GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Masti de carnaval!

+3
seaman65
pitulicea
RALUCA
7 participanți

Pagina 1 din 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

Masti de carnaval!  Empty Masti de carnaval!

Mesaj  RALUCA Dum 10 Iun - 17:40

Fiti creativi in orice imprejurare , in orice activitate pe care o desfasurati , in orice relatie pe care o construiti!
Guy Claxton spunea asa "Creativitatea este o strategie de viata , este un raspuns la schimbare , este dovada capacitatii de adaptare la lumea in care traim."
Masti de carnaval!
Confecţionarea şi purtarea măştilor este veche de când lumea. Măştile au făcut parte din istoria tuturor civilizaţiilor, fiind purtate în scop fie religios, fie laic. Dintre măştile tuturor epocilor şi culturilor, cele mai cunoscute şi apreciate sunt cele veneţiene. Originile carnavalului se găsesc în cadrul serbărilor antice organizate în cinstea lui Dionis. Sărbătoarea dedicată lui Dionis a dăinuit şi în timpul Evului Mediu întunecat şi a atins apogeul în timpul Renaşterii şi al barocului.
Măştile veneţiene au elemente comune cu cele din teatrul grecesc, precum şi cele din comedia del’arte. Ele sunt fantastice, misterioase şi pline de farmec, asemeni oraşului în care au luat naştere.
RALUCA
RALUCA
6
6


Sus In jos

Masti de carnaval!  Empty Prima mea creatie

Mesaj  RALUCA Dum 10 Iun - 17:59

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

RALUCA
RALUCA
6
6


Sus In jos

Masti de carnaval!  Empty Re: Masti de carnaval!

Mesaj  pitulicea Dum 10 Iun - 18:15

Frumos. ok Asta da pasiune.
Din ce e facuta? Smile Din gips? Am si eu o masca dintr-asta, dar e cumparata. Creatia altora Wink
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Masti de carnaval!  Empty Re: Masti de carnaval!

Mesaj  RALUCA Dum 10 Iun - 18:18

Am furat putin ipsos pentru constructii de pe santier , o matrita de plastic pe care am cumparat-o , niste margelute si ele tot cumparate, un pic de amorsa , vopsea acrilica si mult suflet Smile
RALUCA
RALUCA
6
6


Sus In jos

Masti de carnaval!  Empty Re: Masti de carnaval!

Mesaj  pitulicea Dum 10 Iun - 18:24

Aaaaa.....in prima faza am crezut ca e pictata. Abia cand am marit-o am vazut ca acelea sunt margelute. Smile
Ai lipit bucata cu bucata??? Surprised Cred ca ai o rabdare nemarginita Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Masti de carnaval!  Empty Masca note muzicale

Mesaj  RALUCA Joi 14 Iun - 5:59

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
RALUCA
RALUCA
6
6


Sus In jos

Masti de carnaval!  Empty Re: Masti de carnaval!

Mesaj  seaman65 Joi 14 Iun - 7:56

Ai o matrita?
Ai putea sa faci de-astea pentru vanzare, vad ca se vand bine mastile, in special alea mai sofisticate, cu piele, pene.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Masti de carnaval!  Empty Re: Masti de carnaval!

Mesaj  RALUCA Joi 14 Iun - 7:59

Am mai multe matrite si nu doar cu masti. Imi sunt prea dragi sa le vand , lucrez si cate 3 luni la una
RALUCA
RALUCA
6
6


Sus In jos

Masti de carnaval!  Empty Re: Masti de carnaval!

Mesaj  seaman65 Joi 14 Iun - 8:03

Pai vanzand, scapi de cele vechi si iti perfectionezi stilul, devii tot mai buna. Nu poti sa umpli casa de masti, n-o sa mai ai loc. Faci poze din mai multe unghiuri si-ti raman ca amintire, faci bani pentru altele noi si ai un mod placut de a-ti petrece timpul. Dupa cate stiu eu (faceam corabii), asta-i o relaxare grozava.
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Masti de carnaval!  Empty Re: Masti de carnaval!

Mesaj  RALUCA Joi 14 Iun - 8:07

Asa imi spunea si mama sa le vand. Nu pot sa cer un pret de nimic pe ele ca numai vopselele acrilice costa o gramada de bani. Da este adevarat ca este relaxare totala mai ales cand stau 4 ore sa lipesc 30 de bucati de margele
RALUCA
RALUCA
6
6


Sus In jos

Masti de carnaval!  Empty Re: Masti de carnaval!

Mesaj  seaman65 Joi 14 Iun - 8:17

Poti sa faci unele cu cristale (Swarowski, Murano), pene de paun, sau altceva colorat si sa le vinzi pe bani buni. Lucrul manual se plateste bine.
Bineinteles ca nu la marginea drumului, ca in targurile de "suveniruri".
seaman65
seaman65
6
6


Sus In jos

Masti de carnaval!  Empty Re: Masti de carnaval!

Mesaj  RALUCA Joi 14 Iun - 8:21

Nu am postat toate mastile pe care le-am facut. Am in jur de 20 de bucati printre care sunt si cu pene, si inca vreo 3 doar facuta schita. As incerca cu mozaic cred ca ar arata bine
RALUCA
RALUCA
6
6


Sus In jos

Masti de carnaval!  Empty Re: Masti de carnaval!

Mesaj  pitulicea Joi 14 Iun - 8:51

ok Frumos.
4 ore pentru 30 de margele? Surprised Raluca, esti de invidiat! Cu rabdarea ta de fier, sigur n-o sa ajungi niciodata la nebuni Laughing
Frumoasa pasiune ai. Abia astept sa le vad pe toate 20.

Sie eu sunt de parere ca ar trebui sa mai vinzi din ele. De ce sa nu castigi ceva din aceasta pasiune?
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Masti de carnaval!  Empty Re: Masti de carnaval!

Mesaj  RALUCA Joi 14 Iun - 8:54

O sa ajung din alte motive la nebuni Laughing
RALUCA
RALUCA
6
6


Sus In jos

Masti de carnaval!  Empty De la birou pana acasa mi-a venit o idee. Asta este rezultatul

Mesaj  RALUCA Joi 14 Iun - 18:38

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
RALUCA
RALUCA
6
6


Sus In jos

Masti de carnaval!  Empty Re: Masti de carnaval!

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum