GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

CITATUL ZILEI

+14
koku41
ionutz72
Andy11
Indra
Annmarie
Zeno-san
raichu
shadow
myrk
shu
atat de simplu
itina
Vica
pitulicea
18 participanți

Pagina 6 din 50 Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 28 ... 50  Urmatorul

In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 6 Empty CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Vin 6 Mai - 18:42

Rezumarea primului mesaj :

Asa cum o anunta si titlul, aici e locul rezervat citatelor, indiferent ca sunt desprinse din literatura sau sunt simple reflectii filosofice (cugetari).  Insa, sa nu ignoram regulile forumului: nu doar citate, ci citate comentate Smile
Un citat care te-a impresionat, te pune in mod sigur pe ganduri.  Hai sa nu fim doar niste roboti care copiem o fraza dintr-un loc si o mutam in altul si sa incercam sa spunem ceea ce gandim despre fraza respectiva. Acelasi citat poate avea ecouri diferite in mintea fiecareui cititor. Tocmai aici e partea interesanta... sa ascultam si alte ecouri, nu doar propriul ecou Smile  
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


CITATUL ZILEI - Pagina 6 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Mar 24 Mai - 20:13

Probabil  fiecare avem in minte un model de societate  si dupa acest etalon ne categorisim semenii in perfecti , mai putini perfecti , acceptabili   si odiosi Very Happy Laughing Laughing .

Legea lor , legea ta , a mea , a noastra : prea multe legi coexista , societatea umana incearca sa se conduca dupa legi , reguli impuse de o majoritate ( de obicei Cool ) , dar genetic nu suntem programati pentru acest lucru ...
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 6 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Mier 25 Mai - 6:57

Genetic, suntem niste salbatici. Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 6 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Mier 25 Mai - 11:10

flower  de acord ... fara o minima educatie  nu ne-am deosebi prea mult de stramosul ancenstral : vorbesc despre homo sapiens si nu despre Adam cu a lui Eva Very Happy , singurii oameni inteligenti inca de la nastere  Laughing ... totusi nu suficient de inteligenti incat sa evite izgonirea din paradis Evil  .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 6 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Vin 27 Mai - 13:22

Va mai propun azi un citat care mie mi-a placut tare mult.

"Daca esti deprimat, traiesti in trecut. Daca esti nerabdator, traiesti in viitor. Daca esti impacat, traiesti in prezent."
Lao Tse


Cata dreptate are Smile Toate trebuie traite la timpul lor. Eu am ajuns - in sfarsit - sa traiesc in prezent. Pana acum eram ba cu un pas inainte, ba cu doi inapoi Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 6 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Vin 27 Mai - 21:51

De acord cu faptul ca trebuie sa traiesti in prezent. Asta e viata ta, de fapt.  Dar... si trecutul te reprezinta, asta nu inseamna ca trebuie sa te raportezi zilnic la el. De asemenea, te mai gandesti si la ziua de maine,dar nu asta trebuie se fie preocuparea esentiala.
Daca esti deprimat de prezent traiesti in trecut? Daca trecutul nu ti-a oferit motive de optimism?  Very Happy Poate tocmai de aia esti deprimat.
Apoi,daca esti nerabdator, nu mai traiesti nimic, nici macar viitorul. Si pe ala il strabati in graba. Asa vad eu lucrurile.  Smile
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 6 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Vin 27 Mai - 22:20

Eu cand sunt deprimata de prezent, traiesc in trecut. Nu pot privi spre viitor, tocmai pentru ca-s deprimata si din cauza asta imi piere si dramul de optimism pe care-l am. Laughing In trecut, in schimb, gasesc cate ceva bun la care sa ma gandesc si de care sa ma agat.
Poate ca nu mi-a oferit nici trecutul prea multe motive de optimism, dar pe cele oferite, "le vad" What a Face Laughing Pe cele din viitor, nu.
Daca sunt nerabdatoare, precipit lucrurile, sar peste etape.... ma grabesc sa ajung la viitor, uitand sa ma concentrez pe prezent, sa ma bucur de el. Asa vad eu Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 6 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Vin 27 Mai - 22:38

De ce trebuie sa ai optimism pentru a privi spre viitor?  Eu as gasi  si lucruri rele in trecut, dar se presupune ca evoluam si invatam din ele.
Si daca un om e nerabdator, in trecut cum era?  Traia prezentul? Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 6 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Vin 27 Mai - 22:44

Traia prezentul, care atunci era viitor Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 6 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Vin 27 Mai - 23:06

Exact.  Laughing
Totusi, chiar de esti nerabdator, chiar de astepti clipa urmatoare, chiar de esti ancorat in trecut, existi in clipa de fata.  Smile Acum, chestia cu traitul clipei prezente, avand toate gandurile si simtirile indreptate spre ea, mi se pare o utopie. Desi, daca m-as gandi doar la o clipa, n-ar fi imposibil. Dar nu cred ca se poate trai o viata doar in prezent. Nu cred ca se poate ignora restul.  Wink
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 6 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Dum 29 Mai - 15:11

Daca esti deprimat, traiesti in trecut....
Simpla a punctat bine , esti deprimat pentru ca tocmai acel trecut la care te intorci nu ti-a aferit  motive de satisfactie  si poate te intrebi ce-ar fi fost daca altele ti-ar fi fost alegerile  ... dar acesta este un mod pagubos de a gandi , chiar distructiv as zice , fiindca indiferent de cate regrete ai avea nu mai poti schimba nimic  : normal ca esti deprimat  Very Happy  Laughing

... Daca esti nerabdator, traiesti in viitor.'''
Se poate spune si asa , astepti cu ardoare ziua de maine si tot faci la planuri , totusi prea multa nerabdare  strica uneori .  Cool

Daca esti impacat, traiesti in prezent.
Cand esti impacat , te inspiri din trecut , traiesti in prezent si te gandesti la viitor , asa vad eu Smile , ca sa o citez partial pe Pitu . Razz
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 6 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Vin 3 Iun - 19:49

Multumesc ca m-ai citat - chiar si partial - shadow Laughing
Eu am sa citez o alta personalitate, care spune ceva interesant:


"Daca as avea doua inimi, una as vrea sa gandeasca."
Grigore Vieru


Pai, nu avem creierul pentru asta? Altfel, frumos spus Smile  
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 6 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Vin 3 Iun - 20:00

Ce vrea sa spuna? Ca face lucruri necugetate? Adica tot ce simti nu e intotdeauna si corect?
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 6 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Vin 3 Iun - 21:38

Eu cred ca se refera la faptul ca atunci cand te indragostesti, nu mai rationezi. O a doua inima ar trebui sa gandeasca... nu doar sa simta, asa cum face prima Laughing
Nu tot ce te indeamna inima sa faci e corect. Iubirea ii impinge pe unii chiar si la crima. E corect?  
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 6 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Vin 3 Iun - 21:48

Pai si eu ce-am zis? Simtirea nu e legata de sentiment? Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 6 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Vin 3 Iun - 21:56

Tu n-ai zis. Tu intrebai Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 6 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 50 Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 28 ... 50  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum