GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

+40
raichu
Mihaela Bambina
liviaionita
dorina_s
mario368
sharekhan
Ravian
itina
sharp00714
myrk
East17
mariana m
AlexIulia
Athena
aristeu
pauletz
Sibel16
bicflo
Violoncella
shadow
atat de simplu
RALUCA
mercur
BlackDiamond
Vasile Ascunziseanu
Obi-Wan Kenobi
parwous
habibi77
Amrita
Queensland
seaman65
soryn
Nana_Duval
elis27
mrs nobody
floreac
oli
tegeusa
pitulicea
no.body
44 participanți

Pagina 26 din 54 Înapoi  1 ... 14 ... 25, 26, 27 ... 40 ... 54  Urmatorul

In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 26 Empty Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  no.body Mar 21 Feb - 9:20

Rezumarea primului mesaj :

Pentru ca imi plac foarte mult jocurile de inteligenta, testele de inteligenta, etc., m-am gandit sa infiintez acest topic. Sunt sigur ca nu ma veti lasa singur aici...



Se dau urmatoarele cifre si grupuri de cifre:

? 953 13(18)5(16)(21)93 93987
(18)(15)939(16) (14)(21)(18)(20)(14)9 59(18)1(12)1(16)

Aflati codul si dati-mi raspunsul codat.
Ia sa va vad Very Happy !
no.body
no.body
4
4


gergelyerzsebet apreciază acest mesaj

Sus In jos


Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 26 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  pitulicea Vin 1 Feb - 11:11

Asta e raspunsul bun. ok Cum ai ajuns la el? Razz
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 26 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  elis27 Vin 1 Feb - 11:20

L-am nimerit Laughing Hai ca nu era greu . Smile
elis27
elis27
4
4


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 26 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  atat de simplu Vin 1 Feb - 11:25

3 laturi diferenta:se adauga 3 la ultimul numar.

Diferenta de laturi dintre prima si a doua figura geometrica este un numar care se adauga la cel din interiorul figurii si-l da pe urmatorul.
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 26 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  pitulicea Vin 1 Feb - 11:31

Logica era asa... numarul din interior adunat cu numarul laturilor la toate da 8.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 26 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  atat de simplu Vin 1 Feb - 11:36

Asta nu mi-a sarit in ochi. Laughing Ca de obicei:complic lucrurile.De ce sa fie simplu daca se poate sa fie si mai greu? Laughing Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 26 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  pitulicea Vin 1 Feb - 11:37

Laughing Nici mie nu mi-a sarit in ochi, pana n-am cautat solutia Very Happy Rusine mie!
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 26 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  elis27 Vin 1 Feb - 11:38

Pffff,ce explicatie a dat atat de simplu Laughing ,eu tot logica lui pitu am folosit-o Smile
elis27
elis27
4
4


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 26 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  pitulicea Vin 1 Feb - 20:28

Vasile cu fiul sau si Gheorghe cu fiul sau s-au dus la pescuit. La intoarcere au constatat:
1) numarul pestilor prinsi de Vasile se termina cu 2
2) fiul lui Vasile a prins un numar de pesti ce se termina cu cifra 3
3) Gheorghe a prins un numar de pesti ce se termina cu cifra 3
4) fiul lui Gheorghe a prins un numar de pesti ce se termina cu cifra 4
5) totalul pestilor prinsi de ei reprezinta un numar care este patratul unui numar intreg.
Cum il cheama pe fiul lui Vasile?

1.Vasile
2 Gheoghe
3 Florin
4 Bogdan
5 Nu stiu
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 26 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  elis27 Vin 1 Feb - 21:32

Cum l-au botezat Very Happy
Si eu ma gandeam ca-i nevoie de calcule Laughing
elis27
elis27
4
4


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 26 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  pitulicea Vin 1 Feb - 21:33

Laughing Un calcul mic....nu strica Wink
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 26 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  atat de simplu Vin 1 Feb - 21:49

Pana la calcul, eu as putea zice doar atat:Florin si Bogdan nu au cum sa fie, pentru ca nu are nici o treaba cu cele enumerate mai sus, ar fi ceva la nimereala doar, "nu stiu" iar nu o consider o varianta posibila (asa ar spune toata lumea care abia a citit si nu are idee).Avand in vedere ca apar doar doua nume,Vasile si Gheorge,logic ar fi sa fie unul din ele.Nu avem de unde sti daca Vasile are un fiu Vasile, ca iar ar fi un raspuns dat la intamplare, deci ar ramane varianta ca fiul lui Vasile ar fi Gheorghe( varianta pe care asa alege-o pentru ca e unul din numele pe care le stim sigur si despre care n-am avea obiectii).Desigur, trebuie sa existe si o legatura cu cifrele alea si patratul unui numar, dar aia ramane pe dimineata. Laughing Am spus ce mi-a sarit in ochi, ca de obicei. Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 26 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  shadow Vin 1 Feb - 21:59

-fiul lui Vasile a prins un numar de pesti ce se termina cu cifra 3
-Gheorghe a prins un numar de pesti ce se termina cu cifra 3

Aici cred ca este solutia Razz ...''cei patru apostoli erau de fapt trei'' Cool
In plus 2+3+4=9...care este patratul lui 3
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 26 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  pitulicea Vin 1 Feb - 22:03

Exact Smile
Vasile cu fiul sau si Gheorghe cu fiul sau
Cei care par 4 sunt de fapt trei... Vasile cu fiul sau - Gheorghe si Gheorghe cu fiul lui - nepotul lui Vasile Smile
Pentru verificare, avem cifrele 3 (a tatalui si-a fiului) Smile
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 26 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  shadow Vin 1 Feb - 22:04

Si ''verdele'' meu unde este ?! Rolling Eyes Neutral Suspect Suspect Suspect Suspect Suspect

Laughing
shadow
shadow
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 26 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  pitulicea Vin 1 Feb - 22:14

Hai ca ti l-am dat eu. Ai facut si calculele cu patratul lui 3. Eu m-am oprit inainte de ele ... Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc - Pagina 26 Empty Re: Jocuri de inteligenta, teste de inteligenta, etc

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 26 din 54 Înapoi  1 ... 14 ... 25, 26, 27 ... 40 ... 54  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum