GANDURI EFEMERE
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Povestiri cu talc

+33
eledas
myrk
mariana m
Krissunu
remusn1
Mandarax
Melodia
Grosu Elena
Angel
Irinna
floreac
shadow
seaman65
Mr Nobody
tegeusa
sharp00714
Nana_Duval
dragos
tano carridi
oli
daffy_
Eleonore
atat de simplu
fotohobby
sahara
mrs nobody
aspidistra76
openmind72
kitty
Radu
snow
habibi77
pitulicea
37 participanți

Pagina 9 din 23 Înapoi  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 16 ... 23  Urmatorul

In jos

Povestiri cu talc - Pagina 9 Empty Povestiri cu talc

Mesaj  pitulicea Vin 12 Feb - 22:17

Rezumarea primului mesaj :

INVATATURI INDIENE

Un batran indian, din neamul Cherokee, statea impreuna cu nepotul sau si-l invata:
"In viata fiecarui om de pe pamantul asta se da o lupta formidabila - o lupta intre doi lupi.
Unul rau: el intruchipeaza frica, mania, invidia, lacomia, autocompatimirea, aroganta, viclenia, resentimentele.
Celalalt e unul bun: el aduce bucuria, linistea, smerenia, increderea, darnicia, adevarul, blandetea si mila."

Copilul priveste intrebator spre bunicul lui:
"Si care dintre ei va invinge?"
Batranul il priveste in ochi.
"Cel pe care il vei hrani!"
pitulicea
pitulicea
6
6


Zaharia Vasile Gabriel apreciază acest mesaj

Sus In jos


Povestiri cu talc - Pagina 9 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  snow Sam 8 Ian - 15:07

N-am inteles nimic Sad
snow
snow
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 9 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  pitulicea Sam 8 Ian - 15:09

Din povestirea mea cu talc, sau din cea a lui foto, fara talc? Laughing
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 9 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  snow Sam 8 Ian - 15:11

Sincer?
Nu spun ca nu-i frumos Laughing
snow
snow
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 9 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  pitulicea Sam 8 Ian - 15:12

Am inteles....dintr-a lui Socrate Wink
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 9 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  snow Sam 8 Ian - 15:18

Laughing
Da...
snow
snow
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 9 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  fotohobby Sam 8 Ian - 15:29

pitulicea a scris:Din povestirea mea cu talc, sau din cea a lui foto, fara talc? Laughing

Cum adica fara talc, Pitulice? Are un talc, doar ca e legat de flora spontana!Razz

fotohobby
5
5


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 9 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  pitulicea Sam 8 Ian - 15:33

Inteligenta mea spontana nu a prins talcul Wink Sorry Razz
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 9 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  pitulicea Lun 24 Ian - 14:44

Cu mult timp in urma, a trait un boier tare bun. Intr-o zi, l-a chemat la el pe un taran si i-a spus:
- Uite, omule, fiindca stiu ca familia ta o duce destul de greu, vreau sa te ajut. Iti dau de munca si te platesc foarte bine. Vrei sa lucrezi pentru mine?
- Sigur, boierule - a raspuns omul bucuros - ce trebuie sa fac ?
- Sa-mi construiesti o casa, la marginea padurii.
Taranul a plecat bucuros si, chiar din acea zi, s-a apucat de treaba. Boierul ii dadea bani pentru tot ce trebuia sa cumpere. Insa omul ce si-a spus ? "E, si asa nu ma vede, ce-ar fi sa-l insel ?!"
Si, in loc sa faca totul asa cum ar fi trebuit, a inceput sa cumpere lucruri ieftine si proaste si sa cheltuiasca banii ce ii ramaneau. Cand a terminat, casa arata tare frumos pe dinafara, dar taranul stia ca n-o facuse bine si ca, destul de repede, ea se va strica.
Cand i-a aratat casa boierului, acesta i-a spus:
- Fiindca stiu ca tu si familia ta locuiti intr-o cocioaba mica, iti fac cadou aceasta casa. De-aia te-am lasat pe tine sa o construiesti si ti-am spus acum, la sfarsit, tocmai pentru ca bucuria voastra sa fie mai mare.
Acum si-a dat seama omul de greseala sa. A vrut sa-l insele pe altul si, de fapt, singur s-a inselat. Daca ar fi fost cinstit si si-ar fi vazut de treaba, si-ar fi facut un bine lui si familiei sale. Acum, insa, parerile de rau nu mai puteau indrepta nimic.
In sinea lui, omul s-a jurat sa nu mai insele niciodata pe nimeni.

"Dupa cum ne purtam noi cu aproapele, asa se va purta Dumnezeu cu noi."


Asta se traduce prin: "Si-a furat singur caciula" Very Happy Laughing


Ultima editare efectuata de catre pitulicea in Lun 26 Dec - 20:27, editata de 1 ori
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 9 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  snow Dum 30 Ian - 8:15

La o adica, da si el vina pe producatorii de materiale de constructii si se scoate. Very Happy
snow
snow
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 9 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  pitulicea Dum 30 Ian - 8:40

Se scoate.....de sub daramaturi, cand o sa-i pice casa-n cap Very Happy
pitulicea
pitulicea
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 9 Empty Pvestiri cu talc

Mesaj  Eleonore Joi 10 Feb - 23:52

Un soldat american, inainte de a pleca pe front, s-a dus la biblioteca si a cerut o carte. Era o carte de poezii. A citit cartea care a avut un impact foarte mare asupra sa. Dar ce l-a impresionat mai mult decat cartea erau comentariile pe care cineva le scrisese pe marginile paginilor. Cartea fusese donata bibliotecii de catre persoana care scrisese comentariile. Asa ca numele si adresa ei erau scrise pe carte.
Plecat pe front, a decis sa-i scrie acestei doamne. I-a spus cat de mult l-a impresionat cartea si ce impact au avut comentariile pe care ea le scrisese pe marginile cartii. Si ea i-a scris inapoi. Asa au inceput sa corespondeze si, cu cat isi scriau, relatia lor devenea din ce in ce mai puternica.
Intr-una din scrisori, el i-a scris si a rugat-o sa-i trimita o fotografie. Ea i-a spus ca daca se simte apropiat de ea si daca dragostea lui este adevarata, nu va conta cum arata. Asa ca nu i-a trimis nicio fotografie.
Cand s-a terminat razboiul si el s-a intors in SUA, si-au dat intalnire in New York , in Grand Central Station. Ca sa se recunoasca, ea l-a rugat sa tina cartea in mana, iar ea va avea un trandafir.
Asa ca in acea zi, intr-un loc imens, un soldat venit de pe front, cu o carte in mana cauta o femeie cu un trandafir in mana. Va dati seama ce asteptari avea? Era pe punctul de a-si gasi sufletul pereche, femeia pe care o iubea dar pe care nu o vazuse niciodata.
Asteptand, a vazut o fata superba, imbracata intr-o rochie verde, care-l privea atent. Ea s-a indreptat catre el si… era minunata. Era dincolo de orice imaginatie. Iar el s-a uitat si a vazut ca ea nu avea niciun trandafir. Langa el s-a oprit o doamna in varsta. Avea un trandafir in mana.
Va puteti imagina? Tanara superba si doamna care nu arata foarte bine, dar cu un trandafir in mana. Si nu era frumoasa, chiar destul de urat si imbatranita. Voi ce ati fi ales?  Persoanei cu trandafirul ii stia sufletul de care se indragostise. Asa ca s-a indreptat spre doamna urata cu trandafirul, in timp ce tanara frumoasa s-a oprit la cativa pasi de el,  l-a privit si l-a intrebat:
"- Vii cu mine soldat?"
Iar inima lui era sfasiata. Decizii. Alegeri. S-a gandit un minut. In timp ce tanara se indeparta de el, lucrurile corecte l-au determinat sa aleaga: si-a continut drmul catre persoana in varsta care tinea trandafirul in mana, s-a apropiat de ea si i-a zis:
"- Buna ziua",  si a invitat-o la cina.
Iar aceasta i-a spus:
"- Fiule, nu stiu ce se intampla aici, dar tanara imbracata in verde care tocmai a trecut pe langa tine, m-a rugat sa tin in mana acest trandafir si mi-a spus ca, daca vei veni la mine, sa-ti spun ca te asteapta la restaurant."
Eleonore
Eleonore
4
4


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 9 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  atat de simplu Joi 10 Feb - 23:57

Wink a trecut ultimul test...
atat de simplu
atat de simplu
6
6


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 9 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  Eleonore Joi 10 Feb - 23:59

da...am zambit la final si mi-am spus sa il cititi si voi Smile
Eleonore
Eleonore
4
4


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 9 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  mrs nobody Vin 11 Feb - 0:58

pana la urma..a facut bine ca a ales prost
mrs nobody
mrs nobody
5
5


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 9 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  Eleonore Vin 11 Feb - 1:01

Da , dar parca nu este barbatul din zilele noastre Razz
Eleonore
Eleonore
4
4


Sus In jos

Povestiri cu talc - Pagina 9 Empty Re: Povestiri cu talc

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 23 Înapoi  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 16 ... 23  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum