GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

+40
raichu
Mihaela Bambina
liviaionita
dorina_s
mario368
sharekhan
Ravian
itina
sharp00714
myrk
East17
mariana m
AlexIulia
Athena
aristeu
pauletz
Sibel16
bicflo
Violoncella
shadow
atat de simplu
RALUCA
mercur
BlackDiamond
Vasile Ascunziseanu
Obi-Wan Kenobi
parwous
habibi77
Amrita
Queensland
seaman65
soryn
Nana_Duval
elis27
mrs nobody
floreac
oli
tegeusa
pitulicea
no.body
44 participanți

Pagina 34 din 54 Înapoi  1 ... 18 ... 33, 34, 35 ... 44 ... 54  Urmatorul

In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 34 Empty Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  no.body Mar 21 Feb - 9:20

Rezumarea primului mesaj :

Pentru ca imi plac foarte mult jocurile de inteligenta, testele de inteligenta, etc., m-am gandit sa infiintez acest topic. Sunt sigur ca nu ma veti lasa singur aici...



Se dau urmatoarele cifre si grupuri de cifre:

? 953 13(18)5(16)(21)93 93987
(18)(15)939(16) (14)(21)(18)(20)(14)9 59(18)1(12)1(16)

Aflati codul si dati-mi raspunsul codat.
Ia sa va vad Very Happy !
no.body
no.body
4
4


gergelyerzsebet apreciază acest mesaj

Sus In jos


Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 34 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  atat de simplu Sam 13 Apr - 17:50

''In prima zi a porit de la zero si a incheiat-o la...1 metru.''

Gresit!Prima zi a incheiat-o la 2 metri.Prima noapte dupa prima zi a incheiat-o la 1 metru. Very Happy

S-a facut foarte clar diferenta intre noapte si zi in problema.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 34 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  atat de simplu Sam 13 Apr - 18:02

Sa pun si eu o problema, mai mult de matematica decat de logica:
Un om se opreste in fata unui negustor sa cumpere lemne pentru iarna.Acesta avea stive de lemne de 3 marimi.Cele mici aveau o jumatate de stanjen, stivele mijlocii aveau cat una mica plus jumatate din una mare, iar o stiva mare avea cat una mica plus una mijlocie.Omul a ales o stiva de marime mijlocie.Cati stanjeni avea stiva aleasa?
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 34 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  pitulicea Sam 13 Apr - 18:25

La matematica nu ma bag. Abia daca-mi stiu namara banii de buzunar Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 34 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  atat de simplu Sam 13 Apr - 18:48

Nu e chiar matematica.E o socoteala. Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 34 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  shadow Sam 13 Apr - 23:13

Si socoteala nu tine de matematica ? thinking ... Laughing
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 34 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  mariana m Dum 14 Apr - 11:14

Adica de aritmetica? Laughing Undeva pana la nivelul clasei a III_a? Laughing

Un stanjen si jumatate?
Cred ca se face prin segmente, in ciclul primar.Punand-o in ecuatie, ca doar atat mai stiu din algebra ar veni:
x+1/2z=y
z=x+y
z=x+(x+1/2z)
z=4x
y=3x
unde x=stiva cea mica de jumatate de stanjen
y e cea mijlocie
z e cea mare
Very Happy
mariana m
mariana m
4
4


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 34 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  mariana m Dum 14 Apr - 11:20

Asta e fara socoteli:
...Despăturind cu grijă o foiţă de hârtie îngălbenită pe care erau înşiruite o serie de litere, cifre şi semne misterioase, bătrâna ghicitoarea spuse:
- Această însemnare veche de vreo două veacuri găsită într-o carte prăfuită de vreme, cuprinde „cheia norocului”. Şi ca să mă crezi, iată, chiar eu însumi am câştigat la Loto acum trei ani, jucând numerele paginilor între care am găsit hârtia în cartea aceea. Ţin minte că am pus 57 şi 58 şi am mai adăugat pe buletin şi numărul 83, pe care uite-l scris aici, în colţul vechii foiţe...
- Dumneata eşti o impostoare - îi răspunse naiva care venise s-o „consulte” pe „ghicitoare”.
Cum s-a demascat „ghicitoarea”?
Sper ca nu a mai fost, n-am reusit sa citesc tot in topicul acesta.
mariana m
mariana m
4
4


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 34 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  atat de simplu Dum 14 Apr - 17:18

Da,Mariana.Ai dat raspunsul corect.Shadow, am zis ca-i o socoteala pentru ca suna mai putin pretentios decat matematica.Ca, acum, daca stim face o adunare, nu inseamna ca stim si matematica.

Daca foile din carte au fost scrise pe ambele parti, paginele 57 si 58 erau pe aceeasi foaie.Nu erau doua foi distincte, deci nu se putea pune nimic intre cele doua pagini.

atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 34 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  mariana m Dum 14 Apr - 17:27

Smile evident!!
mariana m
mariana m
4
4


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 34 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  atat de simplu Dum 14 Apr - 17:31

Daca era 58 si 59, se putea. Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 34 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  mariana m Dum 14 Apr - 17:35

Wink amanuntele conteaza!
mariana m
mariana m
4
4


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 34 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  Queensland Sam 20 Apr - 15:12

Am din nou o problema pentru domniile voastre Very Happy cu multumiri anticipate pentru ajutor :

Un numar are ultima cifra 7. Daca se muta aceasta cifra in fata lui, se obtine un numar de 5 ori mai mare decat cel dat. Sa se afle primul numar.
Queensland
Queensland
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 34 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  AlexIulia Mier 24 Apr - 7:39

Asta a fost greu! Very Happy Am glumit! Very Happy
142857

AlexIulia
2
2


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 34 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  Queensland Joi 25 Apr - 10:29

Multumesc, AlexIulia, dar m-ar fi ajutat putin rationament, sa-mi dau si eu seama de algoritmul de rezolvare... Smile
Queensland
Queensland
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 34 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  Vizitator Vin 7 Iun - 20:42

Un miliardar ofera 1 milion de dolari pentru cine rezolva aceasta ecuatie
Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 34 Ecuatia-care-odata-rezolvata-aduce-un-premiu-de-un-milion-de-dolari_size9
Matematicianul si bancherul texan Andrew Beal pune la bataie un premiu de un milion de dolari pentru cel care va reusi sa demonstreze o ipoteza pe care el a descoperit-o in 1993, transmite Associated Press, citata de Business Insider.

Cu sprijinul Societatii Americane de Matematica, premiul de un milion de dolari va fi acordat primei persoane care va putea sa demonstreze ipoteza lui Beal, o ramificatie a cunoscutei teoreme a lui Fermat, care a fost demonstrata in 1994, de catre Andrew Wiles.
Ultima teorema a lui Fermat a ramas nerezolvata timp de sute de ani. Potrivit acesteia, nu exista trei numere intregi pozitive a, b, c, care sa satisfaca relatia ax + bx = cx, atunci cand x, numar intreg, este mai mare decat doi. Desi acest lucru pare la prima vedere evident, este de fapt foarte greu de dovedit.
Andy Beal lucra la teorema lui Fermat, cand a dat peste o alta problema. La vremea respectiva, folosea computerul pentru a analiza ecuatii similare, cu exponenti diferiti. Asa ca ipoteza lui Beal este oarecum inrudita. Daca a, b, c , x, y, z sunt numere intregi pozitive si x, y, z sunt mai mari decat 2, atunci ax + by = cz este valabila numai cand a, b si c au un factor comun (de exemplu daca ar fi vorba de 8, 6 si 10, care il au pe doi drept factor comun).
Beal si-a contactat colegii academicieni pentru a se convinge ca problema era, intr-adevar, una noua, si a stabilt apoi un premiu impreuna cu AMS, pentru persoana care va face demonstratia. Asa ca cel care gaseste calea de a demonstra sau, dimpotriva, de a contrazice ipoteza lui Beal, primeste un milion de dolari.
Mai multe informatii despre premiu gasiti aici:
http://www.math.unt.edu/~mauldin/beal.html
http://www.ams.org/profession/prizes-awards/ams-supported/beal-prize .

Cine se baga? Laughing
Anonymous
Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 34 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 34 din 54 Înapoi  1 ... 18 ... 33, 34, 35 ... 44 ... 54  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum