despre E-uri. Chestia e că nu că (fără miez de nucă) n-ar interesa pe cineva, ci că nu se face campanie de presă, de exemplu, pentru informarea cetățeanului. Oricum, industria alimentară modernă funcționează după alte principii (ingrediente) decât cea (fostă) comunistă sau cea veche capitalistă. Mna, barem să știm și noi ce conțin respectivele e-uri. Și, cum spuneam, fără o campanie de informare, chiar nu interesează pe nimeni ce ingrediente conține e-ul 904.

Cică boiaua de ardei ar conține extract de gândaci coșenilă (ăia cu două șenile îs rezervați pentru capitaliști de elită Laughing ); frate-miu, de exemplu, nu folosește boia de ardei nici să-l pici cu ceară. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

GANDACUL DIN FARFURIE Empty Re: GANDACUL DIN FARFURIE

Mesaj  pitulicea Mar 7 Feb - 15:37

Eu cred ca pe multi i-ar interesa, numai ca oamenii, de buna-credinta, au crezut ca mananca chestii comestibile confused  Prin comestibile a se intelege alimente sau ingrediente traditionale, cu care am fost obisnuiti, pe care stim ca organismul le tolereaza...
De exemplu, ganganiile astea pe care ni le baga pe gat UE, pot provoca alergii. Alergiile alea se pot manifesta in mai multe feluri.
Bun! Daca baga faina de viermi in produsele de panificatie si mananc un corn, fara sa stiu ce scarbosenii contine, chiar daca o sa am efecte adverse, n-o sa ma gandesc veci pururea ca mi se trage de la corn. O sa le pun pe seama a orice altceva... Si-o sa caut cauze, efecte, tratamente, medicamente... dar n-o sa ma gandesc ca e de la corn. Si-o sa continui sa mananc inofensivul corn. Si-o sa fiu din ce in ce mai bolnava... o sa iau din ce in ce mai multe medicamente... deci exact ceea ce doreste Big Pharma de la noi Very Happy Ideea e ca n-o sa banuim de la ce ni se trage, pentru ca sunt acelasi alimente pe care le consumam si pana acum si care nu ne faceau rau. Numai ca inainte nu contineau viermi si larve (pline de paraziti). S-atunci nebanuind care e cauza bolilor noastre, ei vor spune in continuare ca viermii si larvele sunt sanatoase si chiar nutritive Very Happy Noi le vom consuma cu incredere si vom salva planeta. Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

GANDACUL DIN FARFURIE Empty Re: GANDACUL DIN FARFURIE

Mesaj  Mell Mar 7 Feb - 17:37

Doamne fereste!
Cu cat esti mai informat cu atat esti mai speriat...si mai terorizat.
Sa mananci o bomboana si sa te gandesti ca poate contine "secretii"???
Numai rostind cuvantul te ia greata.
Intrebarea e..ce putem face si cum ne putem apara?
Nu poti pleca la piata cu lista e-urilor...si nici nu poti citi fiecare eticheta in parte.
Ai sta in magazin cu saptamana sa iei 3 produse...si alea cu e-uri..dar mai putine sau *omise*de pe eticheta.
Mell
Mell
3
3


Sus In jos

GANDACUL DIN FARFURIE Empty Re: GANDACUL DIN FARFURIE

Mesaj  pitulicea Mar 7 Feb - 18:22

Mie-mi spui? Laughing Laughing  Toata ziua citesc ce se intampla in lume si ma crucesc in ce societate am ajuns sa traim si cata ticalosie ni se serveste pe tava sub pretextul binelui comun si a salvarii planetei. Murim noi, ca sa salvam planeta.

Comisia Europeană a dat undă verde comercializării larvelor de gândac de bălegar (Alphitobius diaperinus) după ce Autoritatea Europeană pentru Siguranța Alimentară (EFSA) a adăugat acest tip de insectă pe lista celor potrivite pentru comercializare și consum uman.
Această insectă devine a patra al cărei consum este permis de Uniunea Europeană, de când această listă a început să fie reglementată în 2018, și este sigură în condițiile de utilizare propuse, după cum afirmă Organizaţia Consumatorilor şi Utilizatorilor (OCU). Chiar și așa, autoritățile avertizează că poate provoca reacții alergice la cei care au intoleranță la crustacee.
Acesta a fost autorizata în primele zile ale anului 2023, poate fi folosit pentru produse precum pâine și chifle multicereale, biscuiți și grisine, batoane de cereale, paste, sosuri sau pizza, potrivit datelor colectate de Asociaţia Consumatorilor - FACUA.

Si arata asa:
GANDACUL DIN FARFURIE Media-11

Deci: POFTA BUNA! Laughing Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

GANDACUL DIN FARFURIE Empty Re: GANDACUL DIN FARFURIE

Mesaj  Mell Mar 7 Feb - 18:45

Gata!
Aici nu mai intru!
Mai pui si poze...de parca textul nu era suficient🤨
Mell
Mell
3
3


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

GANDACUL DIN FARFURIE Empty Re: GANDACUL DIN FARFURIE

Mesaj  pitulicea Mar 7 Feb - 19:02

Laughing Laughing Laughing Eu sunt de parere ca omul trebuie sa fie informat. Sa stie ce i se pune in farfurie. Nu poti sa-l minti. Adica poti, dar nu e corect.
Intrebai ce putem face si cum ne putem apara. Cam greu cu apararea...
Eu voi incerca sa cumpar cat mai putin de prin magazine, voi citi etichetele, ceea ce pana acum nu am facut, voi incerca sa cumpar produse romanesti. Sper ca acestea sa nu contina (inca) faina de greieri si gandaci. Pretul ei, in Romania, e destul de piperat. Asa sa ramana!
Mi-am propus ca painea sa o iau doar de la brutarie - brutarie care face paine din faina. Desi, n-am garantia ca faina e romaneasca, pentru ca noi nu prea mai avem agricultura. Cele mai multe brutarii oricum fac painea din aluat congelat, adus tot din UE Very Happy
Ma batea gandul sa-mi cumpar grau de pe la tarani si sa-mi iau o moara electrica sa-mi fac faina.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

GANDACUL DIN FARFURIE Empty Re: GANDACUL DIN FARFURIE

Mesaj  pitulicea Mar 7 Feb - 19:47

No, ce am citit acum, e de-a dreptul scarbos rolling on the floor rolling on the floor  
Insecte în ciocolată și bomboane – Șelac în sortimentele Kinder Schokobons și Milka
Șelacul este obținut din excrețiile insectelor Kerria lacca. Aceasta este o substanță rășinoasă naturală în care se dezvoltă descendenții păduchilor (ouăle de păduchi). Organizația de protecție a animalelor PETA se plânge: trebuie așteptat ca descendenții păduchilor să să dezvolte, să nu mai aibă nevoie de rășină. Dar industria nu așteaptă întotdeauna asta. „ Deci nu numai că rășina ajunge în producție, ci și o mulțime de păduchi vii odată cu ea .”

Surprised  Surprised  pale
Astia sunt nebuni. Ne dau sa mancam si paduchi. Paduchele nu-i aprobat...inca Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

GANDACUL DIN FARFURIE Empty Re: GANDACUL DIN FARFURIE

Mesaj  Mell Mar 7 Feb - 19:49

Greu de tot ce spui tu aici...sa macini,sa framanti...sa coci...sa alergi dupa produse romanesti..sa te asiguri ca-s romanesti.
Sa mergi la serviciu...sa o plimbi pe Kira...sa mergi la manastire...sa vezi un film...sa faci o vizita...sa stai pe net...sa traiesti..
De unde atata timp???
Mell
Mell
3
3


Sus In jos

GANDACUL DIN FARFURIE Empty Re: GANDACUL DIN FARFURIE

Mesaj  pitulicea Mar 7 Feb - 20:04

Sad Si ce sa fac? Sa accept sa mananc spurcaciuni? Si iar imi vine in minte rugaciunea de iertare, daca ceva necurat am mancat. Sad
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

GANDACUL DIN FARFURIE Empty Re: GANDACUL DIN FARFURIE

Mesaj  pitulicea Mar 7 Feb - 21:41

Seful ANPC, Paul Anghel, a publicat un chestionar pe pagina lui de Facebook Very Happy Are 359 de comentarii si din cat am apucat sa citesc, lumea nu-i prea incantata de meniul pe care ni-l pregateste UE Very Happy
Cica ne informeaza corect si complet.

GANDACUL DIN FARFURIE Screen27
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

GANDACUL DIN FARFURIE Empty Re: GANDACUL DIN FARFURIE

Mesaj  pitulicea Mier 8 Feb - 21:21

Dupa cum mai spusesem pe la ceva topic (nu mai stiu exact la care, ca le cam amestecasem), eu refuz sa mananc insecte si viermi si din ratiuni religioase. Discutia era intre mine si myrk, iar el ma trimisese la Biblie. Iata ce zice Biblia, Leviticul 11:41-44
Toată vietatea ce se târăşte pe pământ este spurcată pentru voi; să n-o mâncaţi.
Tot ce se târăşte pe pântece şi tot ce umblă în patru picioare şi cele cu picioare multe dintre vietăţile ce se târăsc pe pământ, să nu le mâncaţi, că sunt spurcate pentru voi.
Să nu vă spurcaţi sufletele voastre cu vreo vietate târâtoare şi să nu vă pângăriţi cu ea, ca să fiţi din pricina ei necuraţi,
Că Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru. Sfinţiţi-vă şi veţi fi sfinţi, că Eu, Domnul Dumnezeul vostru, sfânt sunt; să nu vă pângăriţi sufletele voastre cu vreo vietate din cele ce se târăsc pe pământ,

Eu nu vreau sa-mi pangaresc nici sufletul, nici trupul cu spurcaciunile pe care ni le vara pe gat globalistii satanisti gun Sa manance ei, cu tot neamul lor, ca ei oricum nu asculta Cuvantul Domnului.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

GANDACUL DIN FARFURIE Empty Re: GANDACUL DIN FARFURIE

Mesaj  pitulicea Joi 9 Feb - 19:55

Nebunia merge mai departe, dar macar i-a enervat pe suedezi Laughing  Se pare ca nici ei nu-s prea incantati sa manance viermi.
Iata ce gasim in presa:

ICA-Principalul furnizor de produse alimentare din Suedia, a publicat o rețetă de SALATĂ CU VIERMI, atrăgând furia oamenilor.
Principalul retailer suedez de produse alimentare, ICA, a primit numeroase critici după ce a publicat pe site-ul său o rețetă „ecologică". Rețeta care a intrat sub tirul criticilor se numește „Salată de insecte cu chili și usturoi și legume prăjite". Proteina pe care o sugerează?  1 si 3/4 căni de viermi de făină proaspeți.

GANDACUL DIN FARFURIE Screen28
Sute de școli primare finanțate de stat din Țările de Jos oferă deja tinerilor elevi impresionabili un sortiment de viermi și insecte pe care să le mănânce. De asemenea, în Marea Britanie, copiii din școlile primare din Țara Galilor primesc acum viermi de făină și greieri în farfuria de prânz. Printre altele, sunt oferite "spaghete cu bolognese de gândaci", un amestec deosebit de "delicios" de insecte și proteine vegetale.

Ticalosii. Le dau copiilor in scoli. Copiii o sa se obisnuiasca cu hrana asta, ca si cum e normal sa o manance Sad
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

GANDACUL DIN FARFURIE Empty Re: GANDACUL DIN FARFURIE

Mesaj  dorina_s Joi 9 Feb - 20:54

Si uite asa ne-om trezi cu o gramada de alergii... de la acesti gandaci...
dorina_s
dorina_s
5
5


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

GANDACUL DIN FARFURIE Empty Re: GANDACUL DIN FARFURIE

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum