GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Pictura modernista si avangardista

+12
dcbal
seaman65
serpico
dominik
lynn
oli
zexe
Demostene
atat de simplu
mrs nobody
snow
pitulicea
16 participanți

Pagina 9 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Urmatorul

In jos

Pictura modernista si avangardista - Pagina 9 Empty Pictura modernista si avangardista

Mesaj  pitulicea Joi 16 Sept - 15:38

Rezumarea primului mesaj :

Ca o iubitoare de pictura ce sunt, ma uitam acum la opera lui Fernando Botero.
Are un stil ciudat. Nu-l pot admira Very Happy Prea modern pentru gustul meu......
Sa-i fiu model pictorului asta, ar trebui sa pun pe mine vreo 30 de kg Very Happy

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Pictura modernista si avangardista - Pagina 9 Botero10


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Dum 14 Apr - 11:40, editata de 2 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Pictura modernista si avangardista - Pagina 9 Empty Re: Pictura modernista si avangardista

Mesaj  pitulicea Joi 15 Aug - 10:28

Laughing Laughing  Nici tu nu duci lipsa de imaginatie. Ia pune mana pe pen...sula Razz
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Pictura modernista si avangardista - Pagina 9 Empty Re: Pictura modernista si avangardista

Mesaj  Queensland Joi 15 Aug - 10:30

Aia da Laughing Asta in cazul in care vreau sa rada lumea in hohote... Very Happy 
Queensland
Queensland
6
6


Sus In jos

Pictura modernista si avangardista - Pagina 9 Empty Re: Pictura modernista si avangardista

Mesaj  itina Vin 16 Aug - 23:05

Imi plac chestiile astea ciudate... Picturi,poze... Imaginatia e de aplaudat. ok 
itina
itina
6
6


Sus In jos

Pictura modernista si avangardista - Pagina 9 Empty Re: Pictura modernista si avangardista

Mesaj  Vizitator Mar 27 Aug - 9:01

1985 - S-a nascut Alexandra Nechita, pictor american de origine română supranumita "Micuta Picasso"

"Cultura şi originea mea românească m-au definit dintotdeauna. Chiar dacă am plecat de la 17 luni din România mă simt legată inexplicabil de rădăcinile române. Practic zilnic tradiţiile româneşti şi mă găsesc şi regăsesc gândind, visând şi chiar vorbind cu mine însumi în româneşte. Până şi pe cei trei căţei ai mei i-am învăţat cuvinte româneşti. Pentru mine este o absolută mândrie şi satisfacţie să mă chem român. Sunt convinsă că valorile şi cultura noastră românească sunt ceea ce ne defineşte pe noi şi ne face ceea ce suntem. Am fost crescută împreună cu fratele meu, Maximilian, de părinţi şi de bunica mea, care împart aceste valori. Nu ştiu când a trecut timpul, mă sperie când mă gândesc că în curând, numai mâine nu-i poimâine şi în doi ani împlinesc 30 de ani." - Alexandra Nechita
Pictura modernista si avangardista - Pagina 9 Nechita-2009-embrace-growing-up-alexandra-art
Pictura modernista si avangardista - Pagina 9 L.Silent%20Water%20Lily%2026x32%202001
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Pictura modernista si avangardista - Pagina 9 Empty Re: Pictura modernista si avangardista

Mesaj  Vizitator Mier 28 Aug - 10:00

Gheorghe (Ghiță) Mocanu (n. 31 martie 1938, Vâlcele, județul Bacău, d. 28 august 1993, Onești) a fost pictor, profesor de desen, inițiatorul și mentorul cercului de desen „Ion Diaconescu” din Onești.
Pictura modernista si avangardista - Pagina 9 <a href=Pictura modernista si avangardista - Pagina 9 Flori_din_Rarau_1984" />
Mai multe picturi ale artistului le puteti admira aici : [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Pictura modernista si avangardista - Pagina 9 Empty Re: Pictura modernista si avangardista

Mesaj  itina Mier 28 Aug - 11:01

Imi place. Smile 
itina
itina
6
6


Sus In jos

Pictura modernista si avangardista - Pagina 9 Empty Re: Pictura modernista si avangardista

Mesaj  Vizitator Vin 30 Aug - 9:50

Jacques-Louis David (n. 30 august 1748 – d. 29 decembrie 1825) a fost unul dintre cei mai influenți pictori francezi ai stilului Neoclasic
Pictura modernista si avangardista - Pagina 9 300_pictor-jacques-louis-david-napoleon-la-pasul-sf-bernard-img_41413dd12016518
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Pictura modernista si avangardista - Pagina 9 Empty Re: Pictura modernista si avangardista

Mesaj  Vizitator Dum 1 Sept - 11:17

Jan Brueghel cel Tânăr (n. 13 septembrie 1601, Antwerpen - d. 1 septembrie 1678, Antwerpen) a fost un pictor flamand care a pictat în general peisaje și natură moartă.
Pictura modernista si avangardista - Pagina 9 220px-Jan_Brueghel_d.J
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Pictura modernista si avangardista - Pagina 9 Empty Re: Pictura modernista si avangardista

Mesaj  Vizitator Dum 1 Sept - 11:18

Pictura modernista si avangardista - Pagina 9 Jan%252520Brueghel%252520the%252520Younger.%252520Still-Life%252520of%252520the%252520Holy%252520Kinship
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Pictura modernista si avangardista - Pagina 9 Empty Re: Pictura modernista si avangardista

Mesaj  Vizitator Mar 3 Sept - 9:35

1810 - S-a nascut Paul Kane, pictor canadian (d. 1871)
Pictura modernista si avangardista - Pagina 9 PaulKane-BuffaloHunt-ROM
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Pictura modernista si avangardista - Pagina 9 Empty Re: Pictura modernista si avangardista

Mesaj  Vizitator Mar 3 Sept - 9:36

Paul Kane - Capetenia
Pictura modernista si avangardista - Pagina 9 Chief-painting
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Pictura modernista si avangardista - Pagina 9 Empty Re: Pictura modernista si avangardista

Mesaj  Vizitator Mar 3 Sept - 10:27

Ada Zevin (sau Ada Mironovna Zevina, n. 3 septembrie 1918, Chișinău - d. 23 septembrie 2005 id.) a fost un artist plastic din Basarabia, evreică de origine. A făcut parte din generația pictorilor formați în cadrul școlii de pictură românești (absolventă a Academiei de Belle Arte din București). Ada Zevin s-a revendicat din post-expresionism, din pictura franceză și cea română, realizând o operă originală prin combinarea mijloacelor de expresie clasice cu cele moderne și cu cele specifice creației populare.
Pictura modernista si avangardista - Pagina 9 Ada-zevin-buchet-in-vas-albastru-e1359794194265

Personal, pictoritele noastre, Doro si Raluca, picteaza mai frumos. Laughing 
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Pictura modernista si avangardista - Pagina 9 Empty Re: Pictura modernista si avangardista

Mesaj  RALUCA Mar 3 Sept - 10:41

Parca ar fi o meduza pictura asta , eu cel putin asa o vad
RALUCA
RALUCA
6
6


Sus In jos

Pictura modernista si avangardista - Pagina 9 Empty Re: Pictura modernista si avangardista

Mesaj  itina Mar 3 Sept - 10:49

Eu vad un pui de dinozaur cu flori in carca. Rolling Eyes 
itina
itina
6
6


Sus In jos

Pictura modernista si avangardista - Pagina 9 Empty Re: Pictura modernista si avangardista

Mesaj  pitulicea Mier 4 Sept - 17:29

Pfuuuuui ce dezastru aici. Trecurati la Romantism, Realism, Impresionism.... Laughing  Se cere o matura si-un faras Very Happy (adica un topic nou, pe care tot aman sa-l deschid)
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Pictura modernista si avangardista - Pagina 9 Empty Re: Pictura modernista si avangardista

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum