GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Mancaruri din legume - Garnituri

+26
RALUCA
coco114
simplicity
JeSsYkA
Adriatica
djack
elis27
Amrita
shadow
Obi-Wan Kenobi
Nana_Duval
Mandarax
TISENIE
Melodia
seaman65
dragos
oli
princess
tano carridi
Eleonore
mrs nobody
lynn
Radu
habibi77
snow
pitulicea
30 participanți

Pagina 2 din 14 Înapoi  1, 2, 3 ... 8 ... 14  Urmatorul

In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 2 Empty Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  pitulicea Sam 13 Mar - 10:04

Rezumarea primului mesaj :

Am gasit o budinca de cartofi, care-mi place cum suna… in text. Poate o incerc azi, sa vad ce iese… in practica. Cu snitelele lui iubi, cred ca merge, cu carnatul meu, nu Very Happy

BUDINCA DE CARTOFI

6 cartofi mari
100 g unt proaspat
4 oua
1 ceasca de smantana
2 linguri de branza rasa
2 linguri de faina
1 lingura de pesmet
sare, piper

Se curata cartofii, se fierb, se scurg si se trec prin sita sau se sfarama in cratita cu lingura. Se freaca untul si se amesteca cu cartofii sfaramati. Se adauga pe rand galbenusurile, smantana, branza rasa, faina, sare, putin piper si la urma albusul batut spuma. Se unge o forma cu unt, se presara pesmet, se toarna compozitia si se da la cuptor trei sferturi de ora. Se rastoarna, se serveste cu sos de smantana sau de ciuperci.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 2 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  pitulicea Sam 3 Iul - 19:49

Sa stii ca m-am gandit si eu la asta Laughing
Am amanat gatitul pana maine, cand ies la cumparaturi. Azi n-aveam smantana Rolling Eyes
Dupa cum arata in poza, chiar ma gandeam ca e cam rosiatica. Very Happy De ce n-a amintit nimic de rosii sau bulion?
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 2 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  pitulicea Mier 7 Iul - 18:18

Varza mea n-a iesit chiar ca cea din poza. Very Happy
N-a fost ea grozav de aspectuoasa, dar de buna a fost buna si-au mancat toti ai casei, fara sa critice sau sa comenteze careva Smile
Am pus si smantana peste.... yami yami

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/color]
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 2 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  snow Mier 7 Iul - 19:03

Cum sa comenteze?
Ar avea curaj? Rolling Eyes
snow
snow
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 2 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  pitulicea Mier 7 Iul - 19:04

Unii au Very Happy
Nu toti inghit tot ce le pun pe masa rolling on the floor
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 2 Empty Orez cu dovleac

Mesaj  pitulicea Vin 19 Noi - 19:36

Orez cu dovleac

Pentru 4 persoane :: Rapid :: Dificultate scazuta :: Preparare 10 minute :: Fierbere 30 minute
Ingrediente:
- 1/2 dovleac de placinta, cca.300 g
- 150 g orez
- 1 fir ceapa verde
- ulei de masline
- sare
- parmezan

Taiem dovleacul in doua. Ii scoatem semintele, il curatam de coaja si il taiem in cuburi. Il aruncam in apa calda si il lasam sa fiarba pana se inmoaie. Il scoatem pe o farfurie (zeama in care a fiert nu o aruncati) si il pasam usor cu o furculita. Ceapa o tocam si o calim in doua linguri de ulei de masline. Adaugam orezul si il lasam putin pe foc pana incepe sa sticleasca. Turnam incet apa in care a fiert dovleacul si piureul de dovleac. Lasam sa fiarba la foc mic, pana se face orezul. Potrivim de sare.
Serviti-l cald, cu parmezan ras.



[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Reteta luata de pe net si fotografia de asisderea Smile
Trebuie incercat. Pare simplu si bun Wink
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 2 Empty Ciulama de Ciuperci

Mesaj  pitulicea Vin 26 Noi - 15:21

Ciulama de Ciuperci

Ingrediente:
1 cutie de ciuperci
1 ceapa
2 linguri faina
200 ml de smantana lichida

Preparare:

Se taie ceapa marunt si se pune la prajit. Cand devine aurie se scurg ciupercile si se adauga. Se adauga sare si condimente dupa gust si se prajesc bine. Se adauga faina si smantana si se amesteca bine. Se mai lasa 10-15 minute la fic mic si se adauga patrunjel proaspat.
Mentiuni:
Se serveste fierbinte si mamaliguta aburinda.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 2 Empty Cartofi cu telemea si afumatura la cuptor

Mesaj  pitulicea Vin 26 Noi - 15:23

Cartofi cu telemea si afumatura la cuptor

Ingrediente:
8 cartofi de marime medie
6 oua
300 g telemea veche de oi
300 g kaizer afumat sau bacon
100 g cascaval ras
200 g smantana
cimbru sau oregano
piper

Preparare:

Se fierb cartofii in coaja ...intre timp se bat ouale se pune o lingurita rasa de cimbru sau oregano si branza data pe razatoare.
Se taie kaizerul sau baconul fasiute si se adauga in ouale batute.
Dupa ce au fiert cartofii se curata de coaja si se taie cubulete mici si se adauga si acestia in vasul cu celelalte ingrediente...se adauga putin piper si se amesteca.
Se unge o tava cu ulei si apoi se rastoarna compozitia in tava se presara cascavalul ras deasupra si se da la cuptor pentru maxim 20 minute.Este gata cand capata o culoare aurie.
Mentiuni: Se serveste calda cu o lingurita de smantana deasupra.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 2 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  pitulicea Vin 26 Noi - 15:23

Greu sa ma hotarasc ce aleg. Deja mi-e pofta si foame chow time chow time chow time
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 2 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  snow Vin 26 Noi - 15:26

Sad Asta pare buna....inghit deja in sec
snow
snow
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 2 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  pitulicea Vin 26 Noi - 15:29

Pune-o pe Coana Veta la treaba. Sau, hai cu ingredientele ca-ti fac eu Very Happy Mie oricum imi place sa gatesc bounce
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 2 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  snow Vin 26 Noi - 15:33

Coana Veta nu gateste.
Ramane doar varianta cealalta.
snow
snow
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 2 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  pitulicea Vin 26 Noi - 15:36

big hug Pune cartofii in portbagaj si hai. Sa vezi ce mancare iti fac Very Happy
banana banana Pune-ti si cauciucuri de iarna Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 2 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  snow Vin 26 Noi - 16:24

Tot ninge la voi?
Oricum asta faceam maine dimi.
snow
snow
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 2 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  pitulicea Vin 26 Noi - 16:25

Nu mai ninge.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 2 Empty Orez prajit

Mesaj  pitulicea Mier 2 Feb - 17:40

OREZ PRAJIT

Ingrediente
150 gr orez lung (basmati)
2 morcovi
2 pumni de mazare (congelata)
1 ceapa medie
4 catei usturoi
2 oua
50 ml sos de soia
1/2 lingurita ulei de susan
2 fire ceapa verde (optional)
4 linguri ulei

Preparare

Orezul se fierbe cu sare, se strecoara si se lasa sa se raceasca. Se pune apoi la frigider pana a doua zi. Se infoaie un pic cu o furculita.
Se taie morcovul cubulete mici, mici. Se taia ceapa si usturoiul felii nu foarte subtiri.
Ouale se bat cu putina sare.
Se incinge uleiul intr-un wok si se adauga legumele, inclusiv mazarea. Se prajesc la foc mare pentru cca 3 minute, (nu trebuie sa se inmoaie prea tare).

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Se adauga ouale peste legume si se amesteca rapid sa se faca jumari si sa se desfaca bucatele mici.
Se adauga orezul si se amesteca rapid, cam 1 minut, pana se incalzeste.
Stingem focul, se adauga sosul de soia si uleiul de susan si se amesteca bine pana orezul capata o culoare maronie uniforma. Se gusta de sare, dar sosul de soia e destul de sarat, probabil nu va fi nevoie de sare in plus.
Se adauga ceapa verde tocata rondele.


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Mancaruri din legume - Garnituri - Pagina 2 Empty Re: Mancaruri din legume - Garnituri

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 14 Înapoi  1, 2, 3 ... 8 ... 14  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum