GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Povestiri cu talc

+33
eledas
myrk
mariana m
Krissunu
remusn1
Mandarax
Melodia
Grosu Elena
Angel
Irinna
floreac
shadow
seaman65
Mr Nobody
tegeusa
sharp00714
Nana_Duval
dragos
tano carridi
oli
daffy_
Eleonore
atat de simplu
fotohobby
sahara
mrs nobody
aspidistra76
openmind72
kitty
Radu
snow
habibi77
pitulicea
37 participanți

Pagina 7 din 23 Înapoi  1 ... 6, 7, 8 ... 15 ... 23  Urmatorul

In jos

Povestiri cu talc - Pagina 7 Empty Povestiri cu talc

Mesaj  pitulicea Vin 12 Feb - 22:17

Rezumarea primului mesaj :

INVATATURI INDIENE

Un batran indian, din neamul Cherokee, statea impreuna cu nepotul sau si-l invata:
"In viata fiecarui om de pe pamantul asta se da o lupta formidabila - o lupta intre doi lupi.
Unul rau: el intruchipeaza frica, mania, invidia, lacomia, autocompatimirea, aroganta, viclenia, resentimentele.
Celalalt e unul bun: el aduce bucuria, linistea, smerenia, increderea, darnicia, adevarul, blandetea si mila."

Copilul priveste intrebator spre bunicul lui:
"Si care dintre ei va invinge?"
Batranul il priveste in ochi.
"Cel pe care il vei hrani!"
pitulicea
pitulicea
6
6


Zaharia Vasile Gabriel apreciază acest mesaj

Sus In jos


Povestiri cu talc - Pagina 7 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  pitulicea Vin 5 Noi - 11:05

Laughing Laughing Foarte tare proverbul. Asa si e.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 7 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  pitulicea Lun 8 Noi - 10:22

Un soldat american, inainte de a pleca pe front, s-a dus la biblioteca si a cerut o carte. Era o carte de poezii. A citit cartea care a avut un impact foarte mare asupra sa. Dar ce l-a impresionat mai mult decat cartea erau comentariile pe care cineva le scrisese pe marginile paginilor. Cartea fusese donata bibliotecii de catre persoana care scrisese comentariile. Asa ca numele si adresa ei erau scrise pe carte.
Plecat pe front, a decis sa-i scrie acestei doamne. I-a spus cat de mult l-a impresionat cartea si ce impact au avut comentariile pe care ea le scrisese pe marginile cartii. Si ea i-a scris inapoi. Asa au inceput sa corespondeze si, cu cat isi scriau, relatia lor devenea din ce in ce mai puternica.
Intr-una din scrisori, el i-a scris si a rugat-o sa-i trimita o fotografie. Ea i-a spus ca daca se simte apropiat de ea si daca dragostea lui este adevarata, nu va conta cum arata. Asa ca nu i-a trimis nicio fotografie.
Cand s-a terminat razboiul si el s-a intors in SUA, si-au dat intalnire in New York , in Grand Central Station. Ca sa se recunoasca, ea l-a rugat sa tina cartea in mana, iar ea va avea un trandafir.
Asa ca in acea zi, intr-un loc imens, un soldat venit de pe front, cu o carte in mana cauta o femeie cu un trandafir in mana. Va dati seama ce asteptari avea? Era pe punctul de a-si gasi sufletul pereche, femeia pe care o iubea dar pe care nu o vazuse niciodata.
Asteptand, a vazut o fata superba, imbracata intr-o rochie verde, care-l privea atent. Ea s-a indreptat catre el si… era minunata. Era dincolo de orice imaginatie. Iar el s-a uitat si a vazut ca ea nu avea niciun trandafir. Langa el s-a oprit o doamna in varsta. Avea un trandafir in mana.
Va puteti imagina? Tanara superba si doamna care nu arata foarte bine, dar cu un trandafir in mana. Si nu era frumoasa, chiar destul de urat si imbatranita. Voi ce ati fi ales? Persoanei cu trandafirul ii stia sufletul de care se indragostise. Asa ca s-a indreptat spre doamna urata cu trandafirul, in timp ce tanara frumoasa s-a oprit la cativa pasi de el, l-a privit si l-a intrebat:
“- Vii cu mine soldat?”
Iar inima lui era sfasiata. Decizii. Alegeri. S-a gandit un minut. In timp ce tanara se indeparta de el, lucrurile corecte l-au determinat sa aleaga: si-a continut drumul catre persoana in varsta care tinea trandafirul in mana, s-a apropiat de ea si i-a zis:
“- Buna ziua”, si a invitat-o la cina.
Iar aceasta i-a spus:
“- Fiule, nu stiu ce se intampla aici, dar tanara imbracata in verde care tocmai a trecut pe langa tine, m-a rugat sa tin in mana acest trandafir si mi-a spus ca, daca vei veni la mine, sa-ti spun ca te asteapta la restaurant.”


Foarte frumos.
Cu toate ca nu-s tanara superba, asa as fi procedat si eu... L-as fi lasat sa aleaga, ca sa stiu ce aleg Smile


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Lun 26 Dec - 19:58, editata de 2 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 7 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  fotohobby Lun 8 Noi - 11:25

Acum inteleg eu, Pitulice, de ce iti pui la avatar poze una mai provocatoare decat alta. Ups! Am uitat ca ai scris ca ai o relatie serioasa. Poate ca ar fi o idee sa il inviti pe forum fara sa iti stie "nickul", ca sa vezi daca nu cumva se apuca sa iti faca curte. Evil

fotohobby
5
5


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 7 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  pitulicea Lun 8 Noi - 11:45

Asa e. Buna idee Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 7 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  snow Lun 13 Dec - 10:25

In seara de Craciun...

Paul a primit cadou de Crăciun o masină nou-noută de la fratele său.
În seara de Ajun, când a coborât din biroul său să-si ia masina parcată în fata clădirii, a văzut un copil de vreo sapte ani învârtindu-se cu ochii mari în jurul masinii sale.
- Este masina dumneavoastră, domnule? a întrebat el.
Paul a dat din cap.
- Fratele meu mi-a dat-o cadou de Crăciun.
Băiatul rămase năuc.
- Vreti să spuneti că fratele dumneavoastră v-a dat-o asa... gratis? ... fără să plătiti nimic? Domnule! As vrea...
"Desigur, se gândi Paul, stiu ce-i trece prin cap. Ar vrea să aibă si el un frate bogat ca al meu." Dar ceea ce spuse apoi copilul îl făcu pe Paul să rămână cu gura căscată:
- As vrea să pot fi si eu un astfel de frate.
Paul se uită cu uimire la băietelul din fata lui si, mânat de un impuls interior, îi zise:
- N-ai vrea să te duc cu masina mea?
- Cum să nu! Tare mi-ar plăcea!
După un scurt raid prin cartier, băiatul se întoarse spre Paul. Ochii îi străluceau de emotie.
- Domnule, n-ati vrea să treceti prin fata casei mele?
Paul zâmbi. Stia ce dorea băiatul. Voia să le arate vecinilor că soseste acasă cu o masină mare, nou-noută. Dar Paul gresea din nou.
- Vreti să opriti aici? Lângă treptele acelea, vă rog!
Urcă apoi scările în fugă. După câteva momente îl auzi cum revine. De data aceasta nu se mai grăbea. Ducea în bratele sale un frătior mai mic. Era handicapat. L-a asezat pe ultima treaptă a scării, după care s-a asezat lângă el. Strângându-i umerii cu mâna dreaptă, cu cealaltă arătă spre masina lui Paul.
- Vezi, Jonny? Asta e masina, exact cum ti-am spus sus. Fratele lui i-a dat-o cadou de Crăciun si nu l-a costat nici un cent. Într-o zi am să-ti dau si eu una exact la fel ca asta si ai să vezi de unul singur ce lucruri extraordinare sunt de Crăciun în toate vitrinele din oras, despre care am încercat să-ti povestesc.
Paul s-a dat jos din masină. L-a luat în bratele sale pe micutul olog, l-a asezat pe scaunul din fată. Cu ochii sclipind de bucurie, fratele lui mai mare s-a asezat lângă el si toti trei au început o călătorie de neuitat prin orasul împodobit de Crăciun.
În seara aceea de Ajun, Paul a înteles pentru prima dată ce a vrut Isus să spună când a afirmat că este mai bine să dai decât să primesti.
snow
snow
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 7 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  pitulicea Lun 13 Dec - 10:33

ok ok Foarte frumoasa.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 7 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  pitulicea Lun 3 Ian - 15:12

Intr-o zi, Platon l-a intrebat pe Socrate ce este dragostea.
Socrate i-a raspuns:
- Du-te pe campul din apropiere si adu-mi cel mai frumos spic de grau pe care il vei gasi, dar tine cont ca nu ai voie sa faci decat o singura incercare.
Platon l-a ascultat fara sa cracneasca, si s-a intors dupa o vreme fara a aduce nimic cu el.
Socrate l-a intrebat ce se intamplase, iar Platon l-a lamurit:
- Atunci cand am intrat in lanuri am zarit un spic inalt si frumos, dar m-am gandit ca poate voi gasi un altul si mai maiestuos, asa ca am mers mai departe. Am cautat in zadar dupa aceea, caci nu am aflat nici un alt spic asemeni celui dintai, asa ca nu ti-am mai adus vreunul.
Socrate i-a spus:
- Aceasta este dragostea.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 7 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  atat de simplu Lun 3 Ian - 18:41

Din pacate, asa se intampla... Neutral
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 7 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  pitulicea Mar 4 Ian - 17:41

Intr-o alta zi, Platon l-a intrebat pe Socrate ce este casatoria.
Socrate i-a zis:
- Mergi pana la padure si taie-mi cel mai mandru si mai chipes brad, dar adu-ti aminte ca nu ai voie sa faci decat un singur drum pentru asta. Platon a facut intocmai si a revenit dupa un timp cu un brad nu tocmai inalt si nu foarte frumos, dar indeajuns de aratos.
Socrate l-a intrebat de ce a ales tocmai acel pom, iar Platon i-a raspuns:
- Am vazut niste brazi foarte falnici in drumul meu prin padure, dar mi-am amintit ce s-a intamplat ultima data, cu spicul de grau, asa ca l-am ales pe acesta. Mi-a fost teama ca daca nu il iau cu mine ma voi intoarce din nou cu mainile goale, desi nu a fost chiar cel mai frumos brad pe care l-am zarit.
Socrate i-a spus:
- Aceasta este casatoria.
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 7 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  pitulicea Mier 5 Ian - 21:18

Cu o alta ocazie, Platon l-a intrebat pe Socrate ce este fericirea.
De aceasta data, Socrate l-a indrumat:
- Du-te pe malul raului si culege cea mai frumoasa floare pe care o vei gasi, dar tine seama ca nu poti sa alegi decat o singura data.
Platon a facut asa cum i s-a cerut si, la intoarcere, a povestit:
- Am vazut aceasta floare langa rau, am cules-o si m-am gandit ca este cea mai frumoasa dintre suratele ei. Desi am zarit si alte flori minunate, continui sa cred ca aceasta este fara egal.
Platon i-a zis:
- Aceasta este fericirea.


Ca tot discutam astazi despre fericire Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 7 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  snow Mier 5 Ian - 21:23

Intelept rau Socrate asta, dar in secolul asta facea foamea lejer
snow
snow
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 7 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  atat de simplu Mier 5 Ian - 21:24

De ce?Nu se gasesc destule flori pe malul raului? Laughing
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 7 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  snow Mier 5 Ian - 21:30

Eu cred ca-i cam placea sa frece menta toata ziua cu pretentie de filozofie.
Si daca Socrate tragea un vant sareau trei discipoli sa-i interpreteze natura filozofica
snow
snow
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 7 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  atat de simplu Mier 5 Ian - 21:36

Da, aici nu te prea pot contrazice.Si eu cred la fel...
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 7 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  pitulicea Mier 5 Ian - 21:38

snow a scris:Si daca Socrate tragea un vant sareau trei discipoli sa-i interpreteze natura filozofica
rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 7 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 23 Înapoi  1 ... 6, 7, 8 ... 15 ... 23  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum