GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Stirea zilei

+54
eledas
SoulOfOcean
RALUCA
mastermind
pauletz
itina
mielusica
myrk
Woo Woo
Ostional
Annya
puricelu
Pingu
parwous
Krissunu
Sturmritter
Violoncella
Amrita
Asgard
Popa
no.body
fata_cu_sosete_de_diamant
elis27
Mandarax
tegeusa
Obi-Wan Kenobi
raichu
seaman65
shadow
dominik
mihaic3001
Nana_Duval
sharp00714
zexe
GESF
oli
Eleonore
daffy_
fotohobby
Demostene
mrs nobody
dragos
mari
atat de simplu
aspidistra76
lynn
man
kitty
Mr Nobody
costica19
Radu
snow
pitulicea
habibi77
58 participanți

Pagina 63 din 66 Înapoi  1 ... 33 ... 62, 63, 64, 65, 66  Urmatorul

In jos

Stirea zilei - Pagina 63 Empty Stirea zilei

Mesaj  habibi77 Joi 11 Mar - 11:19

Rezumarea primului mesaj :

Ieri mare scandal in Senat. De ceva timp se vehiculeaza ideea ca Base ar fi bolnav, si conform Constitutiei cel care urmeaza sa ne conduca destinele (interimar) in cazul in care presedintele se afla in incapacitatea de a-si exercita indatoririle fata de tara , ar fi presedintele Senatului. Ieri, pe ordinea de zi a fost propusa , de catre PD-L si independenti, votarea alungarii lui Geona de la pupitrul prezidential al senatului. PD-L- ul a si gasit inlocuitor, d-na Sulfina Barbu......cred ca ne indreptam spre dictatura.....putin cate putin....
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos


Stirea zilei - Pagina 63 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  pitulicea Mier 5 Apr - 10:38

M-am uitat si eu la prognoza meteo pe urmatoarele 7 zile. Nu-i prea promitatoare Very Happy Frig, ninsori, ploi, nori ....si putin soare Very Happy sunny
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 63 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  pitulicea Mier 5 Apr - 11:22

Una din stirile despre care se tot vorbeste in ultimele zile este cea legata de proiectul de lege inaintat de catre Coaliția PSD-PNL-USR. Proiectul a fost adoptat in Senatul din februarie 2023.
Coaliția PSD-PNL-USR vrea, prin lege, să renunțăm la mașina proprie în favoarea transportului public și să nu circulăm prea mult și prea departe de casă.
De-acum, ceea ce era numită „teoria conspirației” devine realitate în România. Un proiect de lege „privind mobilitatea urbană durabilă” inițiat de Guvernul Nicolae Ciucă urmărește să instituie un control total al statului asupra modului în care cetățenii se deplasează în orașe, ba chiar și asupra spațiului de locuit și numărul de rezidenți la hectar.


Daca vreti mai multe detalii, gasiti aici un articol in care se spune clar ce contine si ce urmarestea legea respectiva.
https://www.stiripesurse.ro/coalitia-psd-pnl-usr-vrea-prin-lege-sa-renuntam-la-masina-proprie-in-favoarea-transportului-public-si-sa-nu-circulam-prea-mult-si-prea-departe-de-casa_2861110.html?fbclid=IwAR2B371kPfZ9dTiJLKguKHY7ynuq_aeDZMvQwglczp5DdDBr_LWfgKCnksE
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 63 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  myrk Mier 5 Apr - 12:01

Avantaj, Florin. Laughing Nu, acum pe bune, guvernul de proști Ciucă-Ciolacu (nici că se putea potriveală de nume mai bună) nu inițiază nimic fără dispoziție "din afară". Problema ar fi să avem transport în comun. Laughing Care și-așa e supraaglomerat, darămite când vor circula toți cu 'tobuzul. Va fi iar ca pe vremuri! Laughing

Și în ceea ce privește "binele" făcut cu forța, în numele comunității.
myrk
myrk
6
6


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 63 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  pitulicea Mier 5 Apr - 12:19

Cu timpul... in timp... probabil ca se va pune la punct si transportul in comun, asa incat sa nu ne mai inghesuim ca vitele la abator in autobuze Very Happy Desi, romanul nostru, indiferent sub ce guvern a fost, a vrut sa scoata profit maxim cu investitie minima Very Happy  Ca li se impune din afara sau dinauntru, interesele unora vor prima Very Happy
Eu n-ar trebui sa ma plang, ca oricum n-am masina. Dar tot ma plang, pentru ca nu suport sa mi se ia niste drepturi si sa mi se limiteze libertatatile.
Oricum, cei care au dormit pana acum si dorm in continuare, luand totul ca pe o "teorie a conspiratiei", poate se vor trezi candva. Numai ca, atunci cand se vor trezi, se vor trezi in fundul gol Very Happy Nici masina, nici bani in banca Very Happy Doar un venit minim asigurat de stat...asigurat atata timp cat esti supus si nu superi sistemul Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


eledas apreciază acest mesaj

Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 63 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  pitulicea Mar 12 Mar - 14:53

Președintele Klaus Iohannis va face declarații de presă, la Palatul Cotroceni, de la ora 17.00. Tema declarației este legată de NATO, dar nu se oferă și alte detalii, scrie Știripesurse.

Ce naiba vrea sa ne comunice dulapul? Very Happy Te pomenesti ca trimite trupe in Ucraina si ne comunica pe aceasta cale Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 63 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  myrk Mar 12 Mar - 15:55

Atâta îi trebuie! Se duc ăștia și îi dau foc la Cotroceni. Și la guvernanți. Nu suntem proștii Europei să trimitem noi trupe la război în Ucraina. Dealtfel, mulți proști și boi vorbesc despre război (la tv) ca despre ceva... ce au văzut ei în filme. Ei bine, nu, armata noastră e de balamuc, când îi vezi pe ăștia că angajează soldați "profesioniști", niște copii imberbi și nepricepuți, cu salariul minim pe economie, îți vine să... Carne de tun.

Dobitocul național (și alții ca el, impostori cocoțați în funcții de conducere), nu știu pulsul țării- ei cred că dacă lumea tace, suntem de acord cu politica lor; ei bine, nu, 90% din populație e la 180° față de politica oficială. Atât îi trebuie, să sară (iar) calul. Că rămâne făra palat la Cotroceni. Laughing
myrk
myrk
6
6


pitulicea și eledas apreciază acest mesaj

Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 63 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  myrk Mar 12 Mar - 17:15

Da, a venit la tv să ne anunțe candidatura sa la funcția de secretar general al NATO, mărirea procentului din pib alocat armatei, pericolul iminent și pe termen lung pe care-l reprezintă Rusia pentru Europa și alte bălării. Și că România susține "necondiționat" Ucraina.

Futu-ți... indescifrabil.  Laughing
myrk
myrk
6
6


pitulicea și eledas apreciază acest mesaj

Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 63 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  eledas Mar 12 Mar - 22:26

Vai! Neaparat trebuie sa il citez pe sociologul Mirel Palada; " mi s-a umplut pancreasul de emotie!"
Si asa cu pancreasul plin de emotie, stau asa ca omu' prost si ma intreb ce il recomanda ( Laughing ) pe Dulapul de la Cotroceni pentru functia de Secretar General NATO? Vocea si talentul?
Bine!
1) Pentru acest post NU se candideaza, nu s-a candidat vre-odat'! Acest post se stabileste cu luni inainte printr-o procedura bine stabilita,  discutii politice interstatale. Pana acum in isoria NATO inca n-a existat nici o persoana care se se autopropuna. Procedural, discutiile pentru viitorul Secretar General al NATO incep de fapt, cam cu vre-o doi ani inainte ca secretarul in functie sa isi incheie mandatul. In faza de inceput acestea sunt discutii informale referitoare la posibilul candidat. Aceste discutii se poarta in cadrul organizatiei intre atasati ai tarilor membre la NATO. Apoi se discuta cu ambasadorii si, si, si. Deci discutiile despre candidatura au inceput in urma cu vre-un an juma' poate chiar si mai bine si au avut loc in jurul unei persoane, cea a lui Mark Rutte!!! Repet nu prin autopropunere sau posibilitatea de a candida ...tu asa ca ti s-a sculat tie si vrei la NATO. Vestea ca Mark Rutte va fi Secretar General NATO este cunoscuta de vre-o 2 luni deja si confirmata de "cei 5 mari ai Europei" tari cu un cuvant greu de spus. Eu nu ii vad schimbandu-se asa dintr-odata doar pentru ca acu' se trezii si Dulapul sa candideze.
2) Niciodata dar niciodata nu s-a mai intamplat ca un Stat sa dea succesiv cele 2 functii, cea de Secretar General Adjunct (acum M. Geoana) si functia de Secretar General.Dar mare este mila lui Dumnezeu si ...nu se stie niciodata!
Repet USA, Germania, Franta, UK, Danemarka Polonia si multe alte tari si-au manifestat public si oficial sprijunul deplin pentru Mark Rutte, singurii care si-au manifestat dezacordul sunt Ungaria care nu a fost deloc d'acord si Turcia oscileaza inca. Deci sa inteleg ca Dulapul este reprezentantul Ungarieii si al Turciei in aceasta "batalie"?
Si mai este inca o chestie; conducerea militara a NATO nu este executata de Secretarul General al NATO ci de armata unde este un comandant strategic al Fortelor NATO un general american raspunzator (cum altfel?) Deci, de catre Dulap mult ravnita functie este o functie eminamente politica.
 Deci ce inseamna auto_candidatura dulapului?
Concluzia; mie imi este drag Viktor Orban (sa nu mai spuneti la nimeni!) si char este un Premier care are poporul in spatele lui, dar inteleg ca Dulapul candideaza pe mana lui (Orban) si a lui Recep Erdogan???De noaptea mintii! (cam intunecata aceasta...noapte)
Si mai am o chestie dar v-o spun in soapta, mi-e drag si Putin! Acu'... daca trimiteti si chiar vine Wolga neagra sa ma ia va rog sa trimiteti una cu incalzire buna ca mie imi este cam frig si desi vine primavara tot mai frig mi se face, ba chiar ma ia cu frisoane uneori, din cauza imbarligaturilor/magariilor politice care ne duc la sapa de cauciuc.
Hai sa avem o noapte buna! Eu in duna ca dupa cum zisai mi-s cam friguroasa! Asa-i cand incepi sa mergi cu batranetea de mana!
eledas
eledas
4
4


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 63 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  pitulicea Mier 13 Mar - 9:12

Si mie mi-s dragi Putin, Orban si Trump love  Au si ei minusurile lor, dar au si multe plusuri.
Din cate am citit eu in stanga si-n dreapta, dulapul s-a autopropus si a lasat sa se inteleaga ca daca va fi ales, va trimite trupe in Ucraina. Pana sa faca aceasta "promisiune", nici nu i-a dat nimeni atentie, decat ca sa rada eventual de pretentiile lui Laughing Laughing  Dupa ce a "promis" asta, unora le-a suras ideea de a-l numi pe el la sefia NATO. De ce sa trimita oamenii lor la moarte, cand pot sa-i trimita pe romani? Very Happy
Cu toata greata resimtita, am reusit sa citesc tot discursul dulapului. Rolling Eyes
Am vazut si declaratia lui conform careia nu va trimite trupe in Ucraina, pentru ca Ucraina nu este aliat NATO. Totusi, mai face o adaugare, care, zic eu, e esentiala!
”O posibilă trimitere de combatanți în Ucraina, nu poate fi luată în considerare sub mandat NATO, pentru că Ucraina nu este aliat NATO. În rest, dacă există înțelegeri bilaterale între un stat și Ucraina pe orice temă, atunci aceste chestiuni țin strict de înțelegerea între cele 2 țări. România nu va trimite combatanți în Ucraina, noi sprijinim Ucraina în foarte multe feluri și vom continua așa cum am făcut-o până acum. România este alături de Ucraina și de ucraineni.”,
Deci ce urmeaza? Intelegerea bilaterala intre Romania si Ucraina Smile
Nu va trimite trupe ACUM, pentru ca momentan nu exista intelegerea.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 63 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  myrk Mier 13 Mar - 11:57

Eu nu știu cum se alege secretarul general al NATO (și chiar mă doare-n cot cum); nu cred că dulapul s-a autopropus, n-apărea el la tv de capul lui. Ce-l recomandă pentru postul ăsta? Prostia din capul lui și slugărnicia maximă. Scenariile alea cu Orban și Erdogan par neverosimile, ce să virbească ăștia cu prostanul sas, când ăsta e vândut și gândește cu mintea americanilor? Mă refer la teme politice, nu la probleme de fizică. Laughing Dobitocul ăsta (al nostru Laughing ) ar fi în stare, de dragul carierei lui politice, să ne bage în război (cu oricine, dacă așa îi dictează stăpânii) și să vină la tv să ne spună, cu zâmbetul pe buze, ce bine îi e poporului și ce bine suntem noi apărați de dușmani! Uau! Oricum, la tv avea privirea pierdută și strâmbă, cine știe ce-o fi în capul lui (și ce-i dictează alții să facă)? Dacă o avea ceva, că ăsta când a fost întrebat dacă are vreo amintire frumoasă din copilărie, i s-a făcut fața de berbec și a zis că n-are nicio amintire! Vă dați seama că ăsta nu e capabil să aibă și să exprime o opinie personală în niciun domeniu, dacă nici atâta lucru bune în stare sa exprime? E posibil ca un viitor candidat la președinție (sasul, adică) să nu apară în nici o (una măcar) confruntare televizată face to face în campania electorală? Vă dați seama ce prost ne-au plantat ăștia ca președinte al României? Pe ăsta, față în față, orice persoană cu o minimă pegătire îl face de cacao (și acum se vrea secretar general la americani, bravo). Nu mai spun că dobitocul a distrus și partidul liberal, uite că acum pur și simplu nu ai pe cine să votezi.

Cât despre prostalăii și boii ăia de la București, ce să mai zici? Plantați toți de servicii. Când te uiți la tv și vezi ce fețe de dobitoci proști au și slugarnici, îți vine să spargi televizorul. Laughing Numai să îndrăznească să propună ceva legat de trupe românești în Ucraina, și poporul merge și le dă foc. Nu e dispus nimeni să meargă pe front să lupte cu rușii, pentru ucraineni, auzi. Ba sunt convins că, dacă s-ar schimba cumva, printr-o minune, opțiunile politice (și ar deveni mai avantajoase pentru noi), România ar întoarce armele împotriva NATO și s-ar alia cu prietenul nostru dintotdeauna, prietenul Rusia. Laughing 23 august 2044, întoarcerea armelor împotriva NATO și a armatelor cotropitoare imperialiste, sărbătoare națională a României! Laughing Cam ăștia suntem, istoric.

Cât despre Rusia și obrăznicia americanilor și a occidentalilor, care vor cu orice chip să instaureze democrația de tip occidental la Moscova, Putin a fost destul de explicit: potoliți-vă, nu vreau baze NATO în coasta mea, că arunc bombițe nucleare. Și rușii par destul de setați pe chestia asta, adică nu glumesc, de aia și americanii bat pasul pe loc, iar prelungirea războiului în Ucraina e lipsită de sens, pentru că Rusia nu va renunța. Bine, gogorița asta cu Rusia atacă Europa, deși n-are niciun interes, e o idioțenie propagandistică servită de proști, pentru proști, la tv. Putin e și el un fost agent, iar în spatele lui e un întreg sistem, care nu va renunța la autonomia din zonă, de dragul, dracul Laughing decrepiților americani. Dacă nu se potolesc, le va arunca vreo două bombițe din alea frumoase, și nouă, dacă persistăm în prostie și slugărnicie. Sunt destul de motivați, ca sistem și nație. Bine, sunt câteva filmări pe yt de la ruși, unii habar n-au măcar că e război Laughing , dar se trăiește destul de bine la ruși, deci unde e problema, chinul și dictatura? A, că vor americanii baze militare în coasta Rusiei și să-și planteze ei oamenii lor la Moscova? (Să încerce și în China. Laughing ) Asta nu se va întâmpla, cu riscul unui război nuclear. Știu și ei asta, de asta au lăsat-o mai moale. De aia și senilul Biden a început să înjure la tv, că nu le-au mers intrigile clasice cu rușii. Laughing

Bun, să urmărim în continuare ce surprize ne mai rezerva proștii planetei. Și ăia de pe la noi. Mergeți la vot, că oricum iese cine trebuie! Laughing Dar s-ar putea să le dăm foc la nemernici, de data asta! Laughing
myrk
myrk
6
6


pitulicea și eledas apreciază acest mesaj

Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 63 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  myrk Joi 14 Mar - 19:45

Trei știri am reținut pe ziua de azi:
1. Parlamentul european a somat Rusia să restituie tezaurul României, dus în "siguranță" Laughing la ruși în timpul primului război mondial. Nu știu cum a somat-o, probabil cu războiul. Laughing Iată un motiv bun să mergi să lupți în Ucraina împotriva Rusiei. Laughing Putin i-a zis lui Băsescu, atunci când era președinte, că tezaurul nu e de găsit. Aici a mințit Putin. Puțin. Laughing
2. Sunt alegeri prezidențiale în Rusia. Putin a făcut apel la înțelepciunea populară- normal, nici nu știm cine e contracandidatul. Democrația din Rusia ar fi în pericol dacă nu iese Putin președinte. Laughing
3. În SUA, vor să dea o lege prin care să interzică TikTok. Platforma e deținută de o companie chineză, și asta cică ar periclita securitatea națională a Americii. Biden tocmai își făcuse cont. Nasol pentru campaniile electorale ale președinților. Lor. Laughing
myrk
myrk
6
6


eledas apreciază acest mesaj

Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 63 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  pitulicea Joi 14 Mar - 21:32

Pai tezaurul mai e in Rusia? Very Happy
Eu n-am auzit decat de stirea cu interzicerea TikTokului si de stirea cu interzicerea centralelor de apartament. Astept urmatoarele interziceri Laughing Laughing
Si am mai aflat ca Consiliul UE a mai votat inca 5 miliarde de euro cu destinatia "Fondul european de sprijin pentru pace", pentru a sprijini pacea din Ucraina, prin cumpararea de armament Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


eledas apreciază acest mesaj

Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 63 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  eledas Joi 14 Mar - 21:42

myrk a scris:.... Iată un motiv bun să mergi să lupți în Ucraina împotriva Rusiei.
Bine punctat! Laughing Eu am auzit la stiri cum ca rezervistii ar trebui sa se pregateasca de inrolare pentru reimprospatarea cunostintelor dobandite in timpul preioarei de armata.
eledas
eledas
4
4


Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 63 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  eledas Joi 14 Mar - 21:46

myrk a scris:
3. În SUA, vor să dea o lege prin care să interzică TikTok. Platforma e deținută de o companie chineză, și asta cică ar periclita securitatea națională a Americii. Biden tocmai își făcuse cont. Nasol pentru campaniile electorale ale președinților. Lor. Laughing
Da vor sa interzica TikTok in cazul in care chinezi nu sunt de acord sa il vanda americanilor, iar chinezi au primit 6 luni termen de gandire!
(timp suficient sa se infiltreze destul de bine in sistem si apoi sa il vanda Laughing ) Va mai amintiti cum ascultam postul de radio Europa libera? Cam asa va fi si cu TikToc Laughing
eledas
eledas
4
4


pitulicea apreciază acest mesaj

Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 63 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  pitulicea Joi 14 Mar - 21:48

Legat de discutia de ieri cu Iohanis, iata un titlu fain din presa Laughing Laughing
https://www.activenews.ro/opinii/Ion-Cristoiu-De-ce-nu-reactioneaza-nimeni-la-anuntul-lui-Klaus-Iohannis-Tuturor-le-este-jena-de-penibilul-situatiei-188144
Stirea zilei - Pagina 63 Screen35
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Stirea zilei - Pagina 63 Empty Re: Stirea zilei

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 63 din 66 Înapoi  1 ... 33 ... 62, 63, 64, 65, 66  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum