GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

CITATUL ZILEI

+14
koku41
ionutz72
Andy11
Indra
Annmarie
Zeno-san
raichu
shadow
myrk
shu
atat de simplu
itina
Vica
pitulicea
18 participanți

Pagina 4 din 50 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 27 ... 50  Urmatorul

In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 4 Empty CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Vin 6 Mai - 18:42

Rezumarea primului mesaj :

Asa cum o anunta si titlul, aici e locul rezervat citatelor, indiferent ca sunt desprinse din literatura sau sunt simple reflectii filosofice (cugetari).  Insa, sa nu ignoram regulile forumului: nu doar citate, ci citate comentate Smile
Un citat care te-a impresionat, te pune in mod sigur pe ganduri.  Hai sa nu fim doar niste roboti care copiem o fraza dintr-un loc si o mutam in altul si sa incercam sa spunem ceea ce gandim despre fraza respectiva. Acelasi citat poate avea ecouri diferite in mintea fiecareui cititor. Tocmai aici e partea interesanta... sa ascultam si alte ecouri, nu doar propriul ecou Smile  
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


CITATUL ZILEI - Pagina 4 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  pitulicea Vin 20 Mai - 14:24

"Cea mai mare greseala pe care o poate face cineva este sa ii fie frica sa greseasca."
Elbert Hubbard


Hai ca nu-i chiar cea mai mare greseala Laughing Dar e o greseala, intr-adevar. Din greseli invatam...
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 4 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Vin 20 Mai - 17:53

Cu frica ori ba, tot aia e.  Laughing   Totusi, daca trec peste o punte aflata la mare inaltime, iar sub ea se afla o apa involburata, cum sa nu-mi fie frica in caz ca fac un pas gresit? Laughing  Ar fi o greseala sa nu-mi fie frica.  Daca mi-e frica, intra adrenalina in functiune, imi tine instinctele in priza si am sansa sa nu cad in apa. Razz
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 4 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Vin 20 Mai - 18:38

Corect e andrenalina. Laughing Citatul asta mi se potriveste ca o manusa. Smile Desigur, diferenta intre prudenta si lasitate trebuie diferentiata. Frica este, probabil, cea mai mare si veche meteahna a omului, dintotdeauna.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 4 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Vin 20 Mai - 19:37

Mi-era dor de comentariile tale. Laughing Laughing Am la ce ma gandi si-mi place. Twisted Evil 
Da, e o meteahna veche, mai mult chiar. Mie mi se pare ca e ceva instinctiv. De aia e tare greu sa nu-ti fie frica.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 4 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Vin 20 Mai - 20:51

In primul rand e instinctul de conservare. Ma gandeam deseori de ce eram fericiti atunci cand eram copii. In primul rand cred ca nu era obsesia asta maladiva asupra mortii: ni se parea ca suntem nemuritori. Apoi lipsa de raspundere, stii ca esti protejat neconditionat, copil fiind. Odata cu inaintarea in varsta apar si responsabilitatile, vezi ca in jurul tau se sting oameni si apar fricile. Care pot deveni maladive sau pot fi tinute sub control de curaj. Curajul nu este deci absenta fricii, ci controlul ei.

Completare- si curajul nesabuit poate fi maladiv: nebunie! Laughing

Nu stiu care e pragul dintre o nebunie frumoasa si un nebun autentic! Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 4 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Vin 20 Mai - 21:03

De acord cu definitia pe care o dai tu curajului: controlul fricii. Copil fiind, iti calculezi timpul in ore de joaca. Si 8 ore ti se par o eternitate. Adult fiind, situatia se schimba radical. Razz Nu stiu daca e neaparat frica de moarte, frica ce-ti poate consuma si anii aia pe care-i mai ai de trait. Teoretic, moartea ar trebui sa insemne un alt inceput. Dar tu stii mai bine asta, Mircea. Razz
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 4 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Vin 20 Mai - 21:22

Touche! Razz Laughing Teorie stim toti, practic reactionam diferit din varii motive. Poate suntem duplicitari, cine stie? Nu ne este frica neaparat de moarte (cand constientizam ca nu e un punct terminus), ci de necunoscut. De fapt ne e frica de noi insine.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 4 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Vin 20 Mai - 21:27

O dai cotita acum. Razz
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 4 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Vin 20 Mai - 21:37

Nu. Pur si simplu analizez. Laughing Sunt multe frici ingramadite, acolo. Treptat, treptat ies la iveala angoasele, nu stiu in ce ordine sau daca amestecate. Probabil au si ele o logica, dar nu stiu daca poate fi data o explicatie coerenta, in sens matematic. Cel putin eu nu sunt in masura. Smile Imi dau si eu cu parerea.
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 4 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  atat de simplu Vin 20 Mai - 21:40

Inteleg, Mircea! Cu alte cuvinte, nici macar una din convingerile noastre nu e sigura. Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 4 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Vin 20 Mai - 21:51

Eu personal nu sunt un etalon, desigur. De fapt, ar trebui sa vorbim din experienta. Iar experienta mea ma invata sa tac. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 4 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Vin 20 Mai - 23:15

pitulicea a scris:"Cea mai mare greseala pe care o poate face cineva este sa ii fie frica sa greseasca."
Elbert Hubbard


Ati fi frica , mai mult sau mai putin , este cat se poate de firesc Rolling Eyes  , chiar si teama de a nu a gresi mi se pare rezonabila in anumite limite , totusi nu cred ca acest fapt poate fi catalogat drept cea mai mare greseala pe care o poate face cineva Laughing  .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 4 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Vica Vin 20 Mai - 23:27

Eu nici n-am timp sa-mi fie frica pentru ca mereu gresesc Laughing Laughing si este o vorba:"a gresi e omeneste!" Razz Evil
Vica
Vica
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 4 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  myrk Sam 21 Mai - 14:55

Iar a persista e draceste! Very Happy Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 4 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  shadow Sam 21 Mai - 22:43

Ba e cat se poate de  omeneste Laughing .
Avem acest impuls de a atribui tot ce e rau in deciziile pe care le luam diavolului Evil , iar el bietul  habarn nu are Angel  ... Twisted Evil

Dostoievski  spunea : ''Viata e duelul lui Dumnezeu cu diavolul, iar campul de batalie sunt eu'' Cool , semn ca acest mod de a ne spala pacatele atribuindu-le altuia nu e de ieri de azi rolling on the floor
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

CITATUL ZILEI - Pagina 4 Empty Re: CITATUL ZILEI

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 50 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 27 ... 50  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum