GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Stirea zilei

+54
eledas
SoulOfOcean
RALUCA
mastermind
pauletz
itina
mielusica
myrk
Woo Woo
Ostional
Annya
puricelu
Pingu
parwous
Krissunu
Sturmritter
Violoncella
Amrita
Asgard
Popa
no.body
fata_cu_sosete_de_diamant
elis27
Mandarax
tegeusa
Obi-Wan Kenobi
raichu
seaman65
shadow
dominik
mihaic3001
Nana_Duval
sharp00714
zexe
GESF
oli
Eleonore
daffy_
fotohobby
Demostene
mrs nobody
dragos
mari
atat de simplu
aspidistra76
lynn
man
kitty
Mr Nobody
costica19
Radu
snow
pitulicea
habibi77
58 participanți

Pagina 66 din 66 Înapoi  1 ... 34 ... 64, 65, 66

In jos

Stirea zilei - Pagina 66 Empty Stirea zilei

Mesaj  habibi77 Joi 11 Mar - 11:19

Rezumarea primului mesaj :

Ieri mare scandal in Senat. De ceva timp se vehiculeaza ideea ca Base ar fi bolnav, si conform Constitutiei cel care urmeaza sa ne conduca destinele (interimar) in cazul in care presedintele se afla in incapacitatea de a-si exercita indatoririle fata de tara , ar fi presedintele Senatului. Ieri, pe ordinea de zi a fost propusa , de catre PD-L si independenti, votarea alungarii lui Geona de la pupitrul prezidential al senatului. PD-L- ul a si gasit inlocuitor, d-na Sulfina Barbu......cred ca ne indreptam spre dictatura.....putin cate putin....
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos


Stirea zilei - Pagina 66 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  pitulicea Lun 1 Apr - 13:39

Asa sa fie, cum zici tu Laughing Laughing

Iata o stire pe care o astept de cel putin doi ani Very Happy

Oficial: Kovesi o anchetează pe Ursula pentru corupție în scandalul achizițiilor de vaccinuri
https://www.activenews.ro/stiri/Oficial-Kovesi-o-ancheteaza-pe-Ursula-pentru-coruptie-in-scandalul-achizitiilor-de-vaccinuri-188475

Probabil nu se va intampla nimic si madam Ursula isi va continua activitatile ilegale, dar macar nu se asterne cu totul tacerea peste afacerile ei murdare.
pitulicea
pitulicea
6
6


eledas apreciază acest mesaj

Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 66 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  eledas Mar 2 Apr - 7:23

"nimeni nu a fost încă acuzat în legătură cu acest caz."
Si nici nu va fi vre-odata! (parerea mea) Corb la corb nu-si scoate ochii!
eledas
eledas
4
4


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 66 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  pitulicea Mar 2 Apr - 8:30

Asa cred si eu, ca se va fasai repede treaba. Mai baga la inaintare o molima, un razbel...si lumea uita de ancheta Ursulei, care nu va mai parea asa importanta ca dezastrul iminent.

O alta stire care ma bucura, desi nici in ea nu-mi pun prea mari sperante, e aceea ca Senatul australian a initiat o ancheta parlamentara oficiala cu privire la decesele in exces. Prima din lume. Se moare in exces in toate tarile, in special in cele foarte vaccinate. Australia, din cate stiu, a fost una din cele mai vaccinate tari.

„Aceasta pare a fi o primă anchetă la nivel mondial cu privire la ceea ce constituie o problemă globală. Fie ca acest proces inițiat de comisie să ofere voce membrilor familiilor decedaților, precum și răspunsurile pe care țara noastră are nevoie disperată să le afle”, a afirmat senatorul Ralph Babet într-o declarație după ce moțiunea sa a fost adoptată cu succes.
https://www.activenews.ro/stiri-sanatate/Senatul-australian-a-votat-pentru-initierea-unei-anchete-oficiale-cu-privire-la-decesele-in-exces-prima-ancheta-de-acest-fel-din-lume-188481
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 66 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  myrk Lun 8 Apr - 13:55

Nu se va întâmpla nimic. Nu cred că fata aia a noastră, cu fruntea cât două degete, e atât de capabilă, profesional. Ba tocmai de aia a fost plantată acolo. Iar justiția australiană... vai de capul ei.

Sunt mai multe știri, dar n-am timp să le povestesc pe toate. E mișto aia cu drona maritimă sau cum s-o chema- au găsit-o ăștia plutind cu fundul în sus, au adus-o în port, legată cu o sfoară, au lăsat-o acolo vreo 12 ore, printre vase și oameni; după aia s-au gândit că e posibil să aibă bombă la bord și au detonat-o în larg- a bubuit de au lătrat câinii în Giurgiu. E un miracol că n-a explodat în port (era și un vas încărcat cu combustibil pe acolo), cât au târâit-o cu sfoara și au tot izbit-o pe-acolo.

Ăștia fiind specialiștii MApN, cu care vrem să mergem la război, să salvăm planeta de ruși. Apropo, vor să introducă armata obligatorie peste tot în Europa, că le fug profesioniștii din armată. Armata aia profesionistă care ne apără și de extratereștri. Laughing Nu știu, sper să iasă scandal mare în Europa pe tema asta (ne dau la știri interviuri cu adolescenți finlandezi care spun că e bună armata obligatorie).

Bine, că noi ne-am dat cu americanii, iar România se vrea stat tampon între slavi și restul Europei, e un aspect. Probabil dacă eram "prieteni" cu rușii (pe Dragnea de asta l-au debarcat), americanii ne dezmembrau și ne bombardau ca în Iugoslavia, că le stricam planurile strategice (ei cloceau demult războiul în Europa). Acuma, ungurii au un pic de verticalitate și nu pupă în fund politicianul american. Nici bulgarii, nici sârbii. Deci e cam nasoală treaba în zonă. Plus că Orban (ungurul, nu valahul) declară că Transilvania nu e pământ românesc și de-abia așteaptă o conjunctură favorabilă pentru a revendica niște ținuturi- ia gândiți-vă că boborul român va face scandal cu implicarea în război, să vezi atunci presiuni (și amenințări) americane. Bașca să iasă la alegeri (la noi) vreun partid care să le pună bețe în roate prin zonă. Suntem cam expuși pulverizării, ca stat și nație. Iar China de-abia așteaptă să se implice- vezi ce armată are, te iau fiorii. Probabil China nu va permite hegemonia americanului prin zonâ și globală, dar cine mai știe? Rusia nu va renunța la identitate, și va merge până la război nuclear. Americanii conștientizează și de aia bat pasul pe loc un pic, la ralanti. Vor un război "clasic" în Europa, de lungă durată. Dar să vedem cine va ieși și la ei la alegeri- anul ăsta e cam decisiv peste tot.

Avem război în inima Europei. Mulțumim din inimă partidului (american)! Laughing

(Nu m-ar mira ca, pe 23 august 2044, România să întoarcă, victorioasă, armele împotriva imperialismului american Laughing )
myrk
myrk
6
6


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 66 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  pitulicea Lun 8 Apr - 14:01

Stirile tale sunt si de ras Laughing Laughing Laughing si de plans Crying or Very sad Crying or Very sad
Aia cu drona imi scapase rolling on the floor rolling on the floor
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 66 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  myrk Lun 8 Apr - 14:27

Râdem cât suntem vii. De prostia noastră și a altora. Drona aia marină (am scris maritimă Very Happy ) e de fapt o barcă fără vâslaș. Să nu se creadă că a fost avion. Laughing
myrk
myrk
6
6


Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 66 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  pitulicea Joi 11 Apr - 21:45

pitulicea a scris:Am vazut si declaratia lui conform careia nu va trimite trupe in Ucraina, pentru ca Ucraina nu este aliat NATO. Totusi, mai face o adaugare, care, zic eu, e esentiala!
”O posibilă trimitere de combatanți în Ucraina, nu poate fi luată în considerare sub mandat NATO, pentru că Ucraina nu este aliat NATO. În rest, dacă există înțelegeri bilaterale între un stat și Ucraina pe orice temă, atunci aceste chestiuni țin strict de înțelegerea între cele 2 țări.
Deci ce urmeaza? Intelegerea bilaterala intre Romania si Ucraina Smile
Nu va trimite trupe ACUM, pentru ca momentan nu exista intelegerea.

Stire de azi: Klaus Iohannis, după întâlnirea cu Zelenski: România negociază un acord cu Ucraina
Laughing Laughing  Promisiunile facute romanilor nu au nici o valoare. In schimb, lui Zelenski ii promite ajutor umanitar si militar Very Happy
Nu ne vad bine in urmatoarea perioada, mai exact din Septembrie incolo.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 66 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  eledas Vin 12 Apr - 8:15

pitulicea a scris:

Stire de azi: Klaus Iohannis, după întâlnirea cu Zelenski: România negociază un acord cu Ucraina
Intelegerea exista si s-a semnat deja la Davos. De ce crezi ca l-au schimbat pe ala care a fost la Davos (nu mai retin cum se numeste cumva cu F)
In afar' de asta, tembela de Trcan a interzis 2 filme rusesti care nu au nimic cu propaganda. Femeia asta are makeup si in cutia cerebrala in loc de materie cenusie.
eledas
eledas
4
4


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 66 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  pitulicea Vin 12 Apr - 10:57

Laughing Laughing Hai ca ai fost tare.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 66 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  myrk Vin 12 Apr - 11:45

Eu sper ca românii să se deștepte și să fie scandal mare cu trupele astea, să reacționeze (cumva) violent adică. Vine generalul lui pește prăjit pe la televiziuni și-mi vorbește despre datoria patriotică de a-mi apăra țara de.. cine? A rămas NATO fără oșteni profesioniști și are nevoie de ostași amatori, adică de carne de tun? Vorbește generalul sulii că soldații profesioniști sunt de fapt mercenari plătiți, fără "suflet" de "patriot"? Futu-ți generalu' mă-tii! Băi, ăștia nu mai au rușine, nenorociții dracului! Bun, eu probabil n-o să lupt pe front, dar imbecilii ăștia sunt în stare să trimită oameni la moarte fără să clipească, pentru că așa ordonă alt imbecil de la Washington. Vă dați seama la ce nivel de retardați a devenit mesajul politic și social?

Vezi și că Retardis poa' să-și prelungească mandatul în caz de stare de urgență sau stare de război. Imbecilul ăsta are predispoziție spre catastrofe (el însuși fiind o catastrofă umană și un monument de prostie)- băi, ăsta ieri declara că serviciul militar obligatoriu nu se impune, azi că devine o necesitate. Ieri toată ambiția lui politica era să distrugă pesedeul, azi îl pune prim-ministru pe Ciolacu. Vă dați seama că imbecilul ăsta e în stare să sacrifice România fără să clipească, robotul dracului, în funcție de conjunctura politică și de interesul și confortul lui personal? Vă aduceți aminte cum în plină plandemie a dat undă verde la plecat la sparanghel în Germania, la ordinul lui Merkel, când toată Europa închidea granițele? Mă rog, m-am aprins puțin, pentru că văd că nu avem perspective, iar ăștia care au impresia că ne conduc, ne tratează mai rău ca pe vite- probabil și din cauza lipsei noastre de reacție. Dacă poporul nu va reacționa deloc, nici la alegeri, asta e. Se ațâță lumea cu războiul, dar noi stăm pasivi. E evident că, dacă mobilizezi toate țările Europei împotriva Rusiei, tot nu ai nicio șansă s-o învingi, pentru că e clar că ăștia, poporul rus, nu renunță la luptă niciodată, cu orice preț. Și atunci care-i scopul războiului, cine are interes din asta, să murim ca fraierii? Răspuns: o țară care n-a avut războaie pe teritoriul ei, dar care s-ar putea trezi cu ceva bombițe nucleare prin cele frumoase metropole și orașe.

Desigur, e un scenariu de scelerați. Dacă ar ajunge oameni raționali la putere, tot ce am scris aici, discuțiile politice de prin televiziuni și mass-media etc, vor fi apă de ploaie. Ca și retardații care sunt (acum) la butoane.
myrk
myrk
6
6


pitulicea și eledas apreciază acest mesaj

Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 66 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  myrk Vin 12 Apr - 12:02

CINE PROFITĂ / Războiul este foarte bun cât timp banii curg în buzunarele băieților deștepți. Domeniul energetic și industria de armament sunt doi mari beneficiari de pe urma conflictului din Ucraina.

Chiar dacă Rusia și-a reorientat exporturile de petrol și gaze spre China, India și alte state din Sudul Global, Europa încă importă, direct sau indirect, cantități importante de energie de la dușmanul declarat al ”ordinii internaționale bazate pe reguli”. Iar asta sună foarte rău în urechile exportatorilor de GNL american. În fond, pentru ce ne mai zbatem cu războiul, dacă nu facem un ban grămadă?

Problema cu gazul GNL e simplă: cel american e mult mai scump decât cel rusesc. Punct. Europa nu-și permite, momentan, să renunțe în totalitate la energia furnizată de Moscova, întrucât mișcarea ar avea un impact negativ substanțial în economia UE - oricum foarte subrezită după valul de sancțiuni sinucigașe. În plus, statele importatoare de GNL rusesc (în principal Franța, Olanda, Belgia, Spania) își dau ghionturi atunci când vine vorba să taie total legăturile comerciale cu Kremlinul. O decizie ar trebui luată în unanimitate la Bruxelles, lucru aproape imposibil din moment ce Ungaria, spre exemplu, se opune în mod constant.

Revista Politico, vârful de lance al globaliștilor de la Casa Albă în Europa, s-a făcut din nou ecoul intereselor corporatiste americane din domeniul energiei, într-o analiză în care denunță virulent jocul dublu al francezilor în raport cu Ucraina. În timp ce președintele Macron a devenit dușmanul nr. 1 al Moscovei la nivel retoric, Parisul și-a dublat importurile de GNL rusesc în primul trimestru din 2024, comparativ cu perioada similară de anul trecut (1,5 milioane tone GNL, în valoarea de 600 milioane euro).

Și alte state din UE continuă să cumpere din Rusia combustibil nuclear, petrol și gaze prin conducte, deși blocul comunitar și-a redus drastic dependența de gazul de la Moscova, cu aproximativ două treimi. Eforturile de a elimina total GNL-ul rusesc, care anul trecut a reprezentat 5% din consumul de gaz al UE, au eșuat. Nouă țări de pe continent, în frunte cu Franța, au plătit Moscovei peste 8 miliarde de euro pentru exporturile sale de GNL.

Ei bine, cele 8 miliarde de euro ar fi putut să ajungă în buzunarele partenerilor strategici de peste ocean, din moment ce Casa Albă depune eforturi susținute ca Zelensky să-i învingă pe ruși. Exact asta au transmis jurnaliștii de la Politico, pe scurt: este inadmisibil ca politicieni gen Macron să facă afaceri avantajoase cu Kremlinul, în timp ce noi, americanii, stăm cu GNL-ul blocat în depozite din 2022.

Atitudinea ”cocoșului” Macron, pasionat de upercuturi și joc de glezne, este comică din acest punct de vedere. Până în februarie 2024, Franța oferise regimului Zelensky ajutoare de 635 milioane de euro, în comparație cu cele 17,7 miliarde euro ale Germaniei. Macron și-a umflat pieptul în compensație și a promis că trimite soldați pe teren, probabil imediat ce izbucnește conflictul în Transnistria. Doar că americanii sunt nemulțumiți de prestația clovnului de la Palatul Elysee și îi cer acum să se implice cu adevărat. Și să renunțe la GNL-ul rusesc, ca să-și arate întregul sprijin față de regimul Zelensky (și față de prietenii americani exportatori de GNL).

Pe de altă parte, francezii de la compania TotalEnergies (cu o participație de 20% în proiectul siberian Yamal LNG) spun că au semnat contracte pe termen lung de aprovizionare cu GNL din Rusia, iar ruperea lor unilaterală ar fi foarte complicată.

Între timp, Comisia Europeană a început pregătirile pentru un nou pachet de sancțiuni împotriva Rusiei, al 14-lea. Până la al 20-lea, probabil că economia UE se va prăbuși complet.

p.s. Portavionul Charles de Gaulle, ”perla” Flotei franceze, urmează să treacă pentru prima oară sub controlul operaţional al NATO, într-o misiune de 15 zile pe Marea Mediterană, în contextul tensiunilor crescânde din Orientul Mijlociu.
A.O.
myrk
myrk
6
6


eledas apreciază acest mesaj

Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 66 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  pitulicea Vin 12 Apr - 12:11

ne tratează mai rău ca pe vite- probabil și din cauza lipsei noastre de reacție.
Exact!
De cate ori s-au activat oamenii si au iesit in strada, mizerabilii astia de ne conduc, au dat inapoi un pas. Insa, s-a iesit rar si oameni putini. O mana de oameni n-au putut face minuni prea mari, in timp ce restul au stat pe Facebook si la Tv.
pitulicea
pitulicea
6
6


eledas apreciază acest mesaj

Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 66 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  myrk Vin 12 Apr - 12:24

Da. Dar avem nevoie de lideri.

Acuma, ce-ar însemna să câștige Ucraina războiul? Putin să abdice, iar Rusia, umilită, să accepte condițiile "aliaților": distrugerea unui sistem și al unui stil de viață și instaurarea "democrației" de tip american și UE, cu cancel culture (canci cultură Laughing ), woke, lgbtq, blm și mai știu eu ce pl me. Laughing Ăsta e viitorul pe care-l visează "elitele"? Indiferent ce cred amerlocii (și pupătorii lor in cur), nu cred că scenariul ăsta va fi posibil vreodată. Mă rog, idio... sincrazii Laughing pot să-și închipuie orice, chiar să viseze (la cai verzi pe pereți). Acum, America e o țară nedemocratică, antidemocratică și cu un nivel de trai mizerabil (vezi decalaje uriașe între bogați și săraci, fără o clasă mijlocie acceptabilă). America e pe punctul de a face implozie (asta n-ar fi ok pentru echilibrul mondial, dar așa se întâmplă când te joci cu focul). Mă rog, noi încă sperăm...
myrk
myrk
6
6


eledas apreciază acest mesaj

Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 66 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  eledas Sam 27 Apr - 9:48

Nu este stirea zilei dar totusi interesant. Cititi aici si apoi aduceti-va aminte de ploaia din Dubai de saptamanile trecute!
eledas
eledas
4
4


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 66 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  pitulicea Sam 27 Apr - 9:52

Citisem si eu despre ea in urma cu ceva vreme...
Ploile din Dubai sunt "mana omului" si ingaduinta lui Dumnezeu Smile Dubaiul e un loc al pierzaniei.
pitulicea
pitulicea
6
6


eledas apreciază acest mesaj

Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 66 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 66 din 66 Înapoi  1 ... 34 ... 64, 65, 66

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum