GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

DESPRE PREJUDECATI

+6
atat de simplu
redsun
pitulicea
snow
DrFaustus
habibi77
10 participanți

Pagina 4 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4

In jos

DESPRE PREJUDECATI - Pagina 4 Empty DESPRE PREJUDECATI

Mesaj  habibi77 Vin 12 Mar - 9:47

Rezumarea primului mesaj :

"Obisnuim sa judecam oamenii si evenimentele prin prisma constiintei noastre."

Nu-mi amintesc cine a spus asta, dar imi place foarte mult cum suna, plus ca este un mare adevar.
Multi consideram ca daca noi nu putem face un lucru, nici altii nu-l pot face. Dar va propun un joc, incercati sa puneti problema altfel: daca el poate , eu de ce nu pot?
habibi77
habibi77
6
6


Sus In jos


DESPRE PREJUDECATI - Pagina 4 Empty Re: DESPRE PREJUDECATI

Mesaj  wind30s Mar 24 Ian - 17:56

Ori vrejul lui Shadow Wink

wind30s
2
2


Sus In jos

DESPRE PREJUDECATI - Pagina 4 Empty Re: DESPRE PREJUDECATI

Mesaj  fata_cu_sosete_de_diamant Sam 18 Feb - 18:35

Din instinct nu m-am ,,lipit" niciodata de cei care aveau pareri preconcepute despre lucruri. Sunt scorpion, la naiba, imi place sa pipai si sa ma conving de sensuri, sa le sorb sucul si sa trag singura concluziile. Ce e acceptat ,,a priori" imi da fiori pe sira spinarii. Da, Habi, e adevarat, judecam totul prin prisma propriilor experiente. Si da, wind, oamenii condamna si de multe ori incerca sa murdareasca ceea ce nu inteleg. De multe ori mi-am pus intrebarea de ce fac asta. O fi nevoia de uniformizare inscrisa in genele lui ,,homo sapiens sapiens" ca parte a codului supravieturii?

Tu, omule, cine esti, si de unde vii? cel care e ,,altfel" poate pune in pericol siguranta pe care o stii si cu care te-ai obisnuit. Iti poate ,,zgudui" convingerile si te poate ,,obliga" sa te reconstruiesti din temelii. Si ar fi al dracului de incomod, nu? cel mai bine e sa vegetezi in continuare...

Inclin sa cred ca reactiile cele ma violente le starnesc tocmai ideile in care ceilalti simt samburele adevarului, miracolul. Cineva spunea odata ca ,,prejudecata" e doar un alt cuvant pentru ignoranta, si cred ca era foarte aproape de adevar. Infierezi, acuzi, cand nu cunosti si mai grav, nici nu vrei sa o faci. Cand te indepartezi de tine, pentru a te apropia de ,,ei".

fata_cu_sosete_de_diamant
2
2


Sus In jos

DESPRE PREJUDECATI - Pagina 4 Empty Re: DESPRE PREJUDECATI

Mesaj  mrs nobody Sam 18 Feb - 20:24

cu timpul a crescut in mine neincrederea adanca, pana dincolo de nori, cum ca oamenii ar trebui sa se incadreze in aceleasi tipare
mai ales ca acestea au fost create de oameni, sadite din timpuri intunecate, si nicidecum izvorate din lumina
si m-am descatusat, pe rand, de acele noduri care imi legau sireturile unul de altul, pe cand fugeam
mrs nobody
mrs nobody
5
5


Sus In jos

DESPRE PREJUDECATI - Pagina 4 Empty Re: DESPRE PREJUDECATI

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum