GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Pictura modernista si avangardista

+12
dcbal
seaman65
serpico
dominik
lynn
oli
zexe
Demostene
atat de simplu
mrs nobody
snow
pitulicea
16 participanți

Pagina 8 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Urmatorul

In jos

Pictura modernista si avangardista - Pagina 8 Empty Pictura modernista si avangardista

Mesaj  pitulicea Joi 16 Sept - 15:38

Rezumarea primului mesaj :

Ca o iubitoare de pictura ce sunt, ma uitam acum la opera lui Fernando Botero.
Are un stil ciudat. Nu-l pot admira Very Happy Prea modern pentru gustul meu......
Sa-i fiu model pictorului asta, ar trebui sa pun pe mine vreo 30 de kg Very Happy

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Pictura modernista si avangardista - Pagina 8 Botero10


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Dum 14 Apr - 11:40, editata de 2 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos


Pictura modernista si avangardista - Pagina 8 Empty Re: Pictura modernista si avangardista

Mesaj  pitulicea Mar 18 Iun - 10:48

Cred ca toti artistii au un zbucium interior... altfel n-ar fi impinsi spre creatie confused
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Pictura modernista si avangardista - Pagina 8 Empty Re: Pictura modernista si avangardista

Mesaj  dcbal Mar 18 Iun - 12:50

Mda!...ai dreptate  ,pana cand nu ai un pic de smuceala nu-ti ies multe ...si e necesara uneori !
dcbal
dcbal
3
3


Sus In jos

Pictura modernista si avangardista - Pagina 8 Empty Re: Pictura modernista si avangardista

Mesaj  pitulicea Sam 29 Iun - 7:53

La 29 iunie 1991 - A murit pictorul Ion Brăduţ Covaliu (n.01.04.1924 la Sinaia).

Pictura modernista si avangardista - Pagina 8 3_101
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Pictura modernista si avangardista - Pagina 8 Empty Re: Pictura modernista si avangardista

Mesaj  pitulicea Sam 29 Iun - 7:54

Bradut Covaliu - Interior cu acvariu

Pictura modernista si avangardista - Pagina 8 Bradut_covaliu_interior_cu_acvariu
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Pictura modernista si avangardista - Pagina 8 Empty Re: Pictura modernista si avangardista

Mesaj  itina Lun 1 Iul - 16:16

Ultimul mi se pare un desen de copil mic. confused 
itina
itina
6
6


Sus In jos

Pictura modernista si avangardista - Pagina 8 Empty Re: Pictura modernista si avangardista

Mesaj  pitulicea Lun 1 Iul - 21:28

Nici pe mine nu ma incanta. Primul mai merge, dar al doilea e... jalnic Very Happy Nu-s eu in masura sa-i apreciez omului arta, ca-s o nepriceputa, asa ca o iau ca pe-o pictura naiva si tac Smile Ma uit doar la jocul de culori....da' nici macar acela nu mi se pare reusit Neutral 
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Pictura modernista si avangardista - Pagina 8 Empty Re: Pictura modernista si avangardista

Mesaj  itina Mar 2 Iul - 7:25

Probabil e vorba de jocul petei de culoare... Tin minte, la o ora de desen din generala cand am avut de pictat o natura statica sau moarta, ma rog, am facut fondul caramiziu, marul galben-portocaliu iar para am facut-o albastra!!! Ce i-a mai placut profesorului! Si mie care mi-era rusine sa-i arat desenul!!! Razz 
itina
itina
6
6


Sus In jos

Pictura modernista si avangardista - Pagina 8 Empty Re: Pictura modernista si avangardista

Mesaj  pitulicea Sam 10 Aug - 13:26

Crucifixion
Pictura in ulei de Patrick Trotter

Asta ca sa vedeti mai clar despre ce e vorba in avatarul meu, atat de controversat Smile


Pictura modernista si avangardista - Pagina 8 Ptrotter_F6B0AC0A
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Pictura modernista si avangardista - Pagina 8 Empty Re: Pictura modernista si avangardista

Mesaj  atat de simplu Sam 10 Aug - 13:28

Cam urat omuletul ala, dar sugestiva pictura.Laughing 
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Pictura modernista si avangardista - Pagina 8 Empty Re: Pictura modernista si avangardista

Mesaj  Queensland Sam 10 Aug - 13:30

Da, reprezinta ceea ce trebuie, desi iti da impresia si de iminenta unui inec... Totusi chipul lui Hristos (sau asa cum l-a ''vazut'' pictorul ) mi se pare grotesc, fara suparare...
Queensland
Queensland
6
6


Sus In jos

Pictura modernista si avangardista - Pagina 8 Empty Re: Pictura modernista si avangardista

Mesaj  pitulicea Sam 10 Aug - 13:40

Mi se pare mai mult descumpanit... decat indurerat. Cu coltul buzelor lasate in jos, ca un copil imbufnat, nu ca un om care sufera...
In afara de faptul ca figura lui Iisus n-a reusit sa redea trairile momentului (sau ceea ce-mi imaginez eu ca traia), pictura mi se pare buna...
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Pictura modernista si avangardista - Pagina 8 Empty Re: Pictura modernista si avangardista

Mesaj  Vizitator Sam 10 Aug - 21:13

eu vad un chip dezamagit si trist...dar nu mi-ar fi trecut prin cap nici intr-o mie de ani ca are vreo legatura cu Iisus...poate doar prin coronita de spini. Rolling Eyes 
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Pictura modernista si avangardista - Pagina 8 Empty Re: Pictura modernista si avangardista

Mesaj  pitulicea Sam 10 Aug - 21:48

Coronita si crucea Smile
In final, cine poate sti? S-ar putea sa fie cea mai fidela copie a chipului lui Iisus... Stie cineva cu exactitate cum arata, in cel mai mic detaliu?
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Pictura modernista si avangardista - Pagina 8 Empty Re: Pictura modernista si avangardista

Mesaj  pitulicea Joi 15 Aug - 10:24

La 15 august 1967 - A murit pictorul francez René Magritte (n.21.11.1898).
Foarte interesante lucrarile lui. Imi place Smile
Puteti vedea mai multe aici
Arrow http://www.capuletart.com/rene-magritte

Pictura modernista si avangardista - Pagina 8 Magritte-not-to-be-reproduced

Pictura modernista si avangardista - Pagina 8 Magritte-the-blank-cheque
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Pictura modernista si avangardista - Pagina 8 Empty Re: Pictura modernista si avangardista

Mesaj  Queensland Joi 15 Aug - 10:26

Wow ! love Super, bogata imaginatie !ok  Si mai e si nascut in aceeasi zi cu mine... Very Happy 
Queensland
Queensland
6
6


Sus In jos

Pictura modernista si avangardista - Pagina 8 Empty Re: Pictura modernista si avangardista

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 8 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum