GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Mancaruri din legume - Garnituri

+26
RALUCA
coco114
simplicity
JeSsYkA
Adriatica
djack
elis27
Amrita
shadow
Obi-Wan Kenobi
Nana_Duval
Mandarax
TISENIE
Melodia
seaman65
dragos
oli
princess
tano carridi
Eleonore
mrs nobody
lynn
Radu
habibi77
snow
pitulicea
30 participanți

Pagina 4 din 14 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 9 ... 14  Urmatorul

In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 4 Empty Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  pitulicea Sam 13 Mar - 10:04

Rezumarea primului mesaj :

Am gasit o budinca de cartofi, care-mi place cum suna… in text. Poate o incerc azi, sa vad ce iese… in practica. Cu snitelele lui iubi, cred ca merge, cu carnatul meu, nu Very Happy

BUDINCA DE CARTOFI

6 cartofi mari
100 g unt proaspat
4 oua
1 ceasca de smantana
2 linguri de branza rasa
2 linguri de faina
1 lingura de pesmet
sare, piper

Se curata cartofii, se fierb, se scurg si se trec prin sita sau se sfarama in cratita cu lingura. Se freaca untul si se amesteca cu cartofii sfaramati. Se adauga pe rand galbenusurile, smantana, branza rasa, faina, sare, putin piper si la urma albusul batut spuma. Se unge o forma cu unt, se presara pesmet, se toarna compozitia si se da la cuptor trei sferturi de ora. Se rastoarna, se serveste cu sos de smantana sau de ciuperci.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 4 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  pitulicea Lun 28 Feb - 9:50

Urmatoare reteta o pui tu.
Mancarea chinezeasca pe care am mancat-o la tine Wink Neaparat s-o pui.... Vreau s-o fac si eu. A fost super chow time chow time
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 4 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  oli Lun 28 Feb - 10:02

Super arata mancarea facuta de tine Pitu!
oli
oli
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 4 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  pitulicea Lun 28 Feb - 10:10

Nu numai ca arata, dar e si buna Wink N-auzi ce zice printesa? Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 4 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  oli Lun 28 Feb - 10:31

Ba da ! Am sa fac si eu !
oli
oli
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 4 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  dragos Lun 28 Feb - 10:42

imi ploua in gura
dragos
dragos
4
4


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 4 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  princess Lun 28 Feb - 10:44

Bine ca nu te ninge Laughing
princess
princess
2
2


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 4 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  princess Lun 28 Feb - 10:52

ok O sa pun reteta de mancare chinezeasca Pui in sos dulce-acrisor, dar dupa ce o mai fac o data si-i trag o poza, ca altfel zice lumea ca numai ma laud
princess
princess
2
2


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 4 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  pitulicea Lun 28 Feb - 10:53

Laughing Laughing
Cand o mai faci? Sa stiu cand ma anunt in vizita Wink Very Happy
Vin cu aparatul foto
Photo
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 4 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  dragos Lun 28 Feb - 11:01

poate ai nevoie de mai multe opinii:)
dragos
dragos
4
4


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 4 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  seaman65 Lun 23 Mai - 21:11

Legume chinezesti, ca vad ca va dati in vant dupa chinezarii:
Aveti nevoie de telina de la supermarket (bete din import), nu radacina, mai trebuie niste soia incoltita (la borcan, ca la noi n-am gasit inca proaspata), broccoli, varza chinezeasca (asta-i tare buna si de salata, ca rezista mult in frigider), morcovi, mazare pastai foarte cruda (cu boabele inca in stadiul de embrion), dar merge si fara, eu mai poun si dovlecei, patrunjel radacina sau tulpini, ghimbir (tubercul), ciuperci (fie champinioane, fie pleurotus), sos de soia si putina sare.
Toate astea taiate dupa gust (chinezii le taie mari, ca sa poata fi luate cu betisoarele) si aruncate in ulei incins (eu prefer ulei de masline presate la rece) si apoi nisi lasa singurte zeama, cat sa fiarba la aburi (foc mic si capacul pus). mai spre sfarsit se adauga sosul de soia si putina sare si gata-i. La mine-i batalie pe ele. Cui ii plac iuti (mie), mai merge si ciusca taiata acolo.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 4 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  pitulicea Lun 23 Mai - 21:19

Pana stau sa cumpar toate alea..... mai bine fac o iahnie de fasole cu ciolan afumat Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 4 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  mrs nobody Lun 23 Mai - 21:28

avocado este fruct sau leguma?
daca e leguma, am facut o salata delicioasa cu un avocado, usturoi, ceapa, lamaie, ulei si niste almette Smile
am uitat sa iau nachos, dar a mers cu paine prajita si rosii taiate
mrs nobody
mrs nobody
5
5


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 4 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  pitulicea Lun 23 Mai - 21:32

E fruct.

Suna interesant ce spui tu acolo Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 4 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  mrs nobody Lun 23 Mai - 21:36

asa citisem si eu, dar ce fruct e asta pe care nu-l poti manca decat preparat?
cantitatile sunt dupa cum te lasa inima Smile
pitu, poti pune usturoi din plin, ca iese bun Wink
mrs nobody
mrs nobody
5
5


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 4 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  seaman65 Lun 23 Mai - 22:55

Avocado se poate manca si asa, e bun si hranitor. De obicei il pun la salata (sau salata de andive).
Eu am mai facut guacamole, dupa o reteta de la robot. Se mananca tot cu nachos sau tortilla.
Le-am dat fetelor prima data (fi-mea si cele doua gagici cu care se joaca) si cand a venit sefa acasa, i-a spus fi-mea ca a facut tati caca moale, de a venit sefa sa vada ce am. Laughing
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 4 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 14 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 9 ... 14  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum