GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

LUMEA FILMULUI (2)

+13
shu
casp
Amrita
shadow
Queensland
Obi-Wan Kenobi
seaman65
myrk
parwous
RALUCA
atat de simplu
itina
pitulicea
17 participanți

Pagina 7 din 19 Înapoi  1 ... 6, 7, 8 ... 13 ... 19  Urmatorul

In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 7 Empty LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  pitulicea Mier 9 Iul - 19:55

Rezumarea primului mesaj :

Majoritatea dintre noi am uitat in ultimul timp,cum arata o sala de cinematograf.
Data de 28 decembrie 1895 marchează nu numai prima proiectie cinematografică ci si nasterea unei noi arte, arta cinematografică, cea de-a saptea artă cum mai este cunoscută. Sunt 117 ani de la rularea primului film. Pe marile ecrane ale lumii au rulat sute de mii de filme si milioane de actori, care la un moment dat ne-au incantat privirea.
Acesta este un topic despre a saptea arta, un topic in care sa va spuneti parerile sau gusturile despre film si astfel, sa le impartasiti si altora.


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

IMPORTANT: Cei care postati aici, VA ROG, scrieti titlul filmului asa incat sa reiasa clar care e acesta. Diferentiati-l cumva de restul postarii. Faceti-l sa sara in ochi din primul moment.  cyclops  
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 7 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  shadow Lun 28 Dec - 22:16

Am urmarit aseara ''The Revenant'' , cam jumatate , restul acum ... impresiile dupa Laughing .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 7 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  Vizitator Lun 28 Dec - 22:32

Daca ai urmarit aseara doar jumatate si ai lasat restul ptr azi, e clar ca nu ti-a placut, asa ca nu mai pierde timpul cu el Shadow Laughing Laughing
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 7 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  Obi-Wan Kenobi Mar 29 Dec - 1:40

Sa va povestesc si eu despre Star Wars: Episode VII - The Force Awakens . Nu va spun prea multe lucruri pentru ca nu m-a impresionat deloc. Mai bine mai lasau forta sa mai doarma vreo 3 decenii poate se gasea alt regizor si scenaristi sa o trezeasca mai cu folos. Mister JJ Abrams regizorul si domnii scenaristi nu stiu cum le zice si nici nu ma intereseaza, fac un ghiveci din episoadele 4,5 si 6 de fapt primele episoade aparute acum 35 de ani.
O sa citez un domn care face un comentariu amuzant pe cinemagia: "E o farsa,nu? Ceva legat de 1 aprilie in avans,nu? de fapt filmul adevarat va aparea in ianuarie,nu-i asa? iar chestia asta e o avanpremiera la un Spiderman sau Wonderwoman,da? In regula,ma speriasem..." Laughing
Din pacate nu e o farsa, au stricat un film, o franciza, care mie mi-a marcat adolescenta. Pentru " Imperiul Contraataca" am fugit de la ora de chimie sa-l vad la matineu vinerea, sambata si duminica era imposibil sa mai gasesti bilete. Apoi a trebuit sa tocesc chimia jumatate de an pentru ca profa amabila mi-a spus ca nu o sa-mi dea drumul sa dau examenul de treapta.
Jale mare. In afara de promovare si reclama agresiva , filmul asta chiar nu prea are nimic bun. Poate nitel Harrison Ford , dar e omorat in episodul asta asa ca nu mai e nici o sansa sa-l vedem in urmatoarele episoade. Care vor fi 5 la numar, Lucasfilm, producatorul filmului ne anunta cu surle si trambite ca in urmatorii 5 ani vom avea parte in fiecare an de cate o continuare a seriei. What a Face  Daca e tot ca asta as prefera ca Lucas film sa dea faliment. Ceea ce nu prea o sa se intample pentru ca lumea s-a dus buluc sa-l vada , fapt ce a produs un record de incasari, Trezirea Fortei ,detronand cu incasarile din prima saptamana ,tineti-va bine 500 milioane de dolari in intreaga lume, Avatarul.
Un link pentru cei care vor sa-l vada :

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Obi-Wan Kenobi
Obi-Wan Kenobi
5
5


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 7 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  Vizitator Mar 29 Dec - 12:13

Laughing Laughing
la asta nu ma asteptam, la cata reclama i se face, credeam ca va rupe gura targului.

Carol (2015)

Am asteptat cu nerabdare aparitia filmului, parea sa fie iesit din tipare, ceva cu totul deosebit si incarcat de erotism. Vax! M-am plictisit din plin, mai bine dormeam alea 2 ore ( nu credeam ca voi scrie asa ceva). Cate Blanchett este classy, ca de obicei si cam atat, nici nu stiu ce as mai putea spune, o scurta poveste de dragoste intre doua lesbiene care nu mi s-au parut prea convinse de lesbianismul lor. Am avut impresia de lalaiala, parca nimic nu mi-a atras atentia, nici macar cele doua asa zise scene anemice de amor intre cele doua. Dupa filmul asta am ramas doar cu impresia de timp pierdut.
Cu siguranta lui Shadow ii va placea avand in vedere ca avem gusturi diametral opuse Laughing Poate ca si altora va placea, asa ca pun si link:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 7 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  shadow Mar 29 Dec - 14:31

Obi-Wan Kenobi a scris:Sa va povestesc si eu despre Star Wars: Episode VII - The Force Awakens . Nu va spun prea multe lucruri pentru ca nu m-a impresionat deloc.

Ieri am facut o ‘’excursie’’ de peste 300 km dus-intors tocmai  pentru a viziona acest film  : nu am spus nimic aseara  pentru a nu fi luat iar  in derizoriu ( Shadow carcotasul , cel care vasleste contra curentului si are  mereu  ceva de comentat   rolling on the floor  ) si in plus din grupul de sase prieteni cu care am fost doar eu am avut o parere negativa , restul s-au aratat  incantati . Neutral

Ei bine , da , nu mi se pare o reusita , dupa cata promovare i s-a facut  ma asteptam la mult mai mult   : fara o poveste plauzibile ,  personaje jalnice  de tot rasul  ( exceptand pe Harrison Ford cum zicea Obi  si Daisy Ridley as mai adauga eu ) , fara coloana vertebrala .
 
Vina probabil nu este a actorilor , ei si-au jucat rolurile cat au putut de bine  , scenariul si regia insa n-au fost deloc la inaltime  .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 7 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  Vizitator Mier 30 Dec - 15:11

Room (2015)

Am vazut Room aseara si ma bucur ca am facut-o. Nu stiu daca va castiga vreun Oscar, dar eu i-as da macar unul mai micut Smile M-a emotionat destul profund, nu stiu daca filmul este inspirat din cazul austriacului care si-a sechestrat fiica 24 ani in pivnita casei, insa m-a impresionat povestea adolescentei rapita si tinuta 7 ani captiva si care isi creste copilasul de la nasterea acestuia pana la implinirea a 5 ani, in aceeasi camera sordida, fara cel mai mic contact cu lumea exterioara, fara un strop de aer proaspat, fara o viata practic. Iar copilul, frumos si istet, desi avea un televizor, habar nu avea ce inseamna LUMEA sau spatiul sau a fi liber in afara celor 4 pereti, ba chiar ca mai exista ceva dincolo de peretii aceia care reprezentau intregul lui univers, chiar m-a facut sa plang, mai ales cand a reusit sa evadeze. Oops, deja am spus prea mult, dar toate acestea se intampla in prima parte a filmului, pe a doua descoperiti-o singuri, daca va intereseaza. Smile

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 7 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  shadow Mier 30 Dec - 21:33

doro50 a scris:Daca ai urmarit aseara doar jumatate si ai lasat restul ptr azi, e clar ca nu ti-a placut, asa ca nu mai pierde timpul cu el Shadow Laughing Laughing

Odata ce-am vazut prima parte si mi-a placut nu aveam cum sa pierd tocmai finalul  . Smile

Filmul este superb ,cu  scene de un dramatic realism :  chiar daca   este  o poveste sumbra  fara un final fericit ( nerecomandat celor  slabi de ingeri   ) ,   DiCaprio face un rol magnific  iar  imaginile sunt de o frumusete rara  .

Este inspirit dintr-o intamplare reala , precum bine zicea Doro ,  dar si din trecutul violent  al acelor locuri   : crime teribile  s-au petrecut  la poalele muntilor Stancosi pana in zona Marilor Lacuri  pe vremea cand Frantza si Anglia isi disputau aceste teritorii   si gandul ma duce la cartile lui Fenimore Cooper  si la ecranizarea  , ''Ultimul Mohican '' …

Nu mi-a placut ca au incercat sa faca din Glass un erou de poveste , un semizeu  :   lupta  sa de supravietuire  din care  iese mereu castigator  emana optimism ,  da culoare  , te face sa speri intr-un final mai ‘’dulce’’ , dar  alunga realitatea   si  face filmul sa semene putin a basm  .

Cred ca ''The Revenant''  se va ''bate'' la mustatza pentru Oscar cu ''Martianul '' , ''Star Wars'' - ului eu nu-i dau nici o sansa , doar daca juriul  va lua in calcul incasarile  sa se schimbe ceva Very Happy Laughing .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 7 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  shadow Mier 30 Dec - 21:40

doro50 a scris:
Cu siguranta lui Shadow ii va placea avand in vedere ca avem gusturi diametral opuse Laughing  Poate ca si altora va placea, asa ca pun si link:l

Da , ceva este sigur , nu stii ce gusturi am eu in materie de filme Cool   , oricum  nu as pierde timp sa ma uit la povestea a doua lesbiene   rolling on the floor , mai bine revad un film mai vechi  care mi-a placut   Smile  .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 7 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  Vizitator Joi 31 Dec - 2:02

The Danish Girl (2015)

Nu stiu daca maine am timp sa intru pe forum, asa ca scriu acum, la cald, cateva cuvinte despre The Danish Girl.
Primul cuvant care imi vine in minte despre acest film: tulburator. Interpretarea britanicului Eddie Redmayne, m-a lasat fara cuvinte, chiar si mai buna decat in The Theory of Everything, si daca ptr. rolul din The Theory of Everything a primit Oscarul, ar fi nedrept sa nu primeasca din nou Oscarul ptr. superba interpretare din Daneza. Transformarea lui Einer Wegener, pictor danez talentat si sotul iubitor al de asemenea talentatei pictorite portretista, Gerda Wegener, in Lili Elbe, chiar cu ajutorul initial involuntar al sotiei sale, se intampla incet dar sigur, pas cu pas, in final Lili fiind mai feminina si mai delicata decat multe femei autentice.
Inca un film care mi-a placut foarte mult si pe care il vad castigator al cel putin unuia dintre premiile Oscar.
Nu exista absolut nimic vulgar in filmul biografic inspirat din viata transsexualului Einer Wegener/Lili Elbe, cu toate acestea nu recomand filmul celor care accepta barbatul si femeia numai in sensul biblic. Smile

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 7 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  shadow Sam 2 Ian - 13:11

Ieri pe Cinemagia cautarile dupa un film romantic din 2015  m-au dus printre altele la Bitva za Sevastopol  , o productie ruso-ucrainiana  .
Intrigat de notele  relative  bune ( 7,2 IMDB si 7,8 Cinemagia ) am aruncat o privire  pe descriere  : despre batalia Sevastopolului stiam din istorie , s-a terminat rau pentru rusi  dar despre femei lunetist din cel de-al doilea razboi mondial nu auzisem , si inca una categorisita drept cea mai buna din toate timpurile ,  asa ca din curiozitate  i-am dat  ''play'' …

Este un film document , biografic intr-o mare masura , dramatic ca doar e vorba despre razboi si foarte putin romantic , nu asa cum  vroiam eu initial ( parca de dragoste iti mai arde cand zilnic te intalnesti cu moartea ) .

Am ramas foarte surprins sa aflu ca  eroina principala a fost  la Washintong  in 1942  , facand parte dintr-o delegatie sovietica ce incerca sa influientze deschiderea unui  al doilea front in Europa  de catre aliati  ,  fiind chiar  invitata  la Casa Alba de catre Prima Doamna  de atunci  Eleanor Roosevelt  , cu care s-a imprietenit si care i-a intors vizita  multi ani mai tarziu la Moscova …

Productia  transpune realitatea razboiului  intr-o maniera  cinica ,   rece ,  fara prea multe efecte speciale  precum in productiile hollywoodiene ,  replicile actorilor desi par seci si impersonale  lasa locul interpretarii  , au o parte nevazuta din care fiecare intelege ce vrea  … nu va invit calduros sa-l vizionati  Laughing  , dar daca va place  genul ,  filmul merita vazut  , mie mi-a placut  .
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 7 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  shadow Sam 2 Ian - 20:08

Un link , poate sunt doritori ...

shadow
shadow
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 7 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  itina Mar 5 Ian - 21:28

Aveam chef de ceva relaxant, de un film pe care sa stiu sigur ca il voi urmari cu placere. M-am oprit la "How to steal a million", o comedie veche, rafinata, din 1966, parca... Am vazut filmul asta de n-spe ori si nu ma voi satura niciodata nici de el si nici de farmecul inconfundabil al actorilor Audrey Hepburn si Peter O' Toole.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
itina
itina
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 7 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  Amrita Mier 13 Ian - 18:22

GOOD WILL HUNTING (1997), regizat de Gus van Sant a fost nominalizat la 9 premii Oscar și a câștigat 2 în 1998. Este povestea lui Will Hunting (Matt Damon), un tânăr care lucrează ca și măturător pe coridoarele MIT. Când Chuckie Sullivan (Stellan Skarsgård) unul dintre profesorii de matematică postează drept provocare pentru studenții săi să rezolve o problemă dificilă, Will o rezolvă anonim, aproape instantaneu.

Citeste intregul articol la: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

in caz ca nu ai gasit inca .... merita vazut!
Amrita
Amrita
4
4


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 7 Empty Lumea filmului

Mesaj  casp Mier 13 Ian - 18:29

Multumesc, il voi cauta Smile
casp
casp
3
3


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 7 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  pitulicea Joi 14 Ian - 20:10

Amrita, apreciem ca ne recomanzi filme, dar fa-o te rog in topicul acesta, nu in oricare altul de pe forum Smile Si mai mult... daca vrei sa vorbesti despre un film, fa-o cu cuvintele tale. Nu incurajez copy/paste-ul pe forum.
Informatii despre filme gasim destule pe net. Interesant e sa vedem cum percepem fiecare dintre noi filmele respective si ce impresie ne-au lasat confused
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

LUMEA FILMULUI (2) - Pagina 7 Empty Re: LUMEA FILMULUI (2)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 19 Înapoi  1 ... 6, 7, 8 ... 13 ... 19  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum