GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

DESPRE PREJUDECATI

+6
atat de simplu
redsun
pitulicea
snow
DrFaustus
habibi77
10 participanți

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

DESPRE PREJUDECATI - Pagina 2 Empty DESPRE PREJUDECATI

Mesaj  habibi77 Vin 12 Mar 2010 - 9:47

Rezumarea primului mesaj :

"Obisnuim sa judecam oamenii si evenimentele prin prisma constiintei noastre."

Nu-mi amintesc cine a spus asta, dar imi place foarte mult cum suna, plus ca este un mare adevar.
Multi consideram ca daca noi nu putem face un lucru, nici altii nu-l pot face. Dar va propun un joc, incercati sa puneti problema altfel: daca el poate , eu de ce nu pot?
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos


DESPRE PREJUDECATI - Pagina 2 Empty Re: DESPRE PREJUDECATI

Mesaj  habibi77 Sam 13 Mar 2010 - 16:27

Pe dr faustus. Razz
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

DESPRE PREJUDECATI - Pagina 2 Empty Re: DESPRE PREJUDECATI

Mesaj  snow Sam 13 Mar 2010 - 16:28

Unde e? confused
snow
snow
6
6


Sus In jos

DESPRE PREJUDECATI - Pagina 2 Empty Re: DESPRE PREJUDECATI

Mesaj  habibi77 Sam 13 Mar 2010 - 16:29

Laughing a fost Laughing
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

DESPRE PREJUDECATI - Pagina 2 Empty Re: DESPRE PREJUDECATI

Mesaj  DrFaustus Dum 14 Mar 2010 - 9:38

Very Happy .... Ai schimbat subiectul?? sau mi se pare mie?? Laughing
DrFaustus
DrFaustus
1
1


Sus In jos

DESPRE PREJUDECATI - Pagina 2 Empty Re: DESPRE PREJUDECATI

Mesaj  habibi77 Dum 14 Mar 2010 - 11:30

Nu eu Very Happy

Imi plac discutiile cu tine, si te mai astept......nu sustin ca am intotdeauna dreptate, si consider ca discutiile in contradictoriu sunt constructive...... Very Happy
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

DESPRE PREJUDECATI - Pagina 2 Empty Re: DESPRE PREJUDECATI

Mesaj  DrFaustus Lun 15 Mar 2010 - 19:29

Ok... nu stiu exact ce s a vb inainte caci poate nu ma pricep sa vad mai mult de 4 rasp in avans.... Smile Ma rog... putem continua, sau ne aruncam in alt subiect, nu ca acesta ar fi epuizat, dar terenul pare sa alunece de sub picioare cind intram prea tare in pb!!! Parol d'honneur, stiu ce zic:)
DrFaustus
DrFaustus
1
1


Sus In jos

DESPRE PREJUDECATI - Pagina 2 Empty Re: DESPRE PREJUDECATI

Mesaj  pitulicea Lun 15 Mar 2010 - 19:32

Eu la prejudecati, nu ma bag. Sunt plina de ele..... si-s multumita cu ele Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

DESPRE PREJUDECATI - Pagina 2 Empty Re: DESPRE PREJUDECATI

Mesaj  habibi77 Lun 15 Mar 2010 - 21:20

DrFaustus a scris:Ok... nu stiu exact ce s a vb inainte caci poate nu ma pricep sa vad mai mult de 4 rasp in avans.... Smile Ma rog... putem continua, sau ne aruncam in alt subiect, nu ca acesta ar fi epuizat, dar terenul pare sa alunece de sub picioare cind intram prea tare in pb!!! Parol d'honneur, stiu ce zic:)

Daca stii ce zici, te invit sa ne impartasesti si noua din inteleciunea ta. Very Happy big hug
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

DESPRE PREJUDECATI - Pagina 2 Empty Re: DESPRE PREJUDECATI

Mesaj  habibi77 Lun 15 Mar 2010 - 22:05

"Ei bine, e ca si cum ai spune ca daca vrei sa te deplasezi din pct A in pct B, trebuie sa iti misti picioarele unul cite unul si sa te gindesti la fiecare pas ce realizare buna sau nu ai facut. "

De asta se ocupa SNC si nu trebuie constientizat acest mecanism, si nu are nici-o legatura cu prejudecatile.

"Ei bine, prejudecatile apar INAINTE de orice judecata si asa este normal sa se intimple. Constiinta judicativa nu poate decit sa ia act de existenta unor prejudecati, ignorind un numar mare de alte judecati. "

"Judecatile" au la origine : experinta de viata, educatia si capacitatea fiecaruia de triere a informatiilor si a emotiilor......eu consider ca "judecatile" de ieri pot ajunge "pre-judecatile" de maine.

"Tocmai asta este constituitia psiho-cognitiva a omului. daca am constientiza, si trece deci prin filtrul judecatilor, toate prejudecatile, riscam sa producem un dezechilibru la nivel psihic"

Probabil ca fiecare are experienta lui legata de prejudecati, constientizarea lor iti poate face viata mai simpla sau ti-o poate complica , prejudecatile in schimb doar complica lucrurile...

: "nu degeaba exista pre-judecati.... ca sa pregateasca terenul ptr judecati:! A le valoriza doar pe cele din urma, inseamna sa ne bagam nasul unde nu trebuie. Nastem monstri!"

De unde trag concluzia ca eu sunt un monstru Very Happy

"Sa lasam natura sa lucreze si doar sa ne bucuram cind o prejudecata e gindita ca fiind astfel ptr ca, chiar daca nu putem sa o schimbam, in cel mai rau, caz, avem totusi constiinta de existenta ei, lucru care este deja enorm. Nu stiu daca ma fac bine inteles.... "

Nu este suficient s-o constientizezi.....
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

DESPRE PREJUDECATI - Pagina 2 Empty Re: DESPRE PREJUDECATI

Mesaj  habibi77 Lun 15 Mar 2010 - 22:13

MAi intii exista prejudecatile pozitive, cum sunt numite..... de genul "democratia este buna"! "stiinta este atotputernica prin explicatiile ei", "uninunea europeana este buna etc etc"...

Democratia e buna doar pentru unii, adica pentru cei care o inteleg.. De obicei ea este inteleasa prost. Pt ca e democratie, pot sa ma exprim liber, pot sa am acces la informatie, pot sa lupt pt drepturile mele......dar astea sunt doar aspectele pozitive ale democratiei. Are si parti rele, si cred ca le stii si tu.

"stiinta este atotputernica prin explicatiile ei",

Stiinta nu este atotputernica, suntem abia la inceput in orice stiinta. Suntem vanitosi daca credem altceva.


"uninunea europeana este buna etc etc"...

Aici nu ma pronunt.

Apoi sunt prejudecatile care ajuta la salvarea pielii (nu stiu cum se numesc.... adaptative, parca). De ex. "tziganii sunt antisociali". Normal ca este o exagerare ca sa o aplici la toti....dar este sanatoasa! De ce? Pai daca tu mergi singura pe un trotuoar (sau eu merg sg asa) si din fatza vezi ca apar 4 tzigani, care chiar daca merg civilizat, atunci nu e sanatoasa prejudecata ptr ca te indeamna sa treci mai bine pe trotuarul celalalt? sau poate ca exemplul nu este bun, caci vei zice ca as fi rasis (departe de mine asta, e doar o problema de statistica). Pune in locul tziganilor, cainii de pe strada si obtii acelasi efect. Sunt prejudecati care s au format in urma unor experiente! Nu sunt judecati asa cum am fi tentati, adica niste inductii exagerate! Nu poti nici sa deturnezi subiectul si sa spui, "pai aici nu e vb de prejudecati ci de preintimpinarea unor conflicte".... Smile


De astea am mai discutat. Rolling Eyes
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

DESPRE PREJUDECATI - Pagina 2 Empty Re: DESPRE PREJUDECATI

Mesaj  habibi77 Mar 16 Mar 2010 - 11:51

Azi mi-am dat seama ca divergentele de opinie dintre noi sunt generate de diferenta de perspectiva.

Tu ai dreptate , daca judeci problema prejudecatilor la nivel individual. Eu gandesc din perspectiva intregului.

Imagineaza-ti prejudecata ca fiind o celula canceroasa. Ea are capacitatea de a infesta celulele invecinate. Sistemul imunitar nu stie sa lupte cu o asemanea boala daca nu stie ce este compasiunea. Compasiunea ne poate salva de la moarte (ca intreg ). Exista o legatura intre capacitatea de lupta a sistemului imunitar si compasiune. In asta consta miracolul divin. Suntem obisnuiti sa disecam problemele numai dint-un anumit punct de vedere. Nu intelegem ca totul are legatura cu totul.Traim intr-un univers holografic, si fiecare individ modifica intregul.
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

DESPRE PREJUDECATI - Pagina 2 Empty Re: DESPRE PREJUDECATI

Mesaj  DrFaustus Mier 17 Mar 2010 - 13:47

Ai dreptate! Dar sa stii ca si atunci cind "aveam diferente de opinie" eu intelegeam la ce nivel te situezi. Dar ala a devenit nivelul renegarilor in bloc. asta se numeste Atodetie, adica respingerea (sau nevederea) individualului... Iar cealalta, opusa, este acatholie, adica respingerea generalului. Ai dreptate ca mai toti ne plasam ori intr o parte ori intr alta... Eu ma feresc de asta, caci trebuie sa iti pastrezi mintea in holism, a da cezarului ce e al cezarului. Dar, cind trebuie sa rezolvi o pb pragmatic, atunci esti nevoit sa o iei de la particular, sa vezi cum functioneaza la acel nivel, apoi sa treci la extragere de legi etc.... D aia am adoptat o directie....fiziologista, adica nu ma interesa valoarea prejudecatilor, ci ma minunam ca ele exista si asta inseamna ca au un rol totusi in economia socio-psihologica.... Smile
DrFaustus
DrFaustus
1
1


Sus In jos

DESPRE PREJUDECATI - Pagina 2 Empty Re: DESPRE PREJUDECATI

Mesaj  habibi77 Mier 17 Mar 2010 - 18:39

Very Happy o sa invat sa fiu egoista.....
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

DESPRE PREJUDECATI - Pagina 2 Empty Re: DESPRE PREJUDECATI

Mesaj  redsun Mar 27 Apr 2010 - 10:56

Am citit cu atentie ce ati vorbit voi acolo, din pacate prejudecatile exista doar atunci cand le dai o forma si ai nevoie de ele ca sa te minti ca esti un om echilibrat cu o comportare normala si sa gasesti o scuza la actiunile tale ce influenteaza viata celor din jur,sau invers.
redsun
redsun
2
2


Sus In jos

DESPRE PREJUDECATI - Pagina 2 Empty Re: DESPRE PREJUDECATI

Mesaj  habibi77 Mar 27 Apr 2010 - 11:07

Aplauze Aplauze Aplauze Aplauze big hug Kiss you
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos

DESPRE PREJUDECATI - Pagina 2 Empty Re: DESPRE PREJUDECATI

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum